Euro.cz Finance.cz Cnews.cz Edna.cz VideaČesky.cz Více
Flek.cz Profit.cz CoChceš.cz WoT.cz Raketka.cz Hryprodivky.cz Zdn.cz Nasvah.cz LetenkyLevne.cz Stahnu.cz Mujsoubor.cz Kniha.cz Více

Značka WHQL není vždy jistota. Nvidia musela stáhnout vážně zabugovaný ovladač

Ovladače s certifikací WHQL byly obvykle stabilními verzemi vydanými po delším testování. Nedávno ale Nvidia začala s touto certifikací vydávat i ovladače nacházející se v beta fázi vývoje, tzv. vydání „Game Ready“, přinášející zejména výkonnostní optimalizace pro nové hry. Ukazuje se ale, že ne vždy je ale razítkem WHQL zaručen bezproblémový chod. Nvidia byla tento týden nucena odebrat z distribuci vydání 364.47, trpící vážnými problémy.

Problémy s ovladači 364.47 začaly být hlášeny vzápětí po vydání a byly zřejmě velmi časté. Aktualizace uživatelům způsobovala nestabilitu s pády, zamrznutím nebo modrými „obrazovkami smrti“ hned po instalaci nebo po restartu, případně instalace selhala. Jindy zase docházelo k pádům aplikace, například v ovládacích panelech ovladače.

Problémy s ovladačem Nvidia GeForce 364.47 GameReady
Problémy s ovladačem Nvidia GeForce 364.47 GameReady

Zdá se, že řada počítačů po instalaci přestala nabíhat do operačního systému, což znamená ne úplně příjemné obnovování systému (minimálně někdy by ale mělo fungovat odinstalování v nouzovém režimu) nebo v lepším případě provizorní použití záložní grafické karty pro opravu. Někteří uživatelé si stěžovali i na fyzické poškození hardwaru, tyto zprávy ale nejsou potvrzené a dost možná vznikly jen záměnou softwarové chyby za vadu hardwaru. Samotná Nvidia uvedla, že jí takové incidenty známy nejsou.

 

 

Opravná verze 364.51

Nvidia již verzi 364.47 odstranila ze svého webu a pokud jste tyto ovladače mezitím stáhli, je asi nejlepší je odinstalovat. Firma velmi rychle vydala aktualizaci 364.51, kterou je můžete nahradit. Také tyto ovladače jsou ale jen v beta stádiu zralosti. Je také možné, že se chyby ještě nepodařilo odbourat úplně, takže na místě je asi větší opatrnost. Nvidia doporučuje instalovat ovladače na čisto (tedy odstranit před aplikací předchozí), což zřejmě bylo jedním z faktorů vedoucích k výskytu chyb. Podle některých uživatelů problémy někdy přetrvávají i s novou verzí, možná tedy bude nutná i další oprava (pokud nejsou na vině jen relikty verze 47 v systému). V případě problémů je tedy nutné vrátit se k verzi 362.0, což je aktuální stabilní vydání.

Problémy s ovladačem Nvidia GeForce 364.47 GameReady

Další rizikovou okolností bylo podle některých hlasů také použití více monitorů, kdy odpojení dalších LCD před instalací problémům předešlo. Problémy ale nebyly vázány čistě jen na vícemonitorové sestavy, selhání hlásili i uživatelé s jediným monitorem.

Ovladače 364.47/51 by měly přinášet výkonnostní zlepšení či opravy pro hry Tom Clancy's The Division, Hitman, Need for Speed, Ashes of the Singularity a Rise of the Tomb Raider. Ovladač také poprvé zavádí podporu Vulkanu do běžné větve ovladače (při uvedení byla přítomna jen ve speciálním zvláštním vydání), byť jde stále jen o „GameReady“, nikoliv o stabilní ovladač. Pokud tedy tyto aktualizace nepotřebujete, můžete zůstat na stabilní verzi, abyste se případným potížím vyhnuli.

Zdroje: ComputerBase, WCCFtech (1, 2), AnandTech

Oblíbené Tisk E-mail
Další články na téma: 
Reklama

Komentáře

Tohle myslím není první případ ne? Myslím, že se už stalo, že byl driver po certifikaci od MS stažen jako zabugovaný. Konec konců těch konfigurací je prostě v PC tolik, že při rychlosti, s jakou je certifikace požadována, je velký prostor k chybám.

EDIT:// WHQL vydává snad MS ne? Tzn. formulace, že je vydala Nvidia je špatně? Nebo se podmínky změnili a výrobci si dávají certifikaci sami?

Certifikaci vydává Microsoft na základě protokolů o testech od výrobce.

no jo hlavně honem honem vydat ovladače kde by aspon chvili držela nvidie ve střadní třídě stejne cenove relaxi naskok,vlastně jak to dělala u her just causue 3 far cry 4 witcher 3 falout vždy po vydani hry šli velmi dobře na nvidii a až po par měsicich byl vydan patch oprava pro grafiky amd kde po te nvidie už ztracela prvenství,no jo politika udělat vždy první krok než ten druhy a vše urychlit neni k užitku,viz tenhle připad

Ono je to hlavně ostuda MS, že WHQL udělila neodzkoušeným defacto beta ovladačům.

Tak jsem to trochu zkoumal a WHQL dostane každý, kdo splní nějaké testy od MS a poskytne logy. Takže je otázka, jak má MS ošetřeno udělování certifikace a jaká je úroveň těch testů. Prý to poslední roky vzhledem k množství HW a kombinací není 100% spolehlivé plus ověřování logů od výrobců probíhá namátkově.

Takže těžko říct, kde je chyba.

Bylo zaplatovaci utery. Je klidne mozne, ze ty drivery otestovali jen zbezne na puvodni verzi systemu ale se zaplatami uz to nefungovalo, jak melo.

Preci jen je to beta ovladac. To je tam jasne napsane.

Reklama
Reklama