Euro.cz Finance.cz Cnews.cz Edna.cz VideaČesky.cz Více
Flek.cz Profit.cz CoChceš.cz WoT.cz Raketka.cz Hryprodivky.cz Zdn.cz Nasvah.cz LetenkyLevne.cz Stahnu.cz Mujsoubor.cz Kniha.cz Více

EASEUS Partition Master: rozdělení disku ve Windows zdarma

Potřebujete rychle rozdělit disk na více oddílů a hledáte ten správný nástroj? Třeba vás zaujme zdarma dostupný EASEUS Partition Master Home Edition.

Pokud budeme mluvit o programech pro správu a rozdělování diskových oddílů, nabízí se v prvé řadě otázka, zda a proč pevný disk vůbec rozdělovat. Přinese rozdělení disku nějaké výhody? Operační systém Windows není strukturovaný jako třeba Linux, kde je rozdělení disků prakticky samozřejmé - minimálně pro datovou a swapovací část.

V případě Windows může být důvodem k rozdělení disku snaha udržet si na něm větší pořádek. Vyhradíte-li zvlášť místo pro stahované soubory, zvlášť pro videa nebo pro fotografie, a zvlášť pro odkládací soubor, pak se váš disk bude také lépe a rychleji defragmentovat a počítač bude následně o něco rychlejší.

Vyhrazený diskový oddíl můžete použít i pro zálohování - byť je to vzhledem k možné poruše disku nejméně spolehlivé záložní úložiště. Pokud budete některá data odkládat na vyhrazený diskový oddíl, pak můžete snadněji přeinstalovat operační systém. Zformátování systémového diskového oddílu se dat na dalších oddílech nijak nedotkne.

Rozdělení disku na více diskových oddílů je nutné i v případě, kdy chcete mít na jednom počítači více operačních systémů. Pokud chcete střídat Windows s Linuxem, nebo používat různé verze Windows (třeba Vista a Windows 7), pak se rozdělení disků nevyhnete. Tedy v případě, že nemáte rovnou dva a více pevných disků.

Jak vidíte, rozdělení disků je v mnoha případech potřebné a užitečné. Přestože přímo ve Windows XP a Windows Vista najdete pomůcku pro práci s diskovými oddíly (Start, Ovládací panely, Nástroje pro správu, Správa počítače, Úložiště, Správa disků), nepatří tento nástroj k nejkomfortnějším.

Pokud potřebujete z nějakého důvodu rozdělit již z části zaplněný disk, pak můžete vyzkoušet zdarma dostupný nástroj EASEUS Partition Master ve verzi Home Edition. Zdarma je k dispozici pouze pro domácí nevýdělečné počítače a především pro 32bitové operační systémy Windows. To je trošku škoda a možná i krok dozadu. Ovšem kdo ví, třeba výrobce počítá s tím, že si majitelé 64bitových systémů Windows rádi připlatí a vrátí tak náklady na vývoj tohoto programu.

EASEUS Partition Master

Po spuštění programu uvidíte seznam fyzických disků a jejich případné rozdělení na existující diskové oddíly. EASEUS Partition Master nabízí změnu velikosti jednotlivých oddílů, jejich kopírování na jiný disk, nebo prohlížení jejich obsahu.

Diskové oddíly, které nejsou označeny jako systémové, můžete naformátovat přímo z programu. K dispozici jsou i detailní informace o vybraném diskovém oddílu.

Zmenšení a rozdělení disku

Vzorová situace: Máte počítač s jedním diskem a jedním diskovým oddílem a chcete disk rozdělit tak, aby vznikl nový oddíl, na který nainstalujete jinou verzi Windows. V tom případě musíte začít tím, že provedete defragmentaci disku, aby data byla poskládána k sobě. Tím si otevřete dveře pro následné zmenšení stávajícího oddílu.

Ano, začít musíte zmenšením stávajícího diskového oddílu. Tím vám vznikne místo pro vytvoření oddílu nového a disk tak bude rozdělen.

Spusťte EASEUS Partition Master a pravým tlačítkem myši klepněte na diskový oddíl. Zvolte funkci Resize/Move, která vám zobrazení okno pro změnu velikosti diskového oddílu. Všimněte si, že u okraje pásu znázorňujícího zaplnění disku je jezdec, kterého lze posunout a určit tak novou velikost diskového oddílu po jeho zmenšení.

Vše můžete samozřejmě nastavit pečlivě pomocí číselných údajů v políčkách pod grafem. Znázorňují počet nealokovaných megabajtů před diskovým oddílem, jeho velikost a počet nealokovaných megabajtů za tímto oddílem. Nastavení potvrďte tlačítkem OK.

Nový diskový oddíl

V momentě, kdy stávající diskový oddíl zmenšíte, vznikne na disku nepřidělené místo. To využijete pro vytvoření nového diskového oddílu. Oblast označte a klepněte na odkaz Create Partition. Nyní byste měli mít místo jednoho diskového oddílu dva a můžete se pustit do instalace další kopie Windows.

Abyste při instalaci systému neudělali chybu a neoznačili nesprávný diskový oddíl (ten, kde už systém je), nezapomeňte si poznačit jejich velikost a pojmenovat je (pomůže vám tlačítko Label).

Kopírování diskových oddílů

EASEUS Partition Master vám pomůže i při výměně disků. Pokud chcete ten stávající z počítače odstranit a přitom vás děsí představa času stráveného nad opětovnou instalací systému, všech programů a kopírování dat ze záloh, pak využijte funkci pro kopírování diskových oddílů.

Označte původní oddíl, klepněte na tlačítko Copy a počkejte, než EASEUS Partition Master provede jeho analýzu. Pokračujte tlačítkem Next. Nyní zvolte cílový oddíl a v dalším kroku spusťte kopírování.

EASEUS Partition Master patří k jednodušším diskovým nástrojům, ale pro základní použití stačí. Navíc je o něco přívětivější, než pomůcka pro práci s diskovými oddíly ve Windows. Rozdělení disku s ním určitě zvládnete. Kromě popsaných funkcí nabízí i převod diskových oddílů ze souborového systému FAT32 na NTFS, nebo vytvoření bootovacích disků.

Před rozdělením disků, resp. před jakoukoli podobnou činností nezapomeňte provést zálohu dat. Dobře vám poslouží například Acronis True Image. Zajímat by vás mohl i článek Klonování disku s Acronis True Image 11.

Jak se stavíte k rozdělení disků? Neřešíte to a vše ukládáte na jediný diskový oddíl do složek, které má připraven systém Windows? Nebo si disk vždy pečlivě v nějakém poměru rozdělíte a data na něm třídíte? Podělte se o své zkušenosti a tipy k rozdělení disku na desktopu nebo v notebooku v komentářích pod článkem.

Další články na téma: 
Oblíbené Tisk E-mail
Reklama

Komentáře

No klasika....C a D. C pre system a D pre data.

To je síce všetko pekné, ale čo z toho, keď nepodporuje x64?

Funguje to rozdělení disku i když je na něm systém, myslim tim, ze je na jednom disku system a chci disk rozdelit na 2 oddíly.

Ano, to je ostatně účel programu.

Zdravím. Mám dotaz ohledně zvětšení disku. Mám fyzicky jeden disk rozdělený na C: (systém-50GB) a D (uložiště-270GB)a potřeboval bych zvětšit disk C: cca na 100GB. Je nějaká možnost s tím programem? A pokud ano mohl by jste mi poradit jak ne to? Předem díky.

Zdravím. Mám dotaz ohledně zvětšení disku. Mám fyzicky jeden disk rozdělený na C: (systém-50GB) a D (uložiště-270GB)a potřeboval bych zvětšit disk C: cca na 100GB. Je nějaká možnost s tím programem? A pokud ano mohl by jste mi poradit jak ne to? Předem díky.

Zdravím. Mám dotaz ohledně zvětšení disku. Mám fyzicky jeden disk rozdělený na C: (systém-50GB) a D (uložiště-270GB)a potřeboval bych zvětšit disk C: cca na 100GB. Je nějaká možnost s tím programem? A pokud ano mohl by jste mi poradit jak ne to? Předem díky.

Zdravím,
určitě to jde. Zrovna jsem tento pokus absolvoval na živém serveru. Neboli běžící a kdyby se nepodařilo, byla by dlouhá nechtěnná odstávka, a hlavně drahá :-) nicméně jinak jsem nemohl. Každopádně je nutné aby jsi partition D zmenšil, pak posunul tak, aby jsi volne unallocated měl zleva a zprava k systémové patition. Pak klikni na systémovou a dej resize. Myší si pak natáhneš velikost partition. Mě to takto fungovalo a bez chyby a ztráty dat.samozřejmě jak se říká nikdy není nic 100% hodně zdaru

Zdravím. Potřeboval bych rozdělit sd kartu ale program mi ji nezobrazí. Přitom je připojená a najde ji i průzkumník. Poraďte. díky

K čemu to? Možná se mýlím, ale nepamatuju si, že by rozdělení paměťových karet nějaký program vůbec nabízel.

Jestli se nemýlím, tak flash paměti nelze dělit. Nevidím ani důvod proč flash pamět dělit. Nicméně nesetkal jsem se nikdy s žádným nástrojem na dělení flash disku na logické části.

flash disk samozřejmě dělit lze, dělají to například systémové utility dodávané na disku, důvodem je například výroba zašifrované partition, kam si můžete ukládat osobní data, hesla a pod. a na zbývající části mít volně dostupné soubory, zejména bezinstalační programy a nebo cokoliv jiného.... Pro disky dnes vyráběné, kde je již místa opravdu hodně, to má pro řadu uživatelů nezanedbatelnou přidanou hodnotu. Doporučuji podívat se po nabídce disků, kde je v popisku šifrovaná část přímo nabízena, určitě to podporuje např ocz rally..., corsar

http://usb-flash-disky.seznamzbozi.cz/corsair/flash-voyager-1gb-p425206/...

mohlo by pomoci - je tam i vysvětlení:
http://www.svethardware.cz/disc_doc-00702081110515797355935256642947.html

nebo
http://download.chip.eu/cz/HP-USB-Disk-Storage-Format-Tool_176936.html

POkud vim ani jeden ze zvyse umistenych nastroju neumi delit SD karty (Flash disk samozdrejme delit lze)

Ahojík, nevim, jestli to sem patří nebo ne, ale potřebovala bych trošku poradit. Na svém notebooku jsem si po dvou letech používání udělala díky Easeusu pořádek v discích bez jakýchkoliv problémů. Ale ted se snažím o totež na maminčině velkém PC a pořád mi to hlásí nějakou chybu. konkretně chci kousek místa z disku D přesunout na C. A když jde o to zvětšit C, tak se PC normálně restartuje, ale potom mi to řekne, že operace byla přerušena. Neřejne mi proč, ani co mmám udělat. Zkooušela jsem vyčistit Cdisk (D je úplně prázdný a naformátovaný) Zkoušela jsem přesunout více i méně místa a nejde to. Může mi někdo poradit? Na C je ted zaplneno 1GB z 48GB. Díky

ahoj všichni. Koupil jsem si nový notebook s vistou. celý život jsem byl zvykly na dva oddíly. Tak jsem si je chtěl vytvořit i ted. proběhlo bootovaní na dva oddíly ale vista mi po dokončení nahlásila chyby a snažila se je hledat a popřípadě opravit. Byl jsem nejdříve hodně zklamaný že jsem si odrovnal hned po koupi windowsy. Pokud se i vám objeví někomu taková chyba, budte trpěliví a nepřerušujte opravu nebo hledání chyby, které probíhá. trvá to kolem půl hodiny možná víc a na konci to napíše že to stejně není ok ale vše se jeví dobře a vpořádku. Počítač se po restartování normálně rozjel a oddíl se mi po chvíli sám oběvil. Pak to požadovalo ještě jedno restartování a hotovo. Dva oddíly jsou na světě.

Tak jo lidi neco o deleni disku z praxe:

1. ano ziskate vetsi poradek ve svych datech pokud si je dokazete organbizovat staci vam i slozky a slozky pripojene jako disk
2. ztracite diskovy prostor je to sice nemnoho, ale i tak s kazdym diskem ztratite cca 8 a vice MB
3. zvyseni rychlosti pri umisteni SWAPc(odkladaci oddil) na jiny diskovy oddil? Neni pravdepodobne, vezmeme si v potaz jak pracuje disk a jak se na nej ukladaji data a jak tedy umistit SWAP tak, aby jej cetla jina cast disku.
a) disk je fyzicky slozen znekolika ploten ktere se toci a pomoci ctecich hlav jsou z nich snimana data
b) pokud nevite presnou velikost a umisteni bitu na plotnach z toho vyplyva ze nejste prakticky schopni dat SWAP na samostanou plotnu a z toho vyplyva ze pokud nemate SWAP radove 1/4 - 1/5 disku (podle ploten) a jeste tak aby vam vyplnoval celou plotnu nelze rict ze na tu samou plotnu nebude system zapisovat jina data a tim nebude spomalovat SWAP oddil (jinak kolik z vas si udela SWAP oddil velikosti treba 100GB?)
4. deleny disk je idelani pro pripad ze na nem chcete pouzivat napr softwarovy RAID 1 (zrcadleni) nebo jej chcete pouzivat pro zalohovani dat

osobne nemuzu nez doporucit nakup dalsiho duiskoveho zarizeni, ale pro vas kteri mate dost diskoveho prostoru a nechcete investovat je deleni disku dobrou volbou

Zdravím, potřebuji pomoc. Když zmenším stávající disk a tím pádem mi vznikne nepřidělené místo na disku, nemohu s nepřiděleným místem dělat nic jiného než kouknout na properities, to znamená že nemohu dát create partion a jediný výsledek je že mám menší disk. Zkoušel jsem to už několikrát pokaždé to samé. Pokud někdo ví co s tím předem děkuji.

Jak rozdělit disk na 64bytovém systému? Tímto programem to nejde

no dobre jste uplne pice toto neni rozdeleni disku pres WINDOWS! BUZERANTI

Sám jsi bu*erant a utíkej to konečně oznámit rodičům.

Chtěl jsem pomocí programu EASEUS Partition Master 9.1.0 sloučit USB HDD, který jsem měl rozdělený na více částí.

Bohužel se něco pokazilo a zmizel mi disk D.

Když kliknu v programu explore disk, tak data vidím, která na něm byla, ale nemohu je obnovit.

Jak mohu prosím obnovit můj disk D?

Tady je přiložený report mého disku.

http://dl.dropbox.com/u/20854378/Report.txt

a co říká správce doisků ve windows o tom disku? nezmizela jen MBR tabulka? pokud nebyldisk naformátován, ještě ho zachrání program testDisk :-))

a co říká správce doisků ve windows o tom disku? nezmizela jen MBR tabulka? pokud nebyldisk naformátován, ještě ho zachrání program testDisk :-))

Dobrý den, chtěl bych poprosit o radu. Potřebuji zvětšit systemový disk C na ukor D pomocí EASEUS Partition Manager Home Edition 8.0.1. Našel jsem si postup na jejich stránkách: http://www.partition-tool.com/copy-wizard/upgrade-system-disk.htm .Jenže v bodě číslo 5 se mi nezobrazují žádné disky na výběr, mám tam napsáno °no target disk available°. Poraďte mi prosím. Předem děkuji za odpověď.

to chce obrázek - křiš´tálovou kouli tu fakt nemáme :(

to chce obrázek - křiš´tálovou kouli tu fakt nemáme :(

V mém komentáři je odkaz ve kterém je ten obrázek.

to ale není obrázek toho jakmáš rozloženýdisky ani toho co ti to říká :(
co se řáídit obrázkama tady spíš? :-)
a ten obrázek absolutně nechápu o čem je :-)

autor článku je pitomec. Bez jedné zásadní věci je vám veškerá práce na tomto programu k ničemu a k žádné změně na vašem hdd nedojde. Na netu prostě nikdo neumí nic pořádně vysvětlit. Autoři těchto rádoby rad a poučení, by se mšli zamyslet nad tím, zda je čitatelem osoba znalá, či nikoliv. Samozřejmě znalá není. jinak by tento článek číst nemusela,že? Takže je potřeba popsat každý detail !!!! Například bych třeba uvedl, že je po provedení změn navštívit kontextové menu tlačítka "general" v levo nahoře a potvrdit vše tlačítkem "apply changes" . Po rozdělení disku se mě ale stejně nezobrazuje druhá část disku kterou jsem vytvořil a jak tak koukám, tak tady se řešení nedovím. 

Reklama