Je tu první IPS monitor s 240Hz frekvencí, Acer Nitro XV273X. Má i 1ms odezvu GtG

Acer vydá monitor pro hráče, který poprvé přinese 240Hz obnovovací frekvenci na panelu IPS, navíc i s 1ms odezvou - parametry dosud možné jen s horším TN.

1

Herní monitory se rychle vyvíjejí, od té doby, co se tento segment nastartoval příchodem 120–144Hz panelů a poté technologiemi adaptivního obnovování (G-Sync, později FreeSync). Teď v něm výrobci posunuli „hranice možného“ na další metu. Je tu první monitor s 240Hz frekvencí, který jí dosahuje ne na panelu typu TN s horší kvalitou obrazu, ale na obrazovce typu IPS.

Tato novinka přichází teď v herním monitoru Acer Nitro XV273X. Měl by být založený na panelu společnosti AU Optronics (která tomuto typu říká AHVA, ale technologií je to IPS). AUO chystalo 240Hz IPS panely v úhlopříčce 24,5 a 27 palců, a v tomto monitoru od Aceru by měla být větší 27″ varianta.

Acer Nitro XV273X má asi jako největší slabinu nízké rozlišení, poskytuje toliko 1920 × 1080 bodů (což je typické i u 240Hz TN). Na druhou stranu to může hráčům zaměřeným na vysoké „soutěžní“ frekvence vyhovovat, protože na vyšším rozlišení je dosáhnou jen starší a méně složité hry. Obrazovka má klasický kontrast 1000:1 a jas až 400 cd/m². Má se chlubit razítkem DisplayHDR 400, ovšem gamut je jen standardní sRGB.

Co ovšem je zajímavé pro hry, je 1ms odezva pro přechod šedá-šedá (anglicky se označuje grey-to-grey, čili zkráceně GtG). To také u IPS nebývalo, panely s takto pokročilou specifikací se začaly objevovat jen velmi nedávno. Při 240Hz frekvenci trvá jeden snímek jen 4,17 ms, takže co nejkratší odezva je docela záhodná.

Acer Nitro XV273X 04
Materiál k monitoru Acer Nitro XV273X uvádějící 1ms odezvu a 240Hz frekvenci

Podle webu TFT Central, jenž o tomto monitoru informuje, má monitor umět adaptivní obnovování „jak s AMD FreeSync, tak s Nvidia G-Sync.“ To by ale nemělo být slučitelné, protože regulérní G-Sync vyžaduje speciální modul od Nvidie (který FreeSync samozřejmě zprovozňovat nechce). Jde tedy asi o to, že monitor má klasickou elektroniku, která umí FreeSync/VESA Adaptive-Sync, což je však dnes s Nvidií kompatibilní. A asi k tomu bude mít certifikaci „G-Sync Compatible“, kterou firma označuje vybrané FreeSync monitory, které projdou určitými jejími kritérii. Jako vstupy budou přítomné DisplayPort 1.2 a HDMI 2.0, kromě toho má být ve výbavě taky čtyřportový rozbočovač USB 3.0.

Acer Nitro XV273X 03
Acer Nitro XV273X

Zatím ještě není známo, kdy Acer tento monitor začne prodávat. Na Tchaj-wanu se objevily nějaké případy, kdy obchody tento model předběžně zařadily do katalogu a na jejich základě to vypadá, že by cena mohla být někde okolo 430 dolarů (s DPH 12 tisíc Kč). Ale to je asi hodně přibližné, takže to zatím berte jen pro nejhrubší orientaci.

Galerie: Acer Nitro XV273X

Je tu první IPS monitor s 240Hz frekvencí, Acer Nitro XV273X. Má i 1ms odezvu GtG
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 2 hlasů

1 komentář