Albert testuje navigaci, která vás dovede ke správnému regálu

1
Find my product Ahold
Find my product (zdroj: Ahold)

Již před deseti lety začala Nokia pracovat na systému indoor navigace, který by pomohl uživatele smartphonů dostat z bludišť v obchodních domech, na letištích a jiných rozlehlých areálech. Spojila se dokonce i se Samsungem a dalšími výrobci, aby technologie pro navigaci uvnitř budov byly vyvíjeny společně. V praxi to nikam nevedlo.

Český obchodní řetězec Albert nás ale dnes upozornil, že jeho nizozemský sourozenec Albert Heijn patřící pod stejnou skupinu Ahold již indoor navigaci testuje. Od srpna do konce roku bude ve městě Hoofddorp využívat řešení Signify (dříve známé jako Philips Lightning).

To známe již tři roky. Systém využívá LED osvětlení, které ve viditelném spektru vysílá unikátní kódy, které sleduje přední kamerka mobilu. V praxi půjde o specifické blikání světel, kterého si oči nevšimnou, ale citlivé snímače ve smartphonu ano. Když aplikace v mobilu rozluští kód, bude vědět, pod kterou lampou se nacházíte. Pak už vás pomocí šipek navede nejrychlejší cestou ke správnému regálu za požadovaným zbožím.

Pokud se aplikace Find my product osvědčí, řetězec ji vyzkouší v dalších obchodech a třeba i dalších zemích. V Česku má Albert přes 300 super- a hypermarketů, o nasazení indoor navigace ale zatím žádné zprávy nemáme.

Kromě navigace pomocí světel se ve světě testuje i systém využívající Bluetooth beacony. Hustá síť malých vysílačů se rozmístí do interiéru a aplikace v telefonu může pomocí triangulace z tří a více viditelných vysílačů vypočíst přesnou polohu. Stejným způsobem se ostatně geolokace zjišťuje také ze satelitů nebo mobilních vysílačů.

Albert testuje navigaci, která vás dovede ke správnému regálu
Ohodnoťte tento článek!
4.9 (97.14%) 7 hlasů

1 komentář

  1. Hm, zajímavé. V zájmech obchodů je přesný opak, aby uživatel bloudil a obešel co nejvíc regálů. Proto také jednou za čas kompletně přeskládají zboží. A teď tohle. Tak jsem zvědav, kolik „bugů“ tam bude 🙂