Adata má paměťové karty MicroSD s SLC NAND: vysoká životnost, ECC, Trim i SMART

2

Paměťové karty jsou primárně určené do spotřební elektroniky a podobnému nenáročnému použití. Ale v Embedded a průmyslové oblasti se historicky používaly karty CompactFlash jaké systémové úložiště a tuto roli teď zdědily i karty SD a dokonce MicroSD. Podobně se používají i v jednodeskových ARM počítačích. Tím pádem je teď prostor pro karty, které by pro toto použití měly zvýšenou spolehlivost a zapisovací životnost. Nedávno jsme psali o takových paměťovkách od Kingstonu, ale Adata teď možná přišla s něčím, co snad bude o dost lepší. A to karty používající paměti NAND se zápisem SLC, který by měl garantovat dobrou životnost, která bývala řádově lepší než u MLC ještě předtím, než se objevily ještě horší čipy TLC nebo dokonce QLC.

Tyto karty jsou označené jako řada Adata IUDD362 a výrobce je má zaškatulkované do průmyslové kategorie úložišť. Že nejde o obyčejné karty ostatně ukazují už i kapacity – v nabídce jsou jen velikosti 1 GB, 2 GB, 4 GB a 8 GB coby maximum. To by snad mohlo dostačovat pro systémy automatického řízení v průmyslu, kam tyto karty směřují, ale na modernější operační systém a data při běžném využití by to samozřejmě bylo málo.

Tyto velikosti souvisí s tím, že jsou použité paměti SLC. Ty totiž už nejsou vyráběny na aktuálních generacích NAND procesů a vrstvené technologii 3D NAND. SLC čipy, které Adata používá, by tedy měly pocházet ze starších generací. 4GB karta by například mohla využívat jeden 32Gb čip NAND, což je ale ekvivalent 64Gb čipu MLC, jaké se v SSD používaly dejme tomu okolo roku 2013–2014. To tedy za předpokladu, že není uvnitř křemíků víc (teoreticky by to tak mohlo být třeba v 8GB modelu, který by jinak potřeboval 64Gb čip SLC) a že není použitý ještě nějaký overprovisioning.

SMART, Trim, ECC jako s dospělým SSD

Přesný typ použité NAND a jejího výrobce Adata nesdělila. Karty ale mají mít udávanou střední spolehlivost 3 miliony hodin provozu mezi poruchami a také podporují rozšířený rozsah teplot – od minus 40°C až po plus 85°C. Jsou tedy poměrně odolné pro ona průmyslová nasazení. Řadič má používat ECC a wear-levelling. A také podporuje SMART pro diagnostiku kondice tohoto úložiště a včasné varování před selháním. To myslím u paměťových karet běžné není. Kromě toho by řadič měl podporovat také Trim a bezpečné vymazání. Karta se kromě rozhraní SD údajně dá používat také v režimu SPI.

Popis karty Adata IUDD362 s SLC NAND
Popis karty Adata IUDD362 s SLC NAND

Výkon má dosahovat až 30 MB/s při čtení a 25 MB/s při zápisu (SLC buňka má snazší programování, takže zápis nemívá takový propad výkonu proti čtení). Verze s 1GB a 2GB kapacitou mají jinak nižší výkon, jen 20/15 MB/s. Oficiálně jsou karty označené jako SDHC Class 10. Příkon je 0,6 W.

Pro náročnější použití by tyto karty mohly být přes nízké kapacity docela šikovné, neboť by mohly ušetřit starosti s častou výměnou běžných karet tam, kde selhávají kvůli opotřebení. Otázka je ovšem, jak snadno se budou dát sehnat. Embedded produkty nebývají v obchodech moc běžně k sehnání, takže tyto karty také možná bude třeba lovit ve specializovanějších prodejních kanálech.

Galerie: Paměťová karta Adata IUDD362 s SLC NAND

Adata má paměťové karty MicroSD s SLC NAND: vysoká životnost, ECC, Trim i SMART
Ohodnoťte tento článek!
4.4 (88.57%) 14 hlasů

2 KOMENTÁŘE