Euro.cz Finance.cz Cnews.cz Edna.cz VideaČesky.cz Více
Flek.cz Profit.cz CoChceš.cz WoT.cz Raketka.cz Hryprodivky.cz Zdn.cz Nasvah.cz LetenkyLevne.cz Stahnu.cz Mujsoubor.cz Kniha.cz Více

Finský soud rozhodl, že majitel otevřené Wi-Fi není zodpovědný za případné škody

Štavnatý spor právě probíhá ve Finsku. Tamní antipirátská organizace CIAPC zažalovala ženu, která 14. července 2010 po dobu 12 minut nelegálně sdílela autorsky chráněné soubory přes síť DC++. Skupina požadovala odškodnění ve výši 6000 eur, jinak se věc jen zhorší.

Jak ale žena prokázala u soudu, v době, kdy měla porušit autorská práva, se k její otevřené Wi-Fi mohlo připojit až 100 různých lidí. V bývalém školním areálu, který žena vlastní, totiž zrovna probíhalo letní divadlo, takže sdílet mohl kdokoliv. A protože nebylo dokázáno, že zhřešila zrovna obžalovaná, soud její vinu neprokázal.

Později se řešilo, zdali může být majitel otevřené sítě zodpovědný za to, co dělají ostatní uživatelé. Dle finského i evropského práva bylo nakonec rozhodnuto, že není možné trestat majitele za činy ostatních. Pokud by tomu bylo naopak, vlastníci práv by mohli v budoucnu začít odstavovat všechny otevřené sítě (nevyžadující hesla) v kavárnách nebo domácnostech i při prvních náznacích nelegálního sdílení. CIAPC se ale ještě může proti rozhodnutí odvolat.

 

V Česku (velmoci připojení Wi-Fi) se zatím podobný případ neřešil, nebo alespoň neprosákl do médií. Finská kauza ale může rozdmýchat zajímavou debatu, zdali za sdílení přes Wi-Fi je opravdu někdo zodpovědný. Pokud je síť přístupná bez hesla, asi by české soudy rozhodly podobně. (A to je také důvod, proč jsou v některých zemích otevřené sítě zakázané.) Ale dnes už není problém brute force metodou překonat ani zabezpečené sítě. Může vůbec soud prokázat, jestli sdílel někdo cizí, nebo přímo majitel Wi-Fi? Co si o tom myslíte?

Zdroj: Turre (via TorrentFreak)

Oblíbené Tisk E-mail
Další články na téma: 
Reklama

Komentáře

Mám taky doma na střeše několik Wi-Fi antén (24dbi síta) a všechny slouží lidem zadarmo s puštěním DHCP. Kdo chce, tak se může připojit zadara klidně z dvaceti kilometrů se sítem, to ještě běží internet mezi 5-9 Mb/s. Několik desítek zařízení se už připojilo podle tabulky v DHCP. S mým nevyužitým zaplaceným internetem si můžu dělat co chci a zároveň si každej může vyzkoušet jak to ISP šlape nebo nešlape.

Kdyby bylo více takových. Někdo má v paneláku optiku 100/100Mb/s a používá to k prohlížení seznam a emailu. Lidi o ulici dál musí mít O2 zlodějinu. Kdyby se lidi dokázali domluvit, mohly by být linky adekvátně vytížené.

Ono to není zase tak jednoduché. Jedna věc je zodpovědnost za to kdo se připojí k otevřené síti. Druhá je porušení smluvních podmínek s poskytovatelem. Co jsem se díval (pravda dříve), většina kabelových ISP měla v podmínkách, že nesmím poskytnout připojení mimo byt (přesnou formulaci už nevím). Tady už je otevřená WiFi porušením smluvního vztahu. Co jsem se dříve díval - byla právě ta "O2 zlodějina" jedinou, která to umožňovala.

Reklama