Hlavní navigace

Nejtěžší herní DRM padlo. Piráti crackli Assassin's Creed Origins

Sdílet

Zdroj: Redakce

Trvalo tři měsíce, než piráti prolomili ochranu PC verze hry Assassin's Creed Origins. Ubisoft sáhl k nestandardnímu vícevrstvému systému, kdy hru kromě standardního DRM v klientu Uplay chrání také Denuvo 4.9 a VMProtect. Denuvo ve starších verzích již není překážkou a piráti dokážou hru cracknout v řádu hodin. Nedávno vydaná hra Dragon Ball FighterZ s Denuvem 5.0 ale odolává už dva týdny. Podle CrackWatche ale Need for Speed: Payback s ochranou Denuvo 4.7 je bez cracku již tři měsíce. Ubisoft se každopádně pojistil ještě oním dalším stupněm VMProtect. Ten kód hry spouští v nestandardním virtualizovaném prostředí, které je prý extrémně těžké analyzovat a obejít. Italské skupině CPY se to nicméně podařilo, tento týden vydala funkční pirátskou kopii hry. V tuto chvíli ještě není jasné, jestli se jí podařilo veškerou ochranu odstranit, nebo jen zmást a obejít.

Krvavé hardwarové nároky

Poslední díl Assassin's Creedu byl kritizován kvůli hardwarové náročnosti. Cracker Voksi ze skupiny Revolt řekl na podzim magazínu TorrentFreak, že podle jeho analýzy prý Denuvo a VMProtect zvyšuje zátěž procesoru až o 40 %. Ubisoft na druhý den zprávu dementoval, že ochrana prý nemá výkonnostní dopad, ale že se firma na optimalizaci soustředí. Hráči si na diskuzních fórech stěžovali, že jim Origins vytíží čtyřjádrový procesor až na 100 %.

Ubisoft měl ve zvyku Denuvo u cracknutých her odstraňovat. Uvidíme, jak na tom nový Assassin's Creed bude, až o ochranu přijde také. Český youtube kanál Ronyl TV snad jako první na světě udělal srovnání originální a cracknuté verze Origins a rozdíly ve výkonu nejsou vidět. Procesor je stále vytěžený na maximum. (Ale to také může být tím, že cracknutá verze DRM neodstranila, jen jej obešla.)

MMF23

Pro Ubisoft jde o úspěch. Každé DRM jednou padne. Cílem firem je pozdržet vydání cracku v prvních týdnech, kdy je o hru největší zájem a vydavatelé mají nejvyšší tržby.

Sympatický přístup zvolil čeští Warhorse Studios, respektive vydavatel Deep Silver. Kingdom Come: Deliverance sice nějakou formu DRM mít bude (ale nikoliv Denuvo), avšak hra dva týdny po premiéře na Steamu vyjde bez DRM v obchodě GOG.com. Pirátským skupinám se tak ani nevyplatí na cracku pracovat, když za 14 dní vyjde čistá verze hry.

Byl pro vás článek přínosný?