Euro.cz Finance.cz Cnews.cz Edna.cz VideaČesky.cz Více
Flek.cz Profit.cz CoChceš.cz WoT.cz Raketka.cz Hryprodivky.cz Zdn.cz Nasvah.cz LetenkyLevne.cz Stahnu.cz Mujsoubor.cz Kniha.cz Více

Pečte grafiky do bezvědomí! (+ jak na pískání cívek)

Pečení grafických karet v troubě má v našem fóru na svědomí nemálo oživlých. Nefunkční grafiky staré více jak dva roky, mezi nimiž mohou být pro kdekoho stále dostačující GeForce 8800 GTX/GT/Ultra/GTS anebo Radeony HD 2900/3850/3870 se vrací z hrobu. Jedním vrzem se podíváme i na často přetřásané pískání cívek na grafice.

Pečeme nejen grafické karty

V nadpisu jsem se nechal inspirovat dokkenem z vlákna Upečte grafiku! Víkendový test a vůbec celý tento článek vznikl na základě podnětů a zkušeností uživatelů vedených vrchním zapékačem Kharkowem. Pečení počítačových komponent v ČR (a v obyčejné troubě) začalo psát svou historii zřejmě po aktualitě Jak opravit grafiku? Upečte ji v troubě! z 16. června 2009. V ní Haste266 z  HardOCP fóra pekl po nějakých deset minut na více jak 200 stupňů Celsia svou již zdánlivě mrtvou GeForce 8800 GTX a po vychladnutí a opětovné montáži chladiče zase fungovala.

Aniž bych si pečlivě přečetl zkušenosti Kharkowa, snažil jsem se úspěch zopakovat s jedním Radeonem HD 4850 a GeForce 9600 GT, jež se projevovaly nestabilitou, pruhy či artefakty. Ačkoli jsem je odstrojil od chladiče, očistil zbytků teplovodivé pasty, odebral záslepku zadního panelu, první pečení nedopadlo zrovna slavně. Po necelých deseti minutách jsem z trouby vytáhl plech s grafikami a bohužel také takřka všemi vypadanými kondenzátory a dokonce některými cívkami. Takže hned na začátku a výrazně:

Grafické karty a podobné komponenty pečte vždy stranou s kondenzátory nahoru!

(a nikoli tak, jak to dělal Haste266 v prvním pokusu, v němž měl zřejmě štěstí). Díky zmíněnému vláknu Upečte grafiku! se technika pečení pro různé počítačové části zdokonalovala. Počáteční doporučení – 8–10 minut pro teplotu 200–250 stupňů Celsia – bylo kvůli možnému nafouknutí kondenzátorů poopraveno raději na 7 minut (při 250 stupních Celsia). Aktuální návod by mohl vypadat nějak takto:

Desatero pekaře grafických karet

  1. Odmontujte z grafické karty chladič
  2. Očistěte čip a paměti od zbytků pasty a teplovodivých polštářků (lze použít organické rozpouštědlo)
  3. Odmontujte záslepku (plíšek) z panelu výstupů
  4. Případného prachu se zbavte třeba pomocí štětce (pozor na statickou elektřinu)
  5. Jsou-li na kartě nějaké snadno odlepitelné samolepky, zbavte se jich
  6. Předehřejte troubu na 250 stupňů Celsia
  7. Připravte si plech a několik alobalových kuliček (zatím se nezdá, že by mohly zavinit nějaký zkrat)
  8. Kuličky dejte na plech a na ně položte kartu (kondenzátory nahoru) tak, aby se nedotýkala plechu
  9. Pečte asi sedm minut, poté nechte dlouho vychladnout (raději při normální pokojové teplotě a vlhkosti)
  10. Znovu naneste pastu, nasaďte chladič a můžete vrátit i záslepku kolem výstupů na monitory


Správně připravená GeForce 7600 GS a důsledky delšího pečení v troubě: nafouknuté kondenzátory. V případě, že kartu oživíte, bude stačit výměna, jednomu z uživatelů HardOCP fóra explodovaly jako popcorn už po pěti minutách. Autor fotografií: Total AMD

V původní novince jsem měl fotografie a video, kde byl bohužel ukázán špatný postup s kartou kondenzátory dolů. Nyní na YouTube najdete už desítky videí s úspěchy (mezi nimi i šťastlivce, co oživili kartu při pečení s kondezátory dolů, aniž by je museli potom všechny připájet), stačí zadat třeba "video card bake" (nebo "oven"). Názorné a průkazné je třeba toto video:

Po této nedlouhé kratochvíli by mohla vaše dosud nefunkční nebo artefakty projevující se grafická karta znovu běžet. Otázkou je trvanlivost takové opravy: někteří uživatelé uvádí nutnost opětovného pečení po třech měsících, jiným zase zařízení funguje od první opravy v troubě.

Kvůli možné kratší životnosti takto opravených komponent vyvstává otázka, zda toho někteří nepoctiví uživatelé nevyužijí pro opravu a následný prodej takových karet po inzerátech či aukcích. Pečení je na kartě ale většinou poznat zahnědnutím/zažloutnutím, jako to ukazují fotografie GeForce 6600 GT od Kharkowa nebo mé fotky zapečeného Radeonu HD 4850. Horší to ovšem bude třeba s kartami s černým PCB: zde mohou pomoci případné neodlepené samolepky.Leadtek GeForce 6600 GT po pečení: všimněte si zažloutlého zabarvení nejen u samolepek, ale i PCB. Autor: Kharkow

Zvídaví uživatelé samozřejmě už vyzkoušeli i jiný hardware než grafické karty. V troubě už se pekl třeba Xbox 360 (odkaz zájemcům doporučuji, jsou tam důležité rady), notebook IBM Thinkpad T40 (a mnoho dalších, nepřehlédněte návod na opravu notebooku horkovzdušnou pistolí od glua), kalkulačky, základní desky atd.

A komu by se nechtělo chodit do odkazovaných fór pro důkazy, že to opravdu funguje, mám tu několik málo citací:

Tak jsem si dnes upekl 6600GT od Prolinku, která mi házela artefakty a půl roku se mi válela v šuplíku. Postupoval jsem dle zkušeností zde a karta se pekla deset minut na docela slabou teplotu (stará dobrá plynová Mora 1100, žádné přesné navolení teploty), což bylo zjevné, jelikož na kartě to pečení nešlo poté nijak poznat. Nažloutlá opravdu jen mírně na možná pěti procentech PCB. Pak 15 min chlazení, do desky a voilá... Karta jede. Jsem ale zvědavý, na jak dlouho... Zítra peču další...

Tak sem zkusil druhou grafiku,která dělala barevný pruhy na monitoru.Je to Asus 8800GTS 320MB,dal sem ji na 250 stupňů zhruba na 10 až 12minut,nechal vychladnout,nandal chladič atd. a zkusil a vona fachá!

Ahoj všem kuchařům, tak jsem to také zkusil s nefunkční DVB-T kartou, konkrétně Technisat Air Star 2. Karta nebyla funkční již na dvou MB a rok jsem ji měl doma. Dnes jsem ji chtěl vyhodit a proto jsem ji spíše ze zvědavosti šoupnul na 200°C a 10 minut do plynové trouby. Po pozvolném vychladnutí jsem ji s nedůvěrou dal do PC. Výsledkem je plně funkční karta, která byla hned na první pokus detekována. Díky za návod.

Notebook je pozarucnej dobe takze som vymontoval graficku kartu ATI X1440 a dal ju podla navodu piect na 10 minut pri 200 stupnoch. Po hodine som ju namontoval spet a vsetko funguje ako ma.

Tak jsem skusil upect 8800GTS 512MB obraz vga byl rozpadlej pruhy pres nej po nasinstalovani ovladacu pc vytuhlo . tak jsem ji dal do trouby plynove na 8min presne jadrem dule a vga slape jak hodinky.

Další podařené pečení. Kamarádova Asus EN8500GT artefakty, upečená 250°C na 7,30min v horkovdušné troubě. Následně ok. Projetí 3DMarkem OK. Pouze neznačkové elyty se mírně nafoukly-bude výměna.

Upek sem známýmu 4 roky starej xbox360, kterej bohužel obdržel RRoD a teď šťastně opět už 2 měsíce funguje.

Tak další upečená 8800GTX se zdá zatím OK. Zkouška zatím proběhla krátkodobě (pouze najetí systému) ve 2D kvůli nechlazeným pamětem, napájecích obvodů a NVIO-vstupně/výstupnímu čipu.

Dostala se mi do pazourů další 8800GTX. Upečeno jako předchozí 250°C/7min. Je O.K.

hlásím úspěch
7600GS AGP od Asusu....klasika...total artefakty, v šupliku asi dva roky...190st. cca 9 min do mirnýho smrádku.
Artefakty pryč...normálně jede

Touto metodou jsem ještě dnes reinkarnoval LCD monitor Neovo F-417. Minulý rok v srpnu začlo lehké moire a to se zhoršovalo. Po kuchnutí monitoru jsem stál před dilema co s tím. Na desce jsem povyměnoval většinu elytů, ale bez efektu. Po dnešním úspěchu s grafikou jsem se rozhodl zkusit to i s monitorem. Nejdříve jsem pekl desku s elytama...nic. Pak jsem vrazil do trouby tu druhou menší a po vychladnutí...voila...jede . Teď nechám jet PC v nějakým 3D režimu minimálně 48h v kuse a pak hodím report. Lehce pod 200st./1O min

Po přečtení většiny příspěvků včetně zahr.fór, se domnívám, že je zde úspěšnost zhruba 70% za čímž si pevně stojím.
Kecy nevěřících Tomášů typu kravina, blbost, to přece....apod., jsou opravdu jen KECY.
Pánové...pečte do bezvědomí!!!! FUNGUJE TO

A z HardOCP fóra, kde už pekařský thread má více jak 35 kapitol:

My 8800 ultra has had artifacts for the past 2 days, too bad I really wanted to play the avp demo. Well I gave the oven treatment to my graphics card, right now its cooling. Can't wait to try it out and post the results!

Geforce go 7900GS resurrected.

Got an 8800GT working! Failed on a motherboard.

Resurrected 2 cards today for the first time
1. 8800gtx just started artifacting the couple days ago, games crashing/locking up
2. 6800gt been sitting in my dresser for 2 years, used to artifact but would start windows, games would crash
now after baking at 385 for 10 min with heat spreader removed both are working great!
Thanks OVEN, typed this from a baked 6800gt.

Samozřejmě se najde i hodně neúspěchů a především bych chtěl zdůraznit, abyste pečení prováděli jen u hardwaru, který je mimo záruku a celkově byli smířeni s tím, že už nemusí dál fungovat a případná oprava jiného problému než s pájkou bude po pečení složitější či zcela nemožná.

Další články na téma: 
Oblíbené Tisk E-mail
Reklama

Komentáře

v slusnejsich elektro obchodoch [nemyslim datart a pod] by mal byt dostat nejaky impregnant, kompaund, proste zalievaciu hmotu [ta cierna hmota co niekedy vidno prave v cievkach], co si doma rozrobite a zalejete co potrebujete.
ako tu vpravo hore http://www.techspot.com/gallery/data/501/P9130086.JPG
len samozrejme, vyplnit zhora dole, a bez bubliniek..

Jediný důvod proč péct karty je , že jde o kusy , které manipulací či výrobní vadou neměly spojené všechny vodivé kontakty jež by mít měly .
Ovšem jako každý kdo se setkal třeba s BGA pouzdry a jejich výměnou vím o podobných pokusech své (http://www.smtcentrum.cz/pruvodce-technologiemi/smt/submenu-1/bga---pouz...)
Pokud jde o odstranění pískání cívek a kondenzátorů - kvalitní součástky nepískají (tj pokud vaše karta píská a vrátí se vám z reklamace s poznámkou "závada nenalezena" , změnil bych do budoucna určitě značku a případně obchod i servis ). Opětovným zapečením dosáhnete jen toho , že spečete části které se píct neměly , př znovu roztavíte lak či ochrannou vrstvu dielektrika.

Takže jako někdo kdo se v podobné oblasti motal radím jediné - Tonoucí se stébla chytá a peče jen s vědomím možných ztrát .

To bych nikdy neudělal ani se zvukovkou.

Zajímavé, jak to vůbec někoho napadlo :).

Kdyz nefunguje tak za zkousku nic nedas ne?...
se skoro zacinam bat aby vyrobci pri reklamaci nestrcily vasi kartu do trouby a neposlaly vam ji zlutou zpatky:D

Možná to něchtěli vyzrazovat aby nepřišli o kšefty.

Výrobce či servis ,pokud se vůbec namáhá s diagnostikou a následnou opravou, použije na podobné případy rozhodně směrovaný horký vzduch aby podobným stresem prošlo jen nejnutnější okolí "závady" . Péct celou kartu a motat si u toho s virgulí přece profesionál nebude ...

LOL, s tema kondikama je to opravdu postreh! Hlavne ze je to na nich napsany kolik zvladnou co? Inu odbornik se nezapre ;)

Asi pred polrokom som piekol 2GB SODIMM DDR2 ramku z notebooku - 15 minút 200 stupňov - ramka chodila asi štyri mesiace a postupne sa vrátila do normálu - spadnutie systému ešte pred bootom systému... Rozmýšľam, či ju hodiť napospas peci ešte raz :)

200 stupňů je imho málo. cín taje při cca 230. Tím žes to dal na 200 možná trochu změknul a někde se trošku zlepšil kontakt, ale ničeho jsi moc nedosáhl.

Blbost. Cin ktory sa pouziva taje pri 180.

To si pleteš s pájkou s olovem. Problém je, že teď se používají ty "bezolovnaté" postupy a u nich nevím jak mění teplotu tání cínu (která je ! cca 230 stupňů) resp nejspíš nějaké slitiny.

To je pravda. Teraz sa pouzivaju bezolovnate. Neviem aka teplota je pr inich ale typujem ze tiez bude mensia ako 230°C.

Kazdopadne na pecenie staci ruru nastavit na 200 a piect 10 minut. :)

Kondiky jsou max. na 105 stupnu.

105°C je u kondenzátorů pokud se nepletu maximální provozní teplota. Nikoliv teplota maximální kondenzátoru nepracujícího. Ty vydrží víc. Kolem těch 200, ale né dlouho a pevné ještě daleko víc.

To co spojuje IHS a procesor se tušim taví na 300°C. :) Ty pájecí hodnoty jsou o hodně vyšší než provozní..

Už proto, že se dá bez potíží cokoliv z PCB odpájet či připájet.. Většina součástek vydrží v neprovozním stavu hodně tepla, problémy dělaj jen třeba silný páječky (rázové vlny).

Myslim, že upečení většiny HW na 250°C by mělo stačit.. a ničemu by se nemělo nic stát (teda kromě elektrolytickejch kondenzátorů).

Ja som upiekol už asi 7 kariet a všetky idú doteraz okrem prvej. Tá nevydržala pečenie a odstrelili mi kondiky pri teplote 250°Casi po dvoch minutách. Ostatné na 200°C v pohode vydržali až do konca na jednej doteraz hrávam práci hry :D

Tak porozmýšlam a možno si u servisu pridám aj službu Profesionálne pečenie grafických kariet na počkanie

Pěkný článek, respektive shrnutí. :]

No zkusil jsem ten návod na ztišení pískajících cívek a funguje to.Mám gts 250 od gigabytu a pískala docela hlasitě při načítání crysis,po zapnutí Vsync není už nic slyšet.Takže díky za radu :)Jinak pěkný článek.

Já bych do toho teda nešel. Kdo ví, co se z tý karty vypařuje a pokud se trouba používá i k normálnímu pečení se to může dostat do jídla.

Myslím, že pár minut v Praze nebo jiném městě ti podíl škodlivin hravě vynahradí :-)

Kontroluju datum, ne opravdu není 1.dubna... :-D

Bohužel není ...ale od podobně zasvěceného serveru bych čekal něco víc než rady babky kořenářky

Uživatel komora zde popsal víc, než "rady babky kořenářky"...
To byste chtěl rozbor problematiky studeného spoje, postup výroby, diagnostiky a opravy PCB? Dejme tomu, že by nebyl problém několika stránkovou odbornou práci sepsat, ale otázkou je kdo to bude číst (přecijen i jediná strana A4 textu je pro mnohé více než velký oříšek) a kdo to zaplatí (čas ani vědomosti nejsou zadarmo). V případě menšího rozsahu (práce na A4) jsme opět v obecné rovině a opět se ukáže uživatel zpochybňující odbornost textu.(pro člověka zasvěceného to bude zase "babská povídačka") Naopak si myslím, že ojedinělý článek o této úrovni má na zdejším serveru své místo.
Pokaď někoho zajímá problematika blíže, doporučuji navštívit různá elektro fóra, kde se sdružuje určitá skupina více/méně povolaných osob a nechat si daný jev objasnit.
Případně doporučuji denní studium sdělovací techniky a slaboproudu na eltech. fakultě ČVUTu, VUTu, anebo VŠB.

Teda tenhle článek mě docela překvapil a docela nadzvednul. Je v něm krásně vidět, jak i lidé bez elementární znalosti elektroniky se pouštějí do oblasti které zhola nerozumí...

Je jasné, že naprostá většina závad elektroniky je způsobená studenými spoji. To je taky případ zde zmiňovaných "oprav", karty neodešly elektronicky ale přerušením některého pájeného spoje. Pečení v troubě díky tomu že spoje jaksi "přetaví" je skutečně schopno tuto kartu znovu oživit. Ale je tu jedno velké ALE. Je potřeba si uvědomit, že karty jsou dnes pájeny bezolovnatou pájkou v ochranné atmosféře. Tato pájka má navíc vlastnost, že její první tavící teplota je mnohem menší než teplota nutná k následnému přetavení. Co to pro tuto elektroniku prakticky znamená: druhé přetavení mimo ochrannou atmosféru způsobí mnohem menší stálost pájených spojů a nemusí zajistit dokonalé spojení pájených částí. Proto vám taky ty karty vydrží jenom po omezenou dobu. Stejně tak vyšší teplota přetavení má vliv na ostatní komponenty a také na vyhřátí desky plošných spojů a její zbarvení. Ta teplota je prostě za limitem, který jsou ty součástky schopny snést. Nafouknuté elektrolytické kondenzátory jsou toho jen důkazem - takový elyt je už absolutně nepoužitelný.

Opravy takových relativně složitých PCB jako je grafická karta se dělají na zařízeních poněkud dražších než je trouba. Díky použití BGA pouzder je třeba mít mikroskop na inspekci pájení těchto pouzder. Vizuálně je tedy potřeba nejprve najít onu závadu, kvůli které se tu peče celá karta. Po nalezení této závady se opravuje pouze daná součástka, a to přesně definovaným teplotním profilem buď horkým vzduchem, nebo infračerveným zářením. IR záření je lepší v tom, že neposouvá vlivem toku vzduchu součástku z místa. A hlavně neovlivňuje ostatní součásti.

Suma sumárum - oprava troubou sice skutečně může na čas pomoct, ale zároveň může připravit nemálo překvapení. V článku není zmíněno nebezpečí, ke kterému může po použití pečení dojít, a nebude to asi nezanedbatelné procento případů. Totiž že takto "opravená" karta nejen že nebude fungovat, ale vezme ssebou základní desku či zdroj. Dovoluji si tvrdit, že autoři měli poměrně velké štěstí.

K onomu pískání cívek - pánové, ruku na srdce, pískající cívka sice není mýtus, a řešení je skutečně v upevnění jejího jádra vůči vinutí a podkladu, ale jak s tím proboha souvisí vertikální synchronizace a nebo napětí a kmitočet sítě (ono zmiňované 120VAC vs 240VAC) ??? Cívky na kartách jsou součástí step-up či step-down měničů, jejich zatížení je závislé na zatížení té dané napěťové větve. Odstranění tohoto jevu je možné pouze hardwarově, softwarové "pomůcky" jsou dobré leda k tomu, že se daná větev tolik nezatíží. Ale problém se tím rozhodně nevyřeší...

Reaguji pouze na poslední odstavec: problém to sice nevyřeší, ale často vyřeší jeho důsledek (pískání).

Ani po přečtení vašeho příspěvku (díky za obohacující pasáže), mi není jasné, co vás na článku zvedalo. 115 či 230 VAC je průzkum Thea Valiche, jeho návod je známý a na fórech odkazovaný a tudíž je zmíněn.Souvislost mezi vertikální synchronizací a míírou pískání cívky byla v praxi ověřena na mnoha případech. Zpochybňování není na místě, hledá se jen vysvětlení. Je to pouze omezení proudu na cívce? Možná, ale pomáhá to.

No, tak já jsem si teda ten odkaz na průzkum Thea rozklikl. Hned v úvodu předvádí perfektní přehlídku neznalosti v podobě svalení viny na cokoliv co není uděláno pomocí "digitálního" řízení napájecích skecí (ono je to celkově dnešní trend ty pseudodigitální napájecí části). Přitom je to úplně jedno jestli je step-up/down konvertor navržen jako zpětnovazební smyčka s nějakým klasickým čipem nebo jestli je to samé řízeno pomocí PWM. Základní komponenty fungování prostě z toho řetězce neodejme - včetně cívky.
Dále je popsán jakýsi pseudotest grafik které tímto trpí. Souvislost mezi 110VAC a 220VAC tam není vysvětlena vůbec, ani jaký to mělo smysl (pravděpodobně vliv napětí sítě, které je logicky vyloučeno užitím spínaného zdroje a faktem, že grafika je napájena stejnosměrnými napětími).
Jediným vyvrcholením celého "testu" je skutečnost, že "něco" na kartě píská. Sám se podivujete ve Vašem článku nad tím že nesprávně označil i kondenzátory. Je to tak, ten člověk neví co dělá, jen náhodou zakápnutím celé napájecí sekce umlčel i cívky.

Souvislost mezi VSYNC a pískáním si také nedovedu vysvětlit. Možná to bude tím, že při VSYNC by mohlo být FPS omezeno shora právě hodnotou obnovovací frekvence výstupu, díky tomu méně vytížená karta a postižená napájecí větev.

Hodně by vysvětlilo podívat se při různých zátěžích na vybraná místa daného měniče. Škoda že v místě kde mám osciloskop mám jen ATi X1300. Na ní to moc znát nebude.

Doma mám nVidia GF8600GTS, jednou jsem ji právě shodou okolností reklamoval kvůli pískání cívky. Byl to typ zalitý v celistvém pouzdře, ne tedy zmiňovaný typ s obnaženým vinutím. Pískání bylo pravděpodobně způsobeno prasklým jádrem. Ale řeknu vám, rozdíl mezi dobrou a špatnou kartou byl zvukově opravdu hodně markantní.

U toho zalití celé napájecí části GT200 lakem na nehty by mě následně docela zajímalo, jak je to se zahříváním. Podle všeho totiž Theo lakem zalil nejen cívky, ale i kondenzátory, VRM a nějaký řídící šváb (asi Volterra). Přitom právě chlazení napájecí části bylo u GTX 280 či HD 4870 kritické (a vylámal si na něm zuby myslím i následně stažený GPU chladič od Thermalright).

Vida, tohle mě ani nenapadlo, že zamezil chlazení. Ono záleží jak je navržené, většinou stačí u řídícího čipu měniče chlazení pomocí PCB pod ním - může mít i na to určený exposed pad. PCB se navrhne tak, aby přímo pod ním byla zemnící plocha, která bývá ještě rozšířena prokovy. A u té karty co tam má nemám nejmenší tušení jak je to řešené.

Dnesne zdroje su bud Full Range, tzn. ze zdroju je jedno ake ma na vstupe napatie, ale musi byt z rozsahu 110 az 250VAC a frekvencia 50 az 60HZ, ale slo by to aj na DC, kedze ATX zdroj si napatie usmernuje v sietovej casti zdroja tak ci tak.

No a teraz: Ked zdroj bezi z 110V tak je sirka impulzov a frekvencia na ktorej zdroj pracuje ina (frekvencia je mensia, impulzy su dlhsie) Ako ked ho zapnete na 230V. Teda urcite to ma vplyv na piskanie. Ak by ste tu tolko nemudrovali a naozaj tomu rozumeli bolo by vam to jasne.

Aj ked neni zdroj full range a obsahuje prepinac 110/220 (ked sa zmeni funkcia usmernovaca s sietovej casti zdroja na zdvojovac po prepnuti na 110) ma to vplyv, ze ci ide zdroj zo 110V siete alebo 230V

Samozrejme sirka impulzov sa meni aj so zatazenim zdroja, zdroj proste zmenou sirky impulzov udrziava napatia na vystupe.

Vypnutim Vsync je tiez logicky mozne piskanie redukovat. Ked sa zapne Vsync zas to ma vplyv na frekvenciu prudu, ktroy odobera grafika zo svojho impulzneho regulatora napatia. Je mozne ze frekvencia menica je nejak synchornizovana s nejakou frekvenciou samotnej grafiky. Podobne ako u klasickeho monitora je synchornizovana pracovna frekvencia zdroja v tom monitore s frekvenciou obrazovky a VN trafa. Su na to dobre dovody. Ale nepoznam konstrukcne a obvodove riesenie grafik natolko aby som to vedel iste. Potom by bol velky rozdiel v tom ze ci je alebo nie je zapnuty vsync. Ale kazdopadne je to mozne aj ak tam ziadna synchronizacia nie je a kazdopadne je to tak, lebo je to overene, vsync ma vplyv na piskanie.

Takze nemudrovat. Je to milion krat odskusane a je to tak a neni na tom nic divne ani z teoretickeho hladiska.

To ze na reflow je treba vacsiu teplotu ako pri prvom taveni cinu je pravda. Lenze na prve tavenie staci aj 180°C.

Jedine suciastky ktorym vadi teplo su elyt kondiky. Proto som ja zo svojej 7600GS ic hvybral a zalozil ich potom po peceni s5. JE tu odkaz na prispevok vo fore, prispevok nad nim je moj.

Polovodicom taketo teplo nevadi, ked su vypnute.

Nechci se z časového hlediska pouštět do debaty, ale nechápu ten popudlivý přístup....
Zajímalo by mne proč je do problematiky "domácí pekárny" vtahována kontrola BGA pouzder a rozepis technologického postupu při výměně vadné součástky, když se takové opravy i v průmyslovém odvětví dějí jen výjimečně a drtivá většina výrobců nahradí jednoduše celý díl. Opravdu jsem při čtení očekával, kdy na mě diskutér vybalí analýzu nežádoucího chování vícesložkových pájek, past a lepidel při teplotě 250°C.
Samozřejmě, že pro kompletní obnovení by bylo vhodné všechny součátky odpájet, očistit kontakty, podrobit jednotlivé části PCB otestování vodivých cest (případně PCB nahradit), znovunanést cesty vodivých/odporových drah, osadit novými součástkami/vhodně zapouzdřenými čipy, nechat projet průběžnou pecí, připájet zbývající ne-tepluvzdorné součástky, otestovat funkčnost jednotlivých bloků a následně celku, oprášit prachovkou a na odizolovaném zlatém podnose předložit uživateli, ale to byla jen úsměvně nesmyslná teze (kdo by neefektivně "renovoval" celou komponentu že?).
Nechápu proč by se měl uživatel s vadnou kartou a pár stokorunami v kapse zajímat o technologický postup opravy a nevýhody "podomáckého šití" (vyjma nevýhody, odpálí vám to desku :) ), když jej nemůže v domácích podmínkách napodobit a na zakázku si jej dovolit, když mu stávající postup, kdy danou kartu jednoduše "strčí do trouby a peče" i přes všechny rádoby absurdity stačí a danou kartu může spokojeně o pár měsíců (nedejbože let) používat déle(anebo taky ne, když to nevýjde). Vždy existuje riziko že "upečená" součástka ssebou vezme nějakou další, ale v tom případě by člověk nesměl pomalu vytáhnout paty z domu, neboť z tolika neovlivnitelných dějů jen při přecházení přechodu by jeden zešílel. Myslím, že by bylo vhodné zapátrat na internetu a zjistit kolik uživatelů vlivem pečení některé komponenty PC přišlo o jinou, ale nedělám si iluze o kdovíjak velkém procentu.
Snad jen návrh vylepšení metodiky pro s páječkou opravdu zručeného pekaře... odpájet na druhojakostních kartách ellyty bude pro úzkou skupinu pekařů přínosný.

Ve své podstatě máte pravdu. Ale v článku není zmíněno jediné riziko a není ani nastíněno. Stejně tak není vysvětleno proč se dá karta pečením opravit. To je to proč jsem psal i celý ten postup.

Ohledně oprav - karty se nyní opravují mnohem častěji. Ačkoliv koncovému zákazníkovi se dnes karty/MB/funkční celky mění rovnou při reklamacích za nový kus, ten starý putuje do opravny, kde je vždy vyhodnoceno zdali se ten daný kus nedá znovu použít. Oprava studeného spoje u GK je opravdu jednoduchá. Daná karta pak neznamená ztrátu (nehodí se do koše), ale putuje zpět třeba jako druhojakostní nebo bazarové zboží, nebo se osadí novým ventilátorem/chladiči/krabičkou a je poslána do oběhu jako nová. Vymyšlenou epizodu s kompletním odpájením/elektrotestem atd. - poměrně humorné, leč v praxi by se to zřejmě nikdy nedělalo ;-)

S vaší druhou větou nesouhlasím. Přehlédl jste nejen celý poslední odstavec první kapitoly, ale také popsané obrázky s nafouknutými kondenzátory 7600 GS. K vysvětlení všech jevů (vaše třetí věta) jsem vybízel na konci článku (a jsem rád, že jste něčím přispěl). Necítil jsem se v tomto dvakrát kovaný, a proto jsem se (na rozdíl třeba od Thea) nechtěl pouštět na tenký led. Neskromně si myslím, že jsem úlohu novináře zvládl (a nemystifikoval přitom) :-).

Víte co zajímá většinu lidí při podobné opravě? Jestli to potom funguje a nebo ne a jak dlouho.

U některých věcí je mi putna jak fungujou, pokud fungujou.. a pokud nefungujou, tak mě zajímá jen to, jak je zprovoznit, nebo jestli to rovnou vyměnit.

A vo tom to je. Abych tak řek. :D

Pro jistotu - Pečení je jako vzít si auto s pomačkaným blatníkem a snažit se jej vyrovnat opětovným narážením .... Peugeot z toho bohužel nebude nikdy , jen někdy se vám zadaří že kolo opět nebude drhnout ... než vám odpadne celý blatník ;)
a O TOM TO JE ...

Dekuji. Sice taky nechapu proc vas to tak nadzvedlo, podle me o nic nejde. Ale ja vam dekuji za to vysvetleni. Ja si totiz precet clanek a nevedel sem jestli to je nejaka sranda nebo ne :). A zadny zduvodneni proc to funguje sem tam nenasel, autor se sice snazil presvedcit vypisem komentaru od jinych lidi, ale me to moc nepresvedcilo. Az z vaseho popisu mi to je docela jasny a uz to je docela verohodny.... :-). Ja bych si tyhle info predstavoval v clanku...

Mno osobně mám takovou zajímavou zkušenost s pískající cívkou v mém počítači. Netuším zda jde o cívku na grafické kartě (HD3870), či na desce (poslechem to opravdu nejde rozeznat), ale zajímavé je že ta cívka píská pouze při spuštění některých her a to pouze v menu. Nejzřetelnější je to v menu hry Stalker (ve všech dílech), ale až spustím samotnou hru a hraji, tak již cívka nepíská. Dělá to i v některých dalších hrách, ale vždy jen v menu. Nějak si to nedokáži vysvětlit.

Vysvětlení je jednoduché, v menu často bývají vysoká FPS (v řádech tisíců) a cívky mohou pískat. Ve hře je pak FPS mnohem nižší a součástka je v klidu. Pomůže vynucení vertikální synchronizace, je to zmíněno v článku.

je t ozabavne citat po dlhom case ze vSync predsa len obmedzuje FPS... pamatam si tu este anketu kde sa dost ludi hadalo ze vSync nijaky vplyv na FPS nema a dnes je tu pisane ze prave to znizenie FPS je riesenim problemu :-D
a teraz k clanku... mne piskaju kondenzatory na grafikach aj na doske... na doske az po pretaktovani CPU a grafiky iba pri intrach v hrach a loadingoch... skusim ich nalakovat a uvidim ci pomoze :-D

Lidi jsou blbí, nic nového.

Proč tyto zbytečnosti?
"Odmontujte záslepku (plíšek) z panelu výstupů"
"Jsou-li na kartě nějaké snadno odlepitelné samolepky, zbavte se jich"

Větší kovovej povrch se rozžhaví.. špatnej nápad, proto sundat.

Samolepky.. no lepidla na nich reagujou různě a taky by mohly třeba hořet, že. :D A papír sám o sobě takové teplo v troubě rád nemá.

Mrtvou kartu bych se asi bál po upečení dát do počítače, mohla by s sebou vzít i něco dalšího...
Ad pískání: mám s ním bohaté zkušenosti :-( Dnes bych to řešil okamžitou reklamací, v obchodě mně to vždy uznali (poprvé jsem dostal ten samý - opět pískající model, ale míň, podruhé jsem dostal jinou značku, na té jedu doteď a nepíská - obojí byly pasivně chlazené karty - souvislost?)

P.S. Pískání se projevovalo třeba při změně velikosti okna s Notepadem nebo při jeho posunu po obrazovce.

Zdarec,

horkovzdušnou pistolí jsem opravil nefunkční notebook ASUS F3TC, 10 minut jsem na 275°C žhavil oba čipy nVidie a od té doby zase běží :-) Akorát s tim rozebíránim bylo víc práce než u grafiky..

Známej mi přinesl notebook Fujitsu-Siemems s rozpadajícím se obrazem - po přitlačení na chladič grafiky se tyto artefakty různě měnily. Zkusil jsem tedy vyndat grafiku (ve slotu MXM) a dát do trouby . Nejdřív jenom tak lehce na 3 minuty cca150*C = nic - artefakty pořád.
Poté jsem rozpálil troubu na 200*C a grafiku tam šoupnul na 8 minut = voalááá grafika je zpět a plně fungční - skutečně byl asi někde stuďák - teĎ jsem zvědavej, jak dlouho to vydrží.

Po přečtení článku jsem si vzpomněl, že mám ve skříni starou Geforce 7600GS, která před měsícem začla bráchovi ukazovat hned po spuštění artefakty v obraze a pak se počítač během bootování vždy restartoval. Řekl jsem si, že za to nic nedám, když jí strčím nachvilku do trouby a upeču jí. Kondíky jsem obalil alobalem, abych je alespoň trochu izoloval od přímého žáru v troubě, jinak jsem postupoval podle návodu. Rozehřál
jsem troubu na 200° a dal jsem péct kartu na cca 7 minutek a ještě jsem pro jistotu zvýšil na 2 minuty teplotu na 250°C. Alobal ochránil kondíky naštěstí dobře, žádný se nenafoukl, takže jsem kartu mohl po vychladnutí a nasazení pasivního chladiče hned vyzkoušet. Nic jsem si od toho nesliboval, ale k mému překvapení počítač normálně naběhl a to bez jakýchkoliv známek artefaktů, které se předtím objevovaly. Nyní mám nastavené rozlišení 1920x1080, v pohodě píšu tenhle komentář a o zobrazení se mi stará čerstvě upečená grafická karta. Paráda, ještě si jí nechám u sebe v počítači tak tejden, zkusim jí trochu provětrat nějakou starší hrou a pak holka poputuje zpět k bráchovi do pc. Bude rád, že jsem mu ušetřil tisícovku, kterou by musel dát za novou kartu. Akorát mu asi nebudu říkat, co jsem dneska večer pekl v troubě, nepochopil by to.

7600GS s pasivnym chladenim sa pokaslala snad kazdemu. Ma niekto doteraz funkcnu 7600GS s pasivnym chladenim ?

To je uz treti pripad minimalne s 7600GS.

Pochopil bych obalení kondíků nějakým izolantem, ale zrovna hliník mi přijde jako dobrý vodič tepla :o) Ale výsledek se počítá.

Já tušil, že se někdo ozve. Dám ti takovej příklad jo? Strč do trouby jedno kuře v alobalu a další tam dej jen tak. Uvidíš, které bude spálené a které ne. :D
Psal jsem, že jsem chránil kondíky před přímým žárem a k tomu alobal posloužil perfektně.

Pokud ten alobal kolem kondenzátorů zachytává vodu která se z nich odpařuje, tak to potom samozřejmě ano. Alespoň neuteče šťáva a není to suché.

Jak na LCD monitor HP L2245w a pískání po vypnutí tlačítkem na monitoru? Ozve se jemné pískání (které je v noci slyšet) - eliminuje ho jenom odpojení monitoru od el. sítě...

Mám ten samý problém - každý večer odpojuji od monitoru el. kabel. Tlačítko vypínání mi ani nefunguje, jednoduše jakmile monitor zhasne - přepne se do úsporného režimu, začne pískat .-) Mam ho sice v záruce, ale měsíc bez monitoru je pro mě příliš...

Mohol by to sposobovat maly odber, napr. pripojene USB zariadenie v HUBe. Napr. led lampka apod. Skus povytahovat vsetky USB gadgety.
Skusenost na spominanom HP aj Lenovo L220x.

Nejlépe pomůže reklamace .. a pak zalití cívek a kondenzátorů pokud to vůbec je možné. Já měl to štěstí že pískalící LCD jsem vždy okamžitě vyreklamoval.... někdy i za cenu vyhrožování soudem .Bohužel některé notoricky známé/oblíbené/šetřící značky už mi domů nesmí .

Tymto problemom trpi mnozstvo elektroniky. Ide o to ze impulzny zdroj, ktory dany spotrebic poziva piska v pripade ze je zatazeny minimalne. impulzny zdroj nemoze nikdy pracovat naprazdno. Preto je na jeho vystupe vacsinou pripojena nejaka predzataz aby k tomu nemohlo doist, ktora zabezpecuje ze je neustale aspon minimalne zatazeny, alebo ma spotrebic nejaky pohotovostny rezim a ked sa spotrebic vypne (nie sietovym vypinacom, resp. zo siete) tak zo zdroja je napajana len nejaka kontrolka resp. minimum obvodov, potrebnych na automaticke prebudenie z usporneho rezimu v pripade monitora, ked sa objavi signal na vstupe, resp. v pripade TV na zapnutie dialkacom. U telkacov a monitorov casto odchadzaju kondenzatory v zdrojoch, casto sa to prejavuje najprv tak ze monitor piska ked je v stand-by.Ale kludne sa moze stat ze sa to deje od zaciatku to piskanie pri nizkom zatazeni SMPS a ze to takto funguje uz 3 roky. Teda vseobecne impulznym zdrojom nerobi dobre ked pracuju naprazdno, resp v stave blizkom stavu naprazdno, maju v otmto stave nizsiu ucinnost a moze sa stat ze piskaju. Aj mnozstvo nabijaciek k mobilom piska, ked su len v zasuvke ale niesu zaopjene do mobilu.

KEd nepomoze vymena elyt. kondikov za nove a kvalitne (low ESR). Nie hociake smejdy. Napr. SAMXON, Rubycon su spicka, minimalne aspon Jamicon aj ke to uz nie je nic moc. KEd to nepomoze, dalsie z moznych rieseni aj ked nie idealne je zdroj zatazit. Napr. mozete si k tomu zdroju permanentne pripojit nejake modre LED+ odpory a nieco nimi nasvietit, aby bol nimi zatazeny neustale, teda skombinovat nejaky ten modding s odstranenim problemu s piskanim (co najmenej ho zatazit, kedze ta zataz je tam furt a pridava sa k normalnej zatazi, ktora tam je ekd je monitior zapnuty, rezerva ale je, pretoze nikot nema nastaveny maximalny jas atd.). Stupne spotreba samozrejme ale odber zo siete sa nemusi ani moc zmenit, lebo ako som pisal ucinnost SMPS sa vyrazne znizuje ked je malo zatazeny, pri zatazeni na polovicny vykon az 75% nieksde tam je maximalna ucinnost (bezne okolo 80%), pri plnom zatazeni resp ked sa blizi k plnemu vytazeniu (maximalna mozna sirka impulzov a minimalna dlzka medzery) zas ucinnost klesa ale len malo.

Taketo problemy, by kvalitne vyrobky nemali mat. Este som nevidel LCD od Eiza, resp Dell aby malo taky problem. Resp nejaky znackovy slusny zdroj ATX. Ale uz som videl rozne zdroje akoze znackove (frontier atp.) ktore piskaju ked je PC vypnute (nie zo siete). To iste plati o monitoroch atd.

Staci nakupovat kvalitny HW a nebudete mat tento problem.

Zalil jsem cívky voskem a vůbec to nepomohlo. Může mi někdo poradit?

Pečení: problémy jsou způsobené nesmyslným nařízením používat bezolovnatý cín. Je to bezohledný výmysl zelených ekoteroristů. Jednak výrobky trpí už při výrobě, pájecí teploty jsou výrazně vyšší, navíc je tento cín velmi křehký a rád vytváří mikrotrhliny, studené spoje.
Když už bych pekl, tak krátce na vysokou teplotu nebo horkovzdušnou pistolí. Určitě bych vyndal a vyměnil kondenzátory.

Pískání: problém bude v tom, že jsou za sebou dva spínané zdroje. Jeden je napájecí zdroj, a druhý je na grafické kartě.
V určitých situacích může zdroj na kartě svým impulsním odběrem rozkmitat regulaci v napájecím zdroji. Takže píská jak grafická karta, tak zdroj. Proč to V-sync odstraní nebo alespon vylepší netuším.
Cívky bych zalil řídkým bezbarvým lakem, v nouzi sekundovým lepidlem.
Vlastě o součinnosti zdroje a grafiky psal už Jerry19

S těmi bezolovnatými pájkami máš pravdu. Opravoval jsem chvilku základní desky v brněnské firmě (velký výrobce, který začínal na G), bylo to v roce 2006 tuším. Část reklamovaných desek byla ještě pájena pájkou s olovem a práce s nima byla daleko lehčí než s těma s bezolovnatým cínem. Běžně jsme tam používali taky horkovzdušné pistole na odpájení chipsetů. Věřím tomu, že by leckde fungovalo pouhé prohřátí čipu se studeným spojem, ale my jsme museli čipy měnit, aby byla zaručena pevnost spojů. K pájení severních a jižních můstků se používaly takové mašiny, co pájely pomocí horkého vzduchu. Ten byl ale směřován pouze na pájenou součástku, aby nedocházelo k zahřívání jiných částí desky. Takové lokální zahřívání bohužel způsobovalo prohýbání pcb, takže se musel použít v podstatě takový backplate a deska byla upevněna v jakémsi svěráku.
Na všechny ostatní součástky se používala mikropájka, akorát patice a sloty se pájely v cínové lázni.
Jsem za tu zkušenost vděčný, protože jsem se naučil perfektně používat mikropájku, pomocí které jsme dokázali zapájet třeba i I/O čipset a podobné šváby. Žádné pájecí pasty a podobné výmysly jsme nepoužívali, jenom horkej vzduch, cínovou lázeň, mikropájku, drát a takovou čirou smradlavou tekutinu, kterou jsme používali k tomu, aby se cín pěkně rozlezl po kontaktech. :)

Já jsem zase dělal ve firmě kde se osazují a pájejí malé desky s elektronikou a s kým jsem mluvil, tak každý na bezolovnatý cín nadával. Hlavně servisáci co dělají s smd. Ty mikrotrhliny jsou prý děs a i se to blbě hledá. Protože stačí malý pohyb a spoj vede/nevede.

Ta reklama na trouby pod článkem je super :o)

Nazdar, povaluje se mi tady jeden notas Asus F3Ke s evidentne spatnou deskou/grafikou (notas zdanlive jede, ale displej je mrtvy a nezacne se nacitat OS - nehrabe HDD), ktery bych rad venoval pritelkyni, nepodarilo se mi bohuzel sehnat jinde funkcni desku (vim ze na ebay byla jeste nedavno ale ja blbec to nestihl ).

Vcera jsem objednal opravu u firmy ABAX a podle referenci vsude mozne ji asi rychle zrusim...

Otazka zni: myslite ze ma smysl vymontovavat desku s grafikou a dat ji zapect? Nebo se mam radeji spolehnout na servis s ne zrovna dobrymi referencemi?

Diky moc za tipy...

Včera jsem upekl Asus 5750 a funguje,jinak by šla do odpadu.Takže teď ji můžu půjčit kamarádovi kterému jedna GK chybí aby ji prohnal.Bezva článek a nebojte se pečení.Všem zdar

Inu, nevím jak u grafických karet, nicméně vrnět (i když možná ne pískat) mohou i kondenzátory, i když to bude nejspíš pouze v napájecím zdroji.
Pláty nebo svitky kondenzátoru totiž také mohou kmitat.
Ovšem, tam jakékoliv zalití nejspíš vůbec nepomůže.
To, co mu pískalo na grafické kartě, mohly být s největší pravděpodobností pouze cívky. To by mu ale měl říct i zdravý selský rozum.

Tak, moja "nenávratne stratená" 8800 GTS je znova pri živote a zdá sa, že bezchybne pracuje :)

Tak ja som piekol svoju 6600GT podla navodu, ale nedal som 250 stupnov ale 200 na 10 a zial kondenzator to nevydrzal a buchol a k tomu este nejaka suciastka skoro roztavena...

Tak sem se pokousel o znovubrobuzeni HD3870 saphire ultimate a uspesne :-D sam sem tomu neveril :-D Vykuchal sem z ni co se dalo a dal sem ji do predehrate plynove trouby na full na 7 minut a po montazi chlazeni se rozbehla...

saphire uz zas nefaka :-D sla do kremikoveho nebe....

zdravím pekaře, a chci se jen optat, vse mi je nak tak snad jasne, ale zajima me jen, doufam ze se tim nemuze znicit trouba(elektricka) a ze to nejak neuvolnuje moc skodlivin, jelikoz se v ni normalne pece a navic bych to pekl u pritelkyne, tak abych jim tam nenechal rakovinu :-D díky za objasneni, hold mam strach

Ati 4870, bile pruhy, artefakty atd... Často modra smrt... Uz jsem se rozloucil,nebylo co ztratit, tak jsem ji upekl, pekne jen na 220 a 8 minut.
Zapach jsem vetral asi hodinku ale da se to prezit.
Jede jak ma uz 14 dni.:-)

Zdravím, moje GF8800GTS/512 házela artefakty, tak jsem udělal vše podle návodu, při pečení bohužel odpadl 1 kondík a něco co nevím co je, je to kovový čtvereček (1RO...). Nicméně po připájení obou součástek grafika už ani nepípne v biosu. Zkusil jsem ji znova zapéct a nic. Pekl jsem ji 10min na 200°C. Dá se s tím ještě něco dělat nebo je uplně mrtvá?
Ještě dodávám že po zapnutí se větrák roztočí na plné otáčky a tak se točí až do vypnutí..

A nepropájel jste toho trochu víc (typicky obyčejnou páječkou přes nějakou vrstvu PCB)? Takhle na dálku těžko říct, snad najít někoho, kdo se v tom trochu vyzná a podíval by se na to.

Obyčejnou pájkou ano, ale na druhou stranu pájet umím, tak bych si všimnul spojených kontaktů co nemají být. Na druhou stranu to nejsou SMD součástky, místa je tam relativně dost.

Tak milou 8800GTS nahradila GTS450 extreme overclock edition od Gigabyte. 1GB/930MHz GPU/4000Mhz RAM/1860MHz Shadery..

Tak to je fakt super tři dny před vánocemi mi odešla grafika Nvidia 8800gts tak jsem zašel do obchodu a nakonec misto nové grafiky jsem si koupil jenom pastu a pro jistotu grafarnu zamluvil.Došel jsem domů a místo pečení cukroví jsem pekl grafárnu už jsem neměl co stratit a vyšlo to zatím fachčí a to jsem ji dal ještě pěkný záhul na nejnovějších hrách.Jinak troubu jsem předehřál na 250C° očesanou grafiku dal na pekáč z alobalem a kuličkama a držel teplotu kolem 225C° po 10min,vytáhl nechal schladit poskládal,zapojil a zase fachčím.Nenajít tento článek tak koupím novou kartu a peníze před vánocemi jsou v háji fakt díky.

Tak jsem i já z hecu zkusil "upéct" zahálející a jen zpola funkční (fragmenty, restarty) asus 8500gt. 7 minut na 250 stupních a jede! Dá se i přetaktovat. Fragmenty zmizely, restarty se nekonají. Při nemožnosti zvolit jiný postup tento doporučuji.

Včera mi odešla moje grafika Geforce 8800 GTS.. začala dělat artefakty (pruhy..) a furt se restartoval system. Tak sem to riskl, odmontoval sem grafiku z pc dal předehřát el. troubu na 220'C na 5 min. Poté sem ji teda vložil do trouby, nesundaval sem jedinou součástku (pouze nálepky) a pekl ji na 220-250'C po dobu 10 min... po vyndaní z trouby sem zjistil ,že plasty se trošku zkroutily ale vypadala normálně. Nechal sem ji vychladit a zapojil sem ji do PC a ona jela jako zastara, takže díky za návod.. MAZEC !!!!

Tak jsem dnes hodil do trouby 3 roky starou 8800gt co mi cca měsíc ležela v šuplíku. smířen s tím že je absolutně v p.deli. nechal jsem ji péct 8 minut při teplotě 220°c v elektické trubě a po vychlazení a případné montáži opět šlape jako hodinky a ještě k tomu vypadá jako nová, žádné známky poškození. takže bando Velké díky :)

upek jsem ca 10 min na 200° Ati x1950Pro a vše OK . Předtím zatuhávala po pár minutách ve windows, nyní už týden bez chyby.

Ahoj panove nechci se moc chlubyt, ale ceka me oprava graficke karty Asus GTX580 ktera dela artefakty v obraze obcas najede i do Windows ale vetsinou je to modra smrt. nemate nekdo nejakou skusenost s touto grafikou po pripade nejake tryky ktere se mohou hodit pokud to nepomuze tak jeste se pokusim prepajet graficky procesor.
Nicmene postup nebude zapeceni komplet v troube ale jen procesor horkovzdusnou pistoli.
Drzte mi palce snad to dobre dopadne ( kdyztak sem vyhodil 1500Kč z okna) Věrný čtenář Michal

Dobrý den
Velice dobrý návod, dneska jsem ho odzkoušel na notebooku. Vyndal jsem základní desku, procesoru a strčil jsem to na 10 minut do trouby. Nechal jsem to vychladnou a světe div se, notebook jede jako nový. Všem doporučuji. :) 

Hlásim úspech
- grafika ASUS ATI Radeon HD 4850 - vykazovala artifakty, W7 počas štartu BSOD
- notebook Lenovo T61 - nebootoval, beep kód hlásil poruchu grafiky
čas 8 min. pri teplote 200°C.

No, musim napisat, ze Lenovo T61 po par mesiacoch opat znova rovnaka porucha. Zapekane este 2x vzdy s miernym zvysenim teploty, pomohlo zase iba na cca 2 mesiace. Posledny pokus (asi vo feb 2015) bol nahrievanie grafickeho cipu horkovzdusnou pistolou na cca 350 stupnov, fungovalo to asi 3 mesiace, potom opat kaput. Tato zavada na modeloch T61 14" widescreen sa da opravit jedine v servise vybratim grafickeho cipu a opatovnym naletovanim novych cinovych guliciek, ktore su pod cipom v hojnom pocte.

Nvidia Geforce 8500 GT Vada: Pruhy přes celou obrazovku- Pečená v malé horkovzdušné troubě na 250° po 3 minuty (dokud sem neviděl jak se začínají nafukovat kondenzátory)... Výsledek? Funguje jako nikdy předtím a k mému udivení se přestala přehřívat... ale ten zápach se nedal vydržet :-D

Tak nám umřela grafika, pane Švejk. A která paní Müllerová. ATI Radeon HD 4870 1GB. Pět let věrně sloužila, ale už delší dobu jsem uvažoval o výměně, kvůli DX 10.1. Mám nachystaných pár her, které vyžadují DX 11. Pak jednoho dne pruhy přes obraz a modrá smrt. Po dvou až třech restartech jela zas celej den. Až jednoho dne restarty nepomohly a furt modrá smrt. Po objednání nové, brouzdám a narazil jsem na tento článek. S vědomím, že nemám co ztratit, jsem šel do toho. Odstrojit a deset minut na 200°C. Pak opětovná montáž a světe div se. Grafárna funguje jak nová. Děkuji za návod. S pozdravem Sváťa Kuřátko, říznutej Polreichem a Láďou Hruškou.

Reklama
Reklama