Euro.cz Finance.cz Cnews.cz Edna.cz VideaČesky.cz Více
Flek.cz Profit.cz CoChceš.cz WoT.cz Raketka.cz Hryprodivky.cz Zdn.cz Nasvah.cz LetenkyLevne.cz Stahnu.cz Mujsoubor.cz Kniha.cz Více

Končí formát desek Thin Mini-ITX? Výrobci jej prý opouštějí či utlumují

Nevím, jestli jste se někdy v praxi již setkali s deskami typu Thin Mini-ITX. Tento speciální standard je založen na široce dostupném formátu Mini-ITX, ovšem desky jsou upravené pro zástavbu do skříní s na poměry PC velmi nízkým profilem. Výška je u nich omezena na 2,5 cm, takže mají nižší konektory, naležato osazené sloty pro paměti a napájení externím zdrojem místo ATX. Desky tohoto typu se hodí pro plně pasivní PC (například se skříní Akasa Euler). Pokud vám takovýto hardware ale vyhovoval, budete v budoucnu možná mít smůlu. Výrobci tento typ desek údajně hodlají opustit či alespoň utlumit.

Tento poplašný závěr publikoval web FanlessTech, z jehož pohledu byl dotyčný formát zajímavý právě pro pasivní skříně. Podle jeho informací výrobci s Thin Mini-ITX zřejmě nepočítají, alespoň do budoucna. Ačkoliv pro starší generace Thin Mini-ITX modely existovaly, pro stávající socket LGA 1151 a procesory Skylake údajně Asus a ASRock takovéto desky neuvedou a připravované modely byly zrušeny. Nemá je (přinejmenším zatím) ani MSI. Gigabyte sice oznámil jeden model, H170TN, jenže podle FanlessTechu se s ním vůbec nepočítá do koncového prodeje. Bude tedy asi dostupný jen pro velké odběratele pro stavbu sestav.

Deska Asus Q87T/CSM
Thin Mini-TX: Deska Asus Q87T/CSM

Další Thin Mini-ITX desky by sice měly existovat v oblasti embedded hardwaru a pro průmyslové využití, ovšem u těch platí totéž – nebudou se dát normálně sehnat v obchodech a pro běžného uživatele nebudou použitelné. Vzhledem ke kontinuitě a setrvačnosti těchto trhů je jasné, že se podobné modely budou vyrábět ještě dlouhou dobu, pro spotřebitelskou sféru a osobní počítače ale zřejmě výrobci desek s dalším použitím Thin Mini-ITX nepočítají.

 

 

Náhradou by mohlo být (thin) Mini-STX

Podle FanlessTechu by nicméně jejich konec – až na to, že již existující skříně přijdou vniveč – nemusel být takovou katastrofou. Výrobci totiž dost možná plánují Thin Mini-ITX pouze nahradit novým formátem Mini-STX, který má podobnou tenkost, ale počítá již s výstupy a porty po obou protilehlých stranách PCB.

Desky ECS Q170-SF100 a ECS H110-SF100 formátu Sub-1L
Deska ECS Q170-SF100 formátu Mini-STX

Tyto desky budou menší (14,0 × 14,7 cm), zachovají ale podobné možnosti konektivity až na slot PCI či PCI Express, který ale byl u typické Thin Mini-ITX skříně či šasi použitelný jen s riserem. Nevýhodou ale je, že tyto desky již nejsou na montáž kompatibilní s ATX či Mini-ITX skříněmi. Čistě po stránkách funkcionality by ale měly jako náhrada fungovat. I v případě desek Mini-STX nicméně podle zatím představených exemplářů asi bude existovat dělení na obyčejné modely, počítající i s vyššími boxovými chladiči, a tenké modely s podobným posláním jako Thin Mini-ITX.

Akasa Euler
Akasa Euler s Thin Mini-ITX deskou

 

Tyto informace nejsou přímo oficiální pozicí zmíněných výrobců, a není tak úplně černé na bílém, že o tenký formát ITX ztratili zájem a již se k němu nevrátí. Je-li ale pravda informace o zaříznutí plánovaných modelů pro Skylake, pak asi zpráva FanlessTechu skutečně znamená, že se s těmito deskami již běžně setkávat nebudeme. Stejně tak se ovšem ještě mimo OEM sféru nestihly objevit ani nové desky Mini-STX, tak doufáme, že se nakonec nevypaří do křemíkového nebe i tento formát.

Zdroj: FanlessTech

Oblíbené Tisk E-mail
Reklama

Komentáře

u te prvni Asusky Q87T/CSM na obrazku je zajimave ze ac se ma jednat o desku do co nejnizsiho zastaveni, tak ma sata porty nahoru a ne doboku, pokud nebude kabel zalomenej na konektoru z vyroby tak se to bude jiste strasne dobre zapojovat a pak skladat do kysny :D

Kdyby byl do boku, tak zase potřebuje volné místo vedle PCB, a u těchhle desek se si musí počítat s tím, že tam žádné nebude (můj dohad). Obvykle asi v balení budou zalomené kabely, viz ten obrázek níž s Eulerem.

U těchto desek se obvykle používají trochu jiné SATA kabely, které ani nemusí být zalomené, a přitom mají mnohem menší konektory a ohebnější kabel. Disk je většinou sotva pár centimetrů daleko, takže není důvod pro klasické robustní provedení. Ve výsledku to zabírá méně místa, než nepraktické konektory do boku.

Podle mě je to zcela logický krok a neviděl bych v tom žádnou katastrofu - snad kromě odepsání již existujících skříní a nutnosti jejich náhrady. Jediný rozdíl mezi Thin Mini-ITX a Mini-STX je právě onen PCI-E slot, který ale v naprosté většině skříní pro Thin Mini-ITX stejně nešel využít. Klasický riser je kvůli výšce mimo hru, snad jenom řešení s flex kabelem a kartou bokem mohlo být použitelné. Navíc s čím dál větší integrací komponent přímo na desku a přítomností M.2 slotů je pro ten velký PCI-E už opravdu jen málo důvodů.

Zkrátka původně neručitý Mini-ITX formát se nám vyprofiloval na dvě samostatné větve. Na jedné straně plnohodnotné Mini-ITX desky s bohatou výbavou a kompatibilní s ATX (viz např. Maximus Impact), a na straně druhé Mini-SFX pro miniaturní systémy na nenáročnou práci, HTPC, síťové prvky, průmyslová řešení, ...

Chtěl bych si udělat "kufříkový" počítač, tj. počítač zabudovaný do hliníkového kufru, nebo do šasi vytisknutého na 3D tiskárně, s využitím základní desky tohoto typu. Máte někdo odkaz na modul, který by mi umožnil zapojit na napájení baterii tak, aby bylo dosaženo stejné funkcionality jako v notebooku? Díky za odpovědi!

Reklama
Reklama