Intelu se bezprecedentně daří. Loni měl tržby 72 miliard $ a letos se bude mít ještě líp

Ač víme, že Intel má technologické problémy s 10nm procesem, nestíhá vyrábět na 14nm procesu a konkurence sílí, firma vydělává nejvíc peněz v historii.

24

Opět je zde sezóna finančních výsledků polovodičových firem, tentokrát pozoruhodná tím, že společnosti jako AMD a Intel prožívají jak se říká „zajímavé časy“ zvratů a změn dlouho platných skutečností. A také tím, že nyní přicházejí bilanční výsledky za celý uplynulý rok. V případě Intelu je ta bilance překvapivě dobrá, na to že se firma potýká s lapáliemi jako je 10nm proces, jenž je poněkud zklamáním, a nedostávající se výrobní kapacity na procesu 14nm.

 

Rekordní Q4 2019…

Pokud se ohlédneme na začátek poslední čtvrtiny roku 2019, za kterou nyní přicházejí výsledky, očekával Intel tržby okolo 19,2 miliardy dolarů. Nakonec ale výsledek hodně předčil plány, protože ve finále tržby dosáhly 20,209 miliardy dolarů, což je o 8 % lepší, než na co si společnost přišla za toto období loni (Q4 2018: 18,7 miliardy). Intelu poněkud klesla hrubá marže na 58,8 % (loni byla 60,2 %), nicméně pořád vydělal značnou sumu – čistý zisk byl 6,905 miliardy dolarů, 1,58 dolaru na jednu akcii.

Financni vysledky Intelu Q4 2019 tabulka
Finanční výsledky Intelu za Q4 2019

…i celý rok

Tržby za čtvrtý kvartál jsou to pro Intel rekordní a pomohlo to také k tomu, aby i celkové tržby rovněž dosáhly úrovně, které je nejvyšší v historii firmy. A sice téměř 72 miliard $ (přesně 71,965 miliardy), což je 2% nárůst proti předtím také rekordnímu roku 2018. Čistý zisk dosáhl 21,048 miliard dolarů, 4,71 dolaru na jednu akcii.

Financni vysledky Intelu 2019
Finanční výsledky Intelu za rok 2019

Pokud vás jinak zajímá, jakou platí Intel daň, tak ne úplně zanedbatelnou. Sazba mu vychází na 12,5 % (byť před Trumpovským snížením daní to bývalo kolem 22 %).

Výsledky jednotlivých divizí

Celkem informativní je, jak si vedly jednotlivé z rozličných divizí Intelu. Intel zaznamenal malý, ale přece jen růst v klientské divizi, pod níž jsou procesorech pro PC a notebooky: její tržby byly 10,01 miliard, o 2 % více než loni v Q4 2018. Z toho 8,553 miliardy byly přímo procesory a čipsety, kde byl tržby ale v podstatě stagnovaly, o růst se postaraly „přídavné“ produkty jako modemy (mimo jiné pro Apple), kde tržba stoupla skoro o 13 % ze 1,291 na 1,457 miliardy.

Financni vysledky Intelu Q4 2019 PC
Výsledky klientské divize (PC) za Q4 2019

Nicméně i pokud toto uvážíme, jde o úspěch. Vzdor posílení pozice AMD a zvýšení jeho tržního podílu se Intelu v Q4 nijak nesnížily tržby za CPU proti loňsku. Ovšem možná na tom měl zásluhu růst trhu s PC. Intel uvádí, že prodal o 1 % více procesorů, přičemž procento, o které stouply prodeje PC jako takových, bylo asi vyšší (IDC uvádí o 2,7 %, Gartner jenom 0,6 %, ale střed by byl přes 1 %).

Financni vysledky Intelu 2019 divize
Finanční výsledky Intelu v jednotlivých divizích za Q4 2019 a celý rok 2019

Ovšem mimo oblast PC už to vypadalo jinak. Intelu stouply tržby z pamětí NAND a Optane o 10 % na 1,217 miliardy dolarů, produkty Mobileye pro auta měly tržbu 240 milionů, což byl nárůst o 31 %, a divize internetu věcí stoupla o 13 % na 920 milionů. Jen FPGA ses zhoršily o 17 % (na 505 milionů).

Pořád na 14 nm, ale o Xeony je rekordní zájem

Ovšem datacentrová divize s procesory Xeon vyskočila najednou o 19 %, Intel zaznamenal údajně mimořádný zájem o serverové procesory Xeon, meziročně počet prodaných kusů stouplo údajně o 12 % (a ještě se o 5 % zvýšila průměrná prodejní cena)! Přestože AMD uvedlo na trh 7nm konkurenci, která je ve značné části úloh (pokud ne rovnou ve většině) značně převyšuje parametry, výbavou výkonem i energetickou efektivitou… To je asi třeba brát jako svědectví toho, jak má Intel procesorový byznys zvládnutý (či svou dominantní pozici?). Serverová divize přinesla Intelu tržby ve výši 7,213 miliardy dolarů, blíží se tedy třem čtvrtinám tržeb, které má Intel z oblasti PC. Před pár lety Xeony zdaleka tak významné tržby neměly.

Financni vysledky Intelu Q4 2019 servery
Výsledky datacentrové divize za Q4 2019

Ač tedy nad Intelem pořád potenciálně visí průšvih, kterým by logicky měla být ztráta dříve tak vyzdvihovaného prvenství ve výrobních procesech a také stále pokračující nedostatek výrobních kapacit na 14nm procesu (bez nějž by teoreticky tržby mohly být ještě vyšší), zatím se jakoby tyto problémy vůbec neprojevovaly. Spíš pořád čekáme, kdy (jestli vůbec) Intel konečně tyto lapsy z minulosti doženou.

Tip: Intel zvedl dodávky PC procesorů o 10–20 %, ale stále nestíhá poptávku, omlouvá se

Rok 2020 má být pro Intel ještě štědřejší

Nějak brzo to asi nebude, protože na příští rok čeká Intel ještě vyšší výsledky. Tržby očekává Intel okolo 73,5 miliardy. Samozřejmě to bude s nějakou tolerancí nahoru dolů. Ale je třeba pamatovat, že na samém počátku roku je tato prognóza určitě ještě hodně konzervativní, takže nakonec by to klidně mohlo být třeba 75 miliard a více. Intel nicméně čeká opět o něco nižší marže – provozní marže (tedy po odečtení fixních nákladů na vývoj a provoz od hrubé marže) má proti loňským 33 % loni jen 31 %, hrubá marže okolo 59 %. Toto asi znamená, že Intel čeká větší rozjezd prodejů u 10nm čipů. Ty jsou pro něj méně výnosné než 14nm kvůli výrazně vyšším výrobním nákladům, a jejich nástup by právě proto měl být vidět v nižších maržích, což už asi nastalo ve skončeném Q4 2019.

Financni vysledky Intelu 2019 vyhled
Finanční výsledky Intelu: výhled na rok 2020

V nynějším prvním kvartálu roku (Q1 2020) Intel očekává tržby zhruba 19,0 miliardy (s nějakou tolerancí, tedy dejme tomu 18,5–19,5 miliardy dolarů). To by nejspíš byl bezprecedentně dobrý první kvartál, protože před rokem za Q1 2019 měl Intel tržby jenom 16,061 miliardy $. A prognózu Intel nejspíš zase překoná…

Galerie: Finanční výsledky Intelu za Q4 a celý rok 2019

Intelu se bezprecedentně daří. Loni měl tržby 72 miliard $ a letos se bude mít ještě líp
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 4 hlasů

24 KOMENTÁŘE

  • Opravdu je tak těžké pochopit, že těm odběratelům nic jiného nezbývá? AMD nemá co nabídnout. Ne co se týče typu produktu, ale co se týče objemu produkce. Dneska večer se dozvíme, kolik AMD utržilo za 4Q. Bude to tak 1/9 toho, co utržil Intel. A obě firmy mají stejný problém. Prodají vše, co dokáží vyrobit.
   A teď se na to podívejte z hlediska těch nakupujících. Ani oba dodavatelé jim nedokáží uspokojit poptávku a vy si myslíte, že by si měli vybírat, od koho ty čipy odeberou? Oni odeberou vše, co jim kdo nabídne.
   Chápu příznivce AMD. Ale současná situace vůbec není o AMD a Intelu, ale o TSMC a Intelu. TSMC dělá co může. Ale zázraky nedokáže. Fabriky se samy nepostaví. A není to ani tak otázka peněz, jako otázka času. A čas v kombinaci s penězi říká, že vzít si úvěr na pár desítek miliard dolarů a ve zběsilém tempu postavit za 2 až 3 roky nové továrny s několikanásobnou kapacitou, je risk. Risk, do kterého TSMC pravděpodobně nepůjde. Ona si bude v klidu zvyšovat pomalu produkci tak, aby ji případný výpadek jednoho zákazníka nepoložil. A AMD bohužel nemá dostatek peněz na to, aby to riskla sama a zavázala se TSMC, že třeba za 3 roky odebere pětinásobek současné produkce.
   A to nemluvím o tom, že i ASML má nějakou omezenou produkci. A ač tu produkci navyšuje, opět to nebude skokově na několikanásobek během roku či dvou. A opět je to o penězích, času a riskování, že peníze, co nemá, utopí v něčem, co už trh za pár let nebude chtít.
   U vás je problém, že vám k pochopení tohoto nestačily ani ty tři roky, co má Intel konkurenci. A pravděpodobně to bude pokračovat a vy se další roky budete stále divit témuž.

   • U Intelu víme, že prodá všechno co vyrobí a nestíhá, firma to potvrzuje.
    AMD nic takového neříká a IMHO jsou omezení jenom poptávkou. IMHO i jejich tržby ani nejsou nějak zvlášť velké (tj, prodeje relativně nic moc) na to, aby připadalo v úvahu, že nestíhají.

    • To se dozvíme až dneska, po vyhlášení výsledků. Myslím, že tentokráte by mohly svůj odhad 2,11 miliard tržeb trochu překonat, byť na rozdíl od Intelu si většinou v odhadech nenechávají skoro žádnou rezervu.
     Čekal bych, že ve 12nm procesu GF mají volné kapacity a vyrábět by víc mohli, ale v 7nm asi ne. Tu výrobu mají nasmlouvanou dopředu, takže určitě odeberou všechno, co jim TSMC je schopna vyrobit. A je otázka, jestli je to na sklad nebo není. U grafik bych ještě věřil, že nejsou schopni prodat vše okamžitě, protože v tomto segmentu nemá problém nVidia uspokojovat poptávku. U procesorů si ale myslím, že vše prodají. Oni i obchodníci se poslední dobou snaží držet větší skladové zásoby (více nakupují), protože vidí, kam to vede, když nemají co prodávat.

   • AMD ohlásilo své finanční výsledky a výhled na letošní rok, a je vidět, že se Intel stále nemá čeho bát. Očekávají růst o 30 %, což znamená v tržbách asi 2 miliardy dolarů. I kdyby všechno šlo na úkor Intelu (dost nepravděpodobné, protože v tom jsou konzolové čipy a grafiky), tak to není nic, z čeho by měl při tržbách přes 70 miliard mít těžkou hlavu.

  • AMD říká, že bude mít k dispozici na tom 7nm procesu cca dvojnásobné množství wafferů proti loňsku. A toto množství nutně potřebuje. Musí ve velkém začít vyrábět čipy pro konzole. Cca 400 mm2 proti 74 mm2, které dneska potřebuje na 8jádrový Ryzen. Chce útočit na nVidii svými 150-?500? mm2 velkými grafickými čipy. A tohle oboje zatím Intelu nekonkuruje. Letos sice začne Intel dělat nějaké ty grafiky, ale to bude něco navíc.
   Dále AMD vyrukuje s cca 150 mm2 velkými notebookovými čipy, kdy opět každý vyrobený sežere dvojnásobek kapacity (proti tomu 8jádrovému Ryzenu) 7nm produkce TSMC. Tak kde se podle vás vezme najednou ta kapacita pro nějaké výrazné ohrožení Intelu?

  • Já bych jen doplnil, že trh tohle tempo spotřeby nevydrží dlouho. Za rok se trh nasytí a začne brzdit. Dále se objevují známky počínající recese a to i tam kde nebyla predikována /německo.
   Teď spousta lidí naskočila na much core much doge hype, ale čím nás budou krmit za ten rok, za dva? 32 jader do každé rodiny? To už i nadšenci dávno vystřízliví.

   • o recesi v Německu se mluví roky … kdes vyhrabal tu „predikci“? 😀
    další věc s těmi jádry … 90% uživateků běží na čtyřech jádrech, protože ceny … opravdu nemám obavy, že by nebylo kde udat 6+ jader s HT, pokud bude normální cena …

    • to že se o něčem mluví neznamená že se to stane, jak říkáš, mluví se o tom roky, a pořád nic. ještě v roce 2018 docházelo ke zpomalení růstu, ale ne k recesi. takže analytici byli opatrní v nějakém optimismu, ale seriózní lidé nehonící senzace o nějaké recesi nemluvili. ještě na konci 2019 k recesi těsně nedošlo. a o recesi se pořád ještě jenom mluví.

 1. Vpodstate, rozdiel medzi týmto „rekordom“ a poklesom boli príjmy z nedávno kúpených firiem. FPGA, AI, modemy… Čo je podľa mňa dosť draho kúpený rekord.

  No a ten záhadný boost v Q4. 😀

  Najpozitívnejšia vec v 2020 budú modemy. V súčasnosti predávajú 200M 60mm2 modemov s mizernou výťažnosťou bez zisku (respektíve s kontra ravenue). Budúci rok to konečne alokujú na Core procesory čo bude asi tak 100M čipov s 10x vyššou ASP. (alebo 20M serverov a podobne).

  • Ano, tomu kupování firem se říká diverzifikace portfolia. Jestli je to drahé nebo levné, se ukáže až po letech.
   S těmi modemy to máte nějaké otočené, ne? Modemy Intel nekoupil, ale prodal.
   A ten poslední odstavec je mi už úplně záhadou. Proč by měly mít 60 mm2 velké modemy mizernou výtěžnost? Zvláště, když ty, co dodával v roce 2019 Applu, byly vyráběny na 14nm procesu? Vývoj těch 10nm 5G zrušil už vloni na jaře.

   • Modemy kúpili od Infineonu. A v súčasnosti jediného odberateľa majú len vďaka kontra-revenue. Takže áno, je to kupovanie.

    60mm2 je v tejto oblasti veľa. Mizernú výťažnosť to má preto, že tam je veľa analógových blokov, a pri definícii 14nm na to nebrali ohľad. SAQP a 1D layout je výhodný na SRAM, ale nočná mora pre analógové bloky. Preto je aj pomerne veľký (konkurenčné 4G modemy dosahujú zlomok veľkosti).

    • Ten obchod s Infineonem je skoro 10 let starý, takže říkat, že rekordní 4. čtvrtletí zapříčinily nedávné nákupy je celkem divné.
     Je taky zajímavé, že rekordní hodnoty přikládáte modemům, které mají nízkou marži, když čistý zisk vzrostl meziročně z 5,2 na 6,9 miliardy. Ten zisk těžko zvedly modemy či nové akvizice. Ty si opravdu projeví až po letech. Krásně je to vidět třeba na tom Mobileye, které stálo Intel 15 miliard a přineslo mu v tom čtvrtletí jen nějakých 57 milionů zisku.