Reklama

Petr Urban

Příspěvky uživatele

Stránky

Stránky

Přečtěte si to znovu. Píši, že nemůžu zrecenzovat produkt, který ještě nebyl hotový a byl dokončen v podstatě až dnes. Recenzovat službu je trochu problematické samo o sobě v tom, že recenze může být brzy neplatná, to ano. Přesto se nebudeme tvářit, že by se služby recenzovat nedaly a že se to neděje. Stejně tak budeme recenzovat Windows 10. Ale mohu recenzovat až (prozatímní) hotovou verzi, tj. tu, kterou všichni dostali 29. července. :-) Ono za měsíc se všechno stejně nezmění. V případě Windows může většina výtek přestat platit třeba po roce, ale zase tak brzo (za dva měsíce) ta recenze neplatná určitě nebude. Pocity popsat mohu už dnes, ale teprve finální verze mi prozradí některé věci. Opravdu není možné vystavět recenzi na nehotovém produktu. To by spíš šlo o první dojmy či preview. Vím, že hodně slovíčkaříme, ale tak to je. Když už nic jiného, alespoň budu recenzovat to, co začali uživatelé dostávat do rukou. Jakákoli kritika už bude v takovém případě oprávněná a jen těžko zpochybnitelná.

Nebojte, u nás to s volnem o svátcích moc žhavé není. Aspoň u mě ne, nové události na svátky neberou ohledy. :-)

Není to tak, že by byly dotykové funkce odebrány, toto možné bude. Jde o to, že Continuum vám dovolí přepnout režim, přičemž jeden z nich je z pohledu ovládání vhodný pro klasické počítače (plovoucí okna, malá nabídka Start), zatímco druhý uzpůsobí vzhled a ovládání dotykovým obrazovkám (okna v režimu maximalizace, pročištěný hlavní panel atp.). Dotyk ovšem můžete použít kdykoli se vám zachce.

 1. Teď už se ale bavíte o něčem jiném. Původně jste kritizoval rychlé spouštění, o němž jsem říkal, že je stále stejně rychlé. O tom, že nemáme instalovat programy, jsem nic nepsal. Windows jsou OS, tedy platforma pro provozování aplikací. Nehodlám brečet, že mi instalace toho a toho nástroje prodlouží plné načtení všech procesů po přihlášení. Navíc si fakt myslím, že SSD tenhle problém odbouralo.
 2. Aspoň u posledních řad Windows nějaké zpomalování nezpozoruji. Je pravda, že pozvolné zadrhávání může být těžko pozorovatelné, ale s pravidelnou údržbou a rozumným provozem systému není problém s instalací vydržet několik let, aniž by mi tekly nervy. :-) Ale pořád platí, co jsem opsal. Windows 10 reagují rychleji, to jim nevezmete.
 3. Pak snad aspoň občas oceníte nového Správce úloh. Ten z Windows 7 mi od té doby připadá směšný a nepoužitelný. Buď jak buď, desktop je ve Windows 8.1 podstatně lepší než ve Win7. Pokud ty novinky nevyužijete, pak ano, můžete klidně používat starší Windows, proti tomu přece nic nemám. Ale právě jde o to, že běžný uživatel Průzkumníka používá.
 4. Jak vám má vysvětlit, že to byl jen příklad, na němž jsem demonstroval své tvrzení, a který jste vytrhl z kontextu a nesmyslně ho kritizujete? Uvědomte si, že je to jen příklad a ve výsledku naprosto nepodstatná věc. Důležitá je hlavní myšlenka. Působíte na mě jako člověk, který prostě najde jednu ptákovinu a pak s ní někoho mučí, protože chce.
 5. Článek neslouží jako výčet nových funkcí. Popisuje několik stěžejních vylepšení. Když je funkce nová, tak to objektivně přidává na hodnotě produktu, otázka avšak zní, jak moc. Pokud někdo nechce používat virtuální plchy, nemusí. A upgrade na Windows 10 pro něj tím pádem ztrácí význam. Nic to ale nemění na faktu, že to objektivně je vylepšení, tudíž bylo vybráno do seznamu. Pak už je tedy na každém, co si zařadí do svého seznamu.
 6. Jenže v Desítkách tahle schizofrenie právě odpadá. Výhody obchodu jsem popsal v článku.
 7. Microsoft většinou délku podpory prodloužil. Nezáplatovaný operační systém je velký problém. Tečka.
 8. Několikrát jsem zmínil, že problémy Windows 10 budou rozvedeny v recenzi. Je to zmíněné i v článku výše. Opravdu nevím, jestli jste ho vůbec četl.

Tento článek se nazývá „Jaké výhody a vylepšení vám poskytnou Windows 10?“ a jeho cílem bylo najít, co pozitivního vám přinese přechod na Windows 10. Jak jsem v text uvedl, konečné rozřešení přinese až recenze. Ehm, co jste čekal? Umíte číst?

 1. Není, pokud máte SSD. :-) Na modelu rychlého spouštění se nic nemění, jede to pořád stejně rychle. Zpomalovat mohou až programy nabíhající po přihlášení. Ano, je to problém a uživatel sám sobě uškodí, ale s SSD už ani zahlcení blbinami není tak fatální jako kdysi.
 2. Mm v počítači dost programů a běží to stále stejně rychle. Resp. ty programy si vyberou daň, ale používám stále stejnou sestavu programů, tudíž jsem na jakékoli verzi Windows. To znamená, že i když je každá instalace zpomalena programy, jsou Desítky rychlejší, protože nejsou zpomaleny více než např. předtím Windows 8.1 nebo Windows 7. To, že používám programy, mě nedostalo na úroveň předchozích Windows. V základu jsou Desítky rychlejší, takže zůstanou rychlejší i po instalaci programů.
 3. Mi právě Osmičky vyhovovaly s novým Průzkumníkem a novými dialogy pro kopírování. Nevím, jak jste to mohl přehlédnout. Možná vám jen na tom tolik nezáleží, ale mně tyhle věci fakt potěšily, protože s nimi strávím denně dost času.
 4. Trháte věty z kontextu. Skryté soubory jsou jen příklad jediného z mnoha funkcí  předvoleb, které jsou díky pásu karet v Průzkumníku dostupné.
 5. Ano a proto si má každý udělat názor na to, co se mu hodit bude nebo nebude. V článku uvádím, že důvody k (ne)provedení upgradu jsou subjektivní.
 6. To je velmi nekonkrétní. Co vám na moderních aplikacích vadí?
 7. A že se bojíte aktualizací a délka podpory vás nezajímá? Bez komentáře.

Jak říkám, ten seznam je subjektivní, ale souhlasím, že by bylo dobré to aspoň letmo zmínit.

 1. Upgradu předchází kontrola kompatibility, která zjistí, jestli náhodou nebudete mít problém s nefunkčním ovladačem nebo programem.
 2. Souhlasím, že s jakýmkoli zásahem přichází riziko. Na druhou stranu Microsoft tenhle typ upgradu testuje 3/4 roku. I tak je to jeden z důvodů, proč uvádím, že by uživatelé měli upgrade využít, ale nepřecházet hned, ale třeba pár měsíců počkat. I proto má Microsoft snahu domluvit se s partnery, aby svým zákazníkům s upgradem ochotně pomohli.
 3. Upgrade sám o sobě není nic nové. Rizika existují, viz výše. Upgrade nicméně zachová uživatelská data, nastavení a programy. Vyzkoušeno několikrát osobně, kolega s upgradováním také problém neměl. Aspoň co se Windows 10 týče.
 4. Upgrade zachová programy, takže uživatel o nic nepřijde.
 5. Viz článek Jak je to s návratem k původní instalaci Windows měsíc po upgradu na Windows 10?
 6. Jak jsem napsal, dilemata negativních aspektů přechodu bude řešit až plnohodnotná recenze.

Vím a děkuji! Přesto jsem ještě ctili potřebu se malinko vyjádřit. Děkuji za chválu, budu se snažit držet nebo zlepšovat nastavenou úroveň. :-)

Osobně se používání anglických či „českoanglických“ termínů opravdu snažím vyhýbat, jak to jen jde. Software ale beru jako zavedený výraz v oboru, nikoli moderní výkřik poslední doby, a v tomto případě nešlo o význam programy. :-) S forkem si nevím rady, taky z toho slova nejsem nadšený, ale české termín, který by nebyl obskurní, mě zatím nenapadl. Onož se použít dá, ale nejsem si jistý, nakolik je každému prozradí pravý význam.

Máte pravdu. Ve WP 8.1 to lze a nedošlo mi, že ve Windows 8.1 funkce chybí. (Sám paměťové karty nepoužívám.) Lze na paměťovou kartu ukládat dokumenty, fotky, muziku a spoustu věcí. Lze tam dokonce i přenést OneDrive a můžeme tam instalovat desktopové programy, ale moderní aplikace na toto úložiště oficiálně nenainstalujeme. Text jsem upravil.

Přesně to jsem také říkal. Když chci přejít, tak u původního operátora mi samozřejmě smlouvat vyprší až po určitém období, ale pokud chci dříve začít využívat služby jiného operátora se svým číslem, měl bych mít tu možnost. Pokud původnímu operátorovi doplatím zbytek peněz, co mu dlužím, neměl by mé číslo držet. Nehrajeme šachy. Když jsem loni na podzim migroval, celý proces se na ty dva měsíce právě natáhl.

Pokud instalujete Windows 10 Inside Preview na čisto, tak se vás to v průběhu instalace na klíč zeptá a ten pro Windows 8.1 to nevezme. ;-)

Stránky

Reklama