AMD za 35 miliard dolarů získává lídra ve výrobě FPGA Xilinx. Pokud jste mysleli, že na to nemá, nejste vedle. AMD si takovouto koupi může dovolit proto, že ji zaplatí čistě pomocí nových akcií, jejichž cena je teď velmi vysoko.
Ačkoliv se AMD za poslední roky dost zvedlo, má stále jen malé zisky v porovnání s tím, jak výnosné jsou byznysy Nvidie nebo Intelu. Tudíž bylo překvapení, že chce provést obří akvizici podobnou nedávnému nákupu ARMu Nvidií. Před nedávnem ale prosákly zvěsti, že vede pokročilá jedná o koupi jedničky na trhu FPGA, společnosti Xilinx.
A tato koupě (nebo svým způsobem možná i trošku fúze) se teď opravdu uskuteční. AMD za Xilinx dá 35 miliard dolarů. Je to umožněno jednou věcí: až raketovým nárůstem ceny akcií AMD, které včera stály přes 82 dolarů, což tržní kapitalizaci vyhnalo na 96 miliard dolarů. Oznámená koupě bude celá financovaná právě akciemi firmy, půjde vlastně o výměnou cenných papírů. AMD tak nepřijde o svou dosti malou finanční rezervu a nezvýší se mu dluh. Koupě by tak snad neměla firmu nějak zatížit a dostat ji do problémů.
Xilinx a AMD se spojí výměnou akcií
Vlastníci akcií Xilinxu dostanou v momentě uzavření finální koupě 1,7234 akcie AMD za každou akcii Xilinxu, kterou vlastní. Tento poměr je fixní, nebude se už měnit podle vývoje cen. Podle ceny v době uzavření smlouvy tak akcionáři dostanou ekvivalent asi 143 dolarů za jednu akcii. Před měsícem byla jejich cena přitom asi 102 až 105 dolarů (než stoupla se zvěstmi o prodeji a nyní po jeho potvrzení). Akcionáři tedyinkasují v průměru asi obvyklý akviziční bonus, pokud tedy v budoucnu cena AMD kvůli něčemu nezkolabuje.
Tím, že se z vlastníků Xilinxu stanou vlastníci AMD, dochází vlastně k určité formě fúze firem. Po uzavření transakce budou původní akcionáři vlastnit asi 74 % AMD a vlastníci Xilinxu asi 26 %. Počet akcií AMD samozřejmě výrazně stoupne, nicméně s tím také stoupne hodnota firmy. Obě společnosti mají mít po sloučení 13 000 zaměstnanců.
Ředitelem, respektive ředitelkou celého podniku zůstane dosavadní CEO AMD Lisa Su. Šéf a prezident Xilinxu Victor Peng se stane prezidentem divize FPGA a souvisejících věcí, která v rámci AMD tímto vznikne. Minimálně dva z členů správní rady Xilinxu se dostanou do správní rady AMD.
Fúze s menší, ale výnosnější firmou
Tento obchod má snad potenciál obě firmy posílit, pokud ovšem nebudou mít obě části problémy spolupracovat. Xilinx přidává AMD nové portfólio produktů poměrně úspěšných na svých trzích a spolupráce může posílit pozici procesorů AMD v datacentrech. Xilinx vedle FPGA vytváří i na nich založenou síťovou infrastrukturu, tzv. SmartNIC. AMD se jeho prostřednictvím dostane více do sektorů telekomunikační infrastruktury nebo automobilů. Výhoda je, že portfolia firem by měla být komplementární a téměř bez překryvu, i když to samozřejmě nemusí být záruka, že se jim bude spolu dařit.
Je asi také dobré poznamenat, že hlavního konkurenta Xilinxu, firmu Altera, koupil už před lety pro změnu Intel. Oba největší hráči na trhu FPGA tak skončili jako divize výrobců x86 procesorů. Těžko říct, zda jde o shodu okolností, nebo může u AMD jít o trošku slepé následování (to by asi byla z pohledu strategie celkem chyba).
Podle tiskové zprávy bude určitý profit i z toho, že se spojí infrastruktury, prodejní kanály a podobně, což by mohlo do 18 měsíců samo mít cenu asi 300 milionů dolarů úspor. Nejde ale asi o tak přelomovou akvizici jako bude spojení Nvidie a ARMu, Xilinx je zavedená „stará“ společnost a ně startup nebo nový „disruptivní“ byznys, u kterého by se dal čekat nějaký explozivní růst nebo otevření a dobytí úplně nových trhů a podobné dalekosáhlé důsledky. Spojení dost možná představuje spíše konsolidaci v IT průmyslu, než nějaký potenciál k velkým změnám.
Xilinx je menší firma než AMD. V účetním roce 2020 (což byl duben 2019 až březen 2020) měl 3,16 miliardy tržeb. Je však o hodně výnosnější, s touto tržbou dosáhnul čistý zisk 793 milionů dolarů, jeho hrubá marže přesahuje 65 %. Ovšem firma také měla poměrně malý růst, meziročně asi o 3 %. V předchozím fiskálním roce 2019 ovšem zaznamenala 24% meziroční růst.

U AMD tržby naopak poměrně dost rostou, ale zase nejsou příliš velké zisky. Za rok 2019 dosáhlo tržeb 6,731 miliardy $ a čistý zisk 341 milionů s hrubou marží asi 43 % (letos by to mělo být o dost lepší). Akvizicí Xilinxu tak získá rozšířené AMD o dost lepší celkový „cashflow“.
Spojení bude ještě rok trvat, čeká se na schválení
Spojení Xilinxu s AMD je teď dojednáno a bylo schváleno správní radou obou společností (údajně jednomyslně), nicméně ho teprve musí schválit také akcionáři. Za předpokladu, že budou se spojením souhlasit, ale ještě budou muset plán posvětit také antimonopolní orgány států, v nichž firmy podnikají. Je otázka, zda se třeba nezvedne odpor v Číně, kde se akvizice může stát rukojmím obchodní války jako plánované spojení Qualcommu a NXP.
Toto bude jako obvykle nějakou dobu trvat a finální dokončení akvizice se tak očekává až těsně před koncem roku 2021, pokud regulační úřady nebudou proti. Do tohoto schválení a konečného uzavření zůstávají obě firmy samostatné jako dosud.
Galerie: FPGA a další produkty Xilinxu
Zdroj: AMD
konečně 🙂
Tenhle nákup značí, že Zen 3 se zlevňovat hned tak nebude, aspoň ne ze strany AMD. Jsem fakt zvědav na ceny 5600. Jak napsal Jan, plánují kvůli tomu hodně nabrat na maržích a nehodlají vše nechat jen distributorům a shopům. Jenže ti budou samozřejmě svůj kus chtít taky a ne o moc menší než v minulosti.
Kdo to zaplatí? Hádej, můžeš dvakrát.
tak AMD není charita
„za kvalitu se platí.“
Příští rok je tu 10 nm Intel a boj se rozjede nanovo. Tohle jsou jen kecy, jako zákazník bys měl chtít co nejlepší ceny. Jako držitel akcií taky.
Co píše Radek dole je sice pravda, ale nevidím důvod proč to teď hrát na nějakou prémiovou značku, když ten market share ještě nemáš. A pokud nebudeš prodávat Zen 2 tempem jako Zen 3 tak tam ta platform adoption prostě nebude.
Intel si to pak přifrčí s lepším herním i aplikačním výkonem a abys pomalu zase dělal novou architekturu.
„za kvalitu se platí.“
některé výroky zrají jak víno…. žes to neříkal když byl intel tady šest let TOP.
Já si pamatuji Tvé sockování ohledně lidí co si kupují AMD 🙂
Tož pevně doufám, že bys dnes nebyl taková socka a kupoval si Intel. Ten je přeci jen pro socky… 😀
On si Jarda preci vzal i nejaky ten ‚homecredit‘ na nakup ty grafiky, pokud si to dobre pamatuji 😉
OLOLOLOLOOL!!!
Homoškredit!
V té době jsi to přece tvrdil ty a tobě podobní, to si už nepamatuješ? Já jsem jen taková časová ozvěna… Ale nedivím se, že ses chytil zrovna ty. 😁
BTW já tohle netvrdím, já tvrdím, že AMD si dává prémiovou marži. A kromě toho nemám problém doporučit Intel nebo nvidii (zrovna teď tu mám jeden kousek GTX), pokud je to opravdu výhodné.
No jestli opravdu platí že „Fúze s menší, ale výnosnější firmou“ pak by mělo být vhodnější se ptát kdo na tom ušetří t 🙂
Výsledky AMD za 3Q venku. Nárůst net revenue v Computing and Graphics oproti 2Q cca o 20%, celkové výsledky též dost potáhlo Enterprise, Embedded and Semi-Custom, takže konzole.
https://ir.amd.com/news-events/press-releases/detail/976/amd-reports-third-quarter-2020-financial-results
Díky za upozornění.
gogo, čo si kupil 10900K + NH-D15 a 4k? Inak ta MSI doska možno bude chyba, predsa len Asus je ešus. btw …Hlavne to poriadne pretoč a zen sa môže ist zahrabať 😀
ahehe 😀 nie, 10700 za 8 tisíc ako pre mňa, bez k … nepotrebujem pretáčať, 4,6 allcore mi stačí pri dobrej spotrebe … asus už nechcem … na prémiovej doske za 7 litrov ovladače staré dva a pol roka, nejde mi dedikovaná zvukovka … dosku
Msi Meg Z490 Unify, na tej pôjde aj raketa s pcie 4.0, monitor „len“ 1440p Dell Gaming S2721DGF …na grafiku musím čakať 😀 … 4k s frekvenciou aspoň 144 a g-sync by ma vyšiel raz toľko a grafika by nestačila …
Fajna mašina. Tak ju v zdraví uživaj 👍
dík
Souhlas, hezká mašinka! Ať slouží!
Cyberpunk opět odložen, takže jsme získali nějaký extra čas na nákup nových grafik. 🙂
Who cares? Zbytečná hra pro ubožáky, v čem že má být ta hra skvělá ?
Určitě není zbytečnější než tvoje existence. 😀
Mozes tam prcat zensku, ked som to dobre vycital a prave Kean Reeves tam bude v nejakej takejto scene…uzi si to naplno 😀
Gogo, jaké jsou zatím pocity z toho monitoru? 🙂 Celkem nad tím také přemýšlím 🙂
Ač se to krátkodobě uvažujícím akcionářům moc nelíbí, myslím, že je to dobrý obchod, který se firmě v dlouhodobém horizontu vyplatí. Rozšiřování portfolia je krok správným směrem.
Myslím, že je to sňatek z rozumu. Spolu mají do budoucna větší potenciál než samostatně. Myslím, že víc než pouhý součet tržních segmentů bude důležitější případný synergický efekt. Zda společným řešením osloví trhy, kde by každý zvlášť neuspěl.
Když jsem slyšel poprvé o téhle fúzi tak se mi to hodně nelíbilo ale jak nad tím přemýšlím tak jsem nezávisle na Vás došel k tomu Vašemu „sňatek z rozumu“.
Mně se to taky nelíbilo. Ale moji hlavní a asi i jedinou námitku smetli ze stolu tím, že ta koupě sebou nenese další zadlužení. A tak jediný, kdo dneska může mít námitky jsou buď jedni nebo druzí akcionáři, kterým se nemusí líbit to, že najednou získali něco, co získat nechtěli. Třeba akcionářům Xilinxu může vadit i to, že mají pravděpodobně útrum s výplatou dividend. Nebo jim to může vadit i kvůli daňovým zákonům. U nás je zisk z prodeje osvobozen po 3 letech držení. Kdyby měl Čech akcie Xilinxu a dostal za ně akcie AMD, tak se ty 3 roky začnou počítat zase od začátku, což někoho může pěkně naštvat.
Ano to píšete je jasný a čistý pohled ze strany peněz se kterým bezezbytku souhlasím. Ty akcionáře Xilinxu to musí hodně žrát.
Když jsme si přečetl co na to DD tak mám pocit, že si Xilinx s AMD na tom trhu tak nějak zbyly viz http://www.ddworld.cz/aktuality/procesory-cpu/amd-koupilo-xilinx-je-to-oficialni-za-35-miliardy-dolaru-se-otevira-zcela-nova-kapitola-2.html
Předpokládal bych, že takový krok jako fůze/akvizice podléhá schválení většinovými vlastníky. Takže pokud se krok ukáže chybným doplatí na něj oni nejvíce.
Je tu možná ještě jedna výhoda. FPGA jsou typicky pár výrobních procesů pozadu (proti SoC/GPU/CPU), ale za to spíše větších než menších rozměrů die. Takže při nasmlouvávání kapacit u výrobce waferů lze tohoto využít k dlouhodobému plánování (dodržení) odběru nasmlouvaných kapacit.
Například pokud nový proces vypadá slibně a starý dosáhl zajímavé výtěžnosti, je možné preferovat výrobu na pokročilejších procesech bez nutnosti placení sankce za nedodržení odebraných waferů. A získat tak nad konkurencí výhodu výrobního procesu, která jak dnes vidíme se počítá.
PetebLazar:
Předpokládáte sice správně, že to musí schválit akcionáři, ale vzhledem k tomu, že ti významnější akcionáři jsou prakticky stejní:
https://finance.yahoo.com/quote/XLNX/holders?p=XLNX
https://finance.yahoo.com/quote/AMD/holders?p=AMD
tak ti na tom tratit nebudou, tedy nemají důvod protestovat.
Jestli jsou FPGA pozadu o několik generací výrobního procesu, bych si nebyl tak moc jistý. Třeba Intel už dodává 10nm FPGA od srpna 2019, kdežto desktopové čipy na něm ještě nevyrábí.
Pan Holeček to již napsal. Navíc když Intel má svoje FPGA, Nvidia má svoje FPGA a tak Xilinx už asi na trhu v téhle oblasti k fúzi nic lepšího než AMD nesežene. Proto jsou jeho majitelé pod tlakem a nechají se spojit s méně výkonnou firmou. To je ta synergie pro obě strany.
Výroba FPGA i samotné FPGA je na míle vzdálené mým zájmům tak netuším a ani na to nemám názor. 🙂
Zase ale akcionáři Xilinxu dostali k ceně svých akcií plus +40%. Takže je minimálně teď můžou prodat s nějakým ziskem ještě před tou fúzí, i kdbyz toho tu daň zaplatili.
Tak ten 40% úplatek mi unikl. Ach ty úniky.
Cena je těch 140něco dolarů za akcii, ale před prosáknutím drbů na veřejnost byla cena 102-105 dolarů. Asi takto nějak vysoký příplatek je u akvizic vždycky, tady je možná lehce vyšší kvůli tomu, že je to transakce v akciích (vyšší riziko).
Jan Olšan:
Ona ta cena Xilinxu je aktuálně jen 120 dolarů. Tedy většina toho příplatku je zatím jen virtuální. Navíc, jak klesá cena akcií AMD, tak ten příplatek se taky snižuje, teď to vychází na asi 131 dolarů za akcii.
Aktuálně je cena Xilinxu vyšší, ale je to zásluhou té akvizice. Já to beru před tím boostem co přineslo to provalení zprávy a ta vyjenaná cena na topm bude stejně, taky je vztažená k „před“.
Jan Olšan:
Já to myslel spíš obráceně, že aktuální cena nedosahuje ani zdaleka té akviziční (je blíž k té původní). A ta akviziční je jen takový příklad, jak by to mohlo vypadat. Jediný podstatný údaj je ten koeficient 1,7234.
Tedy zatím na tom akcionáři Xilinxu vydělávají těch cca 15 %, o které se liší cena před a současná.