Skoro 3500 zařízení s podporou Qi. Bezdrátové nabíjení chystá i pátý největší výrobce mobilů

1
bezdrátové nabíjení qi ikea
Bezdrátová nabíječka Ikea

Loni v březnu bylo přes 1000 produktů s podporou bezdrátového nabíjení Qi. Během roku ještě číslo vzrostlo na více než dvojnásobek, v srpnu to bylo již 2400 zařízení. Dnes bychom v databázi Wireless Power Consortium spravujícího tento standard, našli přes 3400 produktů.

V 2800 případech jde o „transmittery“, tedy nabíječky. Dalších 600 jsou „receivery“, tedy mobily a další výrobky, které lze bezdrátově nabíjet. Z celkového počtu jich 3200 podporuje jen tzv. Basic Power Profile a nabíjení u nich funguje nanejvýš při výkonu pouze 5 wattů. Okolo 250 jich nabízí i Extended Power Profile podporující až 15W dobíjení (reálně je to většinou do 10 wattů).

Web WPC prozradil i další zajímavost. Novým členem konsorcia se stala čínská společnost Oppo, pátý největší výrobce smartphonů na světě. V minulosti se potvrdilo, že kdo se stal členem, do roku uvedl i první mobily s Qi. Ty v nabídce Oppa zatím chybí. Nemají ji ani sesterské značky.

TEST: Huawei Mate 20 Pro má jako první reverzní bezdrátové nabíjení

Oppo patří do holdingu BBK Electronics, který vlastní rovněž Vivo, OnePlus nebo loni vzniklou Realme. Všechny navzájem sdílejí technologie a ve velké míře i design zařízení. Je tak pravděpodobné, že jakmile Qi nabíjení nabídne Oppo, přidají se také ostatní. Jde totiž o poslední z významných výrobců, kteří zatím bezdrátové nabíjení ignorují.

Skoro 3500 zařízení s podporou Qi. Bezdrátové nabíjení chystá i pátý největší výrobce mobilů
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 3 hlasů

1 komentář