Jak rychlý je Apple M1 a zadupe procesory x86 do země? A co spotřeba? Výsledky jsou tu

198

Procesory ARM pro Macy a MacBooky někteří bagatelizovali, podle jiných měly být zcela revoluční. Jak už to chodí, pravda je možná někde uprostřed.

Minulý týden dělalo vlny odhalení procesoru Apple M1, jenž je prvním ARM CPU pro tyto „velké počítače“, který firma v rámci svého přechodu platformy Mac/MacOS z procesorů Intel na vlastní architekturu vyrobila.

Apple při odhalení uváděl bombastická čísla o několikanásobně lepších výkonech a marketing (případně fanoušci) čip M1 už korunují na nejlepší procesor na světě vůbec, ale jak rychlý je doopravdy? Tento týden začala firma prodávat první počítače a notebooky s tímto procesorem a konečně máme nezávislé benchmarky, takže se podíváme, co zatím bylo zjištěno.

Asi nejlepší recenzi má zdá se AnandTech, který měl v testu kompaktní desktopek Apple Mini, jenž je aktivně chlazený. Pro připomenutí: Apple M1 obsahuje čtyři výkonná procesorová jádra s architekturou označenou Firestorm, která běží na taktu 3,2 GHz. Tento takt je stabilní, Apple nepoužívá nic jako turbo. Pokud nedojde k throttlingu kvůli přehřátí (to nastává na MacBooku Air s pasivním chlazením), pak se zřejmě podtaktovává.

Dále má SoC čtyři jádra úsporné architektury Icestorm na 2064 MHz, ta mohou běžet současně s velkými jádry (v mnohovláknových benchmarcích). Čip obsahuje přímo na pouzdru paměti LPDDRX-4266 (šířka 128 bitů) obvyklé v noteboocích. Ty dodávají velmi vysokou propustnost, jakou v desktopu budete mít jen s vysoce přetaktovanou DDR4. Nevýhoda je, že maximální kapacita RAM je tímto pouzdřením k CPU limitována na 16 GB.

ARM procesor Apple Silicon M1 Zdroj: Apple/koláž Cnews.cz

Galerie: ARM procesor Apple Silicon M1

Jak nízká je vlastně spotřeba?

Jedna z kardinálních otázek je, jakou má architektura M1 spotřebu. Apple nic nezveřejňuje, ovšem zdá se, že TDP by mohlo být až někde u 35 W. Ovšem s tím, že čip velmi často spotřebovává mnohem méně. Je to kvůli oné absenci turba, kdy vlastně není (kromě případu přehřátí) použitá pokročilá správa taktu jako v procesorech x86. Ty v případě, že jim „zbývá rozpočet“, zvýší frekvence až dokud nedosáhnou TDP (nebo limitů spotřeby v boostu jak je PL2 u Intelu a PTT u AMD).

Apple M1 má velmi nízké spotřeby v jednojádrové zátěži, velké jádro Firestorm zdá se potřebuje jen nějakých 6 W v porovnání s více než 20 W, které při svém boostu potřebují 10nm a 7nm jádra Intelu a AMD. Pokud by ta běžela na méně agresivním boostu, byla by asi výrazně blíže ve spotřebě, protože posledních pár set MHz stojí nejvíce wattů. Ale tím by zase nejspíše ztratila tolik výkonu, že by je M1 prakticky vždy v jednojádrovém výkonu poráželo. Firestorm od Apple tady ukazuje jasnou výhodu v energetické efektivitě (na druhou stranu mu v tom také trošku pomáhá 5nm proces).

Procesor Apple M1 iFixit
Procesor Apple M1. Plechový rozvaděč tepla kryje jen část pouzdra, v pravo jsou vidět paměti (Zdroj: iFixit)

ARM jádra 20–24 W, integrované GPU 10 W

Při zatížení všech jader spotřeba značně kolísá podle toho, jaké programy běží – zase to je proto, že není přítomen boost, který by ji vyvažoval změnou taktů jako na x86. Podle odhadů AnandTech ze celkového odběru ze zásuvky naměřeného u Mac Mini je pravděpodobně spotřeba, na kterou může vylézt celé 4+4jádro při plném zatížení CPU, někde okolo 20–24 W.

Toto dokládá i použití údajů Mac powermetrics v operačním systému. Například při Cinebench R23 je však spotřeba poměrně mírná (toto mimochodem platí i pro Intel): spotřeba všech jader CPU je asi 15 W a s jedním jádrem jen 3,8 W. Ale subtest benchmarku SPEC 502.gcc v jednom vlákně „žere“ až 4,8 W a subtest 511.povray dokonce 5,4 W. Při multivláknovém spuštění tohoto testu berou jádra CPU celkem 21 W. Je asi možné, že by se dalo dosáhnout i o trošku víc, vzhledem k tomu, že zatím nebyly zdaleka vyzkoušeny všechny možné potenciálně výhřevné programy (bylo by zajímavé třeba vidět, co by udělal port Prime95).

AnadTech uvádí příklad, kdy se mu podařilo vytížit CPU na asi 21 W (možná tím povray) a zároveň GPU současným spuštěním grafické zátěže na 9 W a celková spotřeba procesoru byla podle údajů necelých 33 W. Nad 30 W se tedy lze při maximálních zátěžích dostat.

Chlazení v Mac Mini je na toto patrně dimenzované (a v MacBooku Pro také, jeho chlazení je nezměněné proti předchozí verzi s 28W Intelem), takže toto není nějaká špičková spotřeba, ale asi trvale udržitelná. Ovšem při typickém využití se budete pohybovat výrazně níže. Procesor M1 je tedy velmi úsporný, ale pokud jste čekali, že jeho TDP je třeba jen 10 W nebo 15 W, měli jste příliš velké oči. TDP ve smyslu spotřeby, kterou procesor může vykázat, je vyšší. Ovšem běžné používání se do 10–15 W zdá se velmi často vleze.

Výkon: konečně jasno?

Jako první byly známé výsledky pro benchmarky Geekbench 5, který je multiplatformní a pro testování čipů Apple se často používá (jeho kořeny by snad dokonce měly být původně právě na platformě Mac). Jak už jsme psali dříve, v tomto testu je Apple momentálně asi nejrychlejší ze všech CPU, nebo alespoň pokud porovnáváme s výsledky na Windows a s procesory ve výchozím nastavení (skóre může ovlivnit použití Linuxu a asi dost i nastavení pamětí).

Apple M1 v benchmarku Geekbench jednovláknový výkon Zdroj: AnandTech

AnandTech naměřil jednovláknový výkon 1745 bodů. Nejvýkonnější procesor architektury Zen 3 AMD Ryzen 9 5950X mu dosahuje 1655 bodů (o 5 % méně, což by mohl být i vliv OS), Intel Core i9-10900K jen 1467 bodů (o 16 % méně než M1). V grafu bohužel není Tiger Lake coby nejnovější architektura Intelu, ale Core i7-1165G7 a i7-1185G7 by měly pod Windows mít typicky 1550 až 1600 bodů.

Apple M1 v benchmarku Geekbench výkon všech jader Zdroj: AnandTech

Ve vícevláknovém testu jsou ale desktopové procesory s více jádry mnohem dále, Apple M1 dosahuje na Mac Mini asi 7715 bodů, Intel Core i9-10900K už 10 981 (+42 %) a Ryzen 9 5950X rovnou 15 726 bodů (+104 %). Mimochodem, v grafu si všimněte údaje pro „Rosetta2“. To je výsledek x86 verze testu běžící „na jabku“ pod emulací (přesněji řečeno, se staticky přeloženým kódem, nejde úplně o realtime překlad z x86 na ARM). Cena běhu nenativní verze je zde jen 21–24% snížení výkonu.

Renderování a mnohovláknové programy Apple nevyhrává

Před týdnem jsme psali o tom, že pro ARM na Macu a procesor M1 byl vydán benchmark Cinebench R23, takže lze novinku srovnat s x86 procesory v této populární testovací úloze. Apple v ní také potvrzuje špičkový výkon, ale už není nejrychlejší. Apple M1 má skóre v jednom vlákně 1522 bodů (a použití x86 verze přes Rosettu2 zdá se sníží výkon o 34 %). Tiger Lake Core i7-1165G7 je ale mírně rychlejší (1532; model i7-1185G7 by měl být ještě o pár bodů napřed). A Ryzen 9 5950X má výrazně (+8 %) vyšší skóre, 1647 bodů.

Jednovláknový výkon Apple M1 v benchmarku Cinebench R23 srovnání celkových skóre s dalšími procesory Zdroj: AnandTech

Lépe řečeno, to byly výsledky pro jednovláknové testování, které má ale spíše akademický a význam pro analyzování architektury. V praxi u renderovacích programů rozhoduje výkon všech jader najednou. Tam už to tak slavné není, M1 má jen čtyři velká jádra a také mu chybí SMT. Dosahuje 7833 bodů, a tak ho dokáže porazit i mobilní Ryzen 7 4800U s jádry Zen 2, který dá 9826 bodů (přitom v ST skóre má jen 1199 bodů).

Výkon Apple M1 v benchmarku Cinebench R23 na všech jádrech srovnání celkových skóre s dalšími procesory Zdroj: AnandTech

AnandTech neuvádí skóre pro výkonnější procesory, ale třeba Ryzen 9 5900X by měl podle testu ComputerBase dosahovat víc jak 22 tisíc bodů (+181 %), Ryzen 9 5950X dokonce 28 782 (+267 %, tedy víc jak 3,5× výkon, ovšem při spotřebě CPU 142 W).

Mimochodem, na Ars Technica měřili výkon v Cinebench R23 také na pasivně chlazeném MacBooku Air po třiceti minutách běhu, tedy s předpokladem, že po takovéto době by se asi mohlo ukázat, jak ho absence ventilátoru limituje a kolik by tedy mohl být trvale udržitelný výkon. Zahřátý MacBook Air měl výkon v mnohovláknovém testu už jen 5369 bodů, zatímco na začátku testování dal 6803 bodů. Studený měl proti MacBooku Pro s ventilátorem výkon o 12 % horší, zahřátý už ale ztrácí výkonu víc, dosáhl jen 5369 (o 31 % méně než MacBook Pro s M1). Nejspíš už tedy byl throttlován pod hranici 10 W.

Výkon Apple M1 v testu Ars Technica ukazující zpomalení kvůli pasivnímu chlazení u Airu Zdroj: Ars Technica

…ovšem enormní výkon v javascriptu

Je jedna oblast, která zdá se procesoru od Applu výjimečně sedí. S abnormálně vysokým náskokem vyhrává v (aspoň některých) testech výkonu v browserech. Speedometer u něj ukazuje výkon o 97 % vyšší než pro Core i9-10900K a o 67 % vyšší než u Ryzenu 9 5950X.

Výkon Apple M1 v testu webového prohlížeče Speedometer Zdroj: AnandTech

SPEC: těsný souboj se Zenem 3

AnandTech u ARM procesorů také rád provádí testování v sadě benchmarků SPEC. Jejich podrobné výsledky můžete vidět v galerii. Ve starším (až dost zastaralém) testu SPEC2006 je Apple M1 ve vedení, pokud jde o jednojádrový výkon – celočíselná část má celkově o 1 % vyšší výkon než Ryzen 9 5950X a o 18,5 % vyšší výkon než Intel Core i9-10900K. Skóre je ještě vyšší v FPU části, kde Apple vede o 10,5 % nad AMD a o 38,5 % nad Intelem.

Jednovláknový výkon Apple M1 v benchmarku SPEC2017 srovnání celkových skóre s dalšími procesory Zdroj: AnandTech
Vícevláknový výkon Apple M1 v benchmarku SPEC2017 srovnání celkových skóre s dalšími procesory Zdroj: AnandTech

Novější verze tohoto testu (s jinou skladbou programů/kódu, i když u obou by se asi dalo kritizovat) vychází trošku jinak. V jednovláknovém výkonu celočíselné části je M1 poražen Ryzenem 9 5950X o 9,5%, ale Apple M1 je o 8 % rychlejší než Tiger Lake (Core i7-1185G7) a o 14 % rychlejší než Core i9-1900K. Apple M1 si zachovalo prvenství jen v FPU části, kde vede o 6 % nad Zenem 3, o 20,5 % nad Intel Tiger Lake a o 26,5 % nad Intel Comet Lake.

GPU je velmi schopné

Mimochodem, už tu na to nemáme moc místa, ale Apple M1 má také hodně schopné GPU. Zde patrně zapracovala kombinace energetické efektivity díky 5nm procesu, což dovolilo dosáhnout vysoký výpočetní výkon (GPU Nvidia jsou dnes jen na 8nm procesu a ty od AMD na 7nm, novější proces by dovolil o hodně snížit TDP), a k tomu rychlých pamětí LPDDR4X. Grafika tak má hodně slušný herní výkon, mezi integrovanými zdaleka nejvyšší.

Výkon integrovaného GPU Apple M1 v Rise of The Tomb Raider. Hra běží pod Rosetta2, ale GPU pracuje nativně nad API Metal, jeho výkon tím zdá se není moc limitován Zdroj: AnandTech

Galerie: Výkon ARM procesoru Apple M1 ve světových recenzích

ARMpokalypsa ne, výkony spíš skonvergovaly?

Z těchto výsledků to vypadá, že když zprůměrujeme výsledky, které jsou někdy o kousek před, někdy o kousek za, pak se Apple dostal na prakticky stejnou úroveň v jednojádrovém výkonu jako x86 procesory Intelu a AMD (s výjimkou onoho testu browseru). Pokud srovnáváme nejnovější jádro Applu s nejnovějším Intelem a AMD (a ne se staršími CPU, což dělal třeba Apple při uvedení, ale je to zavádějící), tak M1 někdy zvítězí, někdy prohraje v jednojádrovém výkonu a lze asi říci, že pokud nehodnotíme zároveň spotřebu, jsou špičkové modely AMD a Intelu ve stejné výkonnostní lize.

Apple ani zdaleka nepřekoná výkon všech jader u výkonných desktopových procesorů (které mají samozřejmě výrazně vyšší spotřebu k živení svého výkonu) a vypadá to, že minimálně v některých testech prohraje i s mobilními 7nm Ryzeny „Renoir“ – opět je ale možné, že mu na to stačí menší spotřeba. Je možné, že Intel by ho dorovnal, kdyby Tiger Lake mělo šest jader.

To může trošku překvapit, protože by 5nm proces měl být v multivláknových zátěžích jasná výhoda. Procesorům x86 v MT úlohách zřejmě ale dost pomáhá SMT/HT, což je něco, co Apple stejně jako turbo boost zatím neimplementoval (a spoléhá se místo toho na využití malých úsporných jader). Samozřejmě, pokud by čip měl osm velkých jader, tak by byl schopen vyvinout výrazně větší MT výkon, ovšem bylo by to také s vyšší spotřebou.

Ač to tak v jásotu nad energetickou efektivitou M1 (která je aspoň v jednovláknovém výkonu opravdu silná) někdy nevypadá, možná tak místo nějaké obří dominance, kterou někteří prorokovali, „až Apple nebude limitovaný chlazením v telefonech“ nastala spíš pozoruhodná konvergence. Trošku to vypadá, jako by se linie ARMu od Apple a x86 spíš sešly na podobném jednovláknovém výkonu, i když každý šel jinou cestou – Apple má vysoké IPC a nízkou frekvenci, Intel/AMD vysokou frekvenci a nižší IPC.

ARM procesor Apple Silicon M1 1600
ARM procesor Apple Silicon M1 (Zdroj: Apple)

V dalším vývoji zřejmě může Apple kromě IPC navyšovat i takty a u x86 budou další generace architektur pravděpodobně zaměřené na IPC. Asi by bylo pěkné, pokud by x86 konvergovalo k Applu i ve spotřebě, ale těžko říct, zda v to můžeme doufat, protože Apple je rychlejší v přechodu na nové procesy a v momentě, kdy bude mít AMD Zen 4 na 5 nm, by už Apple zase mohl přecházet na 3nm proces (a u Intelu je situace se 7nm a 5nm procesory podobná nebo horší).

Soupeření těchto platforem teď každopádně bude zajímavé sledovat, zvlášť když s překlopením MacOS teď bude snazší srovnávat výkony, než když se CPU Apple daly zkoušet jen v telefonech.

Zdroje: AnandTech, iFixit

Jak rychlý je Apple M1 a zadupe procesory x86 do země? A co spotřeba? Výsledky jsou tu
Ohodnoťte tento článek!
3.8 (76.67%) 48 hlasů

198 KOMENTÁŘE

 1. Tady se M1 srovnava se spickovymi CPU pro notebooky jako je 4800U… Kdyz si ale vezmu, ze tohle dostanete koupit v AIRU za 30 tis. Kc s dani, tak to je slusna naloz… najednou uz to nevypada tak predrazene, ikdyz za ten 256GB disk bych jim v dnesni dobe trhal nohy.

   • Akorat myslim, ze na takove to denni zvykani je praktictejsi lehke tenke telo, slusne chassis, fajn design a dlouha vydrz… to vam ta plastova kostka alias herni notebook moc neda.

    Tohle pisu na HP Zbook 15u, ktery mam na pracovni veci. Na doma bych si Air dokazal docela dobre predstavit internet, filmy, domaci fotky, video, prakticky nehraju.

    • Tak ony to moc kostky nejsou (spíše placatý žiletky), proto taky píšu „herní.“
     Mně Applí notesy moc nevyhovují – blbá klávesnice (rozložení a zdvih), jediná pozitivní věc je šasí, ale je na můj vkus moc tenké. S tou výdrží je to vše otázka osazené baterky, mně u klasického firemního notebooku stačí těch cca 10 hodin.

      • @tynyt Kov je myslim material dobre vychovaneho notebooku. Tuhost, odolnost, chlazeni. Dobre chassis je dulezite kvuli dlouhe zivotnosti. Krom toho hledame porovnatelny produkt ne?

      • Kovovych 14“ placek s chipy jako R5 4600/4650U, 4700U, ktere jsou stejne rychle/rychlejsi v MT a o neco pomalejsich v ST najdes tenkych kovovych plackach hodne a velka cast z nich bude i levnejsi, nez to jabko. Problem je, ze je OEM vyrobci nebundluji s diskretni grafikou ala 1650MaxQ. Spis najdes Intel + GK v techto kategoriich. Je to spis zalezitost/segmentace/problem OEM trhu, dohod mezi vyrobci, nez toho, ze by se tohle nedalo udelat.

      • Pro mě je porovnatelný produkt tím, že poskytuje podobný výkon a funkcionalitu. Nevidím důvod, aby „musel“ být kovový. Rozdíl hliník vs magnesium vs kvalitní plast sice je, ale ne vždy znatelný.

       Kovová konstukce měla smysl v dobách, kdy se notebooky skládaly z několika vzájemně propojených desek a tyto desky prakticky (s výjimkou šachty na HDD a ODD + baterii) prakticky celou plochu notebooku, tedy šasí pomáhalo vyztužovat počítač a hlavně křehkou desku. dnes je deska maličká a tenká/ohebná, takže šasí může být poměrně lehčí a jednodušší (zbývá prakticky jen problém ukotvení pantů). Tj. dnes je to spíše designovka, než nutnost. Když vidím životnost laciných pleček z nejlevnějších a nejměkčích plastů (vydrží fakt hodně), nemám důvod žádat kovový notebook. Třeba můj soukr. Latitude 3540 je stár přes 6 let a nemá jediný mechanický problém – a jediný kovový je palmrest.

      • Ve světě PC vybíráme typicky produkt podle toho čeho je schopen, ne podle to jak vypadá a čeho by měl dle výrobce údajně být schopen.

       Chápu, že se pokud si někdo nemůže technícké parametry zvolit upíná se k jiným opodstatněním své volby.

       Nevěřím, že by někdo ze světa PC uměl stanovit co z hlediska designu/materiálu ntb mu vykompenzuje dejme tomu chybějícich 32GB RAM.

      • Místo řečnění ses mohl kouknout sám – stačí navštívit větší e-shop, zadat omezující podmínky (cena, Ryzen 4800U/HS) a máš to.

       Ale chápu – ty sis myslel, že ti nasolím svou volbu a ty se vůči ní vymezíš, že se ti nelíbí tu to, tu ono. Jenže má volba nebude mít na deklu to svítící jabko (btw dost debilní), takže je úplně jasné, že to neuspěje.

   • to je CR a soukromej zakaznik, firemni klientela a treba v USA ma ceny uplne jine

    ale ano da se rici ze v CR je Apple spise o statusu, ac sve vyhody pro urcite profese proste nesporme ma, treba DTP na nem frci dost a to zcela opravnene, za ty penize ten celek jako ekosystem poskytuje pro tu praci presne to co to poskytovat ma

    proste kazdy si sam musi vybrat podle svych priorit, ja treba nejsem zakaznikem Apple, ale lidi co na tom delaj prave treba 2D grafiku proste chapu, pro ne je to asi omnoho lepsi reseni nez win s rozmanitym HW a tedy problemy ktere z toho mohou vyvstavat

    • A ten barebone a Mac Pro nemaji M1?
     Vsechni maji steny chip, tak nevi, proc se tady ohanite Mc Air. Jestli to je na rendering nebo ne je jedno, Jde preci vykon chipu jako takoveho.
     Vysledky maji slusne, ale na Renoir bruteforce to nestaci a za rohem je Cezanne a TigerLake-H. Nevim v cem je problem.

     • Reagoval jste na muj prispevek ohledne Airu, proto se nedivte, ze se ohanim Airem. Jako workhorse jsou samozrejme vhodnejsi docela jine stroje. Videl bych to spis rodiny Epyc/Threadripper pro/Xeon. Ikdyz chapu, ze se najdou takovi a nebude jich malo, kterym bude vykon M1 bude zcela dostacovat.

    • To je ten problém, že i u nejdražšího MacBook Pro M1 za 70 000 Jen tento funkčně limitován. Testy ukazují, že pokud se tomu na vstup do NLE předhodí něco jiného než H.264/HEVC/ProRes, které jsou patrně akcelerovány v GPU, je výkon velmi omezený. Podpora formátů jako R3D, B-Raw si musí vystačit s CPU jádry M1 a ty mají své limity. Proti tomu PC notebook v ceně 68 000Kč bude vybaven mobilní variací RTX3080, která významně CPU odlehčí. I když se časem asi dočkáme v M1 podpory GPU u dalších formátů , omezená síla vestavěné GPU bude vždy limitem. Síla M1 v nejlevnějším a nejdražším M1 MacBook Pro se nejspíš neliší a nic silnějšího mobilního na této platformě nejde v současnosti pořídit. Takže jako přenosné zařízení s dlouhou výdrží určitě ano, jako náhrada výkonných x86_64 ntb zatím ne.
     https://www.youtube.com/watch?v=rhQzGZ-n6Qo

 2. Jako zajimavost je to paradni, ovsem na soupereni platforem to moc nevidim. To by jedna nebo druha platforma musela hodne ujet ve vykonu dopredu, aby se nad tim zakaznici pozastavili a meli zajem ze sve platformy odejit na tu druhou.

  Navic ty testy jsou pro Apple jeste hodne pozitivni, nebot tim, ze to jsou testy platforem, tak se neporovnavaji jen hrube vykony procesoru, ale prave cele platformy. Budeme-li vychazet z predpokladu, ze Apple vse navrhoval ve svem standardu a nikde softwarove neulitnul, tak prave v softwarovych optimalizacich se bude skryvat cast namereneho vykonu.

  Toho by si meli byt vedomi i ctenari, aby tu zase nezaznivaly vykriky o tom, jak x86 konci a budoucnost je ARM. Dokud se totiz porovnava ARM+Apple a x86+Windows, tak jde o to porovnani platforem, coz je v poradku. Jenomze Windows jsou dnes brzdou i pro x86 procesory, je nasnade se domnivat, ze by Microsoft tezko predvedl lepsi optimalizace pro ARM, kdyz toho neni schopen ani pro architekturu, se kterou pracuje 30 let.

   • ad 9:30 .. AKorat ze to porovnani trochu technicky kulha, pokud se bavis o vykonu CPU, protoze tam hraje roli oprimalizace GK a integrovaneho encoderu. Je dobre fakt rozlisovat co je vyocetniho vykon CPU a co je hnano pres GK a specializovane chipy.

     • Pointa je jina. Ten encoder nema CPU, aale je soucast APU, cili CPU+GK. Nebo jeste jinak..historicky jsou encodery soucasti GK, ne CPU. Dalsi vec je, ze zalezi na kodecu. Muzete klidne mit HEVC/H264 codec, ktery jede SW..coz je na PC uplne bezne. Nemuzete srovnavat specialni HW pripad a tvrdit, ze tohle je jeho vykon..neni.
      „Surovy“ vykon je surovy vykon, pokud jej ma – ma, pokud jej nema – nema. Clanek je o vykonu procesorovem M1 chipu, ne o vykonu encoderu, ktery je standardne soucasti GK. Az se budeme bavit o tom, ktera HW implementace ma nejrychlejsi/nejkvalitnejsi encoder, pak je to korektni srovnani. Treba pak Jabko bude na prvnim miste.

      • Pointa je v optimalizácii hardwaru a softwaru. Aj Intel, AMD, nVidia, Qualcomm, Samsung a ďalší môžu pridať hardwarový encoder a decoder do svojich CPU alebo GPU a k tomu dodať otvorené API nech to každý využije vo svojich programoch. Inak povedané, ak mačka chytá myši, tak ma jej farba nezaujíma.

       Načo mi je vysoký hrubý výkon procesora, keď je to drahé, má to vysokú spotrebu, hučí a na baterku vydrží krátko?

      • Pointa je v tom, ze se michaji jabka a hrusky dohromady :))
       Jedna vec je hruba sila CPU, druha je HW encoder, treti je graficka karta a jeji vyuziti v ramci video zpracovani, atd.
       🙂
       Stejne by jste mohl tvrdit, ze napr. nejaky 4C/8T Intel v kombnaci s 2080Ti je rychlejsi CPU nez 16/32T 5950X, protoze udelate export videa pres HW encoder toho 2080Ti rychlejsi..neni. Jsou to ruzne scenare.

      • Pokud porovnavas platformy, Intel Mac vs ARM Mac ok, ale to nic nerika o M1 chipu jako takovem a jeho vykonu, o kterem je tento clanek.

      • Ukaz mi PC notebook, ktory má tak vysoký výkon a výdrž na baterku v tak malom, ľahkom a pevnom tele ako má M1 macbook air. Daj si tam grafickú kartu akú chceš. A nakoniec sa pozri na cenu. Veď tá grafika RTX 2080S má vysokú spotrebu a okrem hier nie je na nič dobrá. Intel procesory sú tiež zastaralé. AMD APU Zen 2 sú lepšie ako Intel + nVidia, ale Apple M1 je aj tak najlepší. Alebo mi ukáž porovnateľný malý desktop ako mac mini s podobnými vlastnosťami. Mimochodom, nVidia má vlastné ARM procesory Tegra s grafickou kartou a aj tak ich takmer nikto nepoužíva.

      • Hele ja bych to nechal, protoze nema smysl se ohanet jednim modelem s nekolika vhodnymi scenari. To opravdu nikam nevede. Je mozne, ze placka s podobnymi parametry zatim v x86 svete neni, a? Je to podobne, jako bych ti reikl, ukaz mi Apple, ktery ma vykon 4800U a je parovany s 2060. Zadny takovy nenajdes. Podobnych kombinaci HW v x86 je vice, ktere nemaji zadnou alternativu v Mac svete.
       M1 je dobry na to, na co je delany a to je vsechno. Zapada do puzzle Apple.

       „ale Apple M1 je aj tak najlepší.“
       .. v cem? :)) .. vzyt je to ‚akorat‘ ‚nabobtnaly‘ chip prevzaty z mobilu 😉
       Tady se koukni na problemy, ktere se v review, ktere ctes nenajdes..
       https://www.forbes.com/sites/patrickmoorhead/2020/11/21/apple-macbook-pro-13-m1-reviewwhy-you-might-want-to-pass/
       a ted mudruj, kdyz je to ten ‚nejlepsi notebook na svete‘ 😉

      • M1 je najlepší aj v spotrebe, aj v primeranom výkone na bežné používanie a aj v cene. Procesory sú univerzálne alebo špecializované. Univerzálny procesor dokáže rátať čokoľvek, ale mu to dlho trvá a má vyššiu spotrebu. Špecializovaný procesor je vhodný na zopár úloh ale je pritom rýchly a má nižšiu spotrebu. Ak mám špecializovaný procesor v M1 na spracovanie videa tak prečo by som spracovával video na univerzálnych jadrách s o rád vyššou spotrebou? Alebo na grafickej karte, ktorá má tiež o rád vyššiu spotrebu? A samozrejme aj z hľadiska ceny je to nezmysel.

       To, čo píše Forbes, o tri mesiace nemusí platiť. Ak používa nepreložené aplikácie od Adobe, Google alebo MS , tak Apple za to nie je zodpovedný. Mali 4 mesiace na preklad.

       Čo sa týka AAA hier, tak pre tie macy nie sú a ani nikdy neboli vhodné. Na AAA hry treba hernú konzolu alebo herné PC. Aktuálnu dostupnosť a ceny poznáme.

      • AD: “
       “ stále je otázne, či to bude lepšie ako M1 mac mini na strih videa a úpravu fotiek.“
       .. hele zkus pochopit, ze neexistuje jen jeden SW a jeden typ nejakych uloh. Uz jsem to tady myslim psal, pust si na tom SW encoder a nejspis uvidis hned, jak na tom M1 bude blbe.
       Ty se porad ohanis v principu jednim scenarem, ktery tam funguje. Kdyz z te nalinkovane cesty slezes o 2 stupne doleva nebo do prava, fungovat to uz nebude. Tim neni receno, ze komu vyhovuje nalinkovana cesta z recenzi je spatne, ale nemusi to vyhovovat vsem. TY delas, jako by to bylo ‚perpetum mobile‘ bez omezeni..to ale neni vubec pravda a je dobre si byt tech omezeni vedom.

       Ja tomu rozumiem. Ide o to, kde všade sa používa ten hw codec, ktorý má M1. Okrem iPhonov je napríklad aj v zrkadlovkách Canon. Takže aj profesionálni tvorcovia to môžu využiť. Už som tu dal odkaz, že niektoré hollywoodske štúdiá zvažujú nahradiť macy pro macmi mini.

      • Vsichni za neco muzou jen to nakouske jabko je perpetm mobile :))
       Nechame toho, to nema smysl 😉

     • To je zcela v poradku, jenze to co davas na srovnani je vyhodou jen pro uzivatele Apple pocitacu. S PC to srovnani nesnese, protoze tam tyhle veci budu provadet na NVidia NVENC pres grafiku a tudiz minimalne stejne rychle, podle toho jak ty testy dopadly, tak mozna i rychleji.

      • Ja porovnávam platformy ARM+Apple a x86+Windows. AMD alebo Intel a nVidia sa môžu dohodnúť s Microsoftom a tiež môžu priniesť svoje riešenia a zákazník sa rozhodne.

      • Pokud srovavas s Win, tak si mzues vzit nejnadupenjsi notas na trhu s NV 2080S grafikou a merit to s tim Mac Pro. Nemas na to ale stejny SW ve kterem by jsi to mohl „koretkne“ merit, takze zase nemuzes.
       muzes max srovnavat Intel Mac vs ARM Mac..ale tam vime, ze Intel + Intel(AMD) kombinace zrovna neexceluje v techto ulohach.

      • Neporovnavas!
       Porovnavas ARM+Apple a x86+Apple. Pokud budes porovnavat na tech ulohach, ktere jsi vybral platformy, tak porovnavej ARM+Apple s x86+NVidia+Windows.

       Pochop, ze jsi vybral typ uloh, ktere resi separatni cip a zatimco u Applu je zabudovan v ramci APU (CPU+GPU dohromady), tak ve Windows svete je ten cip pritomen na grafice.

       Muzes maximalne, pokud trvas na drtivem vitezstvi Applu porovnavat APU. V takovem pripade je totiz jedinym konkurentem AMD a to odpoved na vybrany typ uloh nema. Samotna GPU v ramci APU by byla, ale tento typ uloh jeste resit neumi. Mimo fanousky Applu takove srovnani nikoho zajimat nebude, protoze si proste pocitac s APU zajemci ze sveta Windows kupovat nebudou, ale koupi si samostatnou GPU. 🙂

      • No tak v M1 je tých chipov viac ako len ten jeden. Ide o to, že Intel, AMD ani nVidia nemajú nič porovnateľné s M1. Okrem fanúšikov Applu to bude zaujímať každého, kto chce malý desktop alebo ľahký, výkonny laptop s dlhou výdržou na baterku. A bude to zaujímať aj fotografov a ľudí pracujúcich s videom.

      • Malej desktop postavis na cemkoli a na nejake 12ti jadro od AMD + grafiku od NVidie nebude mit Apple jeste dlouho ani z poloviny.

       Zase ale Apple nejsou blbci, takze oblibene notebooky mezi lajckou verejnosti na zpracovani fotek a videa jiste budou mit uspech.

      • 12 jadro od AMD a grafika od nVidie stojí viac ako mac mini. A na aktuálnu generáciu sa čaká týždne až mesiace. Možno to všetko bude v obchodoch v Q2/2021. A bude to drahšie s vyššou spotrebou a hlučné. A stále je otázne, či to bude lepšie ako M1 mac mini na strih videa a úpravu fotiek.

       K tej lajckej verejnosti len toľko, že už aj hollywoodske štúdiá uvažujú o nahradení macov pro macmi mini M1:

       https://www.techtimes.com/articles/254110/20201112/hollywood-gives-thumbs-up-to-apples-m1-macs-and-mac-minis-as-a-huge-potential-filmmakers-choice.htm

      • @dfx
       “ stále je otázne, či to bude lepšie ako M1 mac mini na strih videa a úpravu fotiek.“
       .. hele zkus pochopit, ze neexistuje jen jeden SW a jeden typ nejakych uloh. Uz jsem to tady myslim psal, pust si na tom SW encoder a nejspis uvidis hned, jak na tom M1 bude blbe.
       Ty se porad ohanis v principu jednim scenarem, ktery tam funguje. Kdyz z te nalinkovane cesty slezes o 2 stupne doleva nebo do prava, fungovat to uz nebude. Tim neni receno, ze komu vyhovuje nalinkovana cesta z recenzi je spatne, ale nemusi to vyhovovat vsem. TY delas, jako by to bylo ‚perpetum mobile‘ bez omezeni..to ale neni vubec pravda a je dobre si byt tech omezeni vedom.

 3. M1-ka určite nieje zlý procesor, kladie dôraz na single core výkon, ale nepúšťa sa do viac ako 4 výkonných jadier/vlákien. Súperiť dnes s Intelom, nemusí byť také ťažké, hlavne keď máte možnosť využiť 5nm proces TSMC a 16 mld. tranzistorov na čipe, takže s pohľadu Apple-u je to správny krok

  Uvidíme, čo ukáže AMD s Cezanne (zen3+vega) síce ešte na 7nm (možno prekvapí so 7nm s EUV), ale stavaný do 35W TDP a predpokladanými 12-13mld. tranzistorov ( Zen2 APU Renoir má 9.8 mld. a očakáva sa zhruba 20-25% nárast pri zen3 APU rovnakej triedy).

  Je ale zrejmé, že vďaka 5nm procesu si Apple mohol dovoliť použiť veľmi komplexné jadrá, na 7nm by zaberali veľa miesta na kremíku. Preto si myslím, že niečo podobné si dovolí AMD pri Zen4 a Intel „s nejakým jazerom“ až s príchodom ich 7nm procesu (čo bude reálne v roku 2024 – 2025 🙂 …snáď ). Cena v roku 2020 za zbrusu nový 5nm proces, asi ale bude dosť vysoká, a môže si ho dovoliť iba ten, kto má na to „cvičenú“ klientelu.

  • Pokud začnou kombinovat Cezanne s něčím lepším než jen RTX2060, tak nebude mít cokoli mobilního od Apple (M1/x86_64) šanci. Právě díky dostupnému GPU výkonu, který je dnes pro NLE rozhodujícím.

      • Nejak nerozumim o co jde. Integrovana grafiku ma co se tyce TFlops lepsi M1. Co se tyxe encoderu, ten asu bude lepsi nez u Vegy, ale kdo vi jaka je posledni verze QuickSyncu u TL-U. Teoreticky je mozna, se M1 vyrovna nevim. Kazdopadne NVENC by mel byt asi lepsi, nez co ma Intel a AMD akorat, ze NV je nedava(nedalavala) do svych MX chipu a AMD to evidentne neni moc priorita. Maji to jinak nastavene. Ten trh je jinak segmentovany nez u Jabka a vyrobci maki jine priority. Proto ta srovnani nedavaji podle mne moc smysl.
       Apple bude mit asi v tomto konkretnim scenari, kde se vyuziva HW enc a konkretni konfiguraci vyhodu, PC mobilni svet ma zase plno jinych. Kazdy ten trh je trochu jinak delany.

  • No tak z teorie algoritmů se dá říct jen jedno: jsou úlohy, které jdou paralelizovat a úlohy, které nejdou. Ale v dnešní době bych to spíš řekl tak, že jednojádrový výkon mě u CPU zdaleka tolik nezajímá, jako ten vícejádrový. V tom naprostý souhlas.

  • Proto ho nemám rád. Prezentuje se to jako multiplatformní benchmark, ale když se výkon CPU změní tím, že se změní OS, tak je to trošku i platformní benchmark.
   Ono ale lidi asi většinou chtějí vědět, jak ty x86 procesory pojedou na Windows, protože tam se budou používat (rvát nasilu zavřenej Applí OS někam, kde ho výrobce nejen nepodporuje, ale aktivně nechce, mi nepřijde jako moc dobrej nápad).

     • Reagoval jsem na „To je masakr příplatek 8tisíc za 256GB navíc.“, o tom, jaky je rozdil mezi jednotlivymi GPU jsem neresil, ale to, ze jsou ruzna je fakt. Takze vyse uvedeny vyrok se nezaklada na pravde. 🙂

      • jj to je jako modrá grafika, nebo žlutá, obě jsou k hovnu, ale jsou jiné … to bylo trochu trapné mentorování …

      • Verim, ze zrovna ty tam ty rozdily nevidis. O trapnem chovani leccos vis, vid?

       Jinak, ty uz jsi ty jsi ty grafiky nevidel ani z rychliku, ale uz mas jasno, ze jsou k hovnu…klidne se necham poucit, kdo ma lepsi grafiku se srovnatelnym TDP 10W.

      • Gogo: ale applisti jsou na takovou segmentaci navyklí a jsou zvyklí i platit. Tak to prostě je, někdo to akceptuje, někdo ne.

       Třeba Magic keyboard (z mého pohledu nekvalitní, tuctová bezdrátová klávesnice, ale z hliníku) stojí 4200Kč s daní. Já bych to za to nedal, ale lidi to kupují. A teď si vem, že si k tomu můžeš ještě dokoupit stejně designovaný Magic touchpad a Magic mouse (tu bych osobně nejraději prohodil voknem) 😁

      • tynytku, ale tu dlouhou skoro nikdo nekupuje, kdyz muze mit tu kratkou skoro za polovic – aspon ja mam zakazniky svepravne. 🙂

       A uz vubec to nikdo nekupuje za doporucenou koncovku…

       A jak tak koukam, i tady sis musel najit tu s vyssi cenovkou, vid? Pritom doporucenou koncovku 4200 u Apple, kterou ty jsi uvedl ma jen ta tmava:
       https://www.suntech.cz/produkt/456468-apple-magic-keyboard-s-ciselnou-klavesnici-cz-space-grey/

       Jenze ta zase tady neni za ocekavanou vysokou cenu, vid? 😀

       Nicmene chapu, ze cena te kratke by zcela jiste nevyvovala takovy ten dojem „jezisi, to je tak drahe“…o ktery ti slo… 🙂

      • Aha, „nikdo to nekupuje.“ 😃👍
       Možná sis položil otázku, proč lidi používají k notebookům externí klávesnici… ano, zcela přesně, je to v drtivé většině kvůli standardnímu rozložení 104-key klávesnice, tj. včetně numerického bloku. Chtějí to většinou lidi, co s tím počítačem reálně pracují a potřebují zapisovat data, typicky čísla.
       A co se tvých dalších vývodů týká, jak říkám – kupuju to, co po mně lidi chtějí, a to jsou klidně tyhle „space grey“ klávesnice za 4200Kč.
       Jak (už podruhé) uvádím, jabkoni jsou zvyklí platit, ta klávesnice funguje i v případě, že je použit FileVault na systémový disk (což v případě běžných BT klávesnic není až tak běžné) a já tu jen popisuju realitu (a dokládám to prostými fakty). Osočil jsi mě, že lžu, ale pak se ukázalo, že to je všechno trochu jinak a jsi to naopak ty, kdo si vymýšlí směšné důvody na téma „tohle přece nikdo nekupuje.“ Omluvu ani tak nějak nečekám.

     • „ano, zcela přesně, je to v drtivé většině kvůli standardnímu rozložení 104-key klávesnice, tj. včetně numerického bloku.“ – ale vubec, externi klavesnici v drtive vetsine pouzivaji kvuli tomu, ze maji na notas napojeny externi monitor(y) a MPB jako takovy je „zaklapnuty“.
      Samozrejme chapu, ze ti tvoji zakaznici jsou vsechno ucetni, kteri potrebuji numericky blok. 😀
      Omluvu? A za co jako, ale jdi ty brepto, realitu si otacis, jak se ti to hodi do kramu… Zeptej se skutecnych obchoniku s temito komponentami, jaky je realny pomer prodeje „kratkych“ a „dlouhych“ klavesnic. Ikdyz nepochybuji o tom, ze jiz tusis, jak to asi bude. 🙂
      Ale rozumim ti, potrebujes si obhajit tu svoji jedinou akceptovatelnou „pravdu“…nekdy vypoustis takove kraviny, ze az jeden zira – napr. to ten tvuj dodnes nevysvetleny „macbook ciste s Windows“…
      Ono to samozrejme plati i naopak – kdyz AMD vypustilo nove karty s USB-C konektorem, tak ty jsi hned prispechal s teorii ohledne TB, ikdyz to byla na provni púohled blbost. Atd.

 4. Díky za pěkné shrnutí a srovnání. Zajímavý procesor, je to jistě příjemné překvapení ale až uvidíme cenu tak nás všechen zájem jistě přejde (kromě zapřisáhlých jablečňáků). Zajímalo by mne jestli Nvidia s něčím podobným nepřijde. Rozhodně bych takové zpestření trhu uvítal.

 5. Fantastický vstup Apple do procesorového sveta, úsporné jadrá kombinované s výkonnými, rýchla grafika, HW akcelerácia, áno, tu je smer. Uplynie nejakého 3/4 roka, Apple vytasí ešte výkonnejšiu kombináciu súčasnej fajnovosti, Intel rozbalí Alder Lake so zásadným navýšením IPC, kombináciou úsporných a vysoko výkonných jadier + grafikou Xe a HW akceleráciou a bude vymaľované.
  A čo na to AMD ? Ak Rosalinda bleskovo neprehodnotí aktuálny vývoj zo strategického hľadiska, bude červená firma postupne vymazávaná s lukratívneho mobilného trhu…

  • Jaký vstup Apple do procesorového světa máte na mysli? Apple má CPU vlastního návrhu již od roku 2013 (A4)?

   HW akcelerace je určitě fajn, dnes nejlépe pomocí silného GPU(CUDA/OpenCL). Pokud je úloha na GPU neřešitelná nastupuje hrubý MT výkon CPU. Ani v jedné oblasti tj. silné GPU a vysoký MT výkon není M1 alternativou. Nejsilnější MacBook Pro M1 stojí 68000Kč a teď si představte si čím bude asi vybaven takto drahý Windows ntb osazený Intel CPU a Nvidia GPU a jaký bude mít výkon? A to vše s využitím 14nm a 12nm procesů!

   • Iste, Apple má svoje procesory dávno, ale skus si kúpiť Mac.

    Je to začiatok novej éry, výkon, ceny, efektivita zaznamenajú vzostup. Písal som o nejakom 3/4 roku, tam sa to začne prejavovať naplno – nová generácia Apple CPU, nová generácia Intel CPU.
    Som už roky obdivovateľom HW akcelerácie, tam je cesta. Odporcovia HW akcelerácie si nevidia na špičku nosa…nejaké 3-4 roky dozadu fotograf nevidel prínos, takmer všetko počítal procesor a dnes maká grafická karta len taký rachot u videa nemá ani zmysel znova popisovať obrovský prínos HW akcelerácie.
    Takže je potrebné hľadieť do budúcnosti, Apple a Intel vykročili správnym smerom.

    • Myslím, že zpracování fotografií je určitě věc co bude M1 dobře sedět. Jde o objemově relativně omezené úlohy s menšími požadavky na RAM/storage. Ovšem v takovém případě měl Apple MacBookyPro M1 pro vybavit LCD s gamutem AdobeRGB a ne gamutem Display P3, který je doménou videa. 😉

    • Mas to nejaky zmateny, Apple urcite vykrocil spravnym smerem a to tim, ze se zbavil Intelu a ten prisel o dalsiho zakaznika. Intelu se ty problemy nejak kupi, co ted? Prechazis k Applu? To bych jim pral, na nekoho jako jsi ty urcite cekali. 🙂

     • Zmatený si akurát ty Redmarxi, keďže si nepochopil správne kroky nielen Apple ale stejne tak Intelu. Oba technologické giganty vsadili na hybridné procesory, podporu HW akcelerácie, podporu AI.
      AMD dopadne veľmi špatne, kašlú na vývoj hybridných procesorov, podceňujú HW akceleráciu, implementácia stojí za prd. Rosalinda stratila cit stratéga, desktop je na úpadku, skutočné prachy sa točia v cloude a mobilných mašinkách. AMD uchádza vláčik a bude horšie, aktuálnych pár percent podielu v server CPU je začiatok konca, ignorovanie trendu v notebook sfére AMD pochová…

      • Na základe udeleného patentu sa nedá prehlásiť o istom vývoji, patentov vlastnia firmy tisícky…AMD sabotuje vývoj na báze umelej inteligencie, ignoruje rastúci, zásadný vplyv hardwérovej akcelerácie, zanedbáva hybridné procesory. Len prízemnému hlupáčikovi, ako napríklad tombomino sa zdá všetko červené zároveň ružové….

      • Nemůže v tomto AMD pomoci akvizice(fůze) s Xilinx. Prohlášení AMD o jejich nespokojenosti s rychlostí InfinityFabric a jejich záměrem jí řádově zvýšit bych viděl jako budování předmostí pro spolupráci s dalšími chipy. Nemyslím si, že AMD půjde do budoucna cestou monolitických řešení, spíše zapracuje na schopnostech vzájemné spolupráce mezi chipy. Ze zkušeností s EPYC/Ryzen to nevypadá jako úplně marná strategie.

      • Tak to je super, Intel a Apple si nechaji sve hybridy a AMD bude sefovat desktopu, proti tomu vcelku nic nemam. 🙂

      • PetebLazar: FPGA od xilinxu si můžeš představit jako programovatelný „koprocesor.“ Tj. jde o hradlové pole, jehož algoritmus zpracování dat můžeš měnit podle potřeby. Jde tak např. vytvořit extrémně rychlý video(de)koder, DSP, jednotku pro AI analýzu dat (v podstatě do hradel můžeš „nahrát“ naučenou mapu neuronové sítě), apod.
       Velká výhoda je v tom, že to celé řešení je upgradovatelné, tj. nehrozí, že ti např. zastará videokodek v grafice – samozřejmě za předpokladu, že se logika nové verze videokodeku „vejde“ do stávajícího pole.

       Takže IMHO FPGA není a nebude řešení pro IF. Domnívám se, že AMD jej naopak plánuje integrovat jako další koprocesor do CPU a možná do grafik (např. jako RT jednotky). Těch možností je vícero a jde IMHO taky o určitou „odpověď“ na Apple M1.

 6. Z úcty k Janu Olšanovi jsem se rozhodl nadále nepřispívat do diskusí pod jeho články. Vše podstatné je vždy řečeno / napsáno a shrnuto, a proto nevidím jediný smysluplný důvod, proč se zúčastňovat flamewars v diskusích. Tímto se také omlouvám @Dedekhrib a @tynyt za plytké komentáře na jejich adresu. Pokud už jsou komentáře pod článkem, měli by být k věci. Díky za práci @Jan Olšan, vždy si rád počtu.

 7. Nahlížím na to tak, že se jim podařilo vytvořit Playstation/Xbox pro kreativce, tj. neslyšný Mac Mini, který i v konfiguraci 256 GB, 8 GB RAM zastane svou práci na úrovni robustních PC konfigurací. Osobně bych podobné řešení jako „Windows ARM Media Creators“ přivítal s povděkem… Střih HEVC 265 10 bit 4K v živém náhledu bez prerenderingu, proxy, opmized media apod. s několika nody barevné korekce v naprosté plynulosti je zkrátka přesně to, na co tahle cílovka čekala a je jí jedno, jestli je to pouze iPad na steroidech, technická revoluce nebo jen důmyslnější postup, jak si pohlídat iovce ve své ohradě.

  • Teď jsem se zpožděním zjistil, že i to „Pro“ má jenom dva USB porty, z toho jeden sežere nabíjecí adaptér… jako ok, pochopil jsem, že z nějakýho důvodu tuhle šílenost dělají u těch Airů a toho obyč. Macbooku. Ale u něčeho co se tváří že je pro pracovní použití? Ono v kanceláři může mít člověk klidně hub nebo dok z hubem a tím se to řeší, ale to ho bude mít i doma a nebo sebou vozit v brašně? Ať mi nezkouší tvrdit, že tam – porty navíc nemohly být za pár šupů, levný PC notesy s tím nemají problém. Tohle omezení je zbytečný.

   Jinak teda mě zarazilo, jak 100% pozitivní ty recenze jsou, v negativech toho bývá uvedeno minimum (já ty notebooky mimo výkon procesoru moc nestudoval, takže jsem moc nevěděl, na co koukat, ale třeba ten nedostatek konektivity mi přijde jako velká chyba, je tam pořád laciná 720p webkamera, kterou lidi kritizujou už dlouho). Nezmíněné, že se zhorší kompatibilita s hrami (Steam… žádnej Windows v bootcampu). Je možný, že ty recenze v první den Apple přece jenom nechal dělat (tím, že si vybíral, kdo dostane pod NDA zápůjčku před vydáním) recenzenty, u kterých měl ověřenou náklonnost nebo tak něco, protože když jsem to tak projížděl, tak to bylo často takový trochu „just buy it“. Původně jsem si myslel, že do tohohle článku bude víc materiálu z víc článků, a nakonec mi zbyl jenom ten AnandTech…

   Teď jsem viděl článek od Patricka Moorheada, který píše, že za pět dní, kdy jeden z těch MacBooků proklepával, našel poměrně dost problémů v kompatibilitě té Rossety (která podle těch ostatních recenzí jako by byla skoro perfektní), když člověk používá něco jinýho než základní aplikace nebo sw od Apple…
   https://www.forbes.com/sites/patrickmoorhead/2020/11/21/apple-macbook-pro-13-m1-reviewwhy-you-might-want-to-pass/
   Patrick Moorhead kdysi dělal v AMD než se dal na „analytika“, takže tam může být trošku zaujatost, ale popisuje tam problémy s konkrétním softwarem, který pochybuju, že by si vymyslel.

   Možná se zase ukazuje že někdy je tendence ty technologie Applu přeceňovat tím, jakou gloriolu ta značka má, ale ve skutečnosti nic není perfektní. (To, že ty notebooky/software mají *nějaké problémy* není nic co by je odsuzovalo a znamenalo, že nejsou dobrý a použitelný, to je prostě normální stav věcí. Všecko má nějaké problémy.)

   • „Teď jsem se zpožděním zjistil, že i to „Pro“ má jenom dva USB porty, z toho jeden sežere nabíjecí adaptér… “ – to me taky u toho MBP 13″ stve, nicmene ani toto neni novinka. Uz v roce 2016 byly levnejsi rady MBP 13″ jen se dvema TB porty a bez navic TouchBaru (tehdy s dvoujadry i5), zrejme aby srazili vyrobni naklady na minimum. Jeste letosni MBP 13″ byly takove dva modely (ted uz nejsou v nabidce) se 4-jadry i5 (typicky U-ckove modely), vcetne TouchBaru, ale opet jen se 2 TB porty.

   • Ten clanek na Forbesu je teda dost tvrda realita vs „koupene“ review. Prekvapujeme, kolik problemu tam borec a 5 dnu hlavne s kompatibilitou tech aplikaci nasel. Taky ta doba vydrze na baterku (mozna ze jel Roseta aplikace) byla cca jen 50%, toho co bylo v review.
    Hezky priklad kdyz se dela review a nebo review podle zadani markeingoveho oddeleni…
    Huste 🙂

    • No jako zase je jasný, že business aplikace se běžně v recenzích neřeší, takže se to dá trochu pochopit, že na chyby v nich nenarazili.
     Ale pořád platí, že to vyzkoušení SW kompatibility v těch některých recenzích možná hodně podcenili a unáhlili se s přehnaně pozitivním hodnocením.
     Ono to asi pořád není žádná tragédie. Tyhle problémy že třeba nefunguje instalátor/aplikace má i emulace na Windows, i když tam často člověk někdy ví, že je to spojený s technickými omezeními (64bitové aplikace, ovladače emulovat nejde). Jak tam ten Moorhead píše, problém Apple je, že slibuje absolutní dokonalost.

  • V pc Ryzen 5950X s levnou Quadro RTX 4000 tomu natrhne dolní polovinu zad. ALE děkuji společnosti Apple, že uvedla tak zajímavý procesor. Třeba se u AMD konečně zamyslí a prepracuji zgruntu jejich encodery v grafikach. Protože dnes je to výkonem a kvalitou jenom vtip. A když v rom budou klidně by v rámci chipletove struktury mohli jednoho nebo 2 brouky s akceleratorem přidat i k CPU. Ani to nemusí být grafika. Ale aby to mělo smysl tak to rozhodně musí dávat lepší kvalitu než x265 medium..

 8. No pěkné srovnání, je zajímavé to porovnat, ale jinak je to vlastně k ničemu. Ovce kupují co jim náboženství káže, samostatný procesor se koupit nedá, žádný jiný výrobce to do svého produktu nedá a apple do svého už taky nic jiného nedá. V tuhle chvíli je to jako srovnávání lodního a vlakového motoru. Má to válce, má to výkon, má to krouťák, žere to xx na yy. Ale ten lodní bude v lodích a ten pro vlaky bude ve vlacích. Jasně oboje slouží pro přepravu lidí. Ale i tak je to v podstatě jen zajímavost. Nic nového to nepřineslo, žádný zázrak se nekoná, jak bylo ovšem dopředu jasné, nejlepší to není ani zdaleka. Lineárně se spotřebou to taky neškáluje jak lhali. Nuda šeď a lži. Apple.

 9. Paradoxne silu bigLITTLE: Firestorm (4C/4T) + Icestorm (4C/4T) predviedol z predstihom Apple M1 (ARM) avšak AMD by malo pozorne spozornieť nakoľko je to koncepčne podobné Alder Lake avšak tam bude tých jadier a threadov + jadier viac takže konečne zmena paradigmi aj v x86 v high-ende tj. kombinácia veľkýchMALÝCH jadrier Alder Lake na tretej generácii 10nm SuperFin (8C/16T Golden Cove + 8C/8T GRACEMONT) s podporou pamäti DDR5 a podporou PCIe 5.0 bude zaujímavo inovačne namiešaná alchýmia v doteraz čoraz nudnejšom vývoji navyšovania identických x86 jadier/vlákien (samozrejme až na Centaur CHA s x86 CNS + AI deep-learning coprocessorom).

  Jediné čo by mal Intel si ustrážiť aby zbytočne predčasne nevydal Alder Lake (veď zotrvačnosť funguje stále) a vyladil ho poriadne (bugy, scheduller s MS atď.) nie ako kedysi AMD s Bulldozerom a pod.

  … a AMD môže z predstihom poďakovať Apple pre reálnu predstavu čo sa na neho od Intelu valí… (akože nie, že by to v rámci simulácii nevedeli…)

  • Ja si naopak myslim, ze po tom co Apple predvedl, muze zustat AMD se svym konceptem docela vklidu. Kdyby s tim Apple prisel pred 2 nebo aspon 1 rokem, v dobe kdy byl na trhu max IceLake a Zen+ mobilni derivaty, tak to mohlo vzbudit wow efekt. V dobe Renoir,TL a nadchazejiciho Cezanne+VanGagoh se zadny wow (vyjma jablecnych priznvcu) nekonal.
   Na druhou stranu, je to trochu skoda, protoze AMD se nenamaha uvest Cezanne ani jako plnohodnotnou novou linii CPU :))

    • Ja chapu, ze je t o „M1“, ale nejak nerozumim tvemu nadseni. V cem je jeho koncept opravdu nejak prevratny? Vykonove neni, vydrz na baterku taky ne. Grafika tay neni prevratna, byt je aspon teoreticky momentalne nejrychlejsi integrovane reseni.
     Ty jadra neumeji ani turbo, neumit to zpracovavat vic jak 1 thread, atd. tak v cem je to tak uzasne? Ma to o 100% lepsi vydrz nekde aspon na baterku pri o 2 generaci lepsim vyrobnim procesu, nez lepsi HW kousky s aktualni platformou TL/Renoir

     V cem je to neco extra?

    • Jakkoli je M1 skutečně/papírově silným CPU/GPU, jeho problém tkví v tom že je maximem v rámci své (ARM) platfromy. Nelze pořídit silnější stroj z pohledu CPU/GPU vybavený větším množstvím paměti, nelze k němu ani připojit externí GPU pro zvýšení GPGPU výkonu. https://support.apple.com/cs-cz/HT208544

     Při dřívějších přechodech MC680x0->PowerPC->x86_64 myslím nová plaforma nebyla limitována zdroji ani maximálním dosažitelným výkonem (při nativním běhu aplikací). Potenciální zájemce tak měl jasno, že nová platforma sebou přináší vyšší výkon/zdroje (ve všem). https://www.anandtech.com/show/2064/20

     Apple je dnes v cela jiné finanční situaci než před patnácti lety, takže mu nic nebránilo v tom uvést rovnou více SoC orientovaných jak na výdrž tak maximální výkon/schopnosti.

  • Tady plně souhlasím s Tombem, M1 je dnes „not great, not terrible.“ Exceluje v efektivitě, ale za to platí nejmodernější generací výrobního procesu a extrémně nevyrovnaným výkonem. ARM je v možnostech šetřicích režimů CPU pozadu, proto musí výrobce (apple) doslova prošustrovat miliardy tranzistorů na implementaci malých šetrných jader. Ono to plyne z toho, že ARM začínal svou moderní pouť jako nevýkonný malý čip do mobilů. K tomu je třeba připočíst haldu dedikovaných koprocesorů, jejichž účelnost a v podstatě i životnost je dána životností standardů, které akcelerují.
   Chápu, že takový přístup má svá pozitiva – výkon s efektivitou. Ale kdybych chtěl „kalkulačku,“ tak si ji pořídím, ale já chci „počítač“ – tj. univerzální nástroj. Nicméně opět chápu, že já se svým požadavkem jsem už dnes minorita a většina uživatelů bude navýsost spokojená s tou kalkulačkou.

   • Kdepak, ono kdyz potrebujes pracovat, tak chces byt maximalne efektivni. Tu efektivitu ti pritom zaruci porad klasickej vykonnej procesor pro desktop, v tom se nic nemeni. Tohle je pro lidi, co byt efektivni nepotrebuji a je jedno, jestli je to domaci internetova stanice nebo amatersky fotograf. 😉

    Nicmene je potreba pockat, prijde za rok, dva, tri, ctyri, Alder Lake a pak uvidime, zda bude notebookum kralovat Intel se svym x86 biglittle, Apple se svym ARM biglittle nebo AMD s uplne „obycejnym“ mnohojadrovym procakem.

    • OK, ale to jen rozvíjíš mou myšlenku „kalkulaček.“ Ač se zdá takový přístup k řešení efektivnější a lepší, tak opak je pravdou a historie už takové případy zná. Přílišná specializace vede k uzavření a pozvolnému úpadku, to platí jak pro žraloky, tak pro Amigu, rozdíl je v tom, že žralokům to vydrželo miliony let, Amize jen deset. 🙂
     Je samozřejmě možné, že budoucí M3Pro bude všestranný trhač asfaltu a nebude potřebovat berličky, ale já si spíš myslím, že Apple podlehne svému nutkání zadrátovat svou platformu tak, že ji nepřenechá nikomu jinému a jediné, co udělá, bude přidání jader. A zatím co bude Apple soutěžit jen sám se sebou (protože vnější konkurence bude pouze nepřímá), tak konkurence na x86 poli bude na ostří nožů, a to zase posune celou platformu PC dál, tak jako už tolikrát v minulosti.

      • No eye opener možná v tom smyslu, že některé ohlasy asi byly příliš nekritické (což se asi u Applu stává) a v tom kontextu je třeba se koukat, jestli se neignorujou negativa – ne že by to byla nějaká zdrcující recenze, to zase ne.

      • Ja bych treba takove problemy s Roseta2 necekal. Zdcujici recenze to neni, jine veci tam funguji. Ale zazrak se nekona.

      • “Therefore, please, first doubt your doubts, before you doubt your faith.”

       Funguje to Mormonům, tak proč by to nefungovalo zákazníkům Apple. Asi je nespojuje jen 100+ mldUS$ na účtech. 😉

      • Upřímně? Není to nic, co bych nečekal. Pamatuju se na problémy s PPC Rosettou (a taky na potíže s přechodem z 68K na PPC), takže se celá historie jen opakuje.
       Výdrž baterky je věc, která závisí daleko více na době, po kterou svítí displej, CPU zátěž je u kancelářské práce daleko za touto zátěží (totéž platí pro notebooky).

       Výhoda Mac náboženství je v tom, že ono svaté slovo nezpochybňuje a jakékoli chyby hledají typičtí uživatelé u sebe (a firma je v tom podporuje – viz bendgate, antennagate atd.)

       edit: Teď jsem přečetl poznámku od Peteba a můžu jen souhlasit. 😁

      • Ty drivejsi prechody na jinou architekturu mne minuly, takze jsem naivne cekal, ze kdyz Apple prohlasuje neco o moznosti spoustet v emulaci a neudava zadny“whitelist“, ze to bude i fungovat.
       Pravda moje chyba :))

      • Dle Gallupova ústav v U.S.A. věří cca 40% obyvatel, že Bůh stvořil Zemi před 6000-10000 lety. Skoro 80% obyvatel věří v nadpřirozené jevy. Je to dáno tím, že u řady z nich nebylo kritické myšlení součástí výchovy(výuky), patrně ve snaze aby jejich víra do níž se narodili nebyla vystavena zatěžkávací zkoušce. Takže víra v napřirozený výkon M1 u řady z nich patrně není otázkou grafů výkonu či popisu os grafu.
       https://www.livescience.com/46123-many-americans-creationists.html

      • Ani Apple se asi neobejde bez apologetiků. Samozvaní vykladači jeho díla snažící se omluvit/vysvětlit rozporné skutečnosti a pokud jim snad dojdou síly/um označí to za „Big plan“ (společnosti) tudíž jimi těžko vysvětlitelným (zákazníkem nepochopitelným).

      • leppard: ty, jako jablečný fanatik tohle nikdy nepochopíš. Dřív jsme se smáli Microsoftu (typická hláška: Jak mění žárovky v MS? Odpověď: Nijak, prohlásí tmu za standard.), dnes se smějeme Applu, protože ten je proti MS v tomto ohledu daleko, daleko dál. A zatím co ty výše zmíněné žárovky jsou opravdu vtip, tak u Apple je to třeskutá realita (viz ty antennagate & bendgate.)

       Ty tenhle smích považuješ za osobní útok, což jen potvrzuje, že jsi fanatik, a přitom je to jen sranda.

      • „Jablecny fanatik“ … tak jiste… 😀

       Brouk Pytlik tveho razeni me opravdu muze takto nazyvat, ale realitu z toho neudela… Navic od provareneho AMD fanatika tveho kalibru to fakt sedi…

       Btw – co ten tvuj macbook ciste s Windows, ty „odborniku“? Dodnes jsem se odpovedi nedockal, jak to ten clovek dokazal…

      • hmm.. co na to říct – u starých modelů je třeba navíc tweaknout EFI kvůli grafikám, co EFI neumějí a u nových (a Win10) je pak nutno už jen nainstalovat drivery.

       Jak jsem už psal minule, jde o běžný (U)EFI systém. Případně se jedná o analogii hackintoshe, který dělá v podstatě totéž – řeší nastavení nvram a korektní zavedení kernelu přes UEFI, plus drivery HW ve formě KEXTů.

    • Redmarx 22.11.2020 at 20:17
     „Kdepak, ono kdyz potrebujes pracovat, tak chces byt maximalne efektivni. Tu efektivitu ti pritom zaruci porad klasickej vykonnej procesor pro desktop, v tom se nic nemeni. Tohle je pro lidi, co byt efektivni nepotrebuji a je jedno, jestli je to domaci internetova stanice nebo amatersky fotograf. 😉“

     😀 S prominutim, vetsi nesmysl jsem tento rok jeste neslysel. Kdyby tento vyrok byl pravdivy, tak korporaty a jakekoliv jine firmy prideluij svym zamestnancum nekolika U servery, misto notebooku. Ono totiz „byt efektivni“ != „vzdy mit silny HW“.
     Pri teto prilezitosti bych uvedl priklad a zaroven reagoval na vseznalka ajtaka Tynyta, ktery napsal: „Každý si pak může vybrat, jestli bude otrokem jabka, nebo svobodný člověk.“.
     V praci jsem dlouho jel na Lenovech a Linuxu, doma pak Linux a Windows. Pak jsem zacal pouzivat Mackbook a dalsi Appli produkty a svete div se, zacal jsem fungovat mnohem efektivneji (vice stejne odvedene prace za mene casu) a jako bonus – bavilo me to mnohem vice, nez dokolecka resit problemy s ruznymi zarizenimi. Takze paradoxne bych otocil Tynytuv vyrok „Diky Jablku jsem konecne svobodnejsi“.

     Cele je to jen o tom, ze si clovek dokaze najit optimalni reseni pro to, co dela. Pro nekoho to muze byt pracovni stanice, pro nekoho tablet. Nerikam, ze se mi M1 vylozene libi a na marketingove blaboly Applu (vcetne jejich srandovnich cisel) uz reagovat vubec nechci, to ale neznamena, ze pro cast sveho zivota jsem s jejich produkty nenalezl optimalni reseni. V jinych pripadech mam pak jiny HW s jinym SW vybavenim.

     • Reaguješ na mě, jako bys měl protiargument, ale ty se mnou souhlasíš, tak tomu teď moc nerozumím? 😃
      Tobě vyhovuje být otrokem jabka, protože nemusíš přemýšlet jak co udělat, ale konformně (a bezpochyby efektivně) vykonáváš svou práci tak, jak si představuje Velký Jabko. Proti tomu já nic nemám, jen bych byl rád, kdybys svůj životní postoj nenutil ostatním.

      P.S.: „Svoboda je otroctví“ – hádej, z kterého románu to je? 🙂

      • Ja svuj styl prave nenutim ostatnim. Naopak rikam, ze kazdy by si mel volit to, co mu funguje. A v zadnem pripade bych tomu nerikal otroctvi, at uz je to ironii, nebo ne.
       Mimochodem toto je take jen vas pohled „jak si představuje Velký Jabko“. Je sice pravda, ze Apple nedava moc moznosti, protoze ma sve systemy uzavrene, to ale neznamena, ze nemuzete najit svoje „workflow“, nebo ze byste nemohl nainstalovat SW, ktery neni v jejich store 😉 Vsechno jde, kdyz se chce. Samozrejme napr. vyvijet a patchovat linuxovy kernel by se mi na Applu nechtelo a prislo by mi to jako sebemrskacstvi.

      • Alich: O Apple mi nic vyprávět nemusíš, žiju s tímhle kouzelným systémem a jeho uživateli někdy od hloubi devadesátek, kdy o Apple v ČR nevěděl skoro nikdo, a byl to obskurní systém pro grafiky.
       Nicméně, abych to vrátil k původnímu meritu, já jsem nepsal nic o efektivitě, psal jsem o otroctví, které sám přiznáváš. Je mi jedno, jestli sis našel „workflow,“ to na podstatě a smyslu mé teze nemění vůbec nic. Apropos, instalace SW mimo Store, to je BTW taky docela legrace, kdy člověk musí ručně klikat, potvrzovat a otevírat „zámečky,“ jako by dělal něco nekalého…

      • tynyt 27.11.2020 at 5:48
       Otroctvi jste priznal i vy, kdyz nemuzete pouzivat Apple a musite zit s Win 🙃 Nebotreba tim, ze i presi vasi nelibost k teto firme stale s jejich uzivateli pracujete 😉 Ze ale resite Apple od “hloubi devadesatek” jeste neznamena, ze tomu rozumite, ze?
       S tim potvrzovanim softu..A ono je to na Windows ci linuxu jinak? Proc jste toto zamlcel? Krome vendor lock to ma jeste jiny duvod, jsem si skoro jisty, ze ho znate, ale opet jste to takticky zamlcel.
       AD klikani – ja znam i jine zpusoby, jak do macOS dostat spoustu SW bez “klikani”, napr. pomoci balickovych systemu. Opet bud netusite, nebo se vam to nehodilo zminit.
       Ale mate pravdu v tom, ze otroci jsme vlastne vsichni 🙃

      • Alich: uh-oh. Proč bych nemohl používat Apple? Ty jsi prostě jen nepochopil o čem jsem psal. Tak to zkusím ještě jednou: nejde o počítač nebo mobil, jde o způsob, jakým jsi nucen jej používat. Já nemám problém jednorázově sednout k Macu a ve Fotošrotu udělat co potřebuju. Mám problém s tím, že abych mohl tuto platformu použít jako „domovskou,“ musel bych akceptovat fašistickou (korporativistickou) filozofii Applu, protože bez Apple to prostě pořádně nejde. Můžeš namítnout, že totéž je Google nebo MS; jenže tomu tak není. U těchto platforem ti nikdo nenutí MS nebo G-účet, máš buď možnost opt-outu a použít alternativy (Google), nebo se toho vůbec neúčastnit (Windows). A k tomuto závěru nemusím „applu vůbec rozumět“ (jak se snažíš marně sugerovat).

       Ad potvrzování SW: ano, je to naprosto jinak. Jsem-li root/admin, systém typu Linux nebo Win bez odmlouvání vykoná to, co mu přikážu. Zřejmě vůbec nechápeš, jak tyto OS fungují.

       Balíčkovací systém si samozřejmě můžeš doinstalovat skoro jakýkoli, jen tím popíráš filozofii Applu a přecházíš do POSIXové ilegality a nejedná se o integrovaný nástroj OS, ale SW třetí strany. Běžný jablíčkář o tomhle neví vůbec nic. Podstata opět tkví v tom, že zatím co Windows nebo Linux mají perfektní a dostupnou dokumentaci svých „střev“, tak u Apple musíš hledat.

      • tynyt 28.11.2020 at 17:46
       Mozna jsem nepochopil ja, mozna vy. Takze znovu: ja jsem se snazil vysvetlit, ze to, co vam prijde jako otroctvi mozna jinym prijde jako svoboda a naopak. To, co tu prezentujete neni vseobecna pravda, ale vas subjektivni nazor vydavany za vseobecnou pravdu.

       „Ad potvrzování SW: ano, je to naprosto jinak. Jsem-li root/admin, systém typu Linux nebo Win bez odmlouvání vykoná to, co mu přikážu“
       Toto samozrejme neni zcela pravda. Proto jsem napsal, co jsem napsal, pane vseznaly korporatni ajtaku 😉

       Co se tyka dokumentace a dalsich informaci – souhlas, Apple je v tomto ze zminenych nejhorsi.

    • Jeste bych dodal, ze od M1 jsem cekal jen to, ze bude konkurenceschopny. Necekal jsem ani vykonovy prevrat ani selhani. Apple proste vydal neco, co funguje a poslouzi stejne dobre (lepe), jako predchozi generace. Vetsina problemu jsou klasicke porodni bolesti noveho produktu (srovnejte treba s nedavno vydanymi GPU, konzolemi). Co se mi nelibi je osazeni portu, za ktere Apple kritizuji dlouho. Jak tu nekdo popsal – mit dokynu doma, v praci, v aute, na chalupe, …, jen kvuli tomu, ze „ultramobilni placka“ ma jen 1, nebo 2 porty.. Nekomu to treba vyhovuje, za me toto neni dostacujici.

 10. No vidíte vy traja truhlíci, hlavne že ste tu pindali na prvotinu M1. Apple aj Intel budú sláviť úspechy s novou generáciou hybridných procesorov. V Apple už začali M1+, Intel spustí mohutnú ofenzívu Alder Lake /Xe/PCIe5/DDR5 a bude vybavené…..

 11. Pekny vykon…uvidime, jak to bude vypadat v praxi. Ty vysledky jsou ale srovnatelne s M1, jestli dobre koukam…takze zadne prditko… 😀

  U toho M1 v nekterych ulohach zalezi hodne na velikosti osazene RAM (jestli 8GB nebo 16GB), jsou tam dost velke rozdily v namarenem vykonu.

  • Hned prvni komentar:
   „*Yawn*, highly anticipated? I don’t think so. It’s still 14nm, and while the gains over the years have been impressive, it’s not enough right now to compete all-around with AMD. I love Intel, but they’ve fudged this and won’t recover until late 2021 when we hear more about Alder Lake… hopefully.“

 12. Je potřeba si uvědomit, že to je první RISC procesor pro počítače od Applu, ale další mají následovat v rychlém sledu. Zejména už na jaro se plánuje procesor M1X, který by měl mít konfiguraci jader 8+4 místo 4+4 (tedy dvojnásobek rychlých jader než M1). Takže ten potenciál soupeřit s nejvýkonnějšími x86 procesory i ve vícejádrových úlohách má.

  Ono je to dobře i pro uživatele, kteří si nikdy Apple nekoupí: Intel a AMD dostali facku a vědí, že pokud se nevzpamatují a nepřijdou s nějakou podstatnou inovací, že bude větší tlak přejít i v rámci Windows na RISC procesory (nemusí to být pouze od Applu, ale hodně se v tom angažuje i další výrobci mobilních procesorů jako Qualcomm).

  • PowerPC byl také RISCovým CPU, měl jste asi na mysl první ARMový CPU.

   Při více jádrech CPU budou více limitováni paměťovým subsystémem s ohledem na sdílení přenosového pásma RAM CPU/GPU/….

   Procesory x86_64 jsou dnes svou povahou možná více RISCovými než CISCovými CPU.

   • Máte pravdu, že PowerPC byl RISC, myslel jsem z nově představených. Jinak píšu záměrně RISC, protože to je ten zásadní architektonický rozdíl: x86 procesory jsou CISC se složitými různě dlouhými instrukcemi a pořád nové přidává, jako např. AVX-512. Ty RISC procesory naopak mají jednotnou délku a mohou být tedy lépe paralyzovány (M1 má mít 8-instrukční čítač) a zároveň měly být schopny dosahovat i vyšších frekvencí (což se zatím neděje).

    V každém případě právě toto bude docela zajímavá otázka, jestli bude efektivnější mít komplexní sadu instrukcí (byť vnitřně zpracovávanou „riscově“ složením menších instrukcí) nebo napřímo pracovat s omezenou instrukční sadou s jednodušším a rychlejším zpracováním.

    • Jenže ty komplexní instrukce x86 jsou dnes realizovány pomocí mikrokódu (operacemi, které také trvají obdobně dlouho jako na RISC platformách). Takže jediný rozdíl je, že na ARMu musí tyto operace jako dlouhou sadu instrukcí připraví již kompiler, kdežto v x86_64 si je z „velkých instrukcí“ rozloží až CPU.