32GB moduly DDR4 pro notebooky a PC možná na cestě. Hynix už prodává 16Gb čipy

6

Vzhledem k tomu, jak drahé jsou momentálně operační paměti (tento problém bohužel má trvat i letos), asi většinu z vás moc netrápí kapacity modulů, jelikož limitem je většinou právě cena. Kapacity modulů mají ovšem svůj strop, z nějž také vyplývají limity toho, kolik můžete vůbec mít v PC nebo notebooku RAM. Pokud na toto omezení narážíte, máme tu pro vás dobrou zprávu: u pamětí DDR4 by se dostupné kapacity mohly zvětšit na dvojnásobek.

Limit kapacity modulů DIMM pro stolní počítače i SODIMM pro notebooky totiž vychází z velikosti samotných paměťových čipů DRAM. Ty dnes obnášejí 8 Gb (1 GB) a na modulu jich může být osazeno maximálně šestnáct (více jen na speciálních registrovaných modulech pro servery). Z toho vyplývá, že se dnes dají pro osobní počítače koupit nanejvýš 16GB moduly.

Dvakrát větší čipy = dvakrát vyšší kapacity modulů

Korejský výrobce pamětí SK Hynix ale nyní vrhá na trh čipy, které konečně přinášejí dvojnásobnou kapacitu. V katalogu firmy se objevily 16Gb čipy DDR4 (tedy s kapacitou dva gigabajty, GB) a podobně jako čipy GDDR6, o kterých jsme psali nedávno, jsou již v produkci a dostupné k objednání. To znamená, že je výrobci paměťových modulů mohou začít odebírat a začít s nimi vyrábět moduly. Ty díky 16Gb čipům mohou nést celkem 32 GB. Tato kapacita by měla být k mání jak v modulech DIMM pro PC, tak v modulech pro notebooky, které se v oboustranné variantě také vyrábějí s celkem 16 čipy.

16Gb DDR4 od Hynixu je nabízena ve dvou rychlostech. Pomalejší varianta je určena pro frekvenci 2133 MHz a latence 15-15-15, rychlejší pak pro 2400 MHz a latence 17-17-17. V třetím kvartále by ale měly přibýt o stupínek rychlejší varianty, od nichž bude nabízena i rychlost 2666 MHz s latencí 19-19-19. Každopádně platí, že moduly s takto vyšší kapacitou se objeví v pomalejších rychlostech, zatímco ty s vyššími takty (3000 MHz a výš) budou přinejmenším nějaký čas dostupné jen u menších „velikostí“.

Katalog Hynixu: 16Gb čipy DDR4 jsou nyní dostupné
Katalog Hynixu: 16Gb čipy DDR4 jsou nyní dostupné

Moduly s kapacitou 32 GB dovolí osadit celkem 64 GB RAM do notebooků nebo Mini-ITX desek, které mají jen dva sloty pro RAM. V typických ATX deskách se čtyřmi sloty pak bude realizovatelných 128 GB. Na highendových platformách s osmi sloty (X299/X99 a na Threadripperech od AMD) bude tímto možné instalovat až 256 GB operační paměti.

samsung-ddr4-1y-3600mhz-02Větší moduly by se díky těmto čipům eventuálně měly dostat i do serverů, kde také bude možné zdvojnásobit kapacity modulů a tím i kapacity instalovatelné na jeden socket. Zatímco dnes existují moduly LR-DIMM s kapacitou 64 GB a 128 GB, nyní by teoreticky se stejnou technologií měly být realizovatelné také 256GB moduly. Xeony by s takovými mohly používat až 3 TB RAM na procesor a AMD Epyc až 4TB. Naproti tomu 64GB moduly by mohly zlevnit. Nicméně tento vývoj nemusí nastat nějak bleskurychle, zvlášť v serverech může trvat ověřování docela dlouho. V běžných počítačích by ale nasazení čipů s vyšší kapacitou snad mohlo být rapidnější.

32GB moduly DDR4 pro notebooky a PC možná na cestě. Hynix už prodává 16Gb čipy
Ohodnoťte tento článek!
3 (60%) 2 hlasů

6 KOMENTÁŘE

        • V některých případech řadiče ty nové čipy nepodporují nebo třeba je nutný update BIOSu desky. Ale principiálně by snad procesory mohly být schopné s 32GB moduly pracovat.

          Je otázka, jestli je to 64GB maximum inzerované proto, že v té době byly maximálně 16GB moduly, nebo jestli jsou CPU/deska na tu kapacitu uměle omezené, což se může stát. AMD bývalo dřív docela dobré v podpoře větších modulů a Threadripper by údajně měl být schopen pracovat s moduly s kapacitou přes 16 GB, které v době uvedení byly hypotetické (UDIMM). Takže šance tam určitě je.