12. Mezinárodní den proti DRM. Kampaň upozorňuje na negativní dopady ochran

Do kampaně se mohl zapojit každý, aby si uvědomil, že žít bez DRM není zase tak jednoduché. Ochrany jsou implementované v běžně rozšířených produktech a službách. Na to Free Software Foundation podvanácté upozornila.

4
Plakát na Mezinárodní den proti DRM
Plakát na Mezinárodní den proti DRM

Nemáte rádi DRM? Ochrana proti pirátství si získala pověst prostředku, kterým firmy zcela pochopitelně chrání intelektuální díla, jenže při pokusu o ochranu svých zájmů mnohdy poškozují nebo znevýhodňují spotřebitele a spotřebitelky. Máte potíže s aktivací hry, kterou jste si legálně koupili? Je možné, že pirátky a piráti ji už dávno hrají, aniž by se s aktivačním procesem museli obtěžovat.

18. září se stalo Mezinárodním dnem proti DRM. Letos šlo o 12. ročník iniciativy Free Software Foundation (FSF), pro kterou je charakteristický hashtag #IDAD. Iniciativa každoročně bojuje proti ochranami zamčeným hrám, filmům, knihám, nástrojům apod. V tomto roce ji podpořily The Document Foundation, Creative Commons, iFixit, EFF, Leanpub, Open Rights Group a další organizace.

O tom, jak DRM může poškodit hry, jsme se bavili mj. v podcastu Cnews FM.

Některé obchody den proti DRM oslavily velkými slevami, další natrvalo zdvojnásobili cloudový prostor pro e‑knihy, jiní vytvořili plakáty vysvětlující defektní podstatu DRM a ještě jiní lidé sepsali příručku o problematice DRM, jejích dopadech – a přihodili pár příkladů z praxe. Do iniciativy se ale mohl zapojit každý, tedy i vy. V jádru šlo o to, abyste se v tento den širokým obloukem vyhýbali produktům a službám s DRM (případně šířili osvětu).

Prožít den bez DRM

Což může znít banálně, jenže pak zjistíte, že si nepustíte další díl svého seriálu na Netflixu, neposlechnete si písničky na Spotify a ani si nepřečtete e-knihy do Amazonu na Kindlu. Uvědomění je základním bodem celé iniciativy. Na oficiálním webu www.defectivebydesign.org najdete průvodce, které vám poradí, jak žít bez DRM – není těžké nabýt dojmu, že se bez ochran v dnešním světě fungovat nedá.

Dále zde najdete rady, jak postupovat, pokud nechcete, aby firmy DRM dál používaly. FSF však také prodává tričko s motivem odboje. Patrně si ještě budete pamatovat, že během srpna svou vlastní velkou kampaň odstartoval GOG, který mj. propaguje multimediální služby, jež poskytují obsah netažený ochranou. Více o této iniciativě se dočtete ve článku Do pdele s DRM. Herní obchod GOG spustil kampaň kritizující protipirátské ochrany.

Jak jste prožili den bez DRM? Podařilo se vám vyhnout se ochranám? Představili jste někomu ve svém okolí přínosy a negativa ochran? Nebo k nim zaujímáte jiný postoj než výše uvedené organizace?

12. Mezinárodní den proti DRM. Kampaň upozorňuje na negativní dopady ochran
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 10 hlasů

4 KOMENTÁŘE

  1. Me DRM z principu nevadi, vadi mi, kdyz poskozuje zakaznika. S tim souvisi to, ze DRM, ktera neskodi, je zaroven i neucinna a tak se muzu podivat na serial z Netflixu bez Netflixu, staci kdyz to nejaky pirat ripne. Stejne tak si muzu spustit steamovskou hru bez Steamu, zase pro crackery je to otazka chvilky udelat na steamovske DRM crack.

    Pokud to jde, tak tyhle veci nedelam, coz u steamovskych her jde v pohode, u filmu a serialu, kdyz nemate internet moc nejde.

    Problem je, kdyz je DRM treba i jen castecne ucinne, coz u Denuva treba je, protoze malokdy vyjde crack hned se zahajenim prodeje, jenze Denuvo tezce poskozuje zakazniky a naboura jim pocitac. Proto ja Denuvo hry nekupuju a nehraju a tim DRM nepodporuju, jenze her bez Denuvo je cim dal mene. :-/

    • „Me DRM z principu nevadi, vadi mi, kdyz poskozuje zakaznika.“..myslim, ze tohle v principu plati vzdycky. Vzpominam, kdyz jsem si jako nerozvazny early adopter 🙂 poridil mechaniku na prehravani HD DVD filmu, k tomu zakoupil Soft na prehravani a k tomu si kupoval legalne HD DVD disky. Nejen ze jsem se musel divat na stupidni varovani FBI na legalne zakoupenem disk mediu, ale pokud se PowerDVD nebyl schopny aktualizovat, tak jsem si taky mohl prehrat kulovy.. Takze jsem byl za koretkni pristup penalizovan minimalne 2x, kdyz nepocitam reklamy, ktere jsem taky nechtel. Kdezto upiratena verze byla ve skutecnosti uzivatelsky privetivejsi.

  2. Mě vadí takové to „napolo“ skryté DRM, které je prezentováno jako výhoda.
    Jako je například komerční placené a licencované MQA. Přičemž všechno co nabízí je realisticky dosažitelné běžnými nelicencovanými technologiemi (např. přehrávání 24bit/192kHz a výše).