Utíkáme ze spárů Googlu: 10 jeho produktů a jejich alternativy

Má dva ze tří nejnavštěvovanějších webů světa, nejpoužívanější mobilní operační systém, e-mailovou službu i blogovací platformu. Googlu je těžké uniknout, ale není to nemožné. Co použít místo jeho vyhledávače, Gmailu, Androidu, YouTubu atd.?

5
Google
Ilustrační foto (zdroj: Skitterphoto / Pixabay, úprava Lukáš Václavík)
-
Zdroj: Skitterphoto / Pixabay

Google řekl, že má již sedm „gigaproduktů“, tedy takových, které každý měsíc používá více než miliarda lidí. Miliarda, to je každý sedmý obyvatel planety, případně každý třetí uživatel internetu vůbec. Žádná jiná společnost nemá na internetu takový vliv.

Google má navíc všechny své produkty propojené, navzájem se mezi nimi sdílejí data. To má za následek několik výhod – vyhledávač a reklamy jsou šité na míru každému uživateli, místo malých příloh lze do e-mailu vkládat několikagigabajtové soubory atd.

Jenže kdo se bojí o soukromí a kdo fandí organizaci Consumer Watchdog, ten v propojení vidí bezpečnostní rizika. Je proto čas se rozvázat a používat internet bez Googlu. Vybrali jsme deset jeho hlavních produktů a našli k nim vhodné náhrady.

Předchozí
Následující

Android

Mobilní systém Android má tu výhodu, že je open source. Díky tomu může kdokoliv vzít čisté zdrojové kódy a vytvořit si čistou instalačku bez vlivu Googlu. Protože to nezvládne každý, vznikají alternativní systémy jako Lineage OS (dříve CyanogenMod), OmniROM nebo Paranoid, za kterými stojí velké vývojářské týmy a které podporují řadu telefonů i tabletů. V základu neobsahují služby Googlu, a tedy ani Obchod Play. I ten však má náhrady – Yandex Store, Amazon Appstore, 1mobile nebo F-Droid.

Náhradou pochopitelně může být i zcela jiný systém. Jedinou alternativou je dnes ale iOS. Mobilní verze Windows, BlackBerry 10, Tizen, Ubuntu Touch, Firefox OS, webOS, Symbian, to všechno jsou mrtvoly nebo na smrtelné posteli ležící oběti, které za sebou nechala spoušť jménem Android. Stále existuje linuxový Librem nebo placený Sailfish OS, ale bez velkých partnerů budou pořád kopat jen okresní přebor.

Článek pokračuje v další kapitole.

Předchozí
Následující

5 KOMENTÁŘE

  1. U prohlížečů bych možná zmínil ještě Vivaldi, co v Opera začali úřadovat Číňané, tak k ním nemám velkou důvěru VPN neVPN.
    U mailů bych asi zmínil třeba ten Protonmail a možná jako člověk utíkající před Google by v nabídce nevadily ani některé placené služby, jako třeba Posteo.de pyšnící se provozem zcela z obnovitelných zdrojů energie.
    U toho Youtube je to vážně s hledáním nějakých alternativ těžké, tam bych rád viděl, kdyby v budoucnu vznikla nějaká pořádná konkurence.

  2. Článek dobrý a informativní. Dovolím si lehkou skepsi a nesouhlas ohledně Mapy.cz. Ty jsou skvělé na turistiku, ale jejich síla rozhodně nespočívá v databázi obchodů, firem, restaurací apod. Doporučuji vyzkoušet v praxi a hledat třeba nějakou restauraci: Google mapy jich mají tak desetkrát víc a navíc je databáze aktuálnější. Bohužel; sám se snažím Google co nejvíc ze svého života eliminovat a mapy.cz jsou v mnoha ohledech lepší, než googlí alternativa, ale ne v tom, co jste napsal — to je naopak jejich nejslabší stránka.