Euro.cz Finance.cz Cnews.cz Edna.cz VideaČesky.cz Více
Flek.cz Profit.cz CoChceš.cz WoT.cz Raketka.cz Hryprodivky.cz Zdn.cz Nasvah.cz LetenkyLevne.cz Stahnu.cz Mujsoubor.cz Kniha.cz Více

Zakladatel Napsteru rozjíždí revoluci. Filmy na doma současně s kinopremiérou

Sean Parker stál u zrodu P2P sítě Napster a byl prvním předsedou Facebooku. Úspěšný podnikatel disponuje podle Forbesu majetkem v hodnotě 2,4 miliardy dolarů a je 722. nejbohatším člověkem planety. Přestože jsou jeho počátky spjaty s pirátstvím, teď chce naopak vytvořit dokonalou protipirátskou ochranu. Takovou, která by dovolila sledovat filmy přes internet v den kinopremiéry, ale zároveň by nepovolaní nemohli video sdílet.

Sean Parker chystá revoluční filmovou službu
Sean Parker chystá revoluční filmovou službu (foto: Alexandre Chassignon)

Časopis Variety díky informacím svých zdrojů zjistil, že Parker je hlavním investorem ve firmě Screening Room. Ta se aktuálně snaží přesvědčit celý filmový průmysl, že nápad s kinem v každém obýváku má smysl a bude výhodný pro všechny. Tedy kromě diváků.

Screening Room bude vyžadovat zakoupení speciálního přehrávače v ceně 150 dolarů. To by nebylo to nejhorší. Cena za jednu 48hodinovou výpůjčku filmu je ovšem 50 dolarů (1200 Kč). Dvacet dolarů dostane filmový distributor (a studio), dvacet provozovatel kina (!) a deset zůstane Screening Roomu. Diváci navíc dostanou dva lístky do kina dle vlastního výběru. Právě tomu provozovateli nejspíš půjde oněch 20 dolarů.

 

Firma už prý jednala se všemi hlavními hollywoodskými studii. Vážný zájem má Universal, Fox a Sony. Disney se toho nechce zúčastnit. Postoj Warneru neznáme. Úspěšnost se každopádně nebude odvíjet od studií, ale právě kinařů. Samotná studia se již v minulosti pokusila distribuční model změnit, ale nelíbilo se to provozovatelům kin. Od nich mají stále nejvyšší tržby, takže si je nemůžou postavit proti sobě. Pokud by se na tom provozovatelé mohli přiživit, budou spíš souhlasit. Screening Room již jedná s největšími kinořetězci v USA.

Jenže i pokud by to vyšlo, služba může narazit na nezájem diváků. Vždyť stojí dvojnásobnou cenu, než by dali dva lidé za lístek v kině včetně občerstvení. Nehledě na slabší technickou kvalitu. Plátno jako v IMAXu a zvuk Dolby Atmos, to doma v obýváku těžko vykouzlíte

Zdroj: Variety via Torrent Freak

Oblíbené Tisk E-mail
Další články na téma: 
Reklama

Komentáře

a kinári nebudou mít co žrát :D

Ale bude tu volba, někomu to třeba za to bude stát a časem by to mohlo zlevnit. Představte si nějaký trhák, kde jsou dlouho dopředu vyprodány půlnoční premiéry. Klidně i 10 lidí se může sejít u někoho doma, kdo na to má zobrazovadlo a i za tu cenu se jim to vyplatí, a pokud to půjde přehrát víckrát (lidi chodí vickrát na jeden film) bude to nakonec i levnější než kino.

Jako problém spíš vidím síťovou infrastrukturu, která nezvládá pomalu ani netflix (USA) natož aby zvládla prémiovou kvalitu, za předpokladu, že za prémiovou cenu člověk nedostane 1920*800 H264(5) s datový tokem kolem 2 Mbit/s a zvuk stereo AAC 96 Kb/s.

Není to určitě pro běžného jedince, ale spíš pro party a nadšence, ale i to může být zajímavý trh, pro který se to vyplatí.

Já myslím že se to ujme. V dnešní době kdy lidem stačí streamovaný drek v podobě mizerné mp3, nebo nějaký prapodivný videoformát dobrý tak pro telefony ... nevidím problém.

Nemusí se to přece streamovat. Stačí když se film začne stahovat třeba den předem. Nebo úplně nějak jinak - pointa je v tom, že pokud budou mít vlastní hw, tak technické možnosti jsou prakticky neomezené. Zabezpečit přenos a skladování půjde bez problému, ale zajímalo by mě, jak vyřeší obrazový výstup. Ten přece zachytit půjde. Že by třeba steganografický vodoznak? :)

Lukáš Václavík: au contraire, plátno typu IMAX i Atmos je doma dokonale proveditelné a troufnu si tvrdit, že když si s tím člověk vyhraje, bude to lepší, než v kině. Jen to samozřejmě nechce tvořit v panelákovém kamrlíku o 20m2 a v naivní představě nějakého all-in-one zvukového kombajnu a HD televize...

Film v den premiéry můžete bezproblémů mít už dnes, stačí, aby vaše "poslechová místnost" splnila DCI požadavky, a můžete si koupit klíč na otevření zašifrovaného DCP balíčku s blockbusterem klidně v premiérový večer. Dost se divím, že to tak boháči nemají už dnes (nebo o tom nevím).

Reklama