Tržby AMD v Q4 2019 překročily 2,1 miliardy $, ale Epycy se neprosazují proti Intelu

AMD v roce 2019 dosáhlo tržeb 6,731 miliardy $, stále ale nezískalo významné prodeje v serverech. Letos ale mají celkové tržby jít nahoru až o 30 %.

87

Včera jsme zde probírali (s menším zpožděním) finanční výsledky Intelu, který měl loni rekordní rok, ačkoliv asi vzhledem k problémů s 10nm procesem a sílící konkurenci od AMD leckdo čekal spíš zhoršení. Včera vydalo výsledky oznámilo i AMD, takže lez doplnit obrázek i z druhé strany. Vypadá to, že přes všechna zlepšení v architektuře a modernější výrobní proces zákazníci jednoduše nejsou moc ochotní k němu od Intelu přejít.

 

Čtvrtý kvartál dle plánu, marže se zlepšuje

Po třetím kvartálu (kdy mělo tržby 1,801 miliardy dolarů), očekávalo AMD v prognóze, že v Q4 2019 dosáhne tržeb 2,05–2,15 miliardy. Toto bylo splněno, firma se trefila mírně nad střed odhadu, ale nepřekonala ho: tržby jsou nakonec 2,127 miliardy $; jde o 18% zlepšení proti loňsku. Z této částky zbylo 348 hrubého a 170 milionů dolarů čistého zisku, což dělá 15 centů na jednu akcii.

AMD se totiž podařilo meziročně také dost zlepšit marže (asi dílem odcházení starších hodně zlevněných produktů, dílem nástupem nových dražších, jakou jsou highendové Ryzeny 9). V Q4 2018 byla hrubá marže 38 %, teď se dostala na 45 %, což je pořád výrazně méně proti Intelu nebo Nvidii, ale umožní to AMD snad být stabilně v zisku, aby bylo schopné financovat dlouhodobý další vývoj. V Q3 2019 byla marže ještě jen 43 % a na Q4 se původně očekávalo 44 %.

AMD financni vysledky za Q4 2019 tabulka
Finanční výsledky AMD za Q4 2019

Celoroční tržby: 6,73 miliardy

Současně bylo uzavřeno účetnictví za celý rok: tržby dosáhly 6,731 miliardy dolarů, což je poměrně nízko (zásluhou asi zejména slabší první poloviny roku, kdy se špatně prodávala GPU kvůli dozvukům kryptoměnové bubliny). Loni v roce 2018 mělo AMD tržby 6,475 miliardy, proti tomu jde tedy o nárůst jen o nějaká 4 %. Čistý zisk byl za celý rok 341 milionů dolarů – proti téměř stejným 337 milionům v roce 2018. Ovšem od té doby přibylo akcií, takže se snížil zisk na jednu – za celý rok 2019 dělá 30 centů (2018: 32 centů). Polovinu účetního zisku tedy AMD vytvořilo v posledním kvartálu – v ostatních čtvrtletích víceméně tržby spíš hlavně kryly samotné fixní náklady firmy.

AMD financni vysledky za cely rok 2019 tabulka
Finanční výsledky AMD za celý rok 2019

Jinými slovy AMD potřebuje pořád o dost zvýšit prodeje, aby mělo větší finanční polštář, přičemž by mu asi současně prospělo, kdyby více investovalo do vývoje, což by ale opět potřebovalo další tržby navíc k ufinancování. RD a investice ovšem firma průběžně zvyšuje, v Q4 2019 dosáhly 601 milionů dolarů. Takto vysoké výdaje AMD mívalo před nějakými šesti až sedmi lety, než začala táhlá série restrukturalizací a škrtů, která kvartální náklady (v nichž jsou i investice) stlačila na pouhých 400–450 milionů/čtvrtletí.

AMD financni vysledky za Q4 2019 trend trzeb
Finanční výsledky AMD za Q4 2019: vývoj tržeb za poslední dva roky

Co naopak ale hodně kleslo, je zadlužení. Principiální dluh byl zredukován na jen 524 milionů dolarů, přitom na konci roku 2018 byl ještě 1,528 miliardy $. Ke konci roku mělo AMD 1,5 miliardy dolarů hotovosti, což je proti zbytku dekády také o dost lepší.

AMD financni vysledky za Q4 2019 dluh
Finanční výsledky AMD za Q4 2019: vývoj dluhu

Jednotlivé divize: Ryzenům se daří…

AMD nezveřejňuje moc šikovné rozdělení tržeb mezi jednotlivé segmenty, nicméně i rozpis mezi klientskou divizi Computing and Graphics a enterprise/embedded sektor hodně osvětluje. Lví podíl na výsledku v Q4 2019 měla právě divize Computing and Graphics. Ta dosáhla tržeb 1,66 miliard, což by v posledních dvou letech byl celkem slušný výsledek i pro kompletní AMD. Proti tržbám v Q4 2018 je to nárůst o 69 % a vyneslo to provozní zisk 360 milionů dolarů.

Strůjcem zde byly hlavně procesory Ryzen, u nichž se zvýšila průměrná prodejní cena i množství prodaných kusů. Lepší ceny mělo AMD také za GPU, ale ta asi k výsledku tak silně nepřispěla. Údajně jejich prodeje narostly o víc jak 10 % proti Q4 2018, ale to bylo období po prasknutí bubliny kolem těžby kryptoměn, kdy by měly prodeje být nízké.

AMD financni vysledky za Q4 2019 jednotlive segmenty
Finanční výsledky AMD za Q4 2019, jednotlivé segmenty

Ale Epycu Rome pořád schází prodejní úspěch

Naopak poměrně slabý výsledek má divize Enterprise, Embedded and Semi-Custom, v níž jsou kromě embedded produktů také serverové procesory (tedy Epyc) a konzolová APU. Ta v minulosti AMD hodně držela nahoře, či možná spíš vykrývala nízké tržby klientské divize, ale teď se karta obrátila. Tato divize měla ze všeho dohromady tržby jen 465 milionů (s provozním ziskem 45 milionů). Je to sice o 7 % více než loni, ale pořád to znamená, že tržby z procesorů Epyc – a tedy jejich prodeje – jsou dost nízké.

Pravděpodobně nejsou vyšší než nějakých 250 milionů, což si porovnejte se 7,25 miliardami, které za Xeony inkasoval v tomto kvartálu Intel. Meziročně se prodeje Epyců údajně podle AMD zvedly o významná procenta, ale je to zřejmě zamaskováno poklesem prodejů APU pro konzole, protože současné generace PlayStationu a Xboxu končí.

AMD Epyc vizualizace procesor Frontier 1600

Každopádně ale pořád platí, že se AMD nedaří urvat z koláče serverových procesorů Intelu žádný významnější podíl. Tržní podíl má pravděpodobně kolem 5 %, ale podíl na tržbách ještě nižší než to. Ani v mnohém kvalitativně lepší a výkonnější produkt, jímž 7nm Epyc Rome podle všeho je, tedy zřejmě nestačí k prolomení ani zmírnění dominantního postavení Intelu.

Výhled na rok 2020: tržby až 8,75 milliardy?

Zbývá doplnit ještě prognózu na následující období, která je opět součástí kvartálních výsledků a je neméně důležitá, protože zpravidla hodně přesně předpovídá příští výsledky. Pro první čtvrtletí AMD čeká tržby 1,8 miliardy dolarů (s tolerancí 50 milionů nahoru či dolů), což by bylo meziroční zlepšení o 42 %. Hrubá marže by mohla být okolo 46 %, ovšem jde o non-GAAP číslo. První kvartál bývá normálně slabý (to je dáno sezónními faktory), takže takto vysoké tržby by mohly naznačovat, že v roce 2020 AMD nabere signifikantně na dynamice, což se to v roce 2019 s výjimkou jeho závěru ještě moc nepovedlo.

AMD financni vysledky za Q4 2019 prognoza
Finanční výsledky AMD za Q4 2019: prognóza na Q1 2020 a celý rok 2020

A skutečně, AMD uvádí, že tržby za celý rok 2020 by mohly narůst o 28–30 % proti roku 2019, což by bylo docela „velké“, znamenalo by to 8,6–8,75 miliardy dolarů, pro AMD výrazně lepší výsledek, než jaký v historii kdy mělo. Proti Intelu nebo i proti Nvidii to ale pořád bude poměrně málo. Je také třeba mít na paměti, že částečně na tom bude mít podíl návrat konzolových příjmů, protože koncem roku se začne prodávat nový Xbox a PlayStation, a to zřejmě ve značném množství a s výrazně vyšší cenou za jeden čip, než u dnešní dojíždějící generace. Konzole během svých silných období přinášely AMD relativně hodně tržeb, ale relativně menší míru zisku, což se odrazí na maržích. Zprůměrovaná hrubá marže se asi hlavně z tohoto důvodu do konce roku sníží, takže průměr na celé AD 2020 bude 45 %, zatímco bez vlivu konzolí by asi průměr marží dál rostl.

Galerie: Finanční výsledky AMD za Q4 a celý rok 2019

Tržby AMD v Q4 2019 překročily 2,1 miliardy $, ale Epycy se neprosazují proti Intelu
Ohodnoťte tento článek!
4.8 (96%) 20 hlasů

87 KOMENTÁŘE

 1. Ono má AMD opravdu zájem prodávat EPYCy, já myslel, že jen žertuje? Ani skoro 1/2 roku po uvedení EPYC 7002 není na trhu DIY základní deska pro dual SP3 s PCIe 4.0. Nevyužilo ani možnosti dodat na trh WS platformu s octa-channel, RDIMM/ECC/vyšším počtem PCIe slotů(linek má víc než dost). Neuvedlo alternativu proti 3647 (>256GB, >4GHz). Pohrdlo i zájemci o WS <24c, ale nezdrželo se zvýšení US$/core (39×0),MB. Intel pravděpodobně partnerům silně snížil ceny Xeonů u větších odběrů (list price je snad pro 1000 kusů), takže motivace cenou není asi tak velká jak by se mohlo z marketingových materiálů zdát.

  • Začal jste dobře a logicky. Bohužel jste to zabil zase řečma o Intelu. Kdybyste si totiž prostudoval výsledky Intelu, viděl byste, že průměrná cena Xeonů (dobře, produktů DCG, kde Xeony tvoří většinu) meziročně vzrostla o 5 % při růstu prodejů o 12 %. To na nějaké silné snížení cen, o kterém mluvíte vy, opravdu nevypadá.

   • Ono je to ovlivněno hlavně ekonomickou situací ve světě. Pro obyčejné lidi co mají relativně pořád žlab vysoko platí při nákupu cena výkon. Pro firmy kde je díky vrhání na trh obrovského množství inflačních peněz s přístupem k nim snadný jako nikdy za opravdu trapné úroky. Naopak hrozba záporných úroků na účtech firem a movitých lidí je vede k nedůvěře k bankovnímu systému a tím samozřejmě k měně a nakupují jak zběsilý a bez ohledu jam moc je ten nákup efektivní. Dnes je hlupák ten co nechá peníze na účtě a to včetně rezerv.

   • A vy víte kam se v mezidobí posunul zájem trhu? Při posunu zájmu k více core/CPU se to projeví růstem obratu i průměru. Průměrná cena bude dána celkovým výsledkem. Jelikož neznáme přesné složení prodeje Xeonu, nelze přesně rozklíčovat co se děje. Vyloučit či potvrdit tak moje doměnka nelze (na základě pouhého počtu, průměrné $CPU, obratu) .

    Ad navýšení slevy pro významné odběratele, ta určitě existovala i v minulosti (takže řeč je maximálně o dopadu její případné změny na obrat).

  • a ať tu nikdo neargumentuje s tím, že už konečně brzo přijdou laptopym. to „brzo“ to je už několik let a pořád nic. laptopy s amd nepřijdou, nikdo je nechce, vždy to tak bylo a bude.

     • jen ve zkratce..
      -konzole nejsou svata krava
      – kolik ma AMD v mobilnim segmentu. k tomu tady byl clanek. Muzes si jej najit ale je to vic nez „par procent“. je to nekde okolo.15%
      – Servery a celkove OEM jsou dlouhodobe zalezitosti

      • bat by jsi se mel spis ty za ty hlouposti co tady strilis od pasu

      • Samozrejme, „vyhrozuji“, co jineho..treba ti poslu smilika 😛
       Ty mas dost..
       Jinak, pokud nemas jasno v rozdilu jednotky procent a 15%..tak si bez vzit treba milionovy uver do banky na tech 15% misto „par procent“..myslim, ze rychle zmenis nazor :))

      • o 15% bych rozhodně neprohlásil, že to jsou desítky procent, nebo nějak závratný číslo. a při poměru 85% k 15% je těch 15% zanedbatelný nic.

      • Ty uz ani nevis, co sam pises… napsat „par procent“ oproti 15% je asi podobne, jako pujcka za 3% nebo za 15%.

       „8B3CE273 29.1.2020 at 9:16
       ukaž mi kdy naposled mělo amd na trhu s laptopy větší market share než jednotky procent…“

      • nauč se číst. dokonce i v citovaném textu je napsáno jednotky. 15% je 1.5 desítek procent, tj. jedna desítka, ne několik desítek.

       srovnáváš to nesrovnatelný, úrok 15% je možná hodně, ale v reálném světě je to absolutně nic.

      • Koukam, ze nejsi jen expert pres trzni podily, ale i matematiku a bankovni pujcky 😀

      • predne, bankovni uroky nijak nekoreluji s podily na trhu cehokoliv, experte na demagogii 🙂

      • No jo Hnizdile, az na to, ze smysl byl uplne jiny a nema nic spolecneho „s korelacemi“. Ale chapu, ze si potrebujes najit neco, aby jsi ukazal, jak jsi moudry..
       Primer uroku byl jen ukazat po lopate, ze neni jedno, jestli prohlasim ze je neco v jednotkach procent, kdyz ve skutecnosti je to udavanych 15% s vyhledem na 20%. Zbytek jsou diskuse o nicem, protoze dotycnemu pismenko-cislicovemu unika podstata sdeleni obdobne jako tobe a ani ten „polopatisticky“ primer evidentne nestaci…

      • tombomino 29.1.2020 at 13:30 tobe zas unika, ze prirovnavat podily na trhu k dramatickemu efektu urokovych sazeb je stejne jako srovavat jabka s ludolfovym cislem. oboji se da pocitat.

      • tak i 100% je porad 100xjednotka procenta..ale asi se shodnem, ze to neni obvykly zpusob pouziti ‚jednotek procent‘ 🙂

   • Vzelaní ľudia a tí, ktorí vedia o čom hovoria a čo chcú (tých neni veľa) si kúpia AMD, lebo je výhodnejši a rýchlejší atď. Ostatní zakonzervovaný nevidia nič iné ako modrého miláčika. Tak im treba. Ich chyba.

      • muck 🙂 ja jsem nezacal delit lidi na vzdelane a „ty ostatni“ „kterym treba“, tomu se dnes preci rika pravda a laska, nenilezpravda? 😉

      • Ale jo, začal. Lidský intelekt (který lze poměřovat vzděláním – samozřejmě ne tím formální) není ve společnosti rovnoměrně rozdělen. To je prostě fakt, se kterým se moc polemizovat nedá.

       S čím ale polemizovat lze, je tvé automatické zařazení intelektuála do tzv. „pražské kavárny,“ což už je svým způsobem nadávka a hlavně paušální zařazení. Stejně tak sis vymyslel, že tito lidé „vědí co je pro plebs nejlepší.“

      • Tynyte, v podstatě máš pravdu, tou poslední větou jsi ji ale zabil … tohle si Hnízdo určitě nevymyslel 😀 Dávají to najevo dnes a denně, je to nepopiratelný fakt, jako když svítí slunce …

      • tynyt 29.1.2020 at 15:39 mluvis o pausalnim zarazeni, ale zcela zcestne pausalni spojeni „vzdelanych lidi“ s „koupi AMD“, coz je naprosto nekorelujici, nepravdive, demagogicke a hlavne PAUSALIZUJICI spojeni, ti jaksi nevadi.
       Ano, takovych vyprazdnenych demagogu vydavajicich se za „vzdelane“ lepsolidi s usty plnymi pravdy, lasky vidime dnes vsude plno. S tim delenim na „vzdelane“ a ty druhe, chude duchem, ktere je treba prevychovat, s tim prisli prave takovi „kavarnici“. To neni pausalizovani, to je soucasna dennodeni realita, ktera se vali odevsad.

      • Jj, to je jako tvrzení některých že Intel si koupí jen debil protože AMD je jasně lepší, apod. Přitom debil je jedině ten co takovou hovězinu tvrdí. 100 lidí 100 potřeb pokud by jen jednomu vyhovoval zcela objektivně Intel, tak je debil?

       Já to někde psal, ale rád zopakuji.

       2 roky zpět jsem dělal upgrade počítače: deska, cpu, paměti.

       Intel měl vyšel na 22.5 tisíce (Z370 deska, 8700k a 32GB RAM) a můj výkon v aplikaci/hře pro kterou byl ten upgrade zamýšlen vzrostl na 150% původní sestavy.

       Kdybych zvolil AMD, stálo by to 17 tisíc (B450 deska, R52600, 32GB RAM). Výsledný výkon by byl 120% původní sestavy.

       A teď počítejme 1% výkonu navíc u intelu mě přišlo na 450 korun, 1% výkonu navíc by mě u AMD přišlo 850 korun.

       Kdo by kupoval AMD a ne Intel? Navíc 20% výkonu navíc oproti původné sestavě by vůbec nebyl důvod k upgradu.

       Jsem nevzdělaný, to souhlasí. Ale jsem dostatečně chytrý abych koupil to co je levnější a to byl, světe div se, Intel.

      • Nemám vůbec nic proti tomu rozhodnutí, ale k té argumentaci… Teda popravdě tohle utápění ceny komponenty, o kterou jde, v ceně celé sestavy, IMHO nedává smysl. Už dlouho mi to leží v žaludku, tak pardón, že zareaguju zrovna na vás.

       Příjde mi, že když dělám nějaké rozhodnutí, tak je IMHO žádoucí, abych posoudil jeho vlivy a tu je lepší si jejich efekt co možná izolovat, ne ho schovat, což se děje, když k tomu přihodím další společné věci (SSD, skříň, RAM, etc…). Pak skutečný rozdíl spíš zastírám.

       Připočtení dalších komponent je asi na místě v případě desky nebo ještě RAM, pokud pro různá CPU potřebuju různou. Ale striktně vzato by se vlastně mělo spíš kalkulovat s rozdílem ceny (třeba té desky) – tj. když jedna platforma potřebuje o tisícovku dražší RAM, tak to přičíst k tíži, ale ne tu společnou část cen, která je nezbytná, ale konstantní.

       Tenhle styl výpočtu poměru cena výkon IMHO jenom kalí vodu. Dám dva příklady, proč tomu tak je, aby bylo vidět, že to nedává smysl obecně. Ať už člověk preferuje jednu (levnější), nebo druhou (dražší) značku, takže nejde o červeno-modrej spor 🙂

       Když k ceně třeba CPU (nebo grafiky, to je jedno) připočítám všechno ostatní, tak mi vyjde, že procesor dražší třeba o 50 % je nakonec dražší třeba jenom o 10 %, super! Ale to je absurdní, protože jsem si CPU nijak nezlevnil, akorát jsem si zkreslil informace, které potřebuju pro svoje rozhodování.

       A úplně stejně se tímhle dá zkreslit rozhodování ve prospěch levnější alternativy. To pokud bych se tvářil, že vyšší cena absolutně není možná, takže v tom vašem případě bych pprostě řekl, že to PC musí stát 17 tisíc a na základě toho pak řekl, že 8700K je naprosto hrozný, protože jsem kvůli němu musel osadit jenom 16 GB (takže pomět cena/výkon o polovinu horší) a ještě použít menší SSD, nebo tak něco.

       —————————————————-
       Ono přece není automaticky blbost ani problém koupit CPU, jako tady, který má horší poměr cena výkon, když má vyšší ten absolutní výkon – to je skoro vždycky u vyšších modelů ten případ. Není to třeba takhle vyargumentovávávat/omlouvat, IMHO.

       Tady to argumentování cenou sestavy, to je zcestné/nepotřebné/kontraproduktivní uvažování. Ono taky, skříň nebo SSD nemá žádný CPU výkon, takže se nabízí otázka, proč ho zahrnovat do poměru cena/výkon procesoru.

       Ono taky, hrozně závisí na tom, jestli máte neomezený rozpočet (ovšem taky by se mělo pamatovat, že ty peníze navíc by se daly využít jinak, takže úplně „bez dopadu“ nikdy nejsou), pak na to spíš můžete nahlížet jako v tom prvním druhu „omylu“, nebo jestli máte pevné peníze a s tím musíte vyčarovat co nejlepší PC – pak se člověk často musí řídit tím druhým „omylem“ a koukat na to, jestli mu příplatek za trochu vyšší výkon nerozbije celek třeba nutností omezit RAM.

    • Takoví lidi hlavně nekoukají na značku, ale na své potřeby a pak k těm potřebám nachází vhodný produkt. Možná to nevidíš, ale mohou existovat lidé, pro jejihž potřeby je nabídka Intelu lepší než AMD.

     To samé je AMD vs NV. Třeba RX5700XT je výhodnější v poměru cena/výkon než RTX2070 Super, ale spousta lidí kupuje NV, protože Superko nabízí featury, kterým AMD nemůže konkurovat. A rozdíl ceny je pro cílovou skupinu zanedbatelný.

 2. Technicka k novym konzolim…
  narust nakupu chipu se nejspis projevi az 2H, kdy se zacnou vyrabet konzole. Je dobre mit i na pameti, ze prodeje prvni a druhy rok od uvedeni jeste kanibalizuji doprodeje stavajicich konzoli. Takze minimalne za zacatku to zase takova svata krava taky neni.

 3. No, je to beh na dlhú trať…
  …ale už také výrazné zníženie dlhu, nejaký ten zisk a prísľub stáleho príjmu – konzoly/cpu/gpu – dáva nádej do budúcnosti na väčšie €€€€ aj podiely na trhu.

  • Já se spíš bojím, aby je ty konzolové čipy naopak nedusily. Po tom co se proslýchá je jasné, že právě ony vezmou významnou část omezených výrobních kapacit. Snad se naplní zprávy o významném navýšení výrobních kapacit.

   • konzole jsou ale poměrně dobrá páka. Sice na nich nevydělávají a snižují jim marže, na druhou stranu celý ekosystém stojí na AMD, a to má přesahy i do PC trhu. Tím spíše, pokud se potvrdí, že nový Xbox bude schopen provozovat PC hry.

    • Konzole běží na železe od AMD již sedm let a nějakou páku nevidím (prozatím). Dle mého, pokud má být AMD v gamingu bráno vážně a ne jen jako (expresivně řečeno) zgrb z konzolí, musí být vidět, něco investovat. Když se podíváte třeba na ESL kanál, velké gamingové akce, apod., které mají zvl. mezi mladými velkou sledovanost, čí reklamy tam vidíte? Tohle je páka, ne že ne.

     • no tak já teda tu páku vidím. Krásně to bylo vidět na RDR2, kde těm, co měli AMD grafiky ta hra jela hned první den, kdežto hráči s nvidiemi měli problémy.
      Reklama je marketing, nikoli páka. 🙂

      • Bože, bože, jedna hra z kolika? Ze 100? To je argument jak noha.
       Mimochodem, pokud se jim nedejbože seběhnou objednávky na konzolové čipy tak že budou muset ořezat své PC produkty tak hodně zapláčou, můžeš si tu říkat o pákách, ekosystému a přesahu co chceš, to bude tak všechno.
       Já jim přeji, aby jim skutečně výrobce navýšil ty kapacity tak jak se povídá.

      • Tak je to jedna z top her minulého roku. To myslím není úplně málo. A obecně vzato, dávno je pryč doba, kdy vyšla nová hra a AMD teprve začalo hledat proč grafika ve hře nefunguje správně. To je prostě pryč, zůstaly takové ty běžné chybky, které se projeví jen ve specifických případech, a které řeší oba výrobci.

       Co se objemu výroby týká, tak to máš samozřejmě pravdu. Nicméně je tu faktor dopravního zpoždění, konzolové čipy se velmi pravděpodobně vyrábějí právě dnes, aby byly připraveny pro start výroby konzolí, který bude asi někdy v létě, což znamená, že tím stihnou Sony+MS prodeje na vánoce. Pak tipuju, že se prodeje konzolí ustálí na nějakých rozumných počtech, takže výroba by mohla stíhat. A pokud AMD zabere většinu uvolněných kapacit po Applu, nevidím druhou půlku roku jako problém, ale naopak jako šanci výrobu rozvinout. Kritické bude tedy IMHO první pololetí tohoto roku. A to se ukáže podle toho, jak budou vypouštět další nové 7+ nm produkty.

      • Na RDR2 bylo krásně vidět tu páku naštvaných hráčů, když po PC launchi měla hra na Metacritics hodnocení 3,7. A problémy šly napříč hw, jak uživatelů grafik AMD, tak Nvidia, což se dá lehce dohledat. Paradoxně nejlépe na tom byli uživatelé Intel procesorů, protože u nemála uživatelů s AMD procesory 3000 řady byl v mnoha případech potřeba update BIOSu mobů (vzpomínáte na problémy Destiny 2?). Vím to, protože jsem to pomáhal řešit u několika známých. A to pomíjím další krkolomná řešení, které na svých stránkách Rockstar nabízel, aby šla hra vůbec spustit, nezávisle na hw. Pokud má být tohle páka, jak budou vypadat PC launche budoucích konzolových portů, tak potěšpánbu.

    • Ty přesahy do PC trhu by byly v tom co citujete, spíše finančně negativní. Když by šly provozovat PC hry na Xboxu, tak by hráči neměli motivaci kupovat nabušená PC, tedy AMD by neprodalo ani CPU, ani grafickou kartu. Místo toho by prodalo jeden čip, velký jako kráva a výrobně tedy dost drahý, za režijní cenu + trocha zisku.
     A věřte nebo ne, většina konzolistů vůbec neřeší, co je uvnitř za železo.

  • já to vidím podobně a v podstatě jsem to očekával. Pokud chce AMD dlouhodobě uspět, musí splatit dluhy, nabrat hotovost a mít v pipeline dlouhou řadu úspěšných produktů, tj. silné oddělení R&D. To jde přímo proti finančním výsledkům a hlavně earnings.

   • Dluhy snižuje. A to je asi to jediné, co plní. Náklady na výzkum rostou výrazně pomaleji, než tržby (tržby meziročně +50 %, R&D +6,5 %), bohužel ostatní náklady rostou výrazně více, než je těch 6,5 % na vývoj.
    Jinak ono to nejde proti finančním výsledkům. U silně rostoucích firem, což AMD je, berou investoři v potaz hlavně růst obratu. Zisk vem čert. Peníze je lepší investovat (nebo splácet ty dluhy), než je danit a vykazovat čistý zisk, který na nic firma nepotřebuje (když nevyplácí dividendy).

    • náklady (investice) na výzkum je taky poměrně složité alokovat. Odborníci nerostou na stromech a AMD nemůže řešit tento problém „indickou kvantitou“ jako Intel (kterému to nijak nepomáhá). Od určitého okamžiku je přeplácení výzkumu spíše kontraproduktivní – viděl jsem to i v naší firmě; vývojáři přejdou do latentního stavu notorického schůzování, protože ten tým se tak rozroste, že jej nelze racionálně řídit.

     Na investice je ovšem třeba mít napřed ten kapitál, že? Ideálně vlastní…

     • V příspěvku, na který jsem reagoval, píšete o potřebě silného R&D. Když vám napíšu, že moc neroste, tak mi zase napíšete, že je kontraproduktivní, aby výrazně rostlo.
      Vlastní kapitál je samozřejmě na investice nejlepší. A nemyslím si, že by to teď byl až takový problém. Přeci jen i po těch investicích jim zbylo přes 300 milionů zisku.
      Moc nechápu to navážení do Intelu. Ten právě přistupuje k investicím a podobným věcem dost racionálně. A je to vidět na ziskovosti. Nebo máte pocit, že Intel to dělá neracionálně, proto má 60% marži, kdežto AMD to dělá racionálně, proto má 45% marži?

      • Silné oddělení R&D ale znamená něco jiného, než zavalit ho penězi. Jedna věc je vrátit zpátky objem financování z doby před krizí (plus řekněme nějaký nárůst za inflací plus contingency cca 5-10%), druhá věc je slepě tam utopit trojnásobek původního rozpočtu.

       Co se Intelu týká, to je klasická ukázka economy of scale. Ale na druhou stranu, kde má takovou pozici, aby válcoval konkurenci jako to dělá v segmentu CPU? Kromě hradlových polí, kde koupil Alteru, už nikde. Modemy, to je velký průser, který vedl až k prodeji divize poté, co byl Intel zažalován Qualcommem, wifi byznys mele z posledního, jejich aktuální adaptéry mají neskutečné problémy s kvalitou, networking je stínem bývalé slávy, storage detto (slavný Optane se stal „přídavkem“ do sestav, kde jej na sílu cpou všem). A grafická divize, to je případ jak vystřižený z Kocourkova. Softwarová divize, to je taky srandy kopec. McAfee je shit všech shitů a zbavují se jej už i americké korporace. Třeba Landesk, kdysi velká akvizice, už Intelu zase nepatří, navíc byl převálcován Microsoftem (SCCM). Z pohledu finančního je to tedy OK, z pohledu technologického ale maximálně průměr, spíše podprůměr. Znova připomínám, že tohle vše je možné jen proto, že Intel se o tyto divize nemusí tak moc starat a v podstatě je dotuje z prodeje procesorů.

      • tynyt:
       Nezapomněl jste se v minulosti či v nějakém alternativním vesmíru?
       1) McAfee už Intel dávno nevlastní.
       2) Qualcomm vůbec Intel nežaloval (žaloval Apple).
       3) Wi-fi 6 podporují nativně jen Ice Lake, konkurence ani ťuk.
       4) Optane už dávno nefrčí díky tomu, že by se dávaly do sestav, ale proto, že se z nich dělají DIMM paměti pro nové Xeony.
       5) Mobileye je aktuálně asi nejrozšířenější AI pro auta (druhá je nVidia).

       Jo a k tomu R&D. Nevím, čemu říkáte před krizí, ale za rok 2008 to bylo v podání AMD 1848 milionů. Za rok 2019 pak 1547 milionů. Přitom obrat měli tenkrát 5,8 miliardy, teď 6,8 miliardy. A pro srovnání Intel za tu dobu své R&D zvýšil na trojnásobek.
       Klidně se ale utěšujte tím, jak to AMD dělá skvěle a Intel naprosto dementně.

      • Tak ještě jednou:
       ad 1) no a? Úpadek nastal za jeho éry
       ad 2) jistě, ale čipy „vyvíjel“ Intel
       ad 3) nepodstatné, řeč byla o běžných adaptérech, ne ptákovinách pro blbečky (kteří netuší, že vše od AC nahoru včetně je fyzikální/praktický nesmysl)
       ad 4) na to, že slibovali nové úložiště pro běžná PC, je to znak únikové strategie
       ad 5) tenhle byznys s AI je už dnes mrtvý. A stačila jedna smrtelná havárka (naštěstí).

       No a k tomu R&D: ano, přesně to jsem psal kus výš. Nezáleží až tolik na tom, kolik se investuje, ale jak, jinými slovy peníze jsou podmínka nutná, nikoli však postačující. A Intel se ztrojnásobeným rozpočtem na R&D stále nemá ani těch 10nm, které sliboval na rok 2015… oproti tomu AMD se směšným obratem, marží a pidimálním rozpočtem na R&D zvládlo to, co Intel ne. Udělali chytrá rozhodnutí, vsadili vše na jednu kartu. Pomohlo jim TSMC, ale to nepracovalo pro ně, jedou si svůj vlastní byznys. Ale AMD bylo první, kdo na 7nm začal vyrábět velké čipy. Nejprve grafiky, poté komplexní procesory.

       P.S.: já se ničím neutěšuju. Pro mě je konkurence zárukou vývoje, takže Intel, který je nyní bezradný a neschopný udělat složitá rozhodnutí, protože má ještě dobrý finanční výhled, pro mě není dost dobrý. Dnes tady tvrdím, že jej to v budoucnu dožene a tvrdě postihne. Třeba se pletu, ale pýcha vždy předchází pád.

      • ad4/ Optane nema pro „consumer sferu“ skoro zadny prinos, tim padem zadny smysl. Pokud se vedou debaty (a vetsinou i opravnene) jaky prinos ma prumerne dobre SATA3 SSD oproti NVMe SSD a vysledek je, ze zase tak moc velky ne, tak Optane oproti NVMe je prakticky nula, vyjma velmi specifickeho nasazeni. Kdyz se to prepocte na cenu jako pomer vykon/cena, tak je Optane pro consumer oblast nepouzitelny.
       V serverech to treba vyuziti nekde najde, ale tim padem ta technologie nedozna dalsiho rozsireni.

  • 20 % je dost bída. Tedy nevím v jakém kontextu, jestli mezičtvrtletně nebo meziročně (při letmém pohledu na tu konferenci mi toto číslo uniklo), ale to je jedno. Intel měl v tomto segmentu +15 % mezičtvrtletně nebo +12 % meziročně. Takže za většinu z těch 20 % může růst trhu a ne získávání podílu na úkor Intelu. Když se k tomu připočte nízká výchozí základna, tak to dohánění Intelu tímto tempem (které si Lisa pochvaluje), by trvalo minimálně 10 let.

  • Kolik tech 20% dela v praxi..tezko rict. Taky bych rekl, ze to jde obtizneji, nez si AMD predstavovalo. Spominanych 10% na konci roku bych taky povazoval za uspech.
   @RH..jde to ztuha, minimalne trend tam je, coz je pro AMD dulezite. Kazdy, kdo se trosku kolem nejakeho HW motal vi, ze je to proces na roky. Na druhou stranu, to co se jim podari urvat, zase bude mit dlouhodobejsi efekt, nez treba domaci Retail. Apropos Retail..myslim, ze strategie AMD se prosadit nejprve tady, se jim osvedcila. Uvidime co notebooky, tam by to mohlo jit trochu snaz nez Servery.

  • Teda nejsem si úplně jistý, jestli se těch 20 % týkalo Epycu, tam jsem nepostřehl, že by říkali takhle přesné číslo.

   Co tam zaznělo bylo toto:
   „So, what we said in 2019 is, 2019, overall, we grew 4%. On an annual basis, but, excluding semi-custom, we grew over 20% through all the rest of the businesses.
   If I do that same type of calculation, excluding semi-custom for 2020, we would still say the rest of the businesses would grow greater than 20%.“

   Tím se míní, že zatímco v roce 2019 byl celkově 4% nárůst tržeb a v roce 2020 má být těch +28-30 %, tak je to ovlivněné těma konzolema, a pokud by se konzole odečetly, tak z toho vychází, že tržby zbytku AMD celkem by v 2019 narostly ne o 4, ale o víc než 20 %. A teď v roce 2020 by to bez konzolí bylo zhruba stejné, čily Ryzeny+GPU+Epyc budou mít dohromady víc jak 20% růst tržeb proti 2019.

   Jinde řekli, že servery budou letos růst o dost víc než ostatní produkty, takže v roce 2020 o víc jak 20 %, kdežto ty Ryzeny/Radeony zase třeba méně než těch průměrných 20 %.

 4. Tak AMD roste, podíl na trhu serveru roste, podíl desktopu roste, investice do r&d rostou… Co byste si jako představovali? U serveru je to na dlouhou trať. Epycy už se pomalu dostávají do všech cloudu. Akorát samozřejmě nikdo hned nevýhodi Intel a nepobezi pro AMD. Bude to postupná výměna. Dokud se Intel nesrovná s AMD. AMD podle mě dělá co může a stěžovat se nemůže. Ani nemají kapacitu na větší výrobu. Tenhle rok u tsmc výrobu navýší a pak zase můžou urvat víc. Myslím, že trend nastavili dobře a chce to pár let počkat. Nicméně už teď v cenikach Intel i AMD parádička! Jen tak dál. Ještě zatlačit víc na nVidii (jako 5600xt vs rtx2060) a budou krásný ceny všude. A hlavně doufám, že Intel se svými gpu taky přispěje k modelaci cen směrem dolů.

 5. Za mě nejsmutnějším číslem hospodářských výsledků je odhad růstu na pouhých 28-30 % ročně. Přidání 2 miliard ročního obratu není zrovna ambiciózní cíl. A to AMD odhaduje vždycky dost na krev a nenechává si nějakou rezervu pro příjemná překvapení.
  Třeba před rokem očekávali za rok 2019 růst obratu o „Up high single digit percentage y/y“. A ve skutečnosti byl růst jen o necelá 4 %. To jim nevyčítám, ten odhad byl vcelku přesný, spíše bych ale čekal, že když se produkty roku 2019 tak povedly (a o tom asi nikdo nepochybuje), tak by realita měla odhad dost výrazně překonat.
  Ovšem zpátky k těm 30 %. AMD by potřebovalo růst. A roste se nejlépe v době, kdy se konkurence, ať už z jakéhokoliv důvodu, na nic nezmůže. Za rok to bude 4 roky, co přitlačili Intel ke zdi a on neměl čím reagovat. A výsledek? Za ty čtyři roky dokáží zvednout tržby asi o 4 miliardy dolarů, zatímco Intel přitlačený ke zdi asi o 14 miliard dolarů.

   • To jste špatně pochopil. AMD nebude největší zákazník TSMC. AMD bude největším odběratelem na jednom konkrétním výrobním procesu, a to na běžném 7nm. Mimo něj ale má TSMC ještě další procesy, jako 5nm, 7nm EUV, 10nm… a další ještě během tohoto roku chystá.
    Ve skutečnosti AMD bude i koncem roku vytvářet méně než 10 % obratu TSMC. Největším zákazníkem TSMC zůstane i nadále Apple.

  • Je mozne, ze strategie AMD je prilis „ne-riskantni“. Na druhou stranu jsou tu veci, jako napriklad pruser s GF, ktera jim zarizla 7nm pred nosem. Ono neni vubec jiste, jake dopady to melo. Ta tehdejsi optimisticka vyjadreni AMD po odpiskani 7nm u GF a prechodu k TSMC mohli taky byt i „konejsiva slova“ pro trh. Jeden, ktery se da treba vycist aspon z drivejsich roadmap, bylo posunuti 7nm mobilnich chipu. Takovych veci mohlo byt vic a to jednak technickych, jako treba vyssi frekvence u GF, tak taky treba pocty waferu a jejich cena, o kterych se spekuluje v souvislosti s TSMC .

   • AMD se snaží neriskovat. Na jednu stranu to chápu. Jejich podnikání je úspěšné a plánovaný růst zvládnutelný. Na stranu druhou z dlouhodobého hlediska od nich asi investoři očekávají víc. Ohodnocení firmy je i po včerejším poklesu 55 miliard dolarů. To je celkem dost na firmu, která za rok (velmi úspěšný rok) neutržila ani 7 miliard dolarů a vydělala něco přes 300 milionů.

  • Na slevy u intelu nevěřím. Nokia telefony taky neslevnili před krachem firmy. Připravit se o marže je špatný nápad. Lidí co to koupí za draho se najde dost. Spíš ty CPU budou bundlovat nebo převádět pod jiný trh (OEM, embedet). Než v retailu prodávat s malou marží.

  • Amd už přece daaaaavno Intel zlevnit přimělo . A platí to i pro novou generaci. Stačí se mrknout na recenze z jednoho konkurenčního webu, které dela dlouholetý Intel fanda. I on připouští, že nový hedt Intelu, ač hooodne zlevneny, stále ztrácí na AMD jak cenou, tak výkonem a i spotřebou. Nicméně díky těm mezigeneracnim úpravám cen je alespoň trochu lákavý pro lidi, co už jsou v hedt u Intelu nakoupeny. Nebo max. pro úzkou skupinu lidí, co potřebují AVX512. Jinak? Nic.

   Samuel: Firmy jako Microsoft nebo Google už pochopily, že AMD je pro ně výhodnější (a spousta dalších). A jelikož firmám nejde o fandovstvi, tak amd kupují co to jde. A Intel dává slevy jako kráva. Uznávám že v retailu je Intel konzerva a neslevnuje výrazně stávající generace ale vždy jen ty další. Ale to už dělá 2 generace. Ceny jsou úplně jinde nez před 2 roky.

   • Předpokládám že Vlko kupuje retail. Takže jsem psal o retail.
    To co popisujete je ale moorův zákon, který říká že každé 2 roky příjde nová generace, která některý z parametrů zdvojnásobí. Nebo zmenší na polovinu. Jelikož parametry CPU od intelu se mění v řádu procent, tak to intel kompenzuje cenou. Sleva to tak úplně není. Je to nový produkt, který má jinou cenu. Já tvrdím že než by intel prodával se slevou(malou marží), tak raději trh opustí/přesune jinam.