AMD odhalilo Epyc 7002: 7nm proces, 64 jader, nová architektura. Knockout Xeonů?

AMD odhalilo průlomové procesory Epyc 7002 (Rome) pro servery. Díky 7nm procesu a 64 jádrům poráží 14nm Xeony od Intelu téměř ve všem a s nižší spotřebou.

69

Pro hardwarové nadšence nakloněné AMD bylo asi vrcholem letošního roku vydání 7nm procesorů Ryzen 3000. Ale finanční trhy letos asi nejvíc vyhlížely moment, který nastal včera pozdě večer – odhalení sesterských 7nm procesorů Epyc druhé generace (kódové označených Rome). Či také „7002“ oproti první generaci „7001“. Tato CPU díky 7nm procesu teď v době, kdy se Intelu opozdily 10nm čipy, sahají po možnosti výrazně porazit dominantní Xeony v počtu jader, energetické efektivitě, poměru cena/výkon, ale i celkovém výkonu. Díky tomu by AMD mohlo ubrat větší procenta z mnohamiliardového trhu, který dosud drží Intel prakticky celý, a díky vysokým maržím v serverech zvednout tržby i zisky. Zda se tento příslib naplnil, nebo ne, se teď po včerejším odhalení pomalu začíná vyjevovat.

 

Čipletová divočina

Epycy Rome jsou stejně jako Ryzeny 3000 složené ze 7nm CPU čipletů, v nichž se nacházejí jádra architektury Zen 2 (jejichž novinky a podrobnosti jsme detailně probírali v samostatném článku). Nejpodstatnější asi je, že Zen 2 má dvojnásobný výkon v instrukcích AVX a AVX2 proti Zenu 1 (jednotky jsou již plně 256bitové), ale i obecně vyšší IPC, uvádí se o nějakých 15 % lepší výkon při stejné frekvenci (ještě před oním faktorem AVX2).

7nm čiplety už kromě L3 cache obsahují jen konektivitu Infinity Fabric, kterou komunikují s centrálním „IO čipletem“, což je 14nm křemík obsahující řadiče pamětí, PCIe Expressu, řídící logiku, zbylé periférie a vlastně vše ostatní. Proti Ryzenům 3000 je rozdíl v tom, že CPU čipletů může být až osm, takže nejvýkonnější Epycy druhé generace mají plných 64 jader. A IO čiplet je výrazně větší a schopnější, jelikož poskytuje osmikanálový řadič paměti DDR4 a až 128 linek PCI Express 4.0.

Prezentace k 7nm procesorum AMD Epyc 7002 pro servery 15

Architektury s IO čipletem je velká změna proti Epycu první generace („Naples“), který byl tvořen čtyřmi osmijádrovými čipy, kde každý měl vlastní řadič PCI Express a dvoukanálový řadič DDR4 – celý agregát v jednom pouzdře se tak choval trochu jako jeden čtyřprocesorový neboli 4S server. Latence do paměti se výrazně měnila podle toho, zda byly data za lokálním řadičem, nebo v paměti obsluhované jiným křemíkem.

Prezentace k 7nm procesorum AMD Epyc 7002 pro servery 16

Toto by u Epycu druhé generace být nemělo, všechny požadavky po datech z RAM jdou přes Infinity Fabric do IO čipletu, kde už je paměťový řadič monolitický. Latence bude horší, než pokud by řadič byl přímo na CPU čipletu, ale měla by být homogenní, jako u monolitického CPU od Intelu. Důležité také je, že nové čipletové uspořádání je méně komplexní v 2S režimu, tedy v serveru se dvěma procesory. 2S server nyní obsahuje jen dvě NUMA domény.

Zachovaná kompatibilita

Vzdor této velké změně architektury AMD zachovalo stejnou platformu a socket SP3, takže po aktualizaci BIOSu by se tyto nové procesory měly dát použít jako upgrade v serverech a deskách určených pro první generaci. Má to ovšem jistá omezení. Původní desky budou podporovat patrně jen paměti na frekvenci 2666 MHz a konektivitu s rychlostí PCI Express 3.0.

Prezentace k 7nm procesorum AMD Epyc 7002 pro servery 18

Epyc 7002 Rome podporuje již DDR4 na taktu 3200 MHz (dual-rank RDIMM nebo LRDIMM s ECC). Řadič je osmikanálový proti šestikanálovému u Xeonů, navíc Intel nyní oficiálně umí jen 2933MHz DDR4. Asi ještě důležitější je, že Epyc 7002 také přináší PCI Express 4.0 s rychlostí 2 GB/s na jednu linku, ale to bude fungovat jen v nových deskách a serverech již navržených pro 7nm generaci. Řadiče v IO čipletu stále vyvádějí 128 linek, což dává 256 GB/s propustnosti (AMD uvádí 512 GB/s, což je však součet obou směrů, PCIe je totiž plně duplexní). Intel dosud podporuje jen PCIe 3.0 s poloviční propustností – a méně linek.

Prezentace k 7nm procesorum AMD Epyc 7002 pro servery 20

AMD u první generace Epycu 7001 mělo tu zvláštnost, že v 2S konfiguraci z každého procesoru vycházelo jenom 64 linek a zbytek byl použitý pro propojení. Ovšem v generaci Rome je změna – nově vyrobené desky údajně mohou mít linek PCIe víc, až 162 (81 na jedno CPU?). To by zřejmě mělo být realizováno snížením počtu linek pro propojení obou socketů, takže dostanete horší propustnost mezi CPU, ale podstatně větší konektivitu pro NVMe SSD, GPU, akcelerátory nebo síťové karty.

Prezentace k 7nm procesorum AMD Epyc 7002 pro servery 17

Vedle I/O a paměťové propustnosti také druhá generace Epyců zvyšuje propustnost propojení mezi procesory v 2S systému. U Epyců první generace má Infinity Fabric efektivní rychlost 10,7 GT/s a teoretickou propustnost 134 GB/s (použité jsou čtyři linky). Epyc 2 generace umožňuje rychlost až 18 GT/s, což dává propustnost 202 GB/s mezi sockety. Ovšem opět jsou na to třeba nové, k tomu navržené desky.

Prezentace k 7nm procesorum AMD Epyc 7002 pro servery 11

Bezpečnost, RAS…

AMD opět při marketingu ukazuje na bezpečnost. Jednak menší expozici hardwarovým útokům (přičemž pro ty známé jako Store Forwarding Bypass a Spectre v2 má Zen 2 ochranu v hardwaru). Vylepšená byla také technologie šifrování RAM (AMD Secure Memory Encryption) a virtuálních strojů (Secure Encrypted Virtualization). Zatímco dosud dokázal bezpečnostní procesor PSP pro tyto funkce ukládat 15 šifrovacích klíčů, nyní až 509, takže tuto ochranu může mít až 509 běžících virtualizovaných hostů.

Prezentace k 7nm procesorum AMD Epyc 7002 pro servery 22

Epyc Rome by měl také mít nějaká nová zlepšení RAS funkcí, například při neopravitelné chybě detekované ECC u operační paměti je možné se zkovu pokusit o čtení. Podporován je také data poisoning, tedy zotavení se z takové chyby s tím, že se „otráví/zabijí“ jen procesy, jejichž data byla chybou pokažena, nikoliv celý počítač/operační systém, což je obvyklá reakce na neopravitelnou chybu ECC. Ovšem toto by měl umět již původní Epyc.

Prezentace k 7nm procesorum AMD Epyc 7002 pro servery 27

19 modelů, nejdražší za sedm tisíc dolarů

Pojďme se teď podívat na parametry, které tyto procesory mají. AMD vydalo 19 různých modelů, což je víc než na 14 nm a a pravděpodobně odráží, že by tyto čipy měly pokrývat větší část trhu. Nabídka začíná základními modely s 8, 12 a 16 jádry s TDP 120 až 155 W, přes 24 a 32 jádra až po 48 a 64jádrové modely. U těch se TDP vyšplhalo až na 200–225 W, což je víc než u první generace, ale výkon by měl narůst mnohem víc, takže efektivita neklesla (to spíš naopak). TDP je u většiny modelů ovšem konfigurovatelné, dá se snížit nebo zvýšit, někdy obojí. Procesor by podobně jako Ryzeny měl na úpravu pružně reagovat snížením svých reálných frekvencí, Epycy používají analogický Precision Boost 2.0.

Epyc 7002 Rome parametry modely
AMD Epyc 7002 Rome: tabulka modelů s cenami

Nejvýkonnější model Epyc 7742 má 225W TPD zvýšitelné až na 240 W, 64 jader se 128 vlákny, základní frekvenci 2,25 GHz a maximální boost 3,4 GHz. Přes zdvojnásobení počtu jader se tedy proti 14nm modelům dokonce trošku takty zvedly (nejvýkonnější Epyc „Naples“ 7601 měl takty 2,2–3,2 GHz). Tento top model stojí 6950 $, tedy pořád o dost méně, než je katalogová cena nejvyšších Xeonů (Platinum 8280 stojí 10 000$ a s příplatky za maximální podporu pamětí cena sahá k 18 000 $).

Pod tímto top modelem je o něco pomalejší 200W Epyc 7702 (6450 $), jenž má také 64 jader, ale frekvence je o něco málo nižší, 2,0–3,35GHz. Volitelně jej také lze seštelovat na spotřebu 165 W. A nejlevnější 64jádro Epyc 7702P má tytéž parametry jako základní 7702 jen za 4425 $. Tato sleva je proto, že všechny modely s označením P jsou určené jen pro jednoprocesorové desky a 2S vůbec nepodporují. Právě tyto verze by měly mít nejlepší poměr cena/výkon.

AMD Epyc 7002 ilustrace

Prakticky neexistující ořezávání levnějších modelů

Epyc Rome má jednu výhodu, kterou AMD inzeruje proti Intelu: minimální tzv. segmentaci. Toto slovo označuje praktiku, kdy se na levnějších procesorech vypínají nejrůznější funkce a ořezávají se schopnosti (turbo, SMT/HT, instrukční rozšíření a rozšiřující funkce), aby zákazníci s určitými potřebami byli nuceni koupit vyšší verze produktu. Tato praktika je u Intelu poměrně rozvinutá, což se odráží v počtu modelů procesorů Xeon Scalable, která se už výhledově jako by se chystala k útoku na stovku.

V kontrastu s tím AMD uvádí, že prakticky všechny funkce a schopnosti procesorů Rome jsou dostupné na všech modelech. Jediné, co je odlišuje, jsou počty jader, frekvence a je zdá se jen jediný případ „segmentace“. Ten spočívá právě v onom rozdělení na dvě skupiny – procesory s příponou P, které nepodporují provoz v 2S (dvouprocosorovém server) a standardní modely bez této přípony, které umí jak 1S, tak 2S. (O 4S a 8S serverech AMD zatím mlčí a u Epyců Rome zatím tuto možnost nenabízí.) Jednoprocesorové modely P jsou výrazně levnější než ty schopné 2S režimu, který je tak za poměrně tučný příplatek.

Proti stavu u Intelu je to ale celkem mírné omezení. AMD například u všech modelů automaticky dovoluje mít až 4 TB paměti, zatímco Intel má CPU omezená na maximálně 1 TB. Pokud chcete víc RAM, musíte koupit jiné varianty CPU s příponou M, která zvedá limit na 2 TB, ale je vždy o 3000 $ dražší, nebo v případě, že potřebujete až 3 TB (nebo 4,5 TB s pamětí Optane) procesor s příponou L, který je dokonce o 8000 $ dražší. To je mimochodem příplatek, který je vyšší, než vůbec cena nejdražšího a nejvýkonnějšího CPU Epyc.

Recenze ukazují výrazné vítězství

Tolik papírová teorie z uvedení procesorů. Jejich skutečný úspěch ovšem mohou potvrdit jen testy a praxe. Rychlý pohled na Epyc Rome se již v noci objevil od webu AnandTech, ten je však z časových důvodů jen omezený (a například ani neměřil spotřebu, což je podstatná informace). Kompletnější testování však publikoval na servery přímo zaměřený ServeTheHome.

Aktualizováno: další testy má Hexus.net a Phoronix, jenž na poslední straně zahrnul i šikovný geometrický průměr ze všech testů.

Jejich každopádně výsledky vypadají pro AMD hodně pozitivně – díky nové architektuře, výrazné početní výhodě jader a vysokému zlepšení energetické efektivity 7nm procesem Epyc 7002 zdá se přesvědčivě poráží současné Xeony Intelu (Cascade Lake/Xeon Scalable druhé generace z dubna). A v mnoha úlohách je výkonnostní převaha Epycu 7742 nad nejvýkonnějším 28jádrem Xeon Platinum 8280 od Intelu (nedávno potichu vydaný rychlejší model 8284 asi k dispozici nebyl) chtělo by se říct obří, jde o desítky procent až dvojnásobek. A to při nižší spotřebě. Mimochodem, AMD také při prezentaci povídalo, že s procesory Epyc 7002 stanovilo/respektive výrobci serverů stanovili 80 nových světových rekordů ve výkonu a že Epyc 7002 je nejvýkonnější x86 procesor vůbec.

AMD EPYC 7002 SPEC ServeTheHome
AMD EPYC 7002, benchmark SPEC (Zdroj: ServeTheHome)

Neznamená to, že nejsou úlohy, kde se Intel může obhájit. Xeonům zůstává výhoda výkonu například v aplikacích používajících AVX-512, které mají teoreticky dvojnásobnou propustnost výpočtů (TFLOPS) proti AVX2 u Epycu 7002. Jenže to často stačí jen na srovnání kroku s vyšším počtem jader u AMD, přičemž v ostatních úlohách je Xeon už pomalejší.

AMD EPYC 7002 GROMACS ServeTheHome
AMD EPYC 7002, benchmark GROMACS, kde Intel těží z AVX-512. Test ale není optimalizovaný pro Zen 2 (Zdroj: ServeTheHome)

Podobně může být Intel lepší, pokud se použijí třeba specializované instrukce DL Boost, nebo narazíte na nějakou aplikaci, kde je stěžejní jejich více unifikovaná L3 cache – tu mají sice Epycy větší, ale je fragmentovaná na 16MB bloky příslušející jednotlivým čtyřjádrovým blokům CCX v čipletech. Intel také nabízí 4S a 8S sestavy (ovšem 4S serveru teď dokáží konkurovat dva 64jádrové Epycy), podporu nevolatilních modulů Optane Persistent Memory, nebo také modely s malým počtem jader, ale vysokými takty, které jsou určené pro minimalizaci licenčních poplatků extrémně drahého softwaru typu Oracle.

AMD EPYC 7002 NAMD benchmark ServeTheHome
AMD EPYC 7002, benchmark NAMD (Zdroj: ServeTheHome)

Komentátoři také většinou uzavírají, že Intel bude nebo by mohl nejspíše reagovat značným snížením cen při neveřejných vyjednáváních s největšími zákazníky, čímž může výhody Epyců kompenzovat.

The launch of AMD’s second generation EPYC processors is nothing short of historic, beating the competition by a large margin in almost every metric: performance, performance per watt and performance per dollar. [AnandTech]

AMD hit an unqualified home run with its 2nd Generation EPYC platform. This is now the platform to get in the market. [ServeTheHome]

Ovšem mimo tyto případy mluvící pro Intel web ServeTheHome v podstatě Epyc 7002 prohlašuje Epyc 7002 za absolutního vítěze s modernější architekturou, lepším poměrem ceny a výkonu i lepším poměrem výkonu a spotřeby (název celé recenze dokonce mluví o uštědřeném knockoutu, což jsme si pro vyjádření míry obratu, ke které zde došlo, dovolili půjčit i do našeho titulku). Plus je zde třeba ten PCI Express 4.0. Technologicky tedy Epyc 7002 zdá se přesvědčivě zvítězil, nicméně ServeTheHome k tomu dodává, že zároveň musí mít podporu výrobců serverů a zájem provozovatelů, aby mu to k něčemu bylo.

AMD EPYC 7002 spotreba ServeTheHome
AMD EPYC 7002, spotřeba proti Intel Xeonu Platinum 8280 (Zdroj: ServeTheHome)

Dominantní pozice Intelu může i tak povolovat jen velmi pomalu

Zde asi nezbývá než zopakovat, že serverový trh je velmi konzervativní, velmi opatrný a značka Intelu, stejně jako rozšíření a hluboké zakořenění jeho ekosystému jsou enormně silné. Z předchozích oslav si tedy nesmíte vzít závěr, že tyto procesory přes noc seberou Intelu většinu byznysu. Naopak, patrně budeme svědky pro někoho možná překvapivě silnému odolávání. Přes tyto kvality bude určitě dál nabírání tržního podílu jen pozvolné – AMD například snad pořád uvádí hodně skromný cíl, že očekává více jak 10% v serverech podíl zhruba rok až rok a půl po té, co dosáhne 5% (který v Q1 2019 ještě nemělo). To asi vyjadřuje, jak výrazně je třeba brzdit očekávání, pokud jde o tržní podíl, případně tržby a zisky firmy AMD. Z tohoto pohledu to tedy možná byl technicky ten řečený knockout, ale boxer zůstal stát a nikdo ho neodtahává pryč z ringu…

AMD Epyc 7002 ekosystem partneri
AMD Epyc 7002: ekosystém a partneři

Dlužno ovšem dodat, že v rozšíření Epyců 7002 by mělo hodně pomoci dvouleté přípravné období generace 7001, díky kterému teď Rome nepřichází jako nevyzkoušený cizinec. Výrobci serverů či další partneři byly při a po včerejším odhalení už horlivější ve vyjádřování podpory a oznámení produktů či nasazení 7nm Epyců ve svých datacentrech. Jako zákazník se veřejně představil například Twitter, jehož zástupce uvedl, že s nasazením těchto CPU (patrně místo Intelu) očekává 25% úsporu TCO (tj. celkových nákladů na vlastnictví a provoz) svých datacenter. Pozice Epycu Rome by tedy asi skutečně měla být o dost silnější, ale stále teprv uvidíme, jak rychlým tempem bude trh ochoten jim dát šanci.

Galerie: Odhalení 7nm procesorů AMD Epyc 7002 (Rome), prezentace

AMD odhalilo Epyc 7002: 7nm proces, 64 jader, nová architektura. Knockout Xeonů?
Ohodnoťte tento článek!
4.6 (91.11%) 9 hlasů

69 KOMENTÁŘE

 1. Prezentace AMD uvadi 43-83% vyssi vykon, nez konkurence od Intelu. To je slusny.
  https://www.techpowerup.com/258069/2nd-gen-amd-epyc-processors-set-new-standard-for-the-modern-datacenter

  Na 56-core Xeony by to asi nestacilo, ale buhvi kdy je Intel vyda. 2020? 2021? Navic cena by byla 3x vyssi. Pro Big Data by se mi Epyc docela zamlouval. Pro VM a databaze ne, zvlast hosts s 8 a vic jader.

  Anandtech mluvi o dvakrat vyssi latenci pristupu do RAM nez u Xeonu. To samy L3 cache, kdyz se pristupuje mimo lokalni v CCX. 158-168ns je dost. 4-jadrovy VMka bezici na celym jednom CCX by snad ale mohly byt v pohode.

  https://www.anandtech.com/show/14694/amd-rome-epyc-2nd-gen/7

  • Jak „tlustě“ je připojen jednotlivý chiplet CPU k IO die. Jestli to chápu správně, tak i základní EPYC 2 (8-core) bude sice moci využívat plného osazení RAM slotů (8-channel 8(16?)DIMM), ale jeho paměťová průchodnost bude patrně omezena souhrnem rychlostí jeho IF?

   Kolika ciplety (CCX) budou realizovany EPYCy2 s nízkým počtem jader? Například 8-core (2 chiplety každý s jedním CCX)?

  • „Na 56-core Xeony by to asi nestacilo“
   to bych si nedovolil takhle od stolu tvrdit. To výkonnostní vedení a 64 jader na frekvencích, kde Intelu běží 28, je umožněné výrazně vyšší energetickou efektivitou 7nm procesu.
   Na tohle bude Intel moct odpovědět až když bude mít sám nový proces, protože pokud by dal dva křemíky pod kapotu, tak na jeden bude muset nechat míň wattů, nebo přesvědčit trh, že 300-400 W na socket je v pohodě. Zrovna to AVX-512, které mu pomáhá k vyšším výkonům, také zvyšuje příkon.

   Intel už jinak má 56 jádra, Xeon Platinum 9282 (56c112t, 2,6-3,8 GHz, 400W TDP). Jsou jenom v BGA provedení a na speciálních deskách od Intelu.

   • Ty BGA verze podle me uvedli zas jen kvuli akcionarum. Nemyslim si, ze ji jen tak uvidime. Jako ten naskok ma ted Epyc slusnej, ale cekal jsem uprimne vic, tak 80-100%, vzhledem k vic nez 2x vetsimu poctu jader a 7nm oproti Intel 14nm. Otazka je, jestli uz pak nema problemy skalovat i Infinity Fabric. Nejzajimavejsi bude asi souboj v mid-range, kde budou pocty jader stejny (mezi 16-32).

  • Ty vaše předpovědi známe. Před čtvrt rokem jste nám tu vykládal, jak bude Intel za 20 dolarů.
   Jinak dneska to AMD celkem roste (byť do 20 % mu ještě tak 5 % chybí), ale jen se vrátilo na cenu, na které bylo koncem července před vyhlášením nic moc finančních výsledků za 2Q.

   • Holečku milerád ti připomenu co jsem zde přesně psal:
    „Aznohh 26.4.2019 at 19:42
    Shortuju Intel na $20, easy.. 😀
    Teslu na $185

    Ony akcie v krizi tak nějak globálně padají, víme? 😀 Takže teď je ideální doba shortovat, protože pokud to podpoří ještě ekonomická krize, tak ty zisky budou zdablované.“
    https://www.cnews.cz/unikla-roadmapa-procesory-intel-10nm-problemy-14nm-rocket-lake-2021/#comment-209648

    Akcie Intelu jsou o 11% níž než v den příspěvku (nehledě na to, že jsem shortoval dřív a za vyšší cenu). Akcie Tesly se opravdu propadly až na $180 (short se mi ukončil na 185 jak jsem uvedl) kde silně bouncly zpět až na $260. Na shortu Tesly jsem vydělal 50%, ten Intel short jsem v pohodě s velkou rezervou v plusu, ale určitě ho nebudu ukončovat. Jestli sis myslel, že Intel spadne na $20 za čtvrt roku, tak jsi opravdu naivní. Krize taky zatím není. Ale zřejmě se jen snažíš neúspěšně provokovat, protože jsi nakoupil Intel stock za mizernou cenu. 😀

    • Na vašich příspěvcích mi vadí hlavně čísla. Když napíšete, shortuju Intel či kupuju AMD, přijde mi to v pohodě. Ale vy toužíte být asi zajímavý, tak přeháníte. Na jednu stranu vypálíte cenu Intelu 20 dolarů, na druhou stranu bude fičák u AMD k 50 dolarům, přitom, jak sám píšete, v současné ceně jsou zohledněny všechny dostupné informace. Tedy jak to, že bude krize, tak to, že AMD má výborné procesory a Intelu se nedaří vyladit nový výrobní proces. Aby se ceny pohnuly tak, jak odhadujete, musí přijít něco nového. A co to podle vás bude?
     O mé investice se nebojte. Obchoduju pro radost, neživí mě to. Letos jsem zatím udělal 5 nákupů, z čehož je jeden ztrátový a ne, není to Intel. Je to BP.

     • „Aby se ceny pohnuly tak, jak odhadujete, musí přijít něco nového. A co to podle vás bude?“ — jednoduše zvyšování tržního podílu amd a vzrůstající zájem retailových i institucionálních investorů.

      Už jsem ti to ale psal jednou, já až na naprosté výjimky netrejduju fundamenty, ale technickou analýzu. Dej si graf AMD a podívej se, kde leží hlavní rezistence. Neříkám, že se těch 35 lehce prolomí, ale pokud se to stane, tak ze zkušenosti vím, co bude s vysokou mírou pravděpodobnosti následovat. A trejding je narozdíl od investování pouze o pravděpodobnosti a risk managementu.

      A pokud se ti zdá, že přeháním, tak ti dám příklad… když bylo AMD před pouhýma třema! rokama na $1.8 a řekl bych ti, že bude za 3 roky na $35, tedy na dvacetinásobku!, co bys mně na to řekl?

      • akorát že u AMD jsou tyto skoky běžné, dneska na 50ti, za rok na deseti, nebo dvou … neříkám, že ne … pokud víš jak na to, vyděláš balík … já se tomuto nevěnuji, neznám … … proč myslíš, že 35 je ta zlomová hranice?

      • Však jasně, pokud přijde krize popadá vše. V roce 2000 (dot-com bubble) byl Intel za $75 a o dva roky později za $13. Jestli si někdo myslí, že se Intel nemůže propadnout na polovinu, tak může být nemile překvapen.
       Simi dokonce jen 2,5 roku.

      • Že AMD poroste na dvacetinásobek (za 4 roky), jsem si samozřejmě nemyslel, stejně jako jste si to nemyslel vy. Ostatně 10 let předtím jsem si taky nemyslel, že cena akcií klesne na dvacetinu.
       A mimochodem, z té doby (před těmi cca 14 lety), bychom si mohli vzít ponaučení. AMD drtila Intel svými 64bitovými skvělými Athlony v desktopu, Opterony v serverech. Nadšení fanoušci vyhnali cenu akcií během 2,5 let pětinásobně (výš, než je dneska), ale zisky společnosti tomu neodpovídaly. A pak přišel Intel s Core 2 Duo a nadšení dost opadlo. Malé zisky se zhouply do malých a následně větších ztrát a akcie byly během stejných 2,5 let na 1/15 vrcholu.

      • A stejně tak si dnes nemyslíš, že akcie Intelu můžou klesnout na polovinu. 😉 Proto píšu, že jsem trejder a ne investor, vždy mám předem daný cíl a stop-loss a co se stane s akciemi poté co se mi trejd uzavře, je mi úplně jedno. Tak jako v mém předchozím amd trejdu
       https://www.cnews.cz/amd-financni-vysledky-q3-2018-zisk-propad-gpu-tezba-kryptomeny-akcie-vyprodej#comment-197719

       Jen pro zajímavost, ty máš rozmyšlenou nějakou strategii, když INTC začne výrazněji padat? Máš bod, kdy prodáš nebo držíš až do alelůja?

       btw „stejně jako jste si to nemyslel vy“ — to není tak úplně pravda. Protože jen trejduju, tak k těm akciím nemám žádný emocionální vztah a když vidím, že se už něco podobného stalo v minulosti, tak s tou variantou počítám. Akcie AMD může být za několik let kdekoliv od $1 po $200. 🙂

      • Aznohh:
       Nevím, asi špatně hledám, ale na přelomu 2016/2017 opravdu AMD za 1,8$ nebylo.

      • Simi: Ale nevšiml sis, že se AMD na dnešní cenu dostalo už v září 2018.

      • simi, bylo to začátkem roku 2016, ale bylo … 3 roky a pár měsíců, resp. 2 roky a pár měsíců … ovšem … AMD taky umí padnout o 50% během měsíce 🙂 … Nvidia detto …

      • Aznohh:
       Akcie Intelu se od akcií AMD liší právě tím, že ta firma je zabezpečená, nemá nějaké extrémní dluhy, má slušné zisky a navíc své akcie stabilizuje masivním buyback programem. Ke konci 2Q měla vyčleněno 11,7 miliardy dolarů, tedy při současné ceně je schopna vykoupit 5 % svých akcií. To ji činí odolnou právě proti takovým výkyvům ceny, jakou předvádí AMD. Takže pravděpodobnost, že Intel klesne na polovinu je výrazně menší, než že na polovinu klesne AMD.
       Nějakou cílovou cenu Intelu nemám. Zatím jsem prodával jen proto, že se cena pohnula výrazně nahoru, vloni jsem prodával v průměru za asi 55 (3 prodeje) a následně zpětně dokupoval za 45,5 (jeden nákup), letos jsem prodával za 58,6 (jeden prodej) a následně nakupoval za cca 45 (3 nákupy).
       Klesání ceny by mě k prodeji nedotlačilo. K prodeji by mě dotlačil fakt, že zisky (bez jednorázových výdajů) klesnou tak, že nebudou dlouhodoběji schopny pokrýt dividendový výnos. Jinak by mě pokles ceny spíše dokopal k nákupu. A asi by mě k prodeji dokopal i fakt, že potřebuju peníze. Ale to předpokládám v dalších cca 20 letech, co mi chybí do důchodu, nenastane.

      • Dej si majzla, dluhová krize je za rohem.
       Hope for the best, prepare for the worst.

      • Aznohh:
       Že je krize za rohem, vědí všichni, a tedy by tento fakt měl být už promítnutý v ceně.
       Mě se krize nějak negativně nemá jak dotknout. Dluhy nemám, bydlím ve vlastním a jsem dost nenáročněj. Naopak se na ni už těším. Nadpoloviční většinu svého finančního majetku syslím na účtech v bance právě na příležitost k levným nákupům.

      • Ano, taky mám přebytek kapitálu a čekám na ni. Nikdo netuší, jak velká ta krize bude, proto o ní říkat, že už je priced-in není přesné. Pro mě je třeba nepředstavitelné vlastnit akcie a nemít nějakou strategii a jen doufat, že neklesnou výrazně na hodnotě.
       Taky bude zajímavé sledovat jak dopadne těch 30+ hromadných žalob co jsou podané na Intel za Spectre-Meltdown.

      • Gogo:Nojo, paměť je sviňa 2016.
       Aznohh: OK. Myslels to relativně a já to pochopil jako absolutně, ale to že AMD poroste, v době kdy byla za 1,8$, čekal asi každý, ne?

      • Aznohh:
       Tím se liší strategie investora a tradera. Pro investora je pokles ceny signálem k dalšímu nákupu, a ne důkaz, že v minulosti nakoupil špatně. Investor chápe, že trefit se do minima je prakticky nemožné. Investor investuje. A když se rozhodne pro nějakou investici, tak si za tím většinou stojí, a nenechá se vyprovokovat nějakým poklesem k prodeji.
       Hromadné žaloby nejsou moc podstatné. Jednak úspěšnost takových žalob bývá minimální, a na druhou stranu i když už na nějaké placení dojde, jsou to jednorázové částky, které nijak nenaruší budoucí prosperitu firmy. Ale samozřejmě se bavíme o firmě typu Intel, která má z čeho brát a tedy i z čeho platit. Prohraná žaloba u společností typu AMD může být dost velkým problémem.

      • Ano, proto jsem se tě na to ptal, protože mě zajímal pohled investora a jestli máš nějaký risk management. Teď si vem, že podobně uvažovali investoři, kteří kupovali něco jako Yahoo, Kodak, Nokii apod. jejichž pozice se v dané době zdála také neotřesitelná. Taky přikupovali každý pokles. Já tedy raději tedy zůstanu trejderem 😉 kde mám jistotu, že při dodržení jistých pravidel můžu přijít jen max o několik procent na stop-lossu.

      • Simi: to určitě nečekal každý. Jinak by ty akcie každý koupil, kdyby to bylo tak jednoduché. Ono zpětně se na to vždy dívá velmi jednoduše a je těžké se vcítit do stavu jaký byl tehdy, kdy kolem AMD panovaly velké chmury.

      • Aznohh:
       Investor samozřejmě přikupuje v době, kdy jde dolů cena akcie, nikoliv hospodaření společnosti.
       Když jste nakousnul třeba Nokii. Na cenovém vrcholu (2007), bylo P/E přes 20 (pro srovnání Intel má dneska 11). Dva roky poté, když jí všechno klesalo, P/E naopak rostlo a bylo přes 50. Investor by tedy nenakupoval ani na tom vrcholu, ale už vůbec ne při poklesu (za ty 2 roky asi na třetinu). Následně se dostala do ztráty a tam už vůbec nemá smysl mluvit o dokupování.
       Ten Intel nemám rád proto, že by jeho pozice byla neotřesitelná, ale proto, že jeho akcie jsou levné v porovnání s tím, jak hospodaří. Ano, může se to změnit. A až se to změní, změním já pohled na jeho akcie.
       Co se rizika týče, investor jako já, ho nemá zrovna velké. Má portfolio akcií napříč obory, takže i kdyby zčista jasna nějaká jeho firma zkrachovala (jako např. Enron), tak mu prostě jen klesne o trochu hodnota portfolia. A pokud nekrachuje, ale jen začne ke krachu mířit, vždycky může z investice vycouvat. Takhle jsem třeba vycouval z krachující Arch Coal. Prodělek není žádná katastrofa. Prodělek je naopak hodně důležitej pro sebevědomí. Když se člověku daří na co sáhne, má tendenci začít riskovat a dosahovat vyšších zisků za kratší dobu. Když mu prodělek připomene, že není Bůh, jeho tendence k riskování se snižují.
       Jen pro představu. Za posledních 7 let jsem vlastnil či vlastním 15 akcií, z čehož 5 bylo či je prodělečných (největší prodělek byl 42 %). Taky z těch 15 dvě firmy zkrachovaly (na jedné z nich jsem ale i přesto vydělal). Průměrný výnos za těch 7 let je přesně 13 % p. a. čistého, po započtení kurzových zisků by to bylo ještě víc.
       Prostě investor se ztrátou musí počítat. A musí se chovat tak, aby mu tu ztrátu dokázaly pokrýt jiné investice.

    • „Aznohh 8.8.2019 at 21:33“
     „Dnes +20% AMD stock.“

     „Radek Holeček 8.8.2019 at 21:49“
     „Jinak dneska to AMD celkem roste (byť do 20 % mu ještě tak 5 % chybí)“

     „Aznohh 26.4.2019 at 19:42 “
     „Shortuju Intel na $20, easy.. 😀“

     Intel Stock 08/08/2019: 47.17▲ 0.44 (0.94%)

     „Radek Holeček 26.4.2019 at 21:01
     Já jsem psal, že je blbost ho shortovat na 20 dolarů, tedy na hodnotě P/E 4,6. Už jen proto, že Intel má obrovský buyback program, v 1Q utratil za nákup svých akcií 2,5 miliardy dolarů a stále má ještě schváleny nákupy za 14,9 miliardy dolarů.
     Takže i kdyby přišla krize sebevětší, tak nízko ty akcie nepůjdou. A v krizi sice klesají všechny akcie, ale hlavně klesají akcie společností, které nemají dostatečný zisk či které mají vysoké dluhy. A ani jedna z těchto variant pro Intel neplatí.“
     ^^ tahle to vypada, kdyz mluvi nekdo, kdo se ve svym oboru vyzna, ne takovej amater jako Aznoh 😀

     S tvym prediction rate Aznohu se nedivim, ze nechcipas hlady, obchodniku 😀 Short sell akcii firmy, ktera proda vsechno co vyrobi a dokonce ani vyrabet nestiha, ehm 😀

  • Mám akcie AMD, a nejaký rast nad 35$ nepredpokladám už. Treba vidieť enormne vysoké PE ratio, dané stále nízkymi EPS, zatiaľ to vyzerá priemerne na rok okolo 0,30$, uvidíme čo spravia nové EPICy, + APU pre konzole a notebooky. Pre zdravé PE by museli pripisovať 1,6$ ročne na akciu, skrátka súčasná hodnota akcie je akoby už 2 roky zarábali na produktoch ktoré prídu možno o rok dva, s tým že konkurencia sa nepohne z miesta.

   • Názor respekuju.. osobně nejsem investor, ale trader. Ani netvrdím, že se to stane v dohledné době, protože 35 je velmi silná rezistence. Jen pro zajímavost, budeš tedy prodávat nebo držet dál?

  • EPYC 2 snad podporuje také rychlejší paměti. Z těch specifikací testů není zřejmé jaké moduly byly použity. Osobně jsem RDIMM ECC rychlejší než 2666MHz snad ani nezahlédl. Otázkou je, zda z rychlejších pamětí může nějak výrazně profitovat.

   • Celkom by ma zaujimalo kde ste nasli, ze score 193k patri 2x 28-core Xeon. Pretoze jedine skore s hodnoutou 193 850 patri 2×56 Xeon. A to je este uplne ine OS + DB a mensi pocet benchmark uzivatelov.
    Ak uz chcete dat porovnanie, tak windows server/win sql server a +/- rovnaky pocet benchmark uzivatelov a pamate a nie ze bude rozdiel 10 000 uzivatelov a 0.5 TB pamate. Tak to uz so SAPom chodi.
    Napriklad, ten vas xeon 2×56(nie 28) na Windows server s db2 11.1 uz dava skore len 161K a to este preto ze to malo o 50% menej pamati.
    Inak este kludne mozete kliknut na tlacitko download a v novom okne/zalozke vam vhodi detaily testu napr (https://www.sap.com/dmc/benchmark/2019/Cert19044.pdf) a mozete tak zosharovat link.

    • Ctete ty parametry blbe. Treba ty jadra uz jsou tam vynasobeny (Epycy opravdu nemaj 128 jader na jednom cipu, alespon zatim ne 😉 ) :

     2 x Intel Xeon Platinum 8280 processor
     2.7 GHz, 56 cores, 112 threads
     193k

     2 x AMD EPYC 7702 processor
     2.0 GHz, 128 cores, 256 threads
     249k

     Pocet useru je proporcionalni velikosti pameti: 1TB vs 0.75TB

      • Jeste pozor, jsou tam ruzne SW kombinace. Takze ty vysledky nejsou 1:1 srovnatelne na ruznem HW, protoze se muze lisit i SW – OS a typ DB.

      • každopádně … Intel má co dělat, aby v průběhu dvou let nepřišel o polovinu trhu …

      • PetebLazar: na MSSQL si většina zákazníků koupí 24C CPU, více jader už ekonomicky nedává smysl, leda bys měl vážně megatlustou DB pro bžilion useů a/nebo megahusté SP

      • To ze Intel 4x Xeon vyhraje nad 2x Epyc AMD je sice hezky – rika to neco o kvalite tech architektur (vyhrat s mensim poctem jader a se 4 CPU, ktery se musi dobre propojit je hodne dobry), ale cena tech 4 CPU bude nejspis >>> nez cena tech dvou Epycu. To je dlouhodobej problem Intelu – lepsi technologie, ale ukrutne nenazrana cenova politika. Jenze dokud prodavaji vsechno, co vyrobi, a ani nestihaj poptavku naplnit, s cenou moc hejbat nebudou.

   • Chtělo by to úplnou specifikaci HW. Víme o paměti a CPU, ale u rozsáhlých DB může být podstatné i IO.

    Ale souhlas, že EPYC pro produkty licencované per core nebude oblíbenou volbou (zvlášť tam kde cena licencí za core jde do desítek tisíc US$) a rozdíl ceny stejně výkonného HW je proti tomu zanedbatelný. U řešení kde je cena za SW blízká nule (např. FOSS) tomu může být naopak.

    Zajímalo by mne co brání AMD udělat varianty EPYC2 s menšín počtem chipletů(ccx) a vyššími (base/turbo) takty pro výše zmíněné případy. Předpokládám, že Threadrippery 3000 nebudou končit na 3,5GHz.

 2. Je pěkný, že amd začlo prodávat stojádrové procesory za tisíce dolarů, ale střední třída jim nějak úplně vypadla. EPIC 7252 s 8C a TDP 120W za 500 USD je výsměch. Intel za stejnou cenu prodává Silver 4210 s 10C a TDP 85W.

  • Proc vysmech? Narozdil od vyklestenyho Silver 4210 ma plnou konektivitu, ramky muzou bezet rychleji nez 2400Mhz a byt vetsi nez 1TB … pokud uz nekdo potrebuje do serveru malojadro, tak asi jde prave kvulit te konektivite, coz ten Intel ma docela naprd – 48 PCIE3 oproti 128 PCIE4 …

   • nevím, kolik jsi někdy životě viděl server. ale v dost vysokém procentu běží něco jako E5-2630 a fakt každý server nepotřebuje 1TB RAM a ani nejsou potřeba PCI-E linky, mimo 10Gbit síťovky.

    To co představilo AMD se hodí v nějakých speciálních případech, ale do běžného serveru je to k ničemu.

     • Proč používat procesor s menším počtem jader a o půlku větším TDP (dvojnásobným v případě 2630L). A na úrovni inteláckejch E3-1240, tkerý jsou ideální do úsporných serverů nedělá AMD vůbec nic. Jasně, ať AMD ukáže že na to má a prodává high end, ale k čemu jim to bude, když jim utíká celej trh s úspornýma procesorama a servery do malých firem.

      • to je v poradku. zameruji se na nejvetsi slabiny intelu. amd samozrejme nejde o nejakou porazku intelu, to je stejny nesmysl jako by Tesla chtela porazit VW koncern. Oni jen delaji to co nedela ten druhy,

      • uvidíme za rok, jestli absence takových čipů je slabina intelu a nějaká poptávku tu je, nebo to je ekonomický nesmysl a amd to dá za dumpingové ceny pár firmám typu google kvůli PR, aby napsali, že částečně přecházejí z xeonu na epyc

      • “ Jasně, ať AMD ukáže že na to má a prodává high end, ale k čemu jim to bude, když jim utíká celej trh s úspornýma procesorama a servery do malých firem.“
       To říkáte jako by to první bylo nic a to druhé alfa, omega a všechno mezi tím.

       Cloudi používají ty velké modely, HPC taky. A zrovna ten cloud a virtualizace jsou pro AMD asi nejlepší trh pro začátek.

       Ovšem asi nejdůležitější věc je tahle. Kdyby se AMD vykašlalo na 64jádro a pracovalo těch pět let na tom, udělat alternativu k E5-2630 a Silver 4210, tak po jejich platformě ani pes neštěkne, nikdo se nebude obtěžovat pro ni vyrábět servery, testovat a podporovat to. A 99 % trhu Xeonů E5-2630 a Silver 4210 si stejně koupí E5-2630 a Silver 4210.

       Firmy prostě musí dělat to nejlepší, na co mají, pokud chcou uspět.

      • Vzhledem k tomu, jak AMD dokaze customizovat tak myslim, ze pokud by zakaznik mel zajem treba o 8 jadrovej Epic bezici na 4+Ghz, ze by AMD bylo schopno ho poskytnout, ono vubec vzhledem k tomu, jak se AMD zameruje na specificky chipy dle prani ruznych zakazniku si myslim, ze jak se pise, ze pro nektery ulohy se hodi min jader a vyssi vykon, treba pro ten Oracle, tak by AMD nemelo problem udelat takovou serii Epicu na prani. Stejne jako Intel prodava pro sve velke partnery za uplne jiny ceny nez je cenik …