Amazon představil nový Kindle. Už i základní model má osvětlený displej

9

Amazon včera potěšil všechny knihomoly, kteří místo klasického papíru upřednostňují ten elektronický. Firma představil devátou verzi základního Kindlu, který oproti předchůdci dostal jednu důležitou (a vlastně i jedinou) novinku – nasvícený displej. Čtyři bílé diody vám pomohou číst i v noci, aniž byste museli sedět při zapnuté lampičce. Obrazovka se ale jinak nezměnila, stále jde o šestipalcový e-ink s hrubším rozlišením 600 × 800 px schopný zobrazit 16 odstínů šedé.

Ovládání je čistě dotykové. Pro ukládání knih a dalšího obsahu slouží integrované 4GB úložiště. K internetu se Kindle připojí přes Wi-Fi. Nechybí ani Bluetooth, který slouží pro bezdrátová sluchátka a poslech audioknih. Na jedno nabití čtečka vydrží až měsíc.

Vyplatí se koupit některou z vyšších verzí? To záleží, co ke čtení potřebujete. Kindle Paperwhite 4 má skoro čtyřikrát jemnější displej s lepším nasvícením, disponuje větším úložiště, voděodolným tělem i lepší výdrží. Oasis 2 má sedmipalcový displej s nejlepším nasvícením, autoregulací jasu a tlačítky pro otáčení stránek. Pamatujete, když tlačítka měly právě nejlevnější Kindly a ty drahé se spoléhaly na dotykový displej? 🙂

Kindle 9 je na česko-německém Amazonu o 10 eur dražší, než kolik stále při premiéře předchůdce. Verze bez reklam, kterou Amazon od 10. dubna bude zasílat i do Česka, stojí 90 eur (2400 Kč). K dispozici je v černé a bílé barvě. Původní Kindle 8 je teď za 70 eur.

Srovnání Kindlů
Kindle 8 Kindle 9 Kindle Paperwhite 4 Kindle Oasis 2
displej 6″, e-ink, 600 × 800 px 6″, e-ink, 600 × 800 px, 4 diody 6″, e-ink, 1072 × 1448 px, 5 diod 7″, e-ink, 1264 × 1680 px, 12 diod, automatický jas
úložiště  4 GB 4 GB 8/32 GB 8/32 GB
výdrž až 4 týdny až 4 týdny až 6 týdnů až 6 týdnů
rozhraní USB 2.0, Wi-Fi 802.11b/g/n, Bluetooth USB 2.0, Wi-Fi 802.11b/g/n, Bluetooth USB 2.0, Wi-Fi 802.11b/g/n, Bluetooth, LTE USB 2.0, Wi-Fi 802.11b/g/n, Bluetooth, LTE
odolnost  – IPX8 IPX8
rozměry 169 × 119 × 9,1 mm 160 × 113 × 8,7 mm 167 × 116 × 8,2 mm 159 × 141 × 3,4–8,3 mm
hmotnost (Wi-Fi/ LTE)  161 g 174 g 182/191 g 194/194 g
Amazon představil nový Kindle. Už i základní model má osvětlený displej
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 4 hlasů

9 KOMENTÁŘE

 1. Amazon hold chtě nechtě musel reagovat na konkurenci v podobě POCKETBOOK, kteří zavedli nasvícení displeje i do nižších řad čteček. Nicméně u mě si Amazon stále škodí tím čistě dotykovým ovládáním.

  Jinak oceňuji článek malým bezvýznamným plus, že uvádíte osvětlení displeje, ne jako většina mluvící mylně o podsvícení displeje. Paradox je, že i velká část obchodů uvádí že čtečky mají podsvícený displej. Přitom největší výhoda E-Ink displejem je právě to, že není podsvícený – tedy že nesvítí do očí a tím oči tolik neunavuje.

  • Já měl za to, že princip spočívá v tom že uživateli se dostane do očí obraz čtečky, který je výsledkem jak přirozeného osvětlení, tak nasvícení skrze Light Guide (vrchní světlovodná vrstva emitující osvícení?). Pokud by odražené světlo z osvícení LG do očí čtenáře nedorazilo (s výsledným zvýšením kontrastu, čitelnosti), pozbylo by smyslu.
   http://www.ebooky.cz/wp-content/uploads/2012/10/feature-lighttech._V387432227_-426×600.jpg

  • Jak škodí Kindlu dotykové ovládání? Za mě neškodí vůbec. Je naprosto logické a použitelné i pro člověka, co drží čtečku v jedné ruce (nemluve o podpoře gest, která prostě fungují bezchybně). Navíc displej je matný, takže otisky na něm vůbec nejsou videt, pokud jste teda předtím zrovna nedrželi tlačenku v ruce. Nicméně je pravda, nějaké senzorové tlačítka po levé/pravém okraji (asi 1 cm siroké) by neuškodila.

   • Aktuálně čtu na Kindlu Paperwhite 3, ale na otáčení stránek byla vážně lepší ta tlačítka, co jsem měl na Kindlu 3 a pak na Kindlu 4. Člověk měl ruku na čtečce a jediný pohyb bylo to milimetrové stisknutí tlačítka. Teď je minimální pohyb alespoň 10x větší, když musím prst přesunout na displej, ťuknout a přesunout zpátky.
    Samozřejmě, na pohyb v menu je dotykové ovládání lepší, ale na čtení jsou lepší ta tlačítka.

 2. A pořád to má otáčení stránek dopředu – dozadu podle strany, na kterou se ťukne, nebo jim už konečně došlo, že se má ťuknutím po straně otáčet vždy vpřed a na obracení dozadu stačí použít například horní roh? Protože tlačítkové Kindly to měly fakt o třídu lépe vymyšlenné, stejně jako například ty Pocketbooky.

  • Ne, funguje to porad perfektne logicky jako predtim – pro navrat na předchozí stránku stále slouží prostor cca 15 % obrazovky zleva, zatímco pro přechod na další stranku stačí kliknout kdekoliv jinde. Kindle je tak snadno JEDNORUČNĚ ovladatelny, at uz ho drzite v leve nebo prave ruce. Nevidim logiku v tom, proc by se měl složitě natahovat do nějakého horního rohu pro navrat na predchozi stranku.

   • Tak si najděte, jak to mají Pocketbooky – je to IMHO daleko inteligentnější. A rozhodně pohodlnější při držení jen levou rukou – stačí palec lehce naklopit, nemusíte jím šátrat dva cenťáky od kraje.

 3. Nevíte, jestli se ještě dnes prodávají pouzdra na způsob Marware Atlas? Má to vzadu takové gumové poutko, které navlíknete na ruku, a člověk má jistotu, že Kindle prostě nepustí, protože ho ani nemusí držet.