Euro.cz Finance.cz Cnews.cz Edna.cz VideaČesky.cz Více
Flek.cz Profit.cz CoChceš.cz WoT.cz Raketka.cz Hryprodivky.cz Zdn.cz Nasvah.cz LetenkyLevne.cz Stahnu.cz Mujsoubor.cz Kniha.cz Více

Zlom u Soudního dvora EU: použitý software lze dále legálně prodávat

Spor mezi Oraclem a německým obchodem UsedSoft, který odkupoval a dále prodával použitý software právě od Oraclu, je u konce. Soudní dvůr Evropské unie rozhodl ve prospěch UsedSoftu, čímž vznikl klíčový precedens i pro ostatní prodejce použitých programů.

Právní bitka mezi oběma společnostmi vypukla v roce 2005. Oraclu se nelíbilo, že UsedSoft prodával digitální licence (bez nosičů CD/DVD) k softwaru, který se dal stahoval přímo z webu. K šíření tohoto „nehmotného“ softwaru měl údajně mít výhradní právo Oracle. Německý Spolkový soudní dvůr se prvně přiklonil na stranu americké společnosti, a tak přišlo na řadu posouzení Lucemburku. Před pár hodinami byl překvapivě oznámen opačný verdikt, viz curia.europa.eu.

Určitě nechcete číst dlouhý posudek, proto vám v bodech vysvětlíme to nejdůležitější.

1. „Použitý“ software (aplikace, hry…) lze dále prodávat. Použitý v uvozovkách, neboť při jeho užívání nedochází k žádnému opotřebení. A pokud nakoupíte bazarový software sami, i vy jej pak můžete za stejných podmínek prodat.

2. Exkluzivní právo původních tvůrců k distribuci softwaru vyprší při prvním prodeji. Pokud je mezi prodejcem a kupcem sepsána smlouva, kupující za software zaplatí a prodejce na něj převede vlastnické právo k rozmnoženině.

3. Mezi CD, DVD nebo staženou aplikací není rozdíl. Toto je klíčový bod. Dosud se „toleroval“ přeprodej fyzických nosičů, ale digitální licence se stažitelným softwarem nikoliv. Soudní dvůr EU ale rozhodl, že mezi způsobem distribuce není rozdíl a že majitel autorských práv nemůže při dalším prodeji stejné rozmnoženiny požadovat odměnu. Tu získal už při prvním prodeji. V oběhu bude jedna kopie, proč by se za ni mělo platil ještě jednou?

4. I když licenční smlouva (EULA…) opětovný prodej softwaru zakazuje, nositel práva nemůže prodeji bránit. Evropské právo jen nad licenční smlouvou.

5. Prodávat lze i aktualizované a opravené verze softwaru. Při opětovném prodeji může být součástí aplikace i opravný balíček a další podpora ze strany výrobce. Příklad: Dnes si koupíte Windows 7, za rok jej můžete prodat i s balíčkem SP2.

6. Prodejce musí aplikaci smazat. Zavazuje se, že po prodeji už software nebude používat, musí jej z počítače odstranit, jinak tím poruší práva autora na rozmnožování.

7. Nelze prodávat pouze část softwaru nebo licence. Prodává se vždy celek. Není možné se z jednoho balíčku zbavit jen části. Například ze zakoupeného Adobe Creative Suite Master Collections nelze vyříznout a prodat jen Photoshop. Stejně tak nelze prodat například 10 licencí z balíčku 20 licencí tak, že si zbylých 10 necháte. Což popírá tvrzení UsedSoftuJednotlivé softwarové licence z hromadných licenčních smluv se společností Microsoft je dovoleno dále prodávat.

Prodávat můžete, ale nejspíš narazíte

Tolik k verdiktu Soudního dvora EU. Soudy v členských zemích se budou muset tohoto rozhodnutí držet při projednávání podobných případů jako Oracle vs. UsedSoft. A naopak zákazníci se mohou spolehnout, že každý, kdo prodává software na území EU, bude muset umožnit opětovný prodej.

Faktem je, že opětovný prodej dnes spousta licenčních ujednání výslovně zakazuje. Požádali jsme Microsoft, jakožto největší softwarovou firmu, o vyjádření k dnešnímu verdiktu.

V některých případech ani prodej není možný. Například u herní platformy Steam nelze zakoupenou licenci zablokovat a předat někomu jinému. Stejně tak narazíte u mobilních obchodů jako Google Play, Apple App Store nebo Windows Phone Marketplace.

 

Z historie. Aby tvůrci softwaru měli kontrolu nad tím, kolik rozmnoženin je v oběhu, zavedli sériová čísla, která zadáváte při instalaci. Aby zamezili tomu, že více lidí používá stejný klíč, přišli s aktivacemi, ověřeními na serveru, případně ještě zavedli ochrany na fyzické nosiče tak, abyste je nemohli snadno zkopírovat a museli je při používání mít v mechanice. Pokud vám tyto ochrany znemožní legální prodej, můžete se dožadovat svých práv.

Odteď už můžete bez obav nabyté aplikace a hry pro PC nebo konzole prodávat. Pravděpodobný scénář, že Sony na PlayStationu 4 zamezí hraní jednou použitých her, tak v Evropě zřejmě nevyjde.

Zdroj: Europa.eu, za tip díky Tomáši Vítovi

Další články na téma: 
Oblíbené Tisk E-mail
Reklama

Komentáře

Takže teď konečně mohu kamarádům rozdat ze šuplíku těch 25 her co jsem si za posledních pár let koupil, zahrál a nyní tam leží ladem. No ještě asi ne, odpovím si sám. Už dlouho mi to docela vadí, že ani zadarmo je nemůžu někomu darovat. Dokonce i ve stejném domě, když chci, aby si žena na svém PC na mém účtu u Steamu zahrála třeba Portal, tak to neustále obtěžuje s nějakým kontrolním kódem hned, jak se přihlásíte z druhého PC.  Nebo to snad jde, nové hry od předních výrobců  někomu dále předat k užívání ? Co vím, tak to nejde, protože hra  je vázána k mému účtu a vymazat ji a aktivovat na účtu jiném prostě nelze. Pokud v EU dle popsaného verdiktu bude fungovat, tak toto jen vítám, protože mít doma velký šuplík narvaný hrami, jež mi už neposlouží, je vzhledem k jejich pořizovací ceně žalostný pohled, zvláště pak, když je ani zadarmo nemohu nikomu předat k dalšímu užívání.   - Přeji pěkný sluný den

Konečne niekde svitlo na zdravý rozum :-).

Reklama