Hlavní navigace

Do pdele s DRM. Herní obchod GOG spustil kampaň kritizující protipirátské ochrany

23. 8. 2018

Sdílet

Zdroj: Redakce

Prvního srpna to bylo přesně deset let od spuštění herního obchodu GOG. Polské vydavatelství CD Project stojící mj. za sérií Zaklínač rozjelo obchod, na kterém by mohlo prodávat vlastní hry, ale také tituly třetích stran. Všechny bez protipirátské ochrany DRM, která svazuje platformy konkurence (Steam, Uplay, Origin apod.)

Obchod se původně jmenoval Good Old Games, jeho nabídka ostatně sestávala hlavně ze starých titulů (upravených, aby běžely na nových počítačích a systémech), u kterých už původní vydavatelé neměli s pirátstvím žádné starosti.

TIP: Nejočekávanější hra v prvním traileru. Cyberpunk 2077 od tvůrců Zaklínače se blíží

Až v roce 2012 došlo k přejmenování na zkratku GOG. Staré hry ustoupily do pozadí, obchod chtěl lákat na nové tříáčkové i indie hry. Katalog dnes čítá přes 2500 her bez DRM, mezi nimi i letošní pecky Kingdom Come: Deliverance či Pillars of Eternity II.

FCK DRM FCK DRM

Poláci navíc boj s protipirátskými ochranami ještě stupňují. Spustili novou kampaň FCK DRM, ve které informují, proč je DRM špatné a proč si uživatelé zaslouží nedotčený obsah. Jen tituly bez DRM patří skutečně uživateli. Může si vytvářet vlastní kopie, zálohy, spouštět obsah offline a nehrozí, že kvůli ukončené podpoře DRM bude obsah bezcenný. Jako se to stalo ve Windows 10 s ochranami Securom a Safedisc.

MM_AI

TIP: Nejtěžší herní DRM padlo. Piráti crackli Assassin’s Creed Origins

FCK DRM ale není iniciativou pouze pro podporu prodeje her. CD Project upozorňuje i na další obchody nabízející nechráněná multimédia. Z hudebních obchodů je to například Bandcamp, 7Digital nebo eMusic (bez DRM ale funguje už i iTunes). Tisk bez DRM nabízí OpenLibra nebo Vimeo. Bez ochrany jsou rovněž digitální archivy Project Gutenberg a Archive.org.

Byl pro vás článek přínosný?