10 nejdůležitějších kroků a přešlapů Microsoftu [Shrnutí roku 2016]

11

LinkedIn, mobily, počítače, upgrady

Další rok je skoro za námi, a tak se podíváme na nejdůležitější události spojené s jedním z nejvýznamnějších technologických gigantů. Microsoft si připsal pár výher, nevyhnul se ale ani významným chybám. Tak jako každý rok podotýkám, že je tento seznam do jisté míry subjektivní. Microsoft sleduji každý den a následující řádky vám prozradí, co nejvýznamnějšího se Microsoftu podle mne v tomto roce povedlo nebo nepovedlo.

1. Akvizice služby LinkedIn

Microsoft v tomto roce koupil několik firem, byť lze celkem osm akvizicí považovat za čajíček oproti 19 loňským obchodům. Na druhou stranu žádná z nich nebyla tak významná jako koupě sociální profesní sítě. Microsoft přišel LinkedIn na obřích 26 miliard dolarů, takže tento nákup lehce zastínil akvizice Skypu nebo Nokie – tak drahý nákup Microsoft nikdy nezažil. Proč právě LinkedIn? Pravděpodobně jde firmě o data, ačkoli přístup k nim ostatním neodepře.

Microsoft Campus

Stejně ale 106 milionů aktivní uživatelů a uživatelek není nezajímavých a Microsoft může podpořit vlastní softwarová řešení. Má v rukou unikátní data, takže by podle nich mohl měnit své produkty. A také by mu LinkedIn mohl pomoci s prodeji těchto produktů. Současně ale platí, že nehodlá poškozovat konkurenci, zavázal se k tomu. LinkedIn bude tedy řadu let nadále v podstatě autonomním subjektem.

Co vlastně Microsoft se službou provede a nakolik akvizici dokáže využít, ukáže až čas. Řada přechozích nákupů skončila neslavně, především pak akvizice Nokie, viz níže. Stojí za zmínku, že Microsoft v tomto roce dále koupil populární klávesnici SwiftKey a vývojářské nástroje Xamarin.

2. Poslední chytrý i hloupý mobil

Protože jsem to už nakousl, dokončím myšlenku. Microsoft v tomto roce propustil oznámil, že propustí dalších několik tisíc lidí. Tím definitivně udělal tečku za akvizicí mobilní divize Nokie. Trh se smartphony je saturovaný a Microsoft ví, že uvést nekompromisní telefon, ale s mobilní edicí Windows, nestačí. Lumie pomalu umíraly a Redmondští letos přiznali, že se zatím na mobily soustředit nebudou. Systém není připravený.

Proto se přestali snažit a Lumie pohřbily s tím, že poslední zástupce rodu byl uveden na jaře. Šlo o Lumii 650. Hloupé telefony pak sice Microsoft vyráběl také, ale ty nemají budoucnost. Divizi věnující se těmto přístrojům proto prodal HMD a FIH/Foxconnu a v září ještě uvedl svůj poslední hloupý mobil – Nokii 216. Očekává se, že Microsoft to ještě zkusí – se smartphony. Měl by se vytasit s přelomovým zařízením, kterému se obecně říká Surface Phone. To je ale jiná písnička, kterou letos neuslyšíme.

Microsoft Lumia 650

3. Dotykový all-in-one Surface Studio

Zatímco bitvu o trh s telefony Microsoft prohrál, daří se jeho profesionálním hybridům Surface. Loni uvedl laptop, i ten má však odnímatelná displej. Letos v něm byl mírně obměněn hardware, za zmínku však bude stát až plnohodnotná druhá generace. Té se dočkáme až v příštím roce. Letos však Microsoft představil jiný produkt z rodiny Surface, jenž za zmínku stojí. Surface Studio je oficiálně all-in-one, především však jde o 28″ IPS displej s rozlišením 4 500 × 3 000 bodů a poměrem stran 3:2.

Kromě nádherné obrazovky, o které by si mnozí přáli, aby byla v prodeji samostatně, bylo představeno potenciálně velice zajímavé ovládací zařízení Surface Dial. Kolečko, s nímž jezdíte po displeji, může být revolučním ovládacím prvkem. Samotný hardware počítače však není tak světoborný, a to především vzhledem k astronomické ceně. Na druhou stranu Surface slouží primárně jako vzor pro ostatní výrobce.

Microsoft Surface Studio

Microsoftu se takto podařilo nakopnout trh s hybridními zařízeními, takže lze překládat, že se budou objevovat levnější varianty Surface Studia. Firmě hrají do karet neúspěchy Applu, jenž s novými Macbooky ztratil přízeň profesionální sféry. Navíc dlouhodobě neudržuje řadu stolních počítačů, a tak má Microsoft šanci zlákat do svého tábora právě kreativní osobnosti.

4. Agresivní vynucování upgradů na Windows 10

Během prvního roku na trhu bylo možné přejít na Windows 10 zdarma z Windows 7 nebo Windows 8.1. Microsoft nutně potřeboval, aby Desítky byly úspěch. Osmičky selhaly na mobilech a hybridní systém v podobě Windows 8 nedokázal prorazit ani na počítačích. Bylo potřeba zlepšit si pověst a zapomenout na uvedený debakl. Proto přišel systém, který přeskočil číslo devět.

Microsoft ale více a více tlačil na pilu a upravoval dialogy vyzývající k upgradu tak, že bylo stále těžší nabídku odmítnout. Vrcholem bylo přepracování dialogu tak, že tlačítkem pro zavření okna jste nabídku neodmítli, pouze jste tiše souhlasili s tím, že bude upgrade proveden. Toto pozměněné a netransparentní chování je možné považovat za druh sociálního inženýrství. Microsoft také přibalil reklamy na Windows 10 k bezpečnostní aktualizaci pro starší Windows.

Ačkoli Microsoftu i komunitě prospěje, když budeme mít všichni k dispozici nový a stejný systém, nelze univerzálně rozhodnout za někoho. Agresivním vynucování upgradů byla porušena důvěra ve společnost. Krátkodobý zisk je vykoupen dlouhodobým poškozením vztahu se zákaznictvem. Nerozumné a neetické jednání už vyústilo v žaloby. Jednou už Redmondští vyplatili 10 000 dolarů za způsobené škody.

5. Desítky na vzestupu

Druhým dechem je nicméně potřeba dodat, že díky upgradům zdarma vystoupaly Desítky nebývale rychle značně vysoko. Dnes jsou přítomné skoro na čtvrtině počítačů připojených k internetu globálně, což není špatný výsledek. Microsoft se ohání tím, že rychleji žádný systém nerostl a ani organizace dříve v podobné míře neupgradovaly. Místo takových vyjádření jsou ale důležitější reálná čísla. Posledním známým údajem je 400 milionů aktivních zařízení s Windows 10. Teď to už bude víc.

V dubnu 2015 Microsoft řekl, že do tří let budou desítky na miliardě zařízení. Letos ale uznal, že tohoto cíle nedosáhne. Růst systému dle očekávání citelně zpomalil, jakmile skončila akce, kdy bylo možné přejít na něj zdarma. I tak se Desítkám např. v Česku podařilo překonat Android a v tuto chvíli je podle Rankings.cz dělí jen zhruba dva procentní body od podílu používanosti Windows 7. Na rok starý systém jde o skvělý výsledek. Ale jsem ale uvedl výše, tento skvělý výsledek může být jen oním krátkodobým ziskem.

Reklamy, problémy, Skype, hraní, aktualizace

6. Reklamy ve Windows

V tomto roce pro většinu lidí skončily bezplatné upgrady na Windows 10. Částečně tato propagační akce však ukázala jistý trend. Microsoft by neměl porušovat důvěru zákaznic a zákazníků tím, že bude k bezpečnostním aktualizacím přibalovat reklamy. Microsoft vložil do Internet Exploreru pruh lákající na nový operační systém, který bylo možné získat bezplatně. Kdyby byla reklama distribuována v samostatné aktualizaci, pořád by to bylo diskutabilní, ale aspoň by se aktualizaci dalo vyhnout.

Součástí kritické záplaty řešící zabezpečení produktu však reklama být nesmí. (I samotná propagace bezplatného upgradu ve Windows 7/8.1 je vlastně reklama, a tedy z podstaty věcí diskutabilní.) Tomuto jednoznačnému porušení důvěry ale sekunduje mnohem nenápadnější věc. Reklamy se objevují také v Desítkách. Propagované aplikace na zamykací obrazovce dnes lze vypnout.

Lze také odebrat dlaždice a aplikace přidané do po instalaci Windows. Přesto se i v těchto případech jedná o reklamy a můžeme se ptát, zda mají právo na existenci. Za vůbec nejproblémovější považuji aktivní upozorňování na to, že váš prohlížeč není tak dobrý jako Edge. Pasivní podávání informací lze přejít mlčením, ale aktivní propagaci nikoli. Reklama na Edge se objevuje jen za určitých okolností, přesto se domnívám, že není správné, aby se ve Windows objevovala.

Na rozdíl od vyhledávače Google se totiž bavíme o placeném produktu. Navíc se ve Windows 10 v1607 zvýšil počet propagovaných aplikací ve Startu. Jde o nebezpečný trend, o němž nevíme, kde skončí. Problematice jsem věnoval samostatný komentář.

7. Nový Windows, nové funkce a kvantum problémů

Microsoft v tomto roce stihnul vydat pouze jednu hlavní novou verzi Windows 10. Můžeme se bavit o tom, že přinesla doplňky do Edge, lepší nabídku Start nebo chytrý inkoust. Především však stovky drobností dohromady vytváří dojem o kus dotaženějšího systému, stejně jako tomu bylo v případě Windows 10 v1511. Přesto je možná důležitější zmínit jinou věc, která s novým systémem souvisí.

Anniversary Update znovu ukázal, že koncept operačního systému jako služby zatím příliš nefunguje. Microsoft vyhodil spoustu testerů a testerek, a i když má program Windows Insider, testování je očividně nedostatečné. Po uvolnění verze 1607 se objevila řada více či méně vážných problémů a trvalo týdny, než byly opraveny. Někomu dokonce přestala fungovat webkamera, počítače padaly při připojení Kindlu a jiné stroje zamrzaly a byly nestabilní.

Jsou k dispozici nové aktualizace

Další past spočívá v tom, že samotné aktualizace občas způsobují problémy. A tak mj. někomu na podzim přestala fungovat tiskárna. Dokonce se vyskytovaly potíže s instalací samotných aktualizací. Díky telemetrii Microsoft aspoň může upgrade pozdržet na strojích, o nichž ví, že by se na nich vyskytly problémy. Proto několik měsíců po vydání některé stroje dodnes běží na starší verzi 1511 (podle AdDuplexu jde o 10,4 % počítačů). Ani to ovšem nesvědčí o tom, že by strategie Microsoftu vycházela. O to zvědavější jsem na rok 2017.

8. Změna koncepce Skypu

Skype není bezproblémový. Vlastně si na něj řadu let stěžujeme. Microsoft tuto akvizici dosud nedokázal zcela využít a na mobilních zařízeních jej poráží konkurenti jako WhatsApp. Letos se však donutil k zásadním změnám pro světlejší zítřky. Začal konsolidovat pobočky a vývoj platformy bude probíhat přímo pod domácí střechou v USA. Konec autonomie již vyústil v první kroky, které připomínají, že Skype je součástí Microsoftu.

Vývoj se bude soustředit na důležité platformy, Skype proto skončil v televizorech a brzy skončí i na zařízeních s Windows RT a Windows Phone 8.x. Microsoft původně chtěl nabídnout posílání a příjem SMS na počítačích skrze systémovou funkci. Místo toho ale tuto funkci nabídne Skype. Zatím ji firma jen testuje, ale v příštím roce už by mělo být normálně možné posílat i přijímat SMS přímo v klientu pro Android. Což otevře většině lidí dveře k posílání SMS z počítačů.

Skype začíná podporovat práci s SMS a počítačích Skype začíná podporovat práci s SMS a počítačích | Foto: Microsoft

S tím tedy souvisí změna koncepce v tom, že Skype bude samostatná silná značka. Ještě před pár měsíci se přitom počítalo s tím, že bude ve Windows 10 integrován v rámci několika samostatných aplikací. Nakonec vznikl slibný klient pro Desítky. Dále Skype letos zavedl volání v prohlížečích bez doplňku, vznikl také nový Skype pro Linux. Ačkoli je spíše zklamáním, Microsoft na Linux nezapomněl, a to se rovněž počítá.

My naopak nesmíme zapomenout na to, že se Microsoft přiznal, že stále probíhá migrace z původní architektury na novou. Právě nesoulad mezi dvěma architekturami způsoboval poslední měsíce a roky problémy se synchronizací oznámení a další trable. Naše naděje se proto upírají k roku 2017, kdy by Skype měl sloužit spolehlivě. Nová architektura otevírá dveře funkcím jako sdílení souborů s nepřipojenými lidmi. Ale právě kvůli ní již některé platformy nebudou podporovány. Microsoft také spustil svůj pátý program Insider, který je zaměřený na Skype.

9. Změna koncepce podpory hraní

Jak na trhu s počítači, tak v mobilech nebo herních konzolích má Microsoft výhodu jménem Windows 10. Protože má jeden systém, může všem ukázat výhody jako synchronizace obsahu nebo plynulý přechod mezi zařízeními. Velmi aktivní byl Microsoft i ve hraní. Nově služba Xbox Live podporuje počítačové hry, které koupíte např. na Steamu. Kromě rozšíření sociálního aspektu dochází k propojení digitálních obchodů.

Pokud to výrobce podporuje, koupíte si hru např. pro Xbox a současně s ní získáte licenci pro hraní stejného titulu na počítači. Nebo obráceně. Mezi zařízeními se přitom přenáší uložené pozice nebo trofeje. Lze také streamovat hry z Xbox na počítače, což je už ovšem starší funkce. V příštím roce pak bude dostupné streamování hraní pro širokou veřejnost, jak to podporuje mj. Twitch. Kvůli tomu ostatně Microsoft letos koupil Beam. Toto řešení oproti klasickým službám pro diváky a divačky bude interaktivnější.

Call of Duty nastoupí do Windows Storu. Možná

 

Hraní tudíž v tomto roce díky Anniversary Updatu výrazněji vystoupilo z uzavřeného konzolového ekosystému. Sázka na propojení světů by vyjít mohla. Nic takového např. Sony nabídnout nemůže. Microsoft má jeden systém a pokrývá počítače, tablety, mobily a konzole. A časem virtuální realitu. Propojování vytváří zajímavé možnosti. Jak jsem ale naznačil, ještě nejsme na konci a zlepšování herních zážitků bude pokračovat i v roce 2017.

Podporu hraní na počítačích ale Microsoft v tomto roce ukázal i tím, že uvolnil některé své tituly pro konkurenční platformy. Když se nenakupovalo ve Storu, šly hry jako Quantum Break na Steam. I to považuji za významný a vstřícný krok. Kdo rád hraje na počítačích, ví, že žije v dobré době. Exkluzivity končí, máme spoustu titulů a možností. Je to výhra pro všechny.

10. Změna systému aktualizací pro starší Windows

Hned v lednu skončila podpora Windows 8. To bylo v plánu, oproti dřívějším zvyklostem ale firma také ukončila podporu Internet Explorerů 8–10 pro Windows 7. Tím snížila komplexitu podpory svých produktů. Pak zase řekla, že některé aktualizace již nebudou dostupné na webu Microsoftu, ale jen ve službě Update Catalog. Myslím, že tento slib ale dodnes naplněn nebyl. Update Catalog pak byl až do října funkční jen v IE.

Důležitější však bylo vydání souhrnného balíku aktualizací pro Sedmičky, který dokáže ušetřit hodiny práce. Lze ho bez nadsázky neoficiálně nazývat druhým Service Packem. Protože aktualizace starších Windows po čisté instalaci byla náročným procesem na hodiny až dny, došlo ke změně strategie vydávání nových aktualizací.

Instalace stovek aktualizací bude minulostí i pro starší Windows

Microsoft začal aktualizace po vzoru Windows 10 sdružovat do balíků, takže místo desítek samostatných balíčků vám dnes Windows Update každý měsíc nabídne jednu souhrnnou aktualizaci. (Samostatně dále stojí např. Nástroj pro odstranění škodlivého softwaru.) Původně se sdružovaly jen aktualizace nesouvisející se zabezpečením, to se ale později změnilo. Navíc Redmondští postupně přešli o samostatných balíků pro každý měsíc ke kumulativním aktualizacím.

Změny servisního modelu jsou velmi významné. Přináší především úsporu času, na druhou stranu v případě potíží nelze odebrat jen jednu problémovou aktualizaci, jako to šlo dříve. Samotný distribuční model sice pro většinu lidí znamená přínos, ale neřeší otázku kvality samotných aktualizací. Je potřeba, aby byly lépe testovány. Aspoň ty pro Desítky ano. Dále stojí za zmínku, že jsou pro Desítky významné změny plánovány na příští rok.

10 nejdůležitějších kroků a přešlapů Microsoftu [Shrnutí roku 2016]

Ohodnoťte tento článek!

11 KOMENTÁŘE

 1. Je to sice subjetivní odpad tenhle „článek“, ale ty stupidní výrazy uživatelstvo, čtenářstvo atd…to je už naprostý výplod chorého mozku. 😀

  btw: reklamy tu nejsou sice agresivní a nežerou výkon, ale tenhle majstr a jeho slang co tu zavedl jednoho dne, to byl impuls pro zapnutí blokovače. Pokud se změní jeho přístup, tak to bude nezvyk sem chodit s vypnutým blokovačem prvních pár dní 🙂

   • Ja mam clanky od Petra Urbana rad, ale tohle mi teda taky vadi. To jsou takove umele vyrazy, uplna uchylnost, jako treba umele rasove vyvazovani ve filmech (viz. Rogue One). Jestli ma problem s tim, ze to opomiji zeny (coz neni pravda, je to jen soucast jazyka), tak at radeji uvadi „ctenarky“ nebo „uzivatelky“. To mi prijde mnohem mene hloupe, nez patvary typu „ctenarstvo“ nebo „uzivatelstvo“. Ze to nejake pindy z nejake gender-fasisticke organizace protlacily do nekolika slovniku a par slov uz i do pravidel, to me opravdu nezajima.

    Ja jsem treba pro rovnost pohlavi, ale prirozenou, ne nucenou. Kdyz si nekdo za slovem „uzivatel“ predstavi jen chlapa, je to tim, ze takovy clovek je blb, ne ze by to slovo bylo spatne. Asi tak.

 2. K tomu, jak Microsoft rád vyvíjí pro cizí platformy, by mohl patřit Arrow Launcher. V poslední verzi je to snad nejlepší launcher pro android a ovládá se líp, jak celý mobilní desítky.
  Mimochodem doporučuji všem. Tu filozofii, že bude ikony třídit sám, už opustil a má ji jen jako možnost v nastavení. Defaultně vypnutou. Stejně jako podlehl tlaku uživatelů a umožňuje více ploch s ikonami, který řadí pod sebe, takže využívá pro gesta všechny hrany displeje.

 3. Jo jo… a že Chromák se vnucuje všude a všem, na každé službě Googlu, to nevadí. Že to dělá Seznam na každé své stránce, to taky nevadí. Ale u MS se to musí nutně zmínit.
  Kdybyste aspoň napsali, že to dnes není nic neobvyklého…

  • Patrně jste nepochopil, že se jedná o souhrnný článek, který se věnuje Microsoftu. Není zde prostor psát dlohé eseje o každém tématu, proto také odkazuji na starší články. Možná byste se do nich měl dříve podívat, protože v článku o reklamě, kde prostor byl, jsem právě Seznam i Google zmiňoval.