A16 opět zvyšuje výkon jen frekvencí, už třetí generace procesorů Apple se stejným jádrem

46
Deska a SoC procesor Apple 1600
Deska a SoC procesor Apple
-
Zdroj: Depositphotos

V nových iPhonech je nejnovější procesor Applu. Přesněji, je v některých modelech a jeho architektura je zřejmě dost podobná předchozímu A15. Ani v této generaci se tedy fanoušci nedočkali něčeho radikálně nového.

Titulek vám sice může přijít škodolibý, ale přece jen: firma Apple si mezi nadšenci do procesorů v druhé polovině minulé dekády vydobyla skoro kultovní status a bylo obdivováno, jak každý rok vydává nové procesorové jádro zvyšující výkon na 1 MHz. V tzv. IPC se tím Apple stal absolutním lídrem. Ale po pošklebcích, že jeho konkurence umí jenom tupě zvyšovat frekvenci, je to teď právě Apple, kdo zvyšuje výkon právě jen vyššími takty.

Apple uvádí procesor A16: mírný pokrok v mezích 4nm procesu

Apple nyní jako každý rok oznámil novou generaci telefonů a v části z nich se nachází nová generace jeho procesoru s architekturou ARM – SoC označený A16 (respektive celým jménem A16 Bionic). U toho předchozího se nakonec ukázalo, že architektura jader byla převzatá z předchozí generace A14, podobně jako Apple znovu použil stejnou architekturu po PC procesoru M1 také v letos vydaném M2. Telefonní procesor A16 byl proto vyhlížen s nadějí, že v něm by už mohlo být nové jádro, které by pak mohlo přijít také do procesoru M3.

Apple A16 je vyráběný na 4nm procesu TSMC (technologie N4). Základní parametry jsou stejné, jako u A15 – SoC obsahuje dvě velká výkonná jádra, která Apple pojmenoval „Everest“, a čtyři malá energeticky efektivní jádra „Blizzard“. GPU má 5 jader, což by mělo odpovídat 640 shaderům. Jednotka pro akceleraci AI má 16 jader jako v předchozím čipu A15. Její výkon stoupl poměrně mírně, Apple uvádí 17 TOPS, zatímco předchozí generace dosahovala 15,8 TOPS.

Největší upgrade jsou asi paměti – A16 používá LPDDR5-6400, což znamená 50 % nárůst propustnosti proti LPDDR4X-4266, kterou měly telefony Applu doteď. SoC pravděpodobně bude mít řadu méně viditelných nových funkcí či zlepšení ve svých dalších komponentách – nový by měl být například obrazový výstup, který by se měl starat i o anti-aliasing a podporuje zpomalení obnovovací frekvence na displeji na 1 Hz.

Je třeba upozornit, že tento procesor není ve všech nových telefonech. Osazován bude jen v iPhonech 14 Pro a iPhonech 14 Max. Pořizovatelé (a pořizovatelky…) levnějších iPhonů 14 a iPhonů 14 Plus dostanou jen čip A15 z předchozí generace.

Apple A16 1600
Apple A16 Bionic (zdroj: Apple)

O 7–10 % vyšší výkon při o 7 % vyšším taktu?

Ačkoliv architektury CPU mají nová jména, zřejmě opět půjde o jen nějaké malé úpravy a revize, protože podle prvních benchmarků se zdá, že výkon na 1 MHz se nezvýšil. Stejné to bylo v A15, kde se jádro jmenuje Avalanche, ale výkon na 1 MHz má víceméně nezměněný proti Firestormu v A14. Abychom byli fér, je třeba upozornit, že A15 dostalo novou architekturu malých jader – ta však nepomáhají jednojádrovému výkonu.

Apple slibuje, že A16 má až o 10 % vyšší výkon CPU proti A15. Na internetu se již objevil test v benchmarku Geekbench, který ukazuje, že A16 bude na jednu stranu opět mít špičkový jednovláknový výkon – v Geekbench 5 ST dostal procesor 1879 bodů. To je o 7–8 % více než cca 1730 až 1760 bodů, které se uvádí pro Apple A15. Je to tedy relativně malý pokrok, ale už předchozí procesory byly velmi rychlé. S odhlédnutím od předchůdce by to bylo samozřejmě velmi dobré skóre.

Je to například víc, než teď dosahují nejrychlejší procesory od AMD (Ryzen 9 5900X, 5950X, nicméně Geekbench běžící na Windows je možná trošku podceňuje). Toto však nevydrží moc dlouho, protože Ryzen 7000 má zase být až o 20 % rychlejší (2275 bodů) než A16 v tomto uniklém výsledku. Nejvýkonnější telefonní SoC s jádry ARM Cortex jako Snapdragon 8 Gen 1 Plus by měly dosahovat okolo 1300–1350 bodů.

Vedle toho, že mezigenerační nárůst není nijak výrazný, se rovněž zdá, že je do značné míry (možná i kompletně?) způsobený jen tím, že Apple jádrům nastavil vyšší frekvence. Zatímco A15 mělo maximální frekvenci pro jednovláknové zátěže 3,23 GHz, podle detekce v databázi Geekbench běží A16 už na 3,46 GHz (což je mimochodem asi také zatím nejvyšší takt jader CPU dosažený v mobilu). A i toto je zvýšení o 7 %.

Prakticky celé zlepšení výkonu v jednojádrovém Geekbench 5 (v němž se asi vyšší propustnost pamětí nemusí moc projevit) lze tak vysvětlit navýšením frekvence CPU a nezbývá nic, co by ukazovalo, že má jádro novou architekturu se zlepšeným IPC (tj. výkonem na 1 MHz). Určité zrychlení při stejné frekvenci CPU by mohlo nastat v mnohovláknových zátěžích, kde bude mít šanci projevit se ono velké zvýšení propustnosti u pamětí LPDDR5-6400. Je možné, že údaj Applu o 10% zlepšení platí právě pro mnohovláknové zátěže.

ARM procesor Apple A8 1600
ARM procesor Apple A8 (zdroj: Depositphotos)

Zpomalují inovace?

Proč Apple najednou používá ve třech generacích stejné jádro, ačkoliv předtím dělal každoroční inovace? Obvykle se pro to citují dva faktory – dle některých názorů může jít o dopad toho, že firma ztratila hodně „mozků“, když zaměstnanci vyvíjející jeho CPU odešli založit startup Nuvia (ARM procesory pro servery, koupen Qualcommem) a poté další pro změnu Rivos (RISC-V). Další nabízený důvod je to, že Apple by pro novou architekturu potřeboval nový proces, jenž ale není připraven, protože se TSMC opozdila 3nm výroba.

Vylepšování architektury nicméně nový proces striktně vzato nevyžaduje (například Zen 2 a Zen 3 od AMD jsou na stejném 7nm procesu TSMC, na původní ne-EUV verzi N7). Je možné, že spíš než nemožnost použít starší proces pro nové jádro se stalo to, že tým Applu design svázal s konkrétní technologií a nebyl připraven na to, že se může opozdit, takže nezměnil cílovou technologii včas. Reálným důvodem může být i kombinace více faktorů ještě třeba s problémy způsobenými pandemií koronaviru.

Nižší spotřeba?

Je možné, že i při absenci vyššího IPC má nový návrh čipu A16 jiné výhody. Podle Applu například má nový procesor mít až o 20 % nižší spotřebu, ale to je oficiální marketing Applu, který rád přehání, nebo alespoň různě vytrhává věci z kontextu. Je proto otázka, zda bude tohoto zlepšení efektivity dosahováno i typicky, a ne jen v nějakém vybraném případě. Nicméně něco by v tomto směru měl zajistit novější výrobní proces TSMC. U A15 se uvádí výroba vylepšeným 5nm procesem, zatímco technologie N4 u čipu A16 by měla již být o trošku lepší a může skutečně o nějaká procenta efektivitu zlepšit.

Ale to by asi neplatilo pro maximální frekvenci 3,46 GHz – zvýšení frekvence a zlepšení efektivity bývají do jisté míry protichůdné efekty, z nichž si výrobce čipu musí vybrat jeden.

Zdroje: Apple, Tom’s Hardware, SkyJuice (1, 2), AnandTech

A16 opět zvyšuje výkon jen frekvencí, už třetí generace procesorů Apple se stejným jádrem
Ohodnoťte tento článek!
3.9 (78.67%) 15 hlasů

46 KOMENTÁŘE

 1. Skoda, evidentne vydavat vylepsene architektury neni ani pro Apple tak jednoduche.
  To vypada na cca 20+% vyssi ST vykon Zen4 proti A16. S takovou to ARM ten „zastaraly x86“ hned tak nepredezene 😉

    • Však Apple silicon stále drtí všechnu konkurenci, ať v mobilní tak desktopové sféře, tam ne v absolutním výkonu, ale v efektivitě.

     A to je i odpověď na tvůj příspěvek níže. Tobě stačí 4 roky stará střední třída telefonu a jsi s tím OK, dnešní vlajková konurence je v singlu o třetinu pomalejší a v multi na tom bude ještě hůře.

     Ano A16 nahnala ST výkon frekvencí, ale co se změnilo je MT výkon, ten je něco přes 15% lepší a výdrž iPhone 14 pro je stejná jako iPhone 13 pro., takže ten výkon nijak neovlivnil spotřebu. V mobilním zařízení jde ale i o umělou inteligenci a image procesing,

     A Zmínil si M3, já se nebojím že Apple M3 nevylepší víc než dosttečně, však koukni na rozdíl mezi M1 a M2, je tam pěkný mezigenerační posun celkového výkonu při stejné/lepší efektivitě.

     Je to podobné i v tém x86 světě. Řešit meziroční/mezigenerační posun výkonu není podstatné, protože i několik generací staré procesory mají dostatek výkonu, pokud byly správně vybrány pro činnost kterou využívají. Nebudeš upgradovat každý rok, dva nebo tři. Běžný cyklus obnovy počítačů je lolem 5-7 let. A tady je teprve zajímavé řešit jak se posunul výkon kupředu.

     Krásně to jde vidět i na technických recenzích, které začaly neskutečně stagnovat protože posuny jsou dnes už tak malé že to fakticky lidi přestalo zajímat a recenzenti musí hledat nový způsob jak ty recenze dělat a čím zaujmout. Třeba tohle je super recenze https://www.youtube.com/watch?v=UCv6L0IDVcA kouká se na to lépe a nejsou tam zbytečnosti jako technické specifikace, benchmarky… Prostě jen ten telefon používá… tak jak ho bude případný majitel používat.

     Nemálo recnezentů už se nejdříve ptá své komunity jaký typ recenze by chtěli, a zajímají je nové featury, třeba detekce autonehody u nových iPhonů (to ale nebude snadné otestovat), satelitní SoS nebo to jaký reálný rozdíl bude v denním používání třeba proti 4-5 let starému telefonu…

     A to platí i pro ty počítače, jestli budu mít laptop minulé generace, tak laptop nové generace nepřinese nic zásadního, ale když budu mít 5 let starý laptop, zažiju skok do jiné dimenze.

     • Krásně dlouhý příspěvek – o ničem. 😃
      Mobil je na telefonování a maximálně na konzumaci obsahu. Vytvářet na něm jde jen omezeně nebo s velký úsilím, v podstatě snad jen fotky a videa. Nenapíšeš na tom komfortně ani trochu delší text (krátký se dá nadiktovat a upravit). Takže zbývají jen ty hry, kde se dá využít ten výkon. K čemu je mi tedy ten „top“ apple silicon, když jej nemám jak využít – kromě poměřování pindíků u benchmarků? A pak tu je ještě problém omezenosti iOS, což opět značně vymezuje možnosti, jak takový mobil lze využít. A ano, to přesně vede na vyprázdněnost soudobých testů mobilů od Apple – protože najít pro ten výkon smysluplné uplatnění prostě nejde. Android je na tom podobně, jen s tou výhodou, že je blíže svými možnostmi plnohodnotnému PC.
      U Apple desktopu to pak platí obdobně. Je to uzavřená ohrádka, ze které nemáš jak utéct. Někomu to otroctví může ovšem vyhovovat… 😃

      • Pises otroctvi, ale pro me je to luxusni souzneni systemu, ktery funguje.

      • Jo, pro některé je to „luxusní souznění“ 😃 Já ale vidím OS, ve kterém si nemůžu ani nastavit myš podle svých potřeb (jde to jen horko-těžko tweakováním v konzoli). Jsi otrokem Applu, jinak se to nazvat nedá. A myš, tu já používám prakticky neustále.

  • A víš že výkkon iPhonu nemusíš vůbec řešit?

   Světe div se, nejlepší konkurence na trhu se výkonem CPU dohnala teprve 3 roky starý A13, v GPU se dostala na 2 roky starý A14. Když si za hubičku koupíš dosluhující iPhone 11, dostaneš výkon jako vlajkové Androidy za 2-3 násobnou cenu, Kup si ještě starší Xr nebo Xs a dostaneš výkon lepší než většina adroidů v třeba u nás nejprodávanější cenové kategorii 6-8 tisíc.

   Apple zlepšuje efektivitu, Navíc přidává i nemálo výkonu ale tam, kde ho potřebuje, třeba image procesing který stále dělá více a více operací, stejně jako neural engine.
   Nemálo nových funkcí z iOS15 a teď i iOS16 třeba nefungují na starších SoC než A12. Důvod je jednoduchý, funkce potřebují neural engine.

   • „A víš že výkkon iPhonu nemusíš vůbec řešit? “
    .. povim ti to takhle Mam Samsung Note 10 lite, Ten ma v sobe dneska ‚zastaraly‘ Exynos 9810. Vykon opravdu neresim.
    Pointa ale neni jen to co je v mobilu, ale taky M chipy. Pokud by tohle mela byt M3 (coz doufam nebude) bylo by to uz dost divne..

 2. Tak s tym ich exkluzivnym 5nm CPU uz v 2020 si poriadne nadbehli pred konkurenciou takze niet sa cudovat ze sa neponahlaju. A to ze sa im podarilo dat ten isty cip do notebookov aj tabletov aj Mini a all in one a kto vie este kam, je brutal uspech.
  Niet sa co cudovat ze obsadili celu TSMC 5nm kapacitu na skoro dva roky, vsak? 🙂

  • Tak viete, to sú tie hlúpe, závistlivé komentáre, snažiace sa zámerne zhodiť nejakú spoločnosť.

   Ono cela ta bublina o tom, že Apple musí každoročne prinášať samé novinky a inovácie, pravdepodobne pochádza od samotných zákazníkov. Neviem kde a ako sa Apple zaručil, že bude vždy v každej oblasti napredovať, ale evidentne mnohým ľuďom stačí niekde takú informáciu zahliadnuť a už sa šíri, ako rakovina. Rovnako, ako hlúposť väčšiny konšpirácii.

   Takí ľudia mnohokrát nemajú ani poňatia a výrobných nákladoch a domýšľajú si tam nejaké vlastne čísla o 50 eurách a zvyšok do ceny zariadenia je čistý profit. Nechápu, že aj podpora nasledujúce roky niečo stojí. Inými slovami, vypíchujú určite veci, ako pomaly neakceptovateľné, no zároveň ignorujú tie, ktoré neponúka nikto iný v takej kvalite, alebo vôbec.

   Apple ma samozrejme svoje chyby a je jasne, že zisk je na prvom mieste, ale to je tak nejak jasne u každého.
   Osobne ale radšej investujem 700eur za iPhone s pravidelnou a dlhoročnou podporou, ako 700 eur za telefón, na ktory sa mi po dvoch, troch rokov výrobca vykašle, a ako bonus dostanem meškajúce aktualizácie aj počas sľúbené podpory. No a potom ďakujeme zákazník za prachy, ale mi už na teba kašleme. Ou! A keby si sa rozhodol naše zariadenie náhodou predať cez bazár, tak sa ti vráti len zlomok ceny, pretože sme znížili cenu o polovicu za posledný rok!

   Po piatich rokoch som na iPhone 8 dostal iOS 16 a ten telefón je stále svižný, ako na začiatku a hlavne to beží bez problémov a nečakaných pádov, ako som bol často svedkom na Androide.
   Ak niekto ma v pláne zariadenie do 300 eur, tak je Apple drahý, to je jasne, ale ak niekto kupuje vlajkovú lod za cenu podobnú tomu iPhone… no, každého osobná vec, ale asi by som si rozmyslel, do čoho a na koľko take peniaze investujem.

   • Osobně nevidím nějaký extra přínos iCosi za 700€ proti telefonu za 300€.

    Stručně
    – iCosi má logo Jabka
    – potřebuje jiný kabel na nabíjení
    – kdybych chtěl fotky z něj dostat do PC, tak přestože je připojenej kabelem musel bych použít nějaký Cloud

    Sory jako. Zlatý tlačítkový foun, který nechcípne hlady druhý den pokud ho zapomenu nakrmit.

    • Sorry ale srovnáváš fakticky low endový telefon s prémiovým. I ten Android můžeš koupit za 700€ nebo i více. Závěr budeš mít úplně stejný jako při srovnání s jabkem.

     Jiný kabel knabíjíení už nepotřebuje protože nač používat kabel, máš bezdrátové dobíjení a tohle opět není specifikum Apple, bezdrátově umí dobíjet i android telefony, ještě by to chtělo nějaký ucelený standard pro magnetické uchycení telefonu aby to bylo kompatibilní napříč značkami a nemuselo se to třeba řešit pouzdry. Takhle když třeba jedu s někým v autě a on vezme řízení a nemá iPhone, nemůže si dát na držák svůj android telefon., natož aby ho to nabilo.

     A tlačítkový telefon samozřejmě používat můžeš, nemálo lidí poslalo pryč smartphone a používají hloupý tlačítkáč zcela záměrně. Mě ty 2-3 dny na iPhone 12 Pro stačí, kdybych šel do 13/14 Pro Max tak bych byl na 3-4 dnech. Ale to bych spíš koupil miniho protože ten form factor je naprosto dokonalý, jen mi chybí teleobjektiv.

     • Jde o to, že jednak nevím, proč bych musel telefon nutně propojovat bezdrátově, pokud chci použiji kabel. A za další šlo o propojení iPhone a PC. U Androidu není to problém, s Apple to jednoduchým způsobem nejde. O tom ten příspěvek byl.

      • V PC není problém třeba fotky normálně kabelem stáhnout, ano potřebuješ jiný kabel, když už to musíš vermomocí tahat kabelem.

       Nicméně pokud máš počítač od Dellu, mohl sis nainstalovat Dell Mobile Connect aplikaci která ti umožňovala textovat a volat z PC. – https://www.dell.com/support/kbdoc/cs-cz/000125208/jak-nakonfigurovat-zařízení-dell-mobile-connect-for-ios

       Také Intel pro své EVO certifikované počítače slibuje podporu možnost odbavovat zprávy a hovory s IOS zařízením na PC – https://appleinsider.com/articles/22/01/04/intel-plans-iphone-control-by-evo-pcs-by-end-of-2022

       Pokud ti jde o případný AirPlay na PC, tak to taky není žádný problém, například 5k Player ti udělá na PC AirPlay přijímač.

       Stejný problém je přinutit Android telefon spolupracovat s MacOS. Soubory nejsou velký problém, ale tohle normální uživatel stejně nedělá, problém jsou třeba ty zprávy, jeden z důvodů proč jsem vyměnil Android za iPhone, abych mohl psát zprávy z Macu, stejně tak jsem koupil třeba apple watch, žádné jiné hodinky mi ten Mac automaticky neodemknou.

      • Dell, certifikované Intel počítače. Kdo to doma používá? Kromě toho propojení Android a Apple… to se týká jak malé skupiny lidí. Neznám jediného uživatele Apple, který by zůstal u jediného produktu. Ale taky to jsou často lidé, co mění aspoň telefon téměř každý rok. Spotřební chování jak vyšité. Takovým lidem přímo vyhovuje, že vlastně HW neřeší, klidně si za pohodlí připlatí. Ale za servis potom taky. Fakt by mne zajímalo, co chce na systému „vše na jedné desce“ opravit, ale nevyměnitelné SSD už je přes čáru.

    • A dostat něco z telefonu do počítače, na to mi stačí v telefonu zkratka COPY a v počítači PASTE, přetáhnu tak texty, dokumenty, fotky nebo i videa. To platí i přenos mezi telefonem a druhým telefonem nebo i mezi tablety.

     Dokonce když mám něco rozpracované v počítači můžu pokračovat přesně tam v mobilu na jedno tapnutí, opět platí že to samé můžu udělat na tabletu a jde to i obráceně, něco rozdělám na telefonu, dodělám na tabletu/počítači, stačí jedno tapnutí/kliknutí.

     Někde ani nemusím dělat ani to, třeba vložit sken dokumentu do mailu, dám vložit v mail klientovi na počítači, rozsvítí se mi telefon se spuštěnou funkcí scanovaní, tam ofotím dokument, potvrdím a mám to rovnou jako PDF přílohu v mailu.

     Nebo udělám screenshot a hned se mi rozsvítí tablet/telefon, s otevřeným screenshotem kde do něj můžu dopsat/dokreslit poznámky a po potvrzení to mám zase v počítači… samozřejmě není třeba cloud. Nicméně cloud používám zcela běžně, chci mít svá data jak na WIndows, MacOS, Androidu, iPadOS tak iOS zařízeních, tyhle systémy denně používám

     proč tedy něco jako oldschool kabel?

      • No reakce byla na to že potřebuje jiný kabel – asi myslel lighting – a kromě toho na přetažení souborů nic dalšího na Win potřeba není, normálně se to připojí jako Mass storage.

       Ale proč dělat věci složitě když to jde snáze. A ano popisoval jsem spojení iOS a MacOS, právě proto jsem si iPhone koupil, protože Mac mi nabídl nejlepší HW pro mé potřeby a já chci psát zprávy komfortně, když jsem u počítače. Android mi to nenabízí, navíc iMessage můžu komunikovat i bez iPhone, když ho třeba zapomenu doma.To andorid s PC nezvládne, když nejsou u sebe.

       Apple ekosystém je bohužel nejlépe propracovaný a nikdo se mu zatím nevyrovná, nejblíže je Samsung, ten mimochodem řeší integraci PC a Android telefonl nejlépe, ale musí to být jak telefon tak počítač od Samsungu.

       Až mi někdo nabídne pasivně chlazený laptop ve stejné build kvalitě, se stejnou nebo lepší cenou než Apple, rád přejdu, ideálně kdyby to byl Samsung Book, protože pokud Android tak jedině Samsung právě kvůli ekosystému.

       Samsung už mlj Apple ekosystém narušil. končí mi pronájem iPadu a já koukal co si koupím jako náhradu. Samsung měl zrovna akci S8+ vyšlo na 17,5 tisíce, o 4 méně než 11″ iPad Pro. Škoda že jsem se lekl rozměrů Ultry, po chvíli užívání S8+ mi to nepřijde nijak velké a 14.6″ Ultru bych uvítal víc, tehdy rovnou s 5G modemem vycházela jen na 20 tisíc, normální cena je 33,5 tisíce. Škoda že teď tak výhodné ceny nejsou, klidně bych S8+ poslal na protiúčet a vzal Ultru. Ten tablet z 95% nahradí Macbooka,. Jen škoda že neumí víc než 1440p na externím monitoru, rád bych to připojoval k 32″ 4k

      • Každému co potřebuje nebo chce. Nicméně pasivně chladit lze i PC. Ale pokud vám víc vyhovuje koupit hotové a nechcete se zabývat tím, co je uvnitř a nechat si PC udělat na míru, asi nemáte jinou možnost. Mě se zas na PC líbí právě ta variabilita a upřímně, ne všechen SW existuje nativně pro Mac.

    • to melkor: no ale iphone jde úplně normálně připojit k PC a stáhnout si fotky přímo v průzkumníku copy/paste. Nevím jak jste na to přišel, že je nutný cloud.
     Toto zrovna je vpohodě, nevýhody iphonu jsou jiné, ale má i výhody. Tak jako Android má něco lepší a něco zase horší. Každému to vyhovuje jinak.

     to kutil0017: tak nyní už znáš alespoň 1 uživatele applu, který zůstal pouze u jednoho produktu 🙂

      • Stačí připíchnout lighting kabel a na telefonu potvrdit že spojení s tím počítačem důvěřuji. V průzkumníkovi pak vyskočí jako další zařízení.

       Proč to ten člověk neuměl netuším, já na PCčku mám iTunes protože jsem používal nějakou dobu Apple Music, tak je možné že iTunes tam přidá driver. Nicméně to funguje stejně jako s androidem,

       Ale přes ten drive to nabízí fotky jako JPEG, nikoli HEIC, live photos pak stáhneš jako MOV, takže pokud s tou fotkou chceš něco dělat tak máš smolíka. HEIC obsahuje nejen finálně upravenou fotku ale i metadata, například u portrétní fotky můžeš zpětně měnit hloubku ostrosti, u live photo si můžeš vybrat konkrétní záběr ze všech, U cinematic videa můžeš měnit v postprocesu jednak hloubku ostrosti, ale i objekt na kteýr bude video zaostřené…

       A to u fotek nemluvím o fotkách v RAW. To je pak ještě jiná písnička.

       Já fotky posílám na iCloud, ale tam je jen pár fotek, typicky ty poslední, nebo které chci v telefonu stále. Zbytek odmazávám, ale před tím vše synchronizuji na OneDrive, kde mám taky veškerá důležitá data (plus jednou za čas lokální offline záloha OneDrive)

       Na OneDrive to samozřejmě posílám HEIC, takže když to pak v počítači otevřu, můžu měnit parametry fotky tak jako přímo v mobilu. HEIC umí i obyčejné Fotky ve windows (jen potřebuješ stáhnout z MS storu plugin)

  • Tak viete, to sú tie hlúpe, závistlivé komentáre, snažiace sa zámerne zhodiť nejakú spoločnosť.

   Ono cela ta bublina o tom, že Apple musí každoročne prinášať samé novinky a inovácie, pravdepodobne pochádza od samotných zákazníkov. Neviem kde a ako sa Apple zaručil, že bude vždy v každej oblasti napredovať, ale evidentne mnohým ľuďom stačí niekde takú informáciu zahliadnuť a už sa šíri, ako rakovina. Rovnako, ako hlúposť väčšiny konšpirácii.

   Takí ľudia mnohokrát nemajú ani poňatia o výrobných nákladoch a domýšľajú si tam nejaké vlastne čísla o 50 eurách a zvyšok do ceny zariadenia je čistý profit. Nechápu, že aj podpora nasledujúce roky niečo stojí. Inými slovami, vypíchujú určite veci, ako pomaly neakceptovateľné, no zároveň ignorujú tie, ktoré neponúka nikto iný v takej kvalite, alebo vôbec.

   Apple ma samozrejme svoje chyby a je jasne, že zisk je na prvom mieste, ale to je tak nejak jasne u každého.
   Osobne ale radšej investujem 700eur za iPhone s pravidelnou a dlhoročnou podporou, ako 700 eur za telefón, na ktory sa mi po dvoch, troch rokoch výrobca vykašle, a ako bonus dostanem meškajúce aktualizácie aj počas sľúbenej podpory. No a potom, ďakujeme zákazník za prachy, ale mi už na teba kašleme. Ou! A keby si sa rozhodol naše zariadenie náhodou predať cez bazár, tak sa ti vráti len zlomok ceny, pretože sme znížili cenu za nový model o polovicu za posledný rok!

   Po piatich rokoch som na iPhone 8 dostal iOS 16 a ten telefón je stále svižný, ako na začiatku a hlavne to beží bez problémov a nečakaných pádov, ako som bol často svedkom na Androide.
   Ak niekto ma v pláne zariadenie do 300 eur, tak je Apple drahý, to je jasne, ale ak niekto kupuje vlajkovú lod za cenu podobnú tomu iPhone… no, každého osobná vec, ale asi by som si rozmyslel, do čoho a na koľko take peniaze investujem.

   • Přesně tak Apple přinese nové, nikde neviděné funkce (třeba satelitní SOS) k tomu přidá na jasu displeje, přidá nějaké další drobné vychytávky a je to špatně, když nějaký číňan do nového modelu nacpe výkonnější SoC, ale aby kompenzoval cenu tak tam dá horší foťáky a to jsou jediné změny, tak je to hit 🙂

    Jinak nevím jak je natom cena BoM pro nové iPhony, ale BoM pro základní iPhone 13 Pro byly kolem 540 dolarů – počítám že pro US verzi s mmWave 5G modemem. Třeba S21 Ultra s Exynosem vycházela na nějakých 450 a k 550 dolarům za US verzi se Snapdragonem a mmWave 5G

    A to je jen BoM, tedy cena za samotné součástky. Čistá marže na iPhonech je jen něco přes 20%

   • Závistivé komentáře? Nevidím jediný důvod proč bych měl závidět někomu jeho hloupost, že kupuje předražení věci. Tady se krásně projevuje to, že Apple je ve předu jenom díky tomu, že jeho ovce platí ty nehorázné sumy za zařízení a oni si tak mohou kopit drahé kapacity TSMC. V TSMC je ten pokrok kterým se holedbají a bohužel ne v progresivitě toho co dělá Apple tedy v architektuře jeho produktů.

    Jenom si říkám kde by byl svět PC kdyby si mohli dovolit koupit tyhle drahé procesy od TSMC. Pak by se ale také ukázala nahota toho co dělá Apple. Váš král je, páni Applisti, nahý.

    • Předražené věci a proto je třeba M1 Macbook Air nejrprodávanější laptop na světě?

     Když je to tak předražené, můžeš mi doporučit něco co není Apple, bude to mít podobný výkon jako M1, bude to mít 13-14″, DCI-P3 1600p displej s 400+ nity, bude to mít slušnou klávesnici, použítelné reproduktory, bude to mít max 1,3 kila, bude to mít Thunderblot a baterka tomu při kancelářské práci vydrží 10+ hodin, při YT 4k videu 13+ hodin, bude to mít tuhou konstrukci minimálně stejně tuhou jako ten Air, žádný flex klávesnice nebo víka displeje, bude to mít skleněný touchpad s haptickou odezvou a bude to pasivně chlazené nebo alespoň chlazení nebude vůbec slyšet pokud to bude v plné zátěži…
     To celé řekněme v konfiguraci 16/256 max 35 tisíc….

     Bohužel nic takového na trhu není a to co je, tak vždy skončí na chlazení, ani Dell XPS 13 plus který s 8GB neugradovatelné RAM startuje na cca 45 tisících není kvalitativně tak daleko.

     Nebo mi doporuč tablet, který bude umět výstup na HDMI a bude levnější než 8865Kč co aktuálně stojí iPad 9. generace, ono najdi mi vůbec levnější tablet, který by měl stejný výkon. Nejlevnější stojí 19 tisíc a jmenuje se Samsung Galaxy Tab S8. A to ten iPad obsahuje 3 roky staré SoC. Najdi mi něco co má výkon iPadu Air za 16 tisíc a stojí to méně, nenajdeš, nejvýkonnějšímu Androidu chybí 70% výkonu a u grafiky by potřeboval dvojnásobný výkon aby tgen 16 tisícový tablet Applu dohnal. Najdi mi tablet, který bude mít lepší SW podporu a tím teď nemyslím výrobce ale 3rd party. Android bohužel nemá tak kvalitní aplikace jako iOS/iPadOS a to i když stejná aplikace existuje pro oba systémy. Třeba má na tabletu jedna z nejpoužívanějších aplikací – One Note. Ta neumí lautr nic, musíš používat pomalou web verzi, abys byl schopný dělat něco víc než jen základní psaní, a u toho nejde ani změnit defaultní font a jeho velikost.

     Sežeň Android telefon, kterýbude používat lepší materiály a bude funkčnější než ten iPhone, ano tady to bude snadnější, tady konkurence je, ale ta konkurence je stejně předražená jako ten Apple, pokud tedy mluvíme o předraženém Apple.

     Nevidím rozdíl mezi Android telefonem za 30 tisíc a iPhone za 30 tisíc A že těch bezmála 30k si dneska nestidí říct ani čínské Xiaomi

     • Reálně k čemu na té malé obrazovce to rozlišení opravdu je? Abych měl jemněji vykreslené písmo? To opravdu potřebuji? Jen je to kvůli tomu dražší a nakonec i spotřeba je trochu vyšší, přeci jen to rozlišení musí ta grafika spočítat. Ale skutečně k čemu to je? Přijde mi jen dobré na reklamu, podobně jako u mobilů. Kolik lidí skutečně ten rozdíl může vidět? A to se bavíme o lidech se zdravým zrakem, což opravdu neplatí pro všechny. Zrovna argument v rozlišení… Mě umí rozesmát.

     • K tomuhle „Předražené věci a proto je třeba M1 Macbook Air nejrprodávanější laptop na světě?“ bych napsal tohle. Asi Vám uniká rozdíl ve významu drahý a prodávaný. Apple produkty po pouhém přečtení ceníku odsoudí každý business case k hození do koše. Inu jeden Apple na rozmanitý svět PC nikdy stačit nebude.

      Abych Vám přestal odporovat tak bych si musel dávat každý den před ranní hygienou alespoň jednu reklamu od Apple. Takhle bych si ale nechtěl nechat poškodit mozek.

      • Já jsem se ptal konkrétně na to rozlišení, k čemu je prakticky dobré. Žádná odpověď, děkuji.

      • K čemu je vyšší rozlišení? Vyšší jemnost zobrazení. Teď jsem vyměnil 32″ 4k škáloval jsem na 125% (3008×1696) na 34″ 3440×1440, takže cca stejná velikost zobrazení při 100%, na tom novém ultrawide monitoru vnímám u písma jednotlivé pixely, na tom naškálovaném 4k nikoli.

       FullHD na 6.5″ displejích telefonů s cca 400PPI je tím pádem taky naprostý nesmysl, že. A to jsou tu telefony i s 500PPI, kdybys měl to naprosto zbytečné 227 PPI tak máš na telefonech sotva HD rozlišení, ano telefon používáš blíže očím, ale když na 13″ je 227PPI zbytečně moc tak na poloviční uhlopříčce blíže očím to přece musí stačit.

       Proč třeba Apple XDR display má na 32″ 6k rozlišení? Protože při 200% škálování dostaneš právě těch nádherných 3008×1696, to samé starší 27″ iMacy měly 5k displeje, škálovalo to při 200% na 2560×1440.

       Však už dnes ve střední třídě laptopů – tzn cca v hladině 25-40 tisíc Kč jsou dnes běžné 14″ displeje 2,8k při 125% škálování zobrazují to samé co nativní fullHD ale zobrazení je jemnější.

      • Ale co je drahého na laptopu za 1000 dolarů? Dyť materiály a konstrukčně podobný Dell, s horšími provozními vlastnostmi začíná na 1300 dolarech. LG Gram je na tom také cenově podobné. Ten 1000 dolarový, resp 900 dolarový u 3rd party prodejců a EDU storu jsou právě nejoblíbenější domací a studentské stroje.

       Ano můžu koupit laptop za 600-800 dolarů, ale to jsou naprosto základní modely, které jsou materiálnově, vlastnostmi naprosto jinde.

       Už jen ta hloupost jako touchpad ze skla s haptickou odezvou, tohle, letos se aspoň začaly objevovat stroje, které to mají. A tohle je věc, kteoru když chvíli používáš tak downgradovat nechceš.

 3. Na co jsem fakt hodně zvědavý, je MacPro. Aktuálně 28 jader Xeon na 2,5 GHz. To už v porovnání se současným AMD Ryzen Thread Ripper není žádná sláva. 1,5 TB RAM maximálně pro pracovní stanici dobré, maximálně AMD Radeon Pro W6900 nebo W6800X Duo. Jak to chce Apple vlastním procesorem nahradit? Jak vyřeší RAM, integrovaná u CPU stačit nebude. Poslední Apple, který jde rozšířit, nebo ve kterém jde relativně snadno něco vyměnit. Na tu náhradu jsem vážně zvědavý.

   • Jenomže u pracovní stanice to není tak jednoduché, spektrum aplikací je širší, to se bude muset uživatel řídit tím, co ten počítač umí akcelerovat? Neodpověděl jste na grafiky a operační paměť. Variabilita, které je v této kategorii ještě důležitější, bude jak řešena?

  • Stačí kouknout na eshopy a prodejnost laptopů, Macbooky Air s M1 dlouhodobě drží když ne první příčku tak top 3 (ideálně sečíst barevné provedení), porovnej to s osttními. Apple prodával donedávna jen 4 modely laptopů a byl 3. největší výrobce (mění se to, pravidelně se po HP a DELL perou o 3. místo s ASUSem), Macbooky Pro se prodávají výrazně méně než Airy, takže můžeme tvrdit že AIru se prodává cca 6-7 milionů čtvrtletně. Když pak HP a DELL prodávají přes 20M, ASUS kolem 10 jako Apple a každý nabízí desítky modelů, tak je celkem jasné že žádný jiný laptop nedosáhne takové prodejnosti jako ten Air.

   To samé platí pro další produkty Apple, třeba Tablety, iPady jsou nejrpodávanější tablety na světě, nejvíce se samozřejmě prodává základní iPad (tento týden jsem třeba objednával hned dva kousky) který tvoří většinu prodejů iPadů, Pročka je cca 1 z 10,

   To samé platí pro telefony. Ročně Apple prodává přes 200M mobilů a prodává jen 9 modelů, zhruba stejně se pak prodává základní iPhone aktuální řady a iPhone Pro Max, v US jdou nejvíc ty Pro Max, jinde na světě základní iPhony. Aktuálních modelů Apple prodává přes 100M ročně, když vezmu třeba 13 řadu, kdy prodejem miniho byly jen 3% tak zbylé tři modely by při stejné prodejnosti měly přes 32M prodaných kusů za rok. Který výrobce prodá 32M kusů jednoho modelu?

   Apple watch jsou pak zase nejprodávanější smart watch, Airpody zase nejprodávanější TWS…

   • Mne zajímá důkaz, ne to co uvede nějaký e-shop. Pokud chcete tvrdit, že se něco prodává nejvíc na světě, musí být nějaká celková statistika. Protože každý obchod má důraz na něco jiné a taky jiné statistiky.

 4. tak zase kam spěchat když konkurence pořád zaostává. Jen blázen by se hnal někam daleko a nemonetizoval to stávající když je pořád na špici.
  AMD se taky dlouho kritizovalo že nepouští ZEN_3 do Threadripper, jenže opět předchozí ZEN_2 na konkurenci stačil s přehledem tak proč nevydělávat když to jde.
  Toto i Apple A16 je jen důsledek slabé konkurence.

  • AMD má omezené výrobní kapacity a v každé generaci byl Thread Ripper mezi posledními produkty. AMD ani nemí tolik lidí jako NV nehledě na Intel. A přesto oběma dokáže konkurovat. Kde asi ta konkurence dělá chybu?

  • Ale Apple nespí, ale nemá potřebu tlačit hrubý výkon který není potřeba, tlačí akcelerátory, které stejnou práci zvládnou stejně rychle/rychleji a snižší spotřebou. To je rozdíl od x86 procesorů, musí být univerzální a musí tlačit univerzální výkon, Apple si dělá SoC pro potřeby jejich produktů, na míru konkrétnímu SW, spolupracuje s vývojáři toho SW…

   Třeba M1 vs M2 se mezigeneračně posunulo o 10-20% ale dostalo inovovaný neural engine, dostal nový media engine a akcelerátory z M1 Pro/Max.

   • V x86-64 světě neexistují akcelerátory? A co je potom řada MI u AMD? Velký rozdíl je ale v tom, že ta akcelerace není tak úzce zaměřena na konkrétní algoritmy. Zase Apple rozhoduje stylem, víme lépe než zákazník, co zákazník chce. To je důvod proč Apple nemám rád.