Přichází druhá generace 4K/144Hz monitorů s G-Sync HDR. MiniLED podsvit má 576 zón

5

Na Computexu a E3 se toho začátkem měsíce seběhlo tolik, že poněkud zapadly některé zajímavé novinky v herních monitorech, které představili výrobci LCD spolu s Nvidií. Už jsme tu psali o 65″ BFGD od Asusu a prvních IPS monitorech s 1ms odezvou pro přechod šedá-šedá od LG. Ale mezi tím byla také oznámená nová generace highendových (a hodně drahých) herních monitorů s G-Sync HDR (nebo nově G-Sync Ultimate). Ty loni přinesly 384zónové stmívatelné podsvícení a podporu DisplayHDR 1000 a šlo o do té doby nejpokročilejší herní monitory. Teď byly oznámena jejich druhá generace, která možnosti zobrazení HDR ve hrách posune ještě víc.

 

Do této druhé generace bude patřit sedmadvacítka označená ROG Swift PG27UQX od Asusu a také ještě bezejmenný model Aceru z herní řady Predator. Ten by měl mít velmi podobné parametry – oba budou založené na stejném panelu a elektronice (modulu G-Sync od Nvidie). V druhé generaci jsou použité tzv. miniLED panely, což si ale nepleťte se microLED, to je obdoba OLED a patrně technologie budoucnosti, kdežto Mini LED označuje jen technologii podsvícení s velmi malými LED. Měly by mít rozměr 0,2–0,3 mm, tedy zatím stále příliš velké na to, aby mohly tvořit přímo barevné subpixely, což přijde právě s microLED.

Asus ROG Swift PG27UQX s G-Sync Ultimate (Zdroj: AnandTech)
Asus ROG Swift PG27UQX s G-Sync Ultimate (Zdroj: AnandTech)

Díky miniaturizaci nemusí být LED podsvícení jen po okrajích, ale mohou tvořit matrici přímo pod panelem a dovolují tak vytvořit velké množství stmívatelných zón pro efekt dynamického HDR kontrastu. V tomto tzv. FALD (full array local dimming) podsvícení bude hlavní pokrok druhé generace monitorů G-Sync HDR/Ultimate. Zatímco první monitory měly zón 384, zde jich bude o polovinu vyšší počet, 576. Každý stmívací blok tedy bude asi dvoutřetinový, takže efekt bude přirozenější a kvalitnější.

Jinak se parametry příliš nemění. Asus ROG Swift PG27UQX bude mít IPS panel s 27″ úhlopříčkou a s rozlišením 4K (3840 × 2160 bodů) a maximální jas pro HDR zobrazení je stále 1000 cd/m². Asi by měl dosáhnout na certifikaci DisplayHDR 1000, ta ale zmíněna není. Gamut bude díky filtru z kvantových teček pokrývat 97 % barevného prostoru DCI-P3 a údajně 99 % AdobeRGB.

Co je ovšem zlepšené, je frekvence. Asus uvádí, že monitor už bude poskytovat obnovací frekvenci až 144 Hz (místo 120 Hz u první generace). K tomu bude k dispozici adaptivní obnovování s technologií G-Sync, které tedy bude fungovat jenom na grafikách GeForce. Není bohužel řečeno, zda už elektronika podporuje kompresi DSC jako nedávno oznámený 144Hz HDR 4K monitor Asus ROG Strix, nebo se stále budou muset podvzorkovávat barvy. Kupodivu také nikde není řečeno, jaká je odezva.

4K miniLED monitor Acer s G-Sync Ultimate
4K miniLED monitor Acer s G-Sync Ultimate

Jak už bylo řečeno, kromě popisovaného modelu Asusu chystá svou verzi také Acer, jehož monitor by měl mít velmi podobné parametry, asi lze říct, že to budou taková dvojčata. Ani jedna z firem ovšem zatím neprozradila, kdy by tyto monitory měly dorazit na pulty obchodů. Podle Nvidie by se měly objevit ještě letos, tak snad čekání nebude tak dlouhé, jako na několikrát se opozdivší první generaci. Stejně jako dne a hodiny ale také neznáme, jaké budou tato hráčská LCD mít ceny. První generace stála 2000 dolarů (s DPH bezmála 55 tisíc Kč), což možná může pokračovat i s těmito modely.

4K miniLED monitor Acer s G-Sync Ultimate (Zdroj: AnandTech)
4K miniLED monitor Acer s G-Sync Ultimate (Zdroj: AnandTech)

Galerie: MiniLED monitory s G-Sync Ultimate/G-Sync HDR (Computex 2019)

Přichází druhá generace 4K/144Hz monitorů s G-Sync HDR. MiniLED podsvit má 576 zón
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 4 hlasů

5 KOMENTÁŘE

  • Mam 32″ 2560×1440 60Hz – nechci zadny z teh parametru vyssi. Co mi chybi je HDR a FreeSync (GSync Compatible).
   K tomu mam jeste druhy telkomonitor 43″ 1920×1080 60Hz. Ten bych casem rad vymenil za 50″+ 3840×2160 60Hz HDR, ale zase na to nestaci soucasna grafika, takze to ma jeste par let cas.

  • s HDR400 už existuje docela dost monitorů, ale je to slabota, po zapnutí může být obraz i subjektivně horší, protože 400 nitů max je prostě málo, jako minimum bych bral HDR1000 (momentálně certifikaci splňuje 10 monitorů).

   já mám ten nejlevnější Philips s HDR1000, ale vadí mi malý počet zón, jinak je HDR parádní záležitost (někomu může obraz v HDR připadat horší, není tak přesaturovaný – ta přichází až s vyšší svítivostí scény, zase záleží na contentu), třeba HDR10000 už by bylo cool, ono ve výsledku to není tak žhavý i když při pohledu do slunce u filmu/hry by si člověk mohl dát sluneční brýle, ale reálnější zobrazení je to co chceme a monitory zažínají pokrývat trošku „human eye spectrum“…

 1. Já měl rok HDR monitor (LG32UD99, 550 nits) a už ho nemám. Doba ještě neuzrála. Kdo zatím HDR doma nemá o nic moc nepřichází. HDR aplikací je zatím stále velmi málo a monitory ještě opravdové HDR většinou ani neumí. Dávám tomu ještě min. 3 roky času….