10 základních věcí, které Edge neumí a kvůli kterým je to problematický prohlížeč

0

Microsoft před tři čtvrtě rokem uvedl na trh nový operační systém a s ním internetový prohlížeč. Z obou bylo na hony cítit, že šlo o produkty, jejichž vydání bylo z různých důvodů uspěchané. Tudíž jsme dostali napůl nedodělaná Windows 10 a na střet s veřejností zcela nepřipravený Edge. Zatímco Desítky se nám stabilizují, Edge je jiný případ. Jsou věci, které mi ve Windows 10 stále chybí a kvůli kterým si zatím ještě občas postesknu po Windows 8.1.

Přesto lze s tímto systémem pohodlně pracovat. Jenže o Edgi totéž říct nemohu. Microsoft jistě neplánoval stvořit funkčně tak bohatý prohlížeč, jakým byla například kdysi Opera. Z pohledu cílového publika by byl přeplácaný. Problém spočívá v tom, že Edge je zárodek, jenž zatím nedospěl ani do fáze dětství. Bohužel vám nedodělanost znemožní dělat základní úkony, absence některých funkcí se podepisuje na komfortu prohlížení.

Microsoft Edge

Vždycky, když zapomenu na jeho bolístky a použiji ho jako sekundární prohlížeč, velmi rychle si vybavím, proč čas Edge ještě nenastal. Mám o něj současně strach, protože si Microsoft chtěl vybodovat novou značku, ale ta se zdá být poškozována právě uspěchaným vydáním. A co hůř, za mnoho měsíců vývoje se prohlížeč nenaučil skoro nic nového. Neskutečně pomalý vývoj napovídá, že Edge pro Microsoft není prioritou. Bohužel.

Zvlášť na svém dotykovém laptopu bych ho přitom rád využíval aspoň sekundárně, protože dotyku uzpůsobených prohlížečů pro Windows není mnoho. (Microsoft by ovšem měl mít ambice, abych chtěl Edge používat jako primární prohlížeč.) Nástroj od Microsoftu přitom má potenciál. Minimálně je velice rychlý a oproti Internet Exploreru nabízí moderní vykreslovací jádro, které už podporu standardů tolik nezanedbává.

 

Když píši, že Edgi chybí základní funkce, co tím myslím konkrétně? Na to se podíváme dále. Pouze předesílám, že položky na následujícím seznamu mohou být vnímány subjektivně a je možné, že byste na něj raději přidali nějaké jiné. Pokud vás napadá něco dalšího z ranku základní výbavy, co novému prohlížeči z Redmondu chybí, podělte se s námi v diskuzi.

1. Vložit a přejít

Dokonce i Internet Explorer obsahoval pomůcku pro rychlé vložení adresy a okamžitý přechod na danou webovou stránku. Z moderních prohlížečů je Edge snad jediný, kdo tuto funkci neobsahuje. Totiž, on ji vlastně částečně podporuje, ale pouze přes klávesovou zkratku Ctrl+Shit+L. Kdykoli ale klepnete pravým tlačítkem myši do adresního řádku, budete marně hledat povel pro vložení a načtení stránky. Ano, adresu stále můžete v samostatných krocích vložit a pak potvrdit její načtení, to však dnes zbytečně zdlouhavé.

Firefox a další umožňují na vkládanou adresu hned přejít
Firefox a další umožňují na vkládanou adresu hned přejít

2. Celoobrazovkový režim

Kdyby byl Edge prohlížečem čistě pro tablety, mohl bych mu to odpustit. Jenže je to prohlížeč, který je nyní k dispozici na 270 milionech zařízení, z nichž jde většinou o klasické počítače. A i na klasickém počítači je nám nabízen jako výchozí volba pro surfování. Proto mi vadí, že prohlížeč nepodporuje úplně obyčejný celoobrazovkový režim zobrazení. Každý jiný prohlížeč na klávesu F11 reaguje, jen Edge nikoli.

3. Nulové přizpůsobení tlačítek

Od Edge nemusíme nutně požadovat možnost totální transformace, ale bylo by vhodné nechat uživatelům a uživatelkám možnost si dle vlastních preferencí uspořádat tlačítka v uživatelském prostředí. Ještě lepší by bylo, kdybychom mohli skrýt ta, jež nepotřebujeme, případně přidat další. Prostředí Edge je s výjimkou volitelného tlačítka pro návrat na domovskou stránku neměnné. Týká se to i zvětšování a zmenšování tlačítek.

Primární směřování Edge je od pohledu dotykové, podle toho je prostředí nafouknuté. Na klasickém počítači nám ale velká tlačítka mohou zbytečně překážet. Vždyť myš je mnohem přesnější prostředek k ovládání. Celkově by se dalo říct, že je Edge nepřátelský vůči klasickým počítačům. Nemá ale být univerzální, tudíž použitelný na tabletu i počítači?

V Edgi na lištu maximálně přidáte tlačítko s domkem
V Edgi na lištu maximálně přidáte tlačítko s domkem

4. Změna složky pro ukládání stažených souborů

Vícekrát jsem zmínil, že máme tu čest s prohlížečem dělaným primárně pro tablety. V tomto ohledu by nám mohlo přijít logické, že Edge všechny stažené soubory automaticky ukládá na jedno místo. Pokud tablet berete jako konzumní zařízení s minimálními nároky na obsluhu, budete také využívat speciální složku, jež je v systému určena k ukládání stažených souborů. Minimálně na svém počítači ale chci mít možnost si cílovou složku k ukládání souborů změnit.

5. Vyhledat označený pojem

Každý pořádný prohlížeč disponuje titěrnou, ale užitečnou pomůckou pro rychlé vyhledání označeného textu prostředcnitvím vyhledávače jako Google. Využijete ji, když si čtete článek nebo komentář, kde se objeví pro vás neznámý pojem, nebo třeba jméno herce, jehož profil si chcete připomenout. Obvykle pak stačí slovo či slova označit (to je myší raz dva, možná i vy průběžně zvýrazňujete text při čtení), vyvolat kontextovou nabídku a skrze ni provést vyhledávání. V Edgi musíte pojem označit a zkopírovat do adresního řádku – teprve pak ho vyhledáte.

 Opera a další podporují přímé vyhledání označeného textu Googlem
Opera a další podporují přímé vyhledání označeného textu Googlem 

6. Připínání stránek ke hlavnímu panelu

I toto je funkce z ranku „viděli jsme v Internet Exploreru“. Opět jde o něco, co na tabletu nutně příliš nepotřebujeme. Zato připínání stránek na hlavní panel má smysl právě na osobním počítači, kde již celé roky pracujeme převážně s webovými aplikacemi, takže se prohlížeč stal nejdůležitějším programem. Připnuté weby v IE podporovaly také tzv. seznamy odkazů, takže jste rychle mohli přejít ke konkrétní činnosti (např. ke psaní e-mailu). Další výhodou byla přirozeně samotná dostupnost těchto webových aplikací, které tímto způsobem měly šanci vystoupit ze stínu prohlížeče.

IE podporoval připnuté weby a seznamy odkazůIE podporoval připnuté weby a seznamy odkazů
IE podporoval připnuté weby a seznamy odkazů

Zkuste otevřít kontextovou nabídku Edge na hlavním panelu. Zjistíte, že seznam odkazů neobsahuje žádné úlohy. Ani obyčejnou historii prohlížení. Zkrátka neexistuje. Je paradoxní, jak sám Microsoft nepodporuje základní funkce Windows. Přitom Desítky seznamům odkazů více otevřely dveře.

7. Chudý Rychlý přístup

Alespoň můžeme říct, že vývojáře napadlo nový panel v Edgi vyplnit obsahem. Variant výplně je více, přičemž nejbohatší obsahuje miniatury oblíbených webů obklopené aktuálními zprávami a počasím. Pokud ale obsah navíc vypnete a necháte si jen miniatury, musíte se smířit s tím, že jich bude maximálně osm, takže většina místa na obrazovce zůstane nevyužitá.

Prohlížeč weby navrhuje sám, návrhy však často neodpovídají tomu, jak brouzdáte. Aspoň lze uzamknout pozici miniatur. Při manuálním přidávání prohlížeč nenavrhuje položky z historie, takže musíte celou adresu vždycky napsat ručně. Miniatury se pak ani nesynchronizují mezi počítači.

Rychlý přístup bez zpráv nedokáže využít plochu obrazovky
Rychlý přístup bez zpráv nedokáže využít plochu obrazovky 

8. V horní části nelze měnit velikost okna

Teď to bude vypadat, že vyloženě hledám každý maličký nesmysl. Ale jsme v okenním systému, který funguje na osobních počítačích. V okenních systémech, k nimž Windows patří, je základní slušnost a hlavně pravidlo, že lze většinu oken zvětšit či zmenšit tažením za kterýkoli ze čtyř okrajů. Netýká se to např. dialogů fixní velikosti. Edge je ale z podstaty věci okno, jehož rozměry mohou být libovolné.

V horní části ho nicméně chytit a roztáhnout nelze. Jedině v rohu. Tato nekonzistence je nepochopitelná a tříští ovládání. Najednou si nemůžete být jistí, jak lze se kterým oknem manipulovat. Jedná se o ten moment zmatení, kdy nevíte, proč nefunguje postup, kterému vás operační systém učil. Navíc právě v horní části máte okno obvykle více po ruce, zatímco spodek je utopený pod hlavním panelem.

Oživeno:

Jak mne čtenář v diskuzi upozornil, okno lze v horní části zvětšovat i zmenšovat, pouze nějaká chyba zabraňuje zobrazení infromačního ukazatele. Bez něj ovšem o této možnosti nemáte tušení a navíc musíte trefit správnou oblast. To si měl Microsoft dávno opravit.

Rychlý přístup v Opeře je mnohem hezčí a funkčnější
Rychlý přístup v Opeře je mnohem hezčí a funkčnější

9. Chybějící doplňky

Právě jejich celková důležitost se projevila na tom, jak osobní dnes prohlížeče jsou. Jistě, Firefox aktuálně kráčí opačnou cestou, kdy chce možnosti přizpůsobování a rozšiřování omezit na rozumnější míru, ale stále platí, že nás prohlížeče typicky nechají vybrat obleček pro uživatelské prostředí a smíme si do nich přidat pár doplňků. Některé nám umožní sledovat počty nepřečtených e-mailů, jiné umožní zvětšování fotek pod ukazatelem myši. Doplňky jsou naštěstí jedny z mála věcí, o nichž víme, že se jich dočkáme, navíc poměrně brzy.

10. Synchronizace obsahu

V dnešní době používáme řadu zařízení, takže je strategické pokrýt co nejvíce platforem. Je s tím také spojena synchronizace uživatelského obsahu, čímž myslím historii prohlížení, hesla, oblíbené weby, případně také doplňky a nastavení prohlížeče. Pro zachování komfortu a kontinuity by tohoto tedy ideálně mělo být co nejvíce. Zejména Chrome v tomto ohledu nabízí zajímavý a vlastně dost nekompromisní zážitek.

Edge dnes naproti tomu synchronizuje pouze oblíbené položky a položky k přečtení. To je zoufale málo. Synchronizace může sloužit i jako záloha, takže když přeinstalujete počítač, jste bez hesel a dalších položek. Nehledě na to, že pokud používáte minimálně dva počítače, bude vás limitace štvát den za den, až si vyberte prohlížeč, který synchronizaci podporuje lépe. Konkurence na trhu je slušná.

Chrome se chlubí ukázkovou synchronizací uživatelského obsahu
Chrome se chlubí ukázkovou synchronizací uživatelského obsahu

10 základních věcí, které Edge neumí a kvůli kterým je to problematický prohlížeč

Ohodnoťte tento článek!