Amazon každý rok zničí miliony neprodaných produktů včetně nových MacBooků či televizorů. Je to levnější, než je darovat

19
Reportáž ITV Amazon 4
Reportáž ITV o Amazonu
-
Zdroj: ITV

Ve Velké Británii je 24 skladů Amazonu a investigativní reportéři televize ITV se vypravili do jednoho z nich ve městě Dunfermline. Podle reportáže dochází k masivnímu ničení často zcela nového zboží, které jen dlouho nemohlo najít zákazníka. Část posílá Amazon charitě, ale mnohem více je označeno štítkem „destroy“.

Miliony produktů každý rok Amazon zničí, protože je nikdo nekoupil a zabírají mu místo ve skladu. Jde přitom o zcela nové, většinou ani nerozbalené produkty. Některé jsou vrácené zákazníkem, ale zhruba polovina je stále v originálním balení. A často jde o značkové zboží jako MacBooky, drony či vysavače. Ale také třeba o nové nerozbalené roušky.

Zaměstnanci nad tím krčí rameny a plní příkazy, jak dále vyplývá z reportáže. Jeden bývalý zaměstnanec reportérům řekl, že každý týden je zničeno asi 130 tisíc produktů. Což vyplývá i z dokumentu, který zachytila skrytá kamera. Některé týdny je tohle číslo prý ještě vyšší. Na charitu bylo ve stejném období odesláno asi 28 tisíc produktů.

Důvod je zřejmě čistě ekonomický. Amazon funguje i jako sklad i pro další společnosti, které přes něj prodávají. A ty mu za uskladnění platí. Pokud se zboží dlouho neprodá, přestává být pro majitele rentabilní jej dále takto dotovat. Je levnější se jej prostě zbavit.

Amazon zničí mnohem více, než kolik daruje

Tip: Jeff Bezos oznámil konec v roli CEO Amazonu

Amazon část neprodaného zboží posílá na charitu, ale ke zničení pošle asi čtyřnásobek. I ve srovnání s darováním je pro Amazon levnější se produktů prostě zbavit. Zvlášť v takto ohromném měřítku.

Z reportáže vyplývá, že část jde na recyklaci a část na skládku. V rozhovoru pro ITV řekl šéf britského Amazonu John Boumphrey, že množství zboží určeného ke zničení je extrémně malé. V té době ještě o reportáži nevěděl. Amazon poté na reportáž reagoval slovy, že hledá způsoby, jak dosáhnout nulového odpadu. Recyklaci potvrdil, ale na skládku prý zboží neposílá.

Tip: Amazon změnil své nové logo po kritice, že vypadá jako Hitler

Tip: Nejbohatší člověk planety letí příští měsíc do vesmíru. Jeff Bezos bude členem vůbec první posádky Blue Origin

Množství odpadu je ale enormní. Proti Amazonu a jeho praktikám se už dlouho objevují protesty. Na reportáž již reagovala i britská vláda a Boris Johnson sdělil, že byl velmi překvapen a že to prošetří.

A jelikož se nyní Jeff Bezos chystá letět na hranici vesmíru, vznikly už dvě (trochu úsměvné) petice s požadavkem, aby mu nebyl umožněn návrat na Zemi. Aktuálně jednu z nich podepsalo již sto tisíc lidí. Amazon je stále nejhodnotnější značkou na světě.

Celou reportáž si můžete pustit na webu stanice ITV.

Amazon každý rok zničí miliony neprodaných produktů včetně nových MacBooků či televizorů. Je to levnější, než je darovat
Ohodnoťte tento článek!
4.6 (91.43%) 28 hlasů

19 KOMENTÁŘE

     • je to jejich věc, oni to koupili, oni si to můžou zničit, tobě je po tom prd.
      Taky je mi z takových komoušských myšlenek smutno.
      Jo, je mi smutno i z toho, že se tady ničí něco, co bylo vyrobené, přepravené a mohlo by ještě někomu sloužit, ale přece nemůžeme diktovat jiným, co s vlastním majetkem mají dělat.

      • No nie je.
       Ja musím platiť recyklačný poplatok, ak si kúpim notebook, a ak sa ho chcem zbaviť, tak ho musím hodiť do elektroodpadu. Amazon ho vyhodí na skládku a nezaplatil ani recyklačný poplatok. Ešte si ho dá do nákladov a zníži daňovú povinnosť. Batéria v tom notebooku jedného dňa vybuchne, začne horieť a znečistí aj vzduch a aj pôdu. A ak niekedy budú chcieť zlikvidovať tú skládku, tak to bude stáť obrovské peniaze.

      • dfx:
       Pokud to likvidují jinak, než jim ukládá zákon, zaslouží si pokutu. Pokud v účetnictví podvádí, tak totéž.
       Ale těžko mohou za to, že vám se nelíbí zákony, které používají.

      • @RadekHoleček, @zzw30
       a jim podobní….
       Sice nemám rád komouše a ekoteroristy, ale z vašich názorů je mi nejen smutno, ale i na zvracení….
       Planeta země je bohužel jen jedna a zatím nemá lidstvo kam se odstěhovat…. A přitom hloupí arogantní boháči máš společný domov ničí plýtváním ve jménu boha jménem ekonomika a tupouni jako vy jim za to ještě tleskají. To nemá nic společného s politickou otientací, ale pouze se zdravím rozumem. No a ten se bohužel postupně vytrácí…. Abychom se jednou nedivili….

   • a nebylo by spise lepsi odstranit birokracii ktera to prodrazuje pri moznem venovani na charitu? a ze takoveto dane jsou jen dalsi birokracie

    a ze my tohle v CR resime taky, mnohem levneji prijde stempl na likvidaci u firmy nez resit primo darovani vyrazeneho HW, takze jak se ted venovalo par set PC a noteboku rodinam co nemeli v covidu na HW pro domaci viuku, tak jsme to resili prave tak ze oficialne nam firma dala potvrzeni ze HW ktery od nas prevzali zlikvidovali dle lpredpisu a veskutecnosti se ta paleta s tim HW (asi 100 noteboku a 30PC) jen projela po jejich dvore, a putovala rovnou k piratstvu ktere to tady rozdavalo danym rodinam co zazadali, do danych stroju se dodaly harddisky, naistaloval OS a slo to k lidem, oficialne tak ty notebooky a PC jiz neexistuji, realne se ale dal pouzivaji u danych rodin

 1. Týmto psychopatom je to jedno. Žiadne regulácie či pravidlá pre nich neplatia, miliónové dane neplatia no keď ovečka nezaplatí lebo nema z čoho hneď idú po nej. Chce se mi blejt ctihodnosti.

  • A mluvíte opravdu o Amazonu? Když nakupujete na Amazonu, tak vám svědomitě vyměřuje lokální DPH, na což spousta jiných eshopů kašle.
   Je pravda, že někdy kolem roku 2010 posílali z USA do ČR a žádné daně neodváděli a okrádali tak náš stát na DPH (a zákazník ušetřil). Dneska už ale normálně ze spotřební elektroniky cálujete 21% daň.

  • kdo ví, co za tím všechno vězí a jak to ve skutečnosti je … nějaký „bývalý zaměstnanec“ toho může navykládat, aby se cítil důležitý …“řetězce“ i u nás zlikvidují (vyhodí) miliony tun potravin, snad ani procento se nedostane do potravinových bank a co? Nic …

 2. Taková firma nemá mít nárok na jakékoliv daňové úlevy, a ještě by na z ní měli ždímat ekologickou daň. Takové plýtvání, ale normálního člověka budou tepat, ač jeho nové auto vypouští pomali čistější vzduch než nasává.

 3. Vzhledem ke své pracovní zkušenosti co jsem měl možnost nahlédnout.

  Asi každá assembly fabrika, větší sklad, service středisko,… Likviduje výrobky, které jsou plně funkční (některé jen s kosmetikou nebo částečně funkční).

  Sám jsem toho byl světkem mnohokrát.
  Důvody jsou čisté byrokratické…

  Je to neskutečný plýtvání zdroji, ale bohužel, takto je celý svět nastaven.

  Takže buďte všichni v klidu. Toto nedělá jen Amazon.