Aktualizace pro Fall Creators Update odebrala Windows Media Player. Jak ho vrátit zpět?

Některým lidem se v rámci testování nainstalovala aktualizace odebírající Windows Media Player z Windows 10. není jasné, zda šlo o záměr či o chybu.

23
Windows Media Player
Windows Media Player

Zdá se, že se Microsoft rozhodl z Windows 10 odebrat Windows Media Player. Možná to ale také byl omyl. V posledních dnech byla pro někoho dostupná aktualizace KB4046355 – týkalo se to pouze Windows 10 Fall Creators Update v 64bitové variantě, který je zatím dostupný jen v programu Windows Insider. Instalace aktualizace způsobila odebrání multimediálního přehrávače ze systému.

Aktualizace byla zobrazena ve Windows Updatu celkem třikrát s různými popisky. Šlo však o jedno balení. Osobně jsem aktualizaci nezaznamenal a není mi nabízena ani teď. Jeden uživatel na Redditu svou zkušenost popisuje tak, že k instalaci aktualizace a odebrání Windows Media Playeru došlo až při instalaci sestavení 16299.0. Aktualizace je určena pro sestavení s vyšším číslem než nulou za tečkou.

Aktualizace zodpovědná za odebrání WMP (foto: Qulox)
Aktualizace zodpovědná za odebrání WMP (foto: Qulox)

Pokud jste na odebrání aplikace narazili a nejste nadšení, můžete ji vrátit. Podle všeho nefunguje přidání pomocí panelu Zapnout nebo vypnout funkce systému Windows. Jděte raději do Nastavení | Aplikace | Aplikace a funkce | Spravovat volitelné funkce. V seznamu byste měli vidět Windows Media Player. Klepněte na položku a pak na tlačítko Instalovat. Pokud přehrávač naopak odeberete klepnutím na Odinstalovat, jako jsem to udělal já, může se možnost instalace ztratit.

Způsob distribuce aktualizace KB4046355 naznačuje, že se jednalo spíše buď o omyl, nebo o testování na menším vzorku uživatelek a uživatelů. Windows Media Player je slušný přehrávač, alternativ trh nicméně nabízí nepřeberné množství. Microsoft sám vyvíjí moderní aplikace, které se hodí také na dotekové obrazovky (a nové typy zařízení), takže případné odsunutí WMP by nepřekvapilo.

V nabídce volitelných funkcí můžete WMP do systému znovu přidat
V nabídce volitelných funkcí můžete WMP do systému znovu přidat

Navíc již firma projevila snahu přesunout klasické nástroje z Windows do Windows Storu. Což stále považuji za ideální řešení. Nebudou zbytečně zabírat místo na disku a v čisté instalaci Windows, kdo o ně ale stojí, jedním klepnutím si je nainstaluje. To je výhra pro všechny. Ve Storu by se mělo časem objevit také klasické Malování.

Aktualizace pro Fall Creators Update odebrala Windows Media Player. Jak ho vrátit zpět?
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 1 hlas

23 KOMENTÁŘE

  1. Kdyz uz se tu zminuje odbrani WMP, nemuzu se ubranit komentari, ze tohle byla/je jedna z nejzbytecnejsich uzivatelskych aplikaci vubec ve Win. Myslim, ze to kazdy poznal v omente, kdy mu vypadlo okynko, ktere mu sdelilo, ze dany film nelze z duvodu chynejiciho kodeku prehrat..
    Za mne muzu rict jen konecne :))

  2. VISTA – pamatujete si, jak téměř nemožné bylo odebrat MS-anti-malware Windows Defender? Dodnes jsou komplikované návody na netu. A HLE. Při skončení podpory VISTA na mém starém kompu byl nějakou poslední záplatou DEFENDER odstraněn a systém startoval svižně (a startuje dále ač jsem doinstaloval anti-malware AVIRA) a je mnohem svižnější. Jen nechápu, že neodstranili otravné hlášení, abych VISTA záplatoval, když už není možné. Nevadí, používám starý komp jen příležitostně na hokusy-pokusy.

    • Defender šel odebrat vždycky a odevšad, stejně jako jdou odebrat nesmysly z Windows 10, ale tady jde o to, že je to uživatelsky náročné a ne každý to zvládne sám. To je přesně ten rozdíl mezi diktatem korporatu a uživatelskou privetivosti. Ono používat něco protože nemáš jinou volbu ještě neznamená že tě to baví a že ten systém máš opravdu rád, jak se snaží všem vnutit redmondska propagandisticka klika a když se ti pak podaří svépomocí ho racionalizovat, je to málem osobní vítězství nad okázalou buzerací ….