Intel hlásí výsledky za Q3 2019: 19,2 miliard $, ač mu na trhu PC prodeje klesly o 10 %

Intel v Q3 2019 těsně zlomil rekord v tržbách, ale měl nižší marže a zisk. Prodeje PC procesorů klesly o 10 %, byznys táhly paměti, Mobileye a vyšší ceny.

208

Třetí kvartál je za námi a už i říjen se nachýlil, což sebou mimo různých nepříjemností také přináší finanční výsledky počítačových firem. Z výrobců procesorů je má venku jako první Intel. Ten je momentálně stále na vrcholu a stále ho trápí záviděníhodný problém, kdy nestíhá uspokojovat poptávku po 14nm čipech, nicméně se čeká, že by do budoucna mohl mít problémy kvůli problémům 10nm procesu, byť ten se konečně nyní dostal do komerční produkce. Na jeho výdělečnosti se to však projevuje jen omezeně, pokud vůbec.

 

Další rekordní kvartál, byť jen těsně

Firma za Q3 měla tržby 19 miliard 190 milionů dolarů, což je určitý nárůst proti stejnému období loňského roku, ale prakticky skoro nulový – v Q3 2018 byly tržby 19,163 miliardy (šlo tehdy o rekordní výsledek). Nyní jde tedy o nový rekord Intelu, ale nepříliš vyšší než ten loňský. Nicméně po Q2 2019 Intel oficiálně uváděl na právě skončené čtvrtletí prognózu jen 18,0 miliardy dolarů (plus minus 500 milionů), což se podařilo předčit znatelně.

Naopak o něco nižší je zisk, protože hrubá marže klesla z 64,5 % před rokem na 58,9 %. Dosáhl 5,99 miliardy dolarů (proti 6,398 miliardy před rokem), což dělá na jednu akcii 1,35 centu. Mimochodem, důvodo pro nižší marži byly nižší ceny NAND letos, a také rozjezd výroby 10nm čipů. To znamená, že Ice Lake je pro Intel výrobně dražší přes patrně vyšší prodejní ceny, než třeba i na plochu křemíku větší 14nm alternativy (třeba Comet Lake-U).

Intel financni vysledky q3 2019
Finanční výsledky Intelu za Q3 2019

Všechno rostlo, jen v PC propad

Byť celkové tržby nevykazují investory žádaný růst, při pohledu na detailní výsledky je obrázek trochu jiný. Za „stagnaci“ je odpovědná jen jedna oblast, byť ta největší, a zbylé aktivity naopak opět přinesly víc tržeb, než předtím, tedy onen obligátní růst.

Intel totiž zaznamenal meziročně 5% pokles v tržbách za PC produkty, lépe řečeno v klientské divizi. Tato divize zaznamenala 9,709 miliardy dolarů tržeb, zatímco o rok dříve (Q3 2018) to bylo 10,234 miliardy. Přímo z PC byl propad ještě vyšší, protože efekt trochu maskovaly vyšší prodeje modemů a podobných produktů, které Intel označuje jako „adjacencies“ (nárůst z 1,211 na 1,33 miliardy). Čistě procesory pro PC a související produkty šly dolů z 9,023 miliardy na 8,379 miliardy. Prodeje v kusech zdá se šly dolů o 10 %, ale Intelu toto kompenzovaly dražší ceny, za které prodával. Proti loňsku měl CPU v průměru o 3 % (desktop) nebo 4 % dražší (notebooky) než před rokem. Díky tomuto mu tržby za ně klesly jen asi o 7–8 %.

Intel financni vysledky q3 2019 Client Computing Group
Finanční výsledky Intelu za Q3 2019: Client Computing Group

Efekt Ryzenu, nebo statistická technikálie?

Zde by mohl být závěr takový, že se konečně začíná projevovat konkurenční tlak procesorů AMD Ryzen, přes velkou setrvačnost, s jakou si Intel drží kontrakty v OEM segmentu. Je tu nicméně i onen problém s kapacitou 14nm výroby, jenž může také být příčinou. Intel oficiálně konkurenci jako faktor neuvádí, tisková zpráva k 5% poklesu říká jen to, že byl „proti vysoce obtížnému srovnání“. Tím se ale nemyslí nic o konkurenci, jen to, že před rokem byly tržby velmi či mimořádně vysoké a tudíž je těžké se jim vyrovnat či je předčit.

Toto ovšem asi je opodstatněné. V Q3 2018 udeřil onen dnes již známý nedostatek 14nm čipů. To znamená, že Intel vlastně prodal svou normální kvartální produkci, plus ještě určitý dluh ve výrobě, protože vyprodal všechny standardní skladové zásoby (toto řekli zástupci firmy v konferenčním hovoru). Tím šlo vlastně efektivně o svým způsobem o výsledky za kvartál a něco, což skutečně je obtížné zopakovat.

Intel financni vysledky q3 2019 divize
Finanční výsledky Intelu za Q3 2019 pro jednotlivé divize

Ve zbylých divizích má ale Intel měl nárůsty. Divize FPGA zaznamenala s 507 miliony 2% meziroční nárůst, divize nevolatilních pamětí (NAND/3D XPoint) s tržbou 1,29 miliardy nárůst o 19 %, což je pozoruhodné, protože jinak se ve výrobě NAND hodně snižovaly ceny. Divize Internteu věcí/embedded měla tržby 1,005 miliardy (+9 %) a Mobileye 229 milionů (+ 20 %).

Xeonů se prodalo méně… ale dráž

A konečně datacentrová divize utržila 6,383 miliardy, což je nárůst o 4 %. Zde jsou ovšem zajímavé podrobnější výsledky. Intel totiž uvádí, že prodeje v počtu kusů meziročně klesly o 6 % a tržbu zachránily před poklesem vyšší průměrné ceny (ty stouply o 9 %). Nárůst tržeb byl také nižší v hlavních produktech (+3 %), vylepšovaly ho opět tzv. „adjacencies“ (+12 %). Největší růst byl od zákazníků z oblasti komunikační infrastruktury, nižší u cloudových provozovatelů a enterprise.

Intel financni vysledky q3 2019 Data Center Group
Finanční výsledky Intelu za Q3 2019: Data Center Group

Výhled: v Q4 čeká Intel žně

Důležitou součástí těchto zpráv je vždy výhled na další čtvrtletí (Q4 2019). Intel čeká tržby 19,2 miliardy (plus minus), zisk na jednu akcii asi 1,28 dolaru (takže o něco nižší). Jako nyní patrně prognózu o něco předčí, takže by mohl přesáhnout 20 miliard. Díky tomuto a výsledku v Q3 nyní Intel očekává, že letos celkově překoná tržby v loňském roce a dostane se na zhruba 71 miliard dolarů (opět asi s tolerancí) a celoroční zisk 4,42 dolarů na akcii. Pro srovnání: rok 2018 skončil pro Intel tržbami 70,848 miliard dolarů a čistým ziskem 21,053 miliardy dolarů (4,48 dolaru na akcii).

So, we’re investing to recapture process leadership going forward.

Intel přiznává, že ztratil pozici lídra v polovodičových výrobních procesech

V konferenčním hovoru k výsledkům jinak padl jeden zajímavý detail. CEO Robert Swan v otázkách a odpovědích řekl, že firma investuje, aby v budoucnu získala zpět vedoucí pozici v křemíkovém výrobním procesu. Použitá formulace (viz citát výše) vcelku jednoznačně implikuje přiznání, že tuto pozici Intel ztratil, což je svým způsobem pozoruhodné, Intel myslím doteď v tomto směru nikdy oficiálně nic nepřipustil. Pokud ještě tedy byl pochyby, můžeme asi na nanometrový křemíkový trůn pro teď už pokojně posadit tchajwanské TSMC.

Galerie: Výroba čipů v cleanroomu polovodičové továrny Intelu

Intel hlásí výsledky za Q3 2019: 19,2 miliard $, ač mu na trhu PC prodeje klesly o 10 %
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 6 hlasů

208 KOMENTÁŘE

 1. posadit, neposadit 😀 Intel neříká, že je druhý, jen že stratil pozici, pořád můžou být dva-tři na prvním místě … ale jo, my víme jak to je, Intel ale nespí, běží 10nm, rozjíždí se 7nm a taky 5nm … těch inteláckých … každopádně bude z konkurenčního boje těžit zákazník a co bysme chtěli víc, že 😀 Příští rok bude celý takový „Vánoční“ …

  • No kdyby to mělo znamenat, že se s TSMC dělí o první místo, tak by se nedalo použít slovo „recapture“. Jako samozřejmě významy jsou pružné a dají se natahovat, ale pod recapture si primárně člověk představí, že získat/obsadit zpátky něco, co jsem řív měl nebo kde jsem dřív byl, ale mezitím jsem to ztratil.

    • Ono to leadership je takovej ohebnej termín, ale tady by to bylo spíš naopak. Firmy to obecně používají tak trochu křivácky ve smyslu „jsme na špičce vývoje“, aniž by tím závazně tvrdily, že jsou absolutní jednička a všichni ostatní jsou až za nima, v podstatě si to může dovolit říkat i lecjaká „me too“ firma, aniž by hrozilo, že ji někdo bude chytat za slovo.

     Takže když se tam mluví o ztraceném leadership, tak by asi byla přípustná interpretace, že chvíli byl Intel „leader“ spolu s TSMC, to se asi s tím pojmem slučuje. Ale když leadership ztratil, tak by to mělo znamenat, že naopak jsou na špičce jen ti jiní, a on už na ní kousek ztrácí.

     No ale jako samozřejmě jsou to interpretace no (i když teda IMHO bych se moc plést neměl, zas tak děsná moje angličtina není.). Ono teda je to stejně jenom jedna věta a nemá moc smysl se v ní nimrat, důležitější je ta realita za ní… která stejně existuje vcelku nezávisle na tom, co přesně Intel řekne v PR.

 2. Pár dalších zajímavostí:
  a) Intel letos navýšil/navýší svou produkci 14nm waferů o 25 % proti loňsku. Příští rok očekává totéž číslo (pravděpodobně na všech výrobních procesech dohromady).
  b) 10nm linky aktuálně jedou v Oregonu a v Izraeli, v dohledné době k nim přibude Kalifornie.
  c) Příští rok očekává stejné tržby jako letos (připomínám, co už psal pan Olšan – Intel ve financích prakticky vždy podstřeluje odhady).
  d) Příští rok očekává nárůst marže, protože některé jeho linky už budou kompletně účetně odepsány, tedy jejich pořizovací náklady už nebudou rozpouštěny do nákladů na každý vyrobený wafer.
  e) Ztráta půl miliardy z divize pamětí byla způsobena tím, že nedostali očekávánou dotaci (investiční pobídku) na stavbu fabriky, takže ty očekávané peníze jednorázově účetně odepsali.
  A ještě pár zajímavostí k akciím.
  1) Včera, první obchodní den po vyhlášení výsledků, rostly o 8,1 %.
  2) Intel masivně vykupuje (a ničí) své akcie. Za 3Q nakoupil 92 milionů akcií v průměrné ceně 48,78 (aktuální cena je 56,46).
  3) Na vykupování svých vlastních akcií vyčlenil dalších 20 miliard dolarů, které hodlá utratit během 15-18 měsíců. Z minulé schválené várky mu ke konci září zbývalo 7,2 miliardy.

  • s těmi maržemi to taková sláva nebude, musí nakoupit další stroje na „euv“ a s těmi akciemi … zajímavé … asi jim akcionáři do toho moc pindají a to se vedení nemusí 2x líbit …

   • Na marži (hrubou) nemají investice až takový vliv, jednoduše proto, že do marže se počítají až účetní odpisy těchto investic. A Intel vždycky investoval hodně. Před pár lety to bylo cca 12 miliard ročně, dneska to je 15 miliard, ale není to žádné výrazné navyšování, které by se mělo výrazně projevit v těch odpisech. Naopak tím, že ty 14nm továrny využívá tak dlouho, tak už končí jejich účetní odepisování.
    Pro firmu tedy není nijak těžké spočítat si, kolik bude další rok odepisovat. Rozhodně je to jednodušší, než odhadnout úroveň prodejů. Ty mohou lítat o desítky procent, u odpisů bude mít odhad chybu maximálně v jednotkách procent.

     • Asi máte problém s chápáním psaného textu. Odepisují se všechny investice. Jestli to je křáp na EUV nebo něco jiného, se liší maximálně v tom, jak dlouho se to odepisuje.
      O tom, že se něco odepisuje poté, co to doslouží, jsem nepsal ani slovo. Psal jsem o tom, že díky tomu, že se 14nm proces intenzivně využívá už dlouho, tak ty první linky už budou brzy odepsané (účetně, ne že by přestaly fungovat) a tak marže produktů na nich vyráběných logicky vzroste, protože do nákladů na ty produkty už nejdou ty počáteční náklady. A tvrdí to Intel, ne já, takže oni snad jsou schopni posoudit, do kdy který „křáp“ budou odepisovat.

      • no nevím, kdo má tady problémy s chápáním … tohle všechno by platilo za předpokladu, že by Intel nedělal žádné nové investice … možná někde marže stoupnou, mnohé ale jinde klesnou … jako s Tatarem …

       píšeš tady obecné známé poučky, ale u těchto výrobců nic z nich nemusí platit a silně pochybuji, že bysme se dostali k nějakým relevantním číslům …

      • Já nepíšu obecně známé poučky, píšu vám to, co tvrdí Intel, potažmo jeho představitelé při prezentování investorům. K relevantním číslům se dostaneme příští rok, kdy bude naprosto zřejmé, jestli měl pravdu v tom, že mu marže bude stoupat nebo pravdu neměl a marže mu bude dál klesat či stagnovat.

      • já nemám namysli čísla ze slajdů, ale nic, omlouvám se za prudění, s tebou je zbytečné tyto věci řešit …

   • To jste nepochopil. Ty akcie vykupuje sama společnost Intel. Tím, že vykoupí své akcie, se sníží celkový počet akcií, tedy podíl všech akcionářů vzroste. Je to mimo dividend druhý využívaný způsob, jak vytvořit zisk pro akcionáře. Na rozdíl od dividend je tento zisk často nezdaněný.
    Pro akcionáře to má v podstatě tři pozitivní efekty. Jednak se zvyšuje cena akcií proto, že na celou firmu je jich méně. Pak se taky zvyšuje zisk na akcii, protože zisk se dělí mezi méně akcií. No a nakonec to má taky stabilizační efekt na cenu akcií, u které nehrozí, že nějak výrazně klesne, protože je na trhu mimo běžné hráče ještě jeden velký hráč, který jen nakupuje a nikdy neprodává.

    • já to pochopil dobře 😀 Kdo je ta sama společnost Intel, to je otázka …? Kdo vlastní majoritní balík Akcií? Jaký objem stačí, aby měl ten někdo hlavní slovo? Ono to portfólio je docela zajímavé, 36% vlastní investiční fondy, dalších asi 30% neznámo kdo a snad jen 5% soukromé osoby, zaměstnanci Intelu …

     • Majoritu nemá nikdo. Hlavní slovo má vedení společnosti. Když se akcionářům nelíbí vedení společnosti, může ho na valné hromadě vyměnit, či spíše na valné hromadě jmenují do představenstva jiné lidi, kteří pak vymění výkonné vedení společnosti.
      U té vlastnické struktury je to složitější. Povinnost hlásit podíly je až od nějaké hodnoty. Navíc, co se týče soukromých osob, ty často vlastní akcie prostřednictvím obchodníka. Tedy to, že mám akcie Intelu, Intel vůbec netuší. Já je koupil přes Fio, pro Fio je koupil nějaký jejich americký obchodník, který je má pod svým jménem v nějaké té elektronické evidenci. Firma Intel, když chce vědět, kdo je akcionář, vidí, že ty akcie má obchodník ne já.
      Jaký objem stačí, aby měl akcionář hlavní slovo, by se pravděpodobně nechalo najít v nějakém zápise z valné hromady. Určitě tam je, kolik % akcionářů se jí zúčastnilo a půlka z toho bude stačit na prosazování svých zájmů. Většinou se toho účastní hlavně zástupci těch institucionálních investorů, jako jsou fondy, které si pohlídají, aby se tam neděly nějaké nepravosti.

      • Můj osobní názor je takový, že marže v ntb segmentu určitě nejsou takové jako v desktopu, neřku-li hedt nebo serverech.
       Nicméně je docela dobře možné, že ntb trh je co do prodaných kusů větší než oba zmíněné dohromady /spekualce.
       Takž marže jsou _možná_ nižší (nejvíce se málo platné prodávají levné modely), ale ten počet musí být monstrózní.
       A v ntb je intel velice silný, čipy mají výkon i nízkou spotřebu, a zároveň tam na much core much doge hype naskáče minimum zákazníků.

      • s těmi akciemi to určitě nebude tak jednoduché, jak se snažíš podsunout … pochybuji, že kdokoliv z vedení společnosti může nakupovat tajně u kdekoho … možná u nás, ne ve vyspělém světě … třeba Bryant, coby největší soukromý držitel akcií má 430 tisíc akcií, dalších 3,5 milionu ve svěřeneckých fondech, pokud udělá „bočák“, může přijít o všechno …

      • gogo1963:
       Jak tajně? Jak u kdekoho? Když celému světu vytroubí, že schválili nákupy vlastních akcií za dalších 20 miliard dolarů, které utratí během dalších 15 až 18 měsíců, těžko se tomu dá říkat, že utrácejí tajně.
       A ty akcie samozřejmě nakupují na burze přes nějakého obchodníka za aktuální tržní cenu.
       Interně tam budou nějaká další pravidla, tedy kolik mohou utratit za den (tam je tuším v USA i omezení dané zákonem), kdy se do nákupu pustit (třeba při poklesu pod nějakou hodnotu či při určitém procentuálním poklesu za den). Když se podíváte třeba na ten 3Q, tak v něm se cena akcií pohybovala mezi 44,96 a 53,01. Skutečná průměrná nákupní cena 48,78 je mírně pod průměrem těchto dvou hodnot.

      • evidentně si nerozumíme a píšeme každý o něčem jiném … mě jen zajímalo, KDO je firma Intel, jestli konkrétní osoba, konkrétní firma, fond … nevím … kdo má rozhodující slovo, balík, cokoliv … všechny řeči kolem toho jsou jen řeči …

      • Akcionáří nějak zvolí představenstvo, od toho se zase odvíjí výběr CEO/CFO a tak dále, takže za tu firmu někdo rozhoduje a jeho pravomoc se odvíjí od toho původního zvolení ze strany akcionářů, teda vslastníků- Je to trochu jako zastupitelská demokracie s tím, že když by se ti zástupci utrhli ze řetězu, tak jsou rychleji odvoláni a nahrazeni. Čili tohle rozhodnutí kupovat akcie (jinak to dělá i Nvidia iirc) sice padne někde mezi tím představenstvem/správní radou/dosazenými šéfy firmy, ale tak nějak vychází z vůle těch akcionářů (dělá se to opravdu proto, že to akcionáři chcou jak říká RH) a kdyby s ním nesouhlasili, tak mu zamezí. Myslím, že tam není co řešit…

       https://www.investopedia.com/ask/answers/042015/why-would-company-buyback-its-own-shares.asp
       https://en.wikipedia.org/wiki/Share_repurchase

       česky: https://www.kurzy.cz/zpravy/477594-akcie-relativni-vyhody-zpetnych-odkupu/

      • no je co řešit … píše se Intel vykupuje akcie … komu ty akcie jdou, podle jakého klíče … kdo je „Intel“? Nevím, jestli si rozumíme … on ten co rozhoduje o výkupu těch akcí … ok, má pravomoc, rozhodne a pak co, možná je nějaký „Intel speciální účet“ na který ty akcie tečou, já nevím, ptám se …protože z těch akcí jsou dividendy …někdo ty akcie emitoval, ty akcie se po výkupu neztratí, nebo ano? Kdo na tom profituje … milion otázek …

      • O tom, co se s těma akciema děje… ta fima s nima udělá opak emise – spálí se, schovají se do trezoru (pro případnou opětovnou emisi). Firma ty akcie na trh vypouští (něco jako když centrální banka zvětšuje objem peněz) a stejně tak je z něj může i odstranit – tím, že je koupí, a tím zase ten objem akcií efektivně existujících sníží.

       IIRC to funguje tak, že firma si nechává autorizovat možnost vydat určité množstí akcií dopředu dlouho předtím, než to udělá, protože akcie se do oběhu přidávají průběžně třeba tím, že se v nich vyplácejí odměny zaměstanancům (pokud by najednou ale chtěli narvat do trhu třeba o 20 % akcií navíc kvůli kapitálu, tak to by se asi typicky dělalo s nějakým souhlasem akcionářů). Třeba u AMD ten objem během času pořád rostl a roste – ale třeba někdy ve vzdálenější budoucnosti, až/jestli se oddluží, tak možná taky zase něco koupí zpět, aby ten objem trošku zase zredukovali. Takové zpět-stažené akcie se vrátí do trezoru do té rezervy pro budoucí emisi.

       ————–

       Ale teda opravdu, pokavaď vím, tak na tom není žádná černota nebo pofidérnost, dělá se to v jednom kuse.

      • Oni by měly akcie, které jsou v držení samotné společnosti, po nějakém časovém intervalu (např. rok) automaticky zaniknout. Je na to nějaké pravidlo/zákon.

      • ano, já rozumím teorii, takhle to snad ale funguje, pokud má někdo majoritní podíl, třeba 50,1% … kdo ale v Intelu má práva na tyto věci, když největší podílník je The Vanguard Group, Inc. s necelými devíti procenty a nějaká procenta k tomu u dceřiných fondů?

      • gogo1963:
       Jak kdo má práva? Někdo z akcionářů navrhne, valná hromada buď schválí nebo neschválí, vedení firmy v případě schválení realizuje.
       Jak vám to přibližoval pan Olšan, je to jako zastupitelská demokracie. Ve volbách vybraje strana, co nemá nadpoloviční většinu hlasů, ale stejně dokáže efektivně vládnout. Prostě najde si podporu. A to, že má nejvíc, ještě neznamená, že opozice, která má daleko méně, nedokáže prosadit nějaký zákon. Může přijít s návrhem pro který najde podporu té nadpoloviční většiny z přítomných a je schváleno.

      • Radku, raději už nepiš nic, protože tohle je opravdu odpověď „silného teoretika“ bez jakékoliv praxe … já se jen ptám, kam(komu) ty akcie půjdou, když se píše „firma Intel vykupuje) a naučené bláboly o valné hromadě a podobných ptákovinách mě nezajímají, Tohle jen dokazuje, že o fungování firem jako Intel nemáš ani páru …

      • Gogo. Když firma nakoupí akcie, tak patří firmě. Komu patří firma? Těm, co mají akcie. Takto to chápu já.

      • Casper, takže když firma vykupuje akcie, a firma patří těm, co akcie vlastní, akcie se přerozdělují těm vlastníkům … podle této logiky … tak to ale evidentně není …protože jaký by to mělo smysl?

      • „Radku, raději už nepiš nic, protože tohle je opravdu odpověď “silného teoretika” bez jakékoliv praxe … “
       No teda s prominutím tohle je přesně opačně. Jak to RH říká, tak je to prostě fakt PRAXE fungování akciového trhu a AS. Když se vám to nezdá, a chcete nějakou alternativní spikleneckou teorii, podle který to kradou mexičani co uklízí v kancelářích a předávají to ještěrům ze středu země, tak to neposloužím no…

       Když nějaká firma koupí zpátky svoje směnky nebo dluhopisy, tak taky řešíte, co se s nima děje pak, kdo je uvnitř ztopí a jaký nekalý rejdy se s nima dějou? 😉

       BTW v těch kvartálních zprávách je vždy řečeno, kolik má firma v té tobě aktuálně akcií na trhu, takže by se tam mělo dát dohledat, že se počet akcií těmahle programama opravdu snížil (je třeba ovšem zohlednit akcie, které se zase do oběhu přidávají tím, že je zaměstnanci dostávají za odměnu – i to tam musí být zanesené, takže kdo hledá, najde.)

      • Honzo, komu „nám“ se co nezdá? 😀 Já se jen ptal a jsem za blba? Nikde není přesně popsáno, co se děje, tak jsem si dovolil zeptat se, jestli někdo nemá přesnější informace … mám to tedy chápat tak, že „firma Intel“ vykupuje akcie, které jsou na prodej a „odepisuje je“, tím pádem jde zbytek akcií nahoru …?

      • Jo, přesně tak to funguje/takový je záměr. Tím, že vykoupí akcie, zvednou cenu zbylých, jelikož firma se teď dělí na míň podílů. Což investoři rádi vidí. Teoreticky to může pomoct se vyhnout dani, protože majetek se těm doutníkům zhodnotil, ale nedostali přímo nějakou platbu, na kterou se vztahuje daň. Kdežto kdyby Intel ty prachy místo toho vyplatil jako dividendu, tak z toho se automaticky daň platí.

      • No já tam byl taky dost uštěpačnej, jemně řečeno, tak to se taky omlouvám.

 3. Jestlize to ze zpravy vypada, ze Intel dlouhodobe prodava temer vsechno co muze a zaroven mu malinko klesly trzby a do toho vseho oznamil, ze bude vyprodavat Skylake-X za pulku ceny a podobne pristi rok naceni i Kaskadu-X, tak se z toho da mnohe usoudit.

  OEM platili a plati mnohem nizsi ceny za odber procesoru, dokonce takove ceny, ze je AMD nemuze podstrelit a tudiz je AMD v OEM sice konkurence schopne, ale vyrobci nemaji zadny duvod mu vyslovene davat prednost. Proto je situace presne takova jakou ji vidime, ze si vyrobci drzi procesory od sveho tradicniho partnera a k tomu pridali par modelu svych pocitacu i s procesory konkurence od AMD, aby frfnalum zakryli usta, ale zaroven maji zajem pokracovat v soucasnem partnerstvi s Intelem.

  Naproti tomu u koncaku Intel prestrelenyma cenama prohrava na cele care a musi jit s cenou vyrazne dolu. AMD tak pomalu obsazuje trh koncovych uzivatelu, ktery nanestesti neni moc velky. Nicmene Intelu tato prohra prilis trzby nesnizila, coz z male velikosti trhu vyplyva a jeste ke vsemu Intel nestiha vyrabet pro OEM, takze mu ztrata trhu koncovych uzivatelu minimalne kratkodobe vubec nevadi.
  Pro AMD bude naopak trh koncovych uzivatelu v tuto chvili zasadni a osobne to vidim tak, ze by meli pridat a snazit se Intel z tohoto trhu vymazat uplne. Jedno takove pridani by mohl predznamenat procesor RyZen 3750X, o kterem se mluvi, ze prijde. Otazka pro AMD ale zni, jestli vubec maji co pridavat, nebot jim soucasne procesory vyrabi TSMC a i ti oznamili, ze jedou na plne obratky a vic nez ted uz toho moc vyrobit nedokazou. Takze jak vidno, ani zakazkova vyroba se nezda vyhodnejsi nez vlastni tovarny, ktere ma Intel.

    • Marže minimální? Z čeho tak soudíte? Ty procesory jsou menší a za stejnou nebo i vyšší cenu než pro desktop. Nepotřebují chladič, nepotřebují balení v ozdobných krabičkách, nepotřebují reklamu, výrobci je nakupují po milionech, objednávají dlouho dopředu…

     • tak se přece nebudeme dohadovat 😀 Dej sem čísla, počet prodaných notebookových procesorů a tržby z nich … kdyby byly ty čísla takové, jak se je někteří snažíte tady propagovat, byly by na každém slajdu …

      • Moc nerozumím, co zpochybňujete. Intel ani AMD počty jednotlivých čipů nezveřejňují, jak jistě dobře víte. Intel zveřejňuje od roku 2017 jen procentuální změnu prodaných kusů a procentuální změnu průměrné ceny.
       Počet prodaných notebooků předstihl počet prodaných desktopů poprvé (celosvětově) ve 3Q/2008.
       Velikosti jednotlivých čipů najdete na https://en.wikichip.org
       Ceny pro odběr 1000 kusů najdete na ark.intel.com, ceny pro vyšší odběry budou samozřejmě nižší.
       Cenu můžete taky odvodit od skutečných cen stejných notebooků, které se liší jen procesorem.
       Moc nechápu, kde jste přišel k té myšlence, že trh notebookových čipů je malý a jsou v něm i malé marže.

      • tohle nemá smysl … kroutit, překroutit, zpochybnit cokoliv 😀 Já nikde nenapsal, že trh notebookových čipů je malý, naopak, souhlasil jsem s tím, že je největší a o těch maržích … kdyby bylo podle tebe, Intel nemá důvod cpát se do desktopů, resp. serverů …

      • gogo1963:
       Intel nemá důvod se cpát do desktopů, protože tam je. A to, že desktop pro něj není priorita, dává snad několik let najevo naprosto jasně. Od dob Sandy Bridge až do příchodu Ryzenů se inovace v desktopu zastavily, ale v mobilních i serverových čipech pokračovaly dál a to dost výrazně. V mobilních tlačil výrazně dolů spotřebu, v serverech výrazně navyšoval počty jader.
       A ani dneska se do desktopu moc nehrne. To, že uvedl nejdříve šestijádro, pak osmijádro a teď se nechal dokopat do desetijádra, znamená, že to pro něj není priorita. Kdyby to pro něj byla priorita, i na tom 14nm procesu by mu nic nebránilo uvést šestnáctijádro bez grafiky, které by mělo cca 200 mm2, tedy něco, co zvládne levou zadní, když zvládá produktovat několikanásobně větší serverové čipy.

      • Radku, tohle už se dá považovat za plácání 😀
       Jak někdo kdysi řekl, „všeho dočasu“, pokud Epyc ukáže, že je schopen sesadit Intel ze serverového trůnu, pak uvidíš ty fofry na desktopovém trhu … ono to v podstatě už začíná (cascade lake) …

      • gogo1963:
       Tak tuhle myšlenku jsem vůbec nepobral. Podle vás, pokud Epyc ukáže, že je schopen sesadit Intel ze serverového trůnu, tak Intel místo aby vrhnul všechny své síly na serverovou oblast (o které hlasitě tvrdí, že je jeho prioritou), tak se vrhne na desktopový trh? Vážně vám to dává smysl?
       Jinak Epyc bude schopen v budoucnu Intelu zatopit. Aktuálně nemá AMD dost výrobních kapacit na to, aby se to stalo v dohledné době. Proto taky Intel dělá vše proto, aby se tak nestalo. A toho dělání není zas tak málo. Mimo to, že chce během příštího roku uvést architekturu Ice Lake do serverů, tak třeba své serverové architektury rozšiřuje o akcelerátory AI (tady AMD zatím spí), podporu 3DXPoint DIMM modulů (proti tomu nemůže AMD nic nasadit) či ladí vrstvení čipů na sebe (úzké hrdlo je dneska RAM, která potřebuje obrovské množství pinů v socketu, proto se ji Intel bude snažit integrovat přímo do CPU).
       Tedy ano, věřím tomu, že Intel udělá všechno proto, aby serverový trh neztratil.

      • otázka je, kde má Intel víc peněz za méně práce … xeonů se zdaleka neprodá tolik, co deskotových procesorů, u serverů těží z vysokých marží, to teď zdá se končí, protože „čiplety“ AMD jsou víc než konkurence schopné za řádově méně peněz, dále na serverové odvětví si brousí zuby další zájemci … nepodceňuji Intel, drží zatím přes 90%, ale …

      • gogo1963:
       Důvod, proč Intel drží a bude držet serverový segment zuby nehty, nejsou zdaleka jen procesory. A naopak, důvod, proč firmy nakupují procesory od Intelu není jen hrubý výkon, ale jde o celý ekosystém. Intel dodá procesory, dodá síťovky, dodá SSDčka, dodá samostatné akcelerátory AI, dodá FPGA čipy, dneska dodá 3DXPoint DIMM moduly, příští rok dodá i ty grafické karty.

      • . .. takže … jsme se dozvěděli něco z těch konkrétních … Intel za posledních 9 kvartálů prodal 23 milionů Xeonů, průměrná cena vychází na cca 2400 dolarů za kus … to je slušná pálka a beru zpět svoje pochybnosti o tom, zdali se to Intelu vyplatí (ne dnes) …

  • Rede, z jaké „malé velikosti tohoto trhu“? Jeden napíše, že tato položka je nejvyšší z celkových příjmů, druhej napíše, že je nejmenší … ty to plácáš všechno dohromady, jako jelito … na jedné straně pomalu neviditelný mikrotrh (pro Intel), na druhé straně to nejdůležitější pro AMD, ..pomalu nic se nevyrábí, ale TSMC nestíhá ani hovno … srovnej si to v hlavě …

   • Nemam v ruce presna cisla, ale proste je vyrazne mensi nez OEM trh, treba 25%, ale neber to doslova, je to jen +- neco.
    Pro AMD jsou koncovy uzivatele nejdulezitejsi, protoze si ty procesory od nich hodne kupuji, to je jasne.
    TSMC ale nema jen AMDecko, 7nm proces od nich vyuziva i spousta firem „pod“ ARM a nevim taky co s nima ma dohodnute NVidia, kdyz se ceka, ze v lete nove grafiky by mohly byt uz 7nm. Takze pro TSMC je AMD jen jeden z mnoha zakazniku, ikdyz je to urcite vyznamny zakaznik, ktereho si budou chtit udrzet.

   • Turion, ty si teda naivka, ako píšeš – jak to malé decko. Výkon CPU v PC :
    – najvýkonnejší herný procesor – Intel
    – najvýkonnejší HEDT procesor – Intel
    Snad umíš doplnit konkrétne procesory…huh…

      • Jo je v něčem výkonnější a v něčem může být i horší. Záleží na konkrétním použití.

      • ale už to najednou nevypadá na „předražená“ cpu „bez výkonu“, že? 😉

      • Vypadá. i9-10980XE 230$ navíc, spotřeba navíc, chlazení navíc, cena desky navíc, stále děravý křemík navíc. Intel má furt něco navíc, ale výkon tomu neodpovídá:).
       Cena/výkon je základ. Intel je v koncích. Nemá nic konkurenceschopného v PC CPU.

      • Turion, dedečko ťa úplne zmagorilo, v garáži je šero, výjdeš na svetlo a nedokážeš reálne hodnotit..huh…

      • Zato ty máš jen dedeho bláboly. Nejdřív tu blábolíš o intel cpu obecně, pak přilezeš s tydýtem ohledně jednoho cpu a děláš z něj globální závěry o tom jak je intel v koncích – pod článkem o výborných finančních výsledcích intelu, který se topí v penězích, místo aby byl v těch koncích. Úplně mimo jakoukoliv realitu. Proto ti tu mvladar píše, že ses nechal dokonale vymýt, protože to je přesně obraz toho co tu předvádíš.

      • Blábolím o PC CPU. Všechno ostatní mě nezajímá. Pokud prodává něco jiného a vydělává na tom, tak mě je to jedno. Vy tu spojujete oblasti intelu, které nás uživatele PC vůbec nezajímají. Na foru řešíme z 99.99% jen a pouze CPU do PC, tak se logicky bavím o tom a ne nějakých serverových dinosaurech nebo cloudu nebo jiných srágorách co jsou lidem úplně putna. V PC CPU je v koncích, nemá nic, uninstall.:)

   • podle tvých ohromě chytrých řečí je vidět, že jsi děcko nikdy neměl … nebo máš na mysli dospělé s dětským mozkem? To jich pak ale po světě běhá hodně … pravdou je, že Intel prodával předražená CPU, hloupost je, že bez výkonu … o čem jsi psal před pár lety, když nebyl na trhu Ryzen? O ničem, jako teď, blábolisto?

    • To je snad jedno, jestli píše děcko nebo někdo s detským myšlením. Výkon je myšlen jednotka za jednotku ceny. Asi to pro dětské mozky budu muset vždy psát detailně zatímco děti budou dál nesmyslně psát, že je intel výkonnější bez poznámky, že jde jen o FPS ve nějaké hře kde je vytížen potenciál CPU na 20% třeba. Holt děti.

     • u tebe je diagnóza jasná, „AMD fanatik“, už ze zásady nedokážeš doporučit nic jiné, než AMD a třeba u grafik, kde AMD nemá nic lepšího než RX 5700XT, doporučíš tuto kartu klidně i na 8K … že to pojede na 5 podle tebe koukatelných fps, protože „tak to má být“, ty děcka nezajímá … když to říká Odborník … pak se jen diví …

      • Já doporučuji podle poměru cena/výkon, takže tvých vycucaných 5 FPS si strč do bot. O 8k jsem nikdy nenapsal nic. Tohle je první 8k co jsem kdy napsal. Když neumíš přijmout, že existuje i jiné nastavení, než ultra, tak se nedá s tvou hlavou nic dělat.

      • já vím, čtu, co dporučuješ, je to přesně tak, jak jsem napsal, byť s malou nadsázkou o „8K“ a s tím se opravdu nedá nic dělat. Ta tvoje arogance ti na inteligenci nepřidá …

       … a pokud máš nějaký problém, řeš ho tady, ne na helpu, kde jsou moderátoři na podobné dohadování hákliví. .. to není o tom, že bych nechtěl reagovat …

      • Co s tím chceš říct hnízdo? Že děti nerozlišují výkon CPU a výkon CPU ve hrách je pravda, tak nechápu oč ti jde.

      • Chci příklad té hry, kdy je intel hodnocen jako rychlejší protože „potenciál cpu je vytížen na 20% třeba“

      • Příklad jsou hry co podporují třeba 4 jádra na 12 jádrovém CPU apod. Na youtubu máš asi milion a půl testů, kde se to vytížení zobrazuje.

      • Turione, tohle je opravdu tak geniální myšlenka, že stojí za zaznamenání 😀 … těch smajlíků bych sem nacpal víc, nechci ale být trapný …

      • Já za to nemůžu, že stále nepoznáš rozdíl mezi výkonem CPU a výkonem v FPS.

 4. Vím, že 8k byla nadsázka i těch 5FPS, ale všema nepomyšlenýma nadsázkama ovlivňuješ děti co to čtou, protože nevědí, že neumíš psát realitu, ale nadsázky.
  Napiš na kterém foru píšu blbosti krom pc-help nebo se omluv. Za „plácáš jinde na fórech, plácáš i tady“

  • ale já umí psát i popsat realitu … realita je například taková, že třeba Lotro, 13 let stará hra, jde rozběhat i na integrované grafice, já ji hraju na rtx2060 na 1440p, fps v pohodě, skáče to mezi 100-300, pokud ale vběhnu do raidu s 12 lidmi u bosse nebo při větší bitvě jde fps na 10 a méně, když to hraješ na integrované, postava se ti zastaví a i když jsi měl jinde fps 70, tady máš 0 (nula) a stojíš na místě … můžeš klikat na co chceš, neuděláš jediný skill, pak dlouho po boji na tebe v logu vylítne milion řádků, ty stojíš u mrtvého bosse a zbytek lidí je dávno v jiné instanci … tolik o hraní a „hraní“ … tohle celé je realita bez jakékoliv nadsázky …

   … a že omluv 😀 kolik ti je, synku? Deset? Podle těch blábolů bych řekl, že ani to ne … Já nemám problém omluvit se komukoliv, ale tohle tvoje chování zavání mentálním postižením a pomatencům se omlouvat nebudu …

 5. Tak v nějaké poku.vené hře se může vyskytovat nějaký zádrhel. To nikdo nerozporuje. Hlavní je, že se hrát dá obecně v průměru a ne v extrému.
  Tak místo toho, aby ses omluvil že někoho nařkneš z něčeho co není vůbec pravda, tak ti mám říkat svůj věk.
  Nejsi trochu jetý hochu?

  • jetý byl evidentně někdo, kdo tě dělal … ty se většinou ani neptáš co kdo bude hrát, jen vyplivneš nesmyslný hardware a očekáváš aplauz … když někdo bude chtít hrát v průměru, nebude si kupovat 4k monitor … a za co bys chtěl omluvu?
   Za ty lži, co nonstop fanaticky produkuješ? Mě vůbec nezajímá tvůj věk, byla to řečnická otázka a tvoje reakce na ni ten věk potvrzuje …

     • Jak mám dokládat něco, čeho jsou plné weby? Nechceš použít někdy mozek a najít si zprávy sám?
      Takže ty účelově lžeš o lidech a je to ok a druhýmu říkáš jak se má chovat ty kokso to jsem nežral toto.
      Já bych se rád bavil normálním tónem, ale s někým kdo si úmyslně vymyslí pomluvu se mluví normálně blbě.

      • ty jsi se nepříliš chytrý snad už narodil, já nepotřebuji hledat to, co vím, ty to evidentně hledat nechceš, protože ti máma řekla, že Intel je a bude děravý, tak to asi bude pravda …

      • Máma vůbec neví co je intel a PC jí vůbec nezajímá. Chápu, že ses neudržel a zase se snažíš někoho pomlouvat. DNA je DNA.
       Intel je děravější, než ementál a nějaký dvě opravy co se medializujou jsou naprosto směšné a určené pro děti co se spokojí s „něčím“, aby měli záminku si koupit dražší věc, než má kamarád.

      • tvůj mozek je evidentně děravější, než Intel a na tvém místě bych tohle konstatování bral jako urážku na cti a zvažoval žalobu 😀 dobrá synku, nechám tě ve tvých fantaziích, omlouvám se za to, co jsem kdy na tvoji adresu napsal a prosím tě, ignoruj mě, já budu na oplátku ignorovat tebe.

      • Gogo to jsem zvědav, jestli to dodržíš, až napíšu na fórum, že má někdo použít mozek při nákupu a nedělat sponzora zlodějům. Myslím, že hned přiběhneš a budeš obhajovat 5000 přirážku jako oprávněnou, jelikož dvě FPS víc v extrému.

 6. Jako obvykle, článek o Intelu nebo AMD a diskuse je opět plná mentálně nemocných. Asi by bylo naivní si myslet, že se na tom něco změní že. Každý tu spustí svoje přesvědčování druhých, aniž by vůbec poslouchal, pořád to stejný dokola. Abych byl přesný, pořád ty stejný ho*na. Že nemáte něco lepšího na práci.

   • „V linku je vzorka bez technológie TB 3.0, takže výsledky vynásob koeficientom x1.2.“ — zdroj tvrzení? (a že Turbo Boost Max 3.0 udělá navíc + 20% výkonu, to si myslíte na základu čeho?)

    • @Jan Olšan, to sú veľmi jednoduché počty – v teste all core kmitá 10980XE na 3.8GHz, to som zistil výpočtom v R20, kde som moje 16-jadro zostrelil na 3.8GHz a pridal výkon dvoch jadier navyše. To znamená, že pri OC na 4.5GHz-4.6GHz získaš bajočko 20% výkonu.
     V ST booste, za predpokladu použitia auto TB 3.0 dosahuje 10980XE 4.8GHz, ak ho manuálne posunieš na 5GHz – 5.1GHz, znova máš do 20% výkonu.

     • No ale OC je snad něco trošku jiného než nepřetaktované výchozí fungování… srovnával bych hrušky s hruškama a jabka s jabkama. Zrovna jestli jeho soupeřem bude 3950X, tak extra, protože tam by mělo být přetaktování celkem zajímavé kvůli nižší základní frekvenci (a nejspíš nižšímu all-core boostu s defaultním TDP/PTT limitem).

      A v single threadu je přetakování z 4,6 GHz na 5,1 GHz +10,86 % a z 4,8 GHz na 5,1 GHz (protože pořád nevidím zdroj idey, že v tom testu TBM 3.0 není zapnutý?) je to nárůst o 6,25 %, ne o dvacet 🙂

      • AMD ženie Ryzeny na doraz z výroby, všade sa tvrdí, že OC už takmer nic neprinesie, ale Intel musíme zrovnávať na default ?

      • Papousku, od kdy se CPU nesrovnavaji na defaulte?
       Od te doby co se to Vladarkovy nehodi :))

      • No když nevadí být nefér pro blaho oblíbený značky, tak prosím, ale pořád je srovnávání OC a defaultu nefér a hlavně mimo…
       A to, že R9 3950X bude mít opravdu úplně nulový OC potenciál, jak se prej „všade tvrdí“, to fakt pochybuju, že někdo věří… (edit: je to prostě blbost 🙂

      • Jestli AMD „taktuje na doraz nebo ne je uplne fuk“. Tobe se to troubo akorat nelibi, protoze to Intel zatim nema. Az to v nejake nasledujici generaci bude mit taky, tak budes psat Ody na to jak to je uzasna featura.
       Zase z tebe lita jeden podpapiernik za druhym…

      • tombíku, truhlíku, prestaň kopkat nožičkami ako nasraté batoľa a konečne sa dohodnite. Jeden tvrdí, že AMD netaktuje z výroby takmer na doraz, ty naopak tvrdíš aká je to úžasná featura, ktorú musia Inteláci ohromne závidieť… huh…

      • no jediny pitomec, ktery tady kope nozickami pri kazde zmince o tom, ze Intel v necem neni lepsi jsi akorat ty. Kazdy normalni uzivatel vi, co znamena merit na defaultu, atd. Jen ty tady vykrikujes blaboly, ktere nikoho nezajimaji o tom, jak je uzasne delat OC HEDT platformy… Zajimave je, ze kdyz mel Intel drive lepe vyresenou Turbo funkci nez ma AMD dneska, tak jsi mlcel jako ovecka :))
       Clovek by si myslel, ze nikdo nemuze mit tak debilni komentare jako tady mas ty, a ejhle, on se objevi Vladar a trumpfne i byvale troli esa 😉

      • tombíku, truhlíku, máš v tom klasicky chaos, vysvetlím ti to – turbo od výrobcu a taktovanie na krv je diametrálny rozdiel. V ST turbe použilo AMD z technického hľadiska veľmi primitívny nástroj – brutálne navýšenie napetie jadra 1.5V.
       Ak chceš vysvetliť MT , napíš…huh…

      • Hele troubo, ja se s tebou o zadnem manualnim taktovani nebavim, pokud jsi to jeste nezaregistroval. Ja se s tebou nebavim vubec, jen jsem poukazal na tvoji opetovnou blbost, kdy mas problem s uznavanim hodnot merenymi v defaultnim nastaveni.
       🙂

      • tombíku, truhlíku, ty že sa so mnou nebavíš ?? Však práve ty chodíš za mnou ako taký pipišvor a ideš si nožičky dolámat za každým mojim príspevkom, cijášku….odborníčku….
       Ale vážne, na tom notebooku sa nic nenaučíš, skus prax, nejaký bazárový PC pretočit, poladit a tak. To čo naklikáš na nete ti dá len tretinku vedomostí a potom sústavne meleš sprostosti…huh…

      • Tak to bys sis asi MVladari měl teď ochutnat vlastní medicínku a sypat koupit Ryzen, když o něm imrvére rozdáváš zaručený moudra. Typicky pokud si vzpomínám zvůdovněný řečma jako „všade na fórech už sa píše“.

       BTW.
       “ Jeden tvrdí, že AMD netaktuje z výroby takmer na doraz, ty naopak tvrdíš aká je to úžasná featura, ktorú musia Inteláci ohromne závidieť… huh…“

       Huh? Jesli tam mluvíš o mě, tak co jsem já ti rozporoval, to je že nadoraz rozhodně není nataktovaný multithread výkon (ty tvrdíš, že se to přetočit nikam nebude dát, což je blbost). A že tu mícháš dvě věci dohromady ty IMHO sám moc dobře víš (sám si tady přiznal, že multithread u Ryzenů 3000 škrtí limit spotřeby), netvař se najednou že mezi tím a single thread max. boostem nepoznáš rozdíl.
       Jako já se tou houževnatostí/křečovitostí těch postů kolikrát i celkem bavím (křemíkový klenot!), ale ono je to pořád zároveň balamutění a zavádění, takže vlastně neupřímnost, taková slabší forma lhaní…

       Nebudu říkat, že se máš stydět, ale nezapomeň, že jak se z lesa volá, tak se z lesa ozývá, když tohle praktikuješ, tak nečekej od fanoušků z druhý strany, že si budou brát servítky a dávat bacha, aby jejich vlastní posty byly akademicky rigorózní a fér.

       Pak si u mě na tyhle diskuse lidi stěžujou, že nám to kazí celej web. Doufám, že nechcete, aby tady bylo nějaký pravidlo typu „moderátor může smazat cokoliv, co mu z nějakýho důvodu přijde nepatřičný/ne dost nóbl“ jako na Rootu nebo tak něco.

      • @Jan Olšan – neni tajomstvo, že inklinuješ k AMD, to je tvoja vec, zaujímave ale je, že tombíkove hrubé urážky diskutujúcich ti nevadia, moje zdrobneliny strašne. Dokonca “ kremíkový klenot “
       nemôžeš stráviť, no nazval som tak Intel procesor, pruser.
       Najhoršie na tom všetkom je tvoje odmietanie prijať realitu, prosím ťa, ty fakt veríš nejakému radikálnemu pretaktovaniu all core viacjadrových Ryzenov ? Nezmysel :
       https://www.pcgamesn.com/amd/ryzen-9-3900x-overclock

      • Zrobněliny nezdrobněliny, ale tvůj tón je taky pěkně kousavej.

       Jasně, trpíš za pravdu… 🙂 Nad tím zametáním před vlastním prahem by ses ale přesto mohl zamyslet (a ne, nemusíš si nic kupovat, abys tu postoval, ale měř ostatním stejně).

       Edit… BTW?

       „skus prax, nejaký bazárový PC pretočit, poladit a tak. To čo naklikáš na nete ti dá len tretinku vedomostí a potom sústavne meleš sprostosti…“

       versus

       „Najhoršie na tom všetkom je tvoje odmietanie prijať realitu, prosím ťa, ty fakt veríš nejakému radikálnemu pretaktovaniu all core viacjadrových Ryzenov ? Nezmysel :
       https://www.pcgamesn.com/amd/ryzen-9-3900x-overclock

       Takže počítám, že ten binning za S. Lottery děláš ty, protože naklikaný na nete to rozhodně nemáš, depak, jen a pouze vlastní praxe :>

      • Nezodpovedal si, prečo ti nevadia tombíkove hrubé urážky a už vôbec si neodpovedal na nezmysel OC viacjadrových Ryzenov.
       Máš to v linku, prečo sa vyhýbaš odpovedi, alebo ťa to tak zaskočilo ?

      • Jaky hruby urazky ty tatare? Ty se tady navazis neustale do kazdeho, kdo ti ty tvoje fanaticky plky co pises rozporuje. Co to je
       – “ máš v tom klasicky chaos, “
       – „a možno ti napovie niečo“

       Pises s prominutim jednu nesmyslnou rypavou sracku za druhou, kdy vetsina z toho nema ani s nejakym smyslupnym prispvkem nic spolecneho. Porad tu meles neco o OC, uhybas klasicky od tematu, atd. Pri tom, jake nesmysly pises, mas drzost neustale nekoho poucovat.. vzdyt ty jsi technicke rajce, padle na hlavu, to se snad ani neda jinak napsat.
       To ze ti napisu, ze jsi trouba..vzdyt to ti jeste fandim. Hloupy trollove, kteri kydaji vsude jako ty, si zaslouzi daleko horsi pojmenovani.

      • tombíku, truhlíku, nepísal si náhodou, že sa so mnou nebavíš ?
       Jáj, si ty popleta….huh…

      • Koukám, že se to tu krásně mele i beze mě 😀 Alias nemám čas a náladu na kraviny, mám důležitější věci na práci.

       AD Jan O. – On Mvladar nemá v úmyslu nic jiného jen úmyslně prudit a nasírat. Jen se hlídá a popichuje zdrobnělinkami, které ale ve výsledku mají stejnou funkci, jako by někomu napsal že je kretén a pod…
       S tímto mě opravdu dojalo když jsem byl promazán za to, že zrovna u něj vadilo, když jsme ho označil za maďara. Zopakuji to je to samé jako když někoho označím za tatara (což se zalíbilo tombominovi 🙂 a používá to) Ostatně už si připadám, že musím být papežtější jak papež. Když se někdo navíží do mě a úmyslně mi komolí nick a pod., tak je to v pohodě. Ale když už zareguji a předtím to z hnízda bylo hnízdečko lásky a nenávisti k AMD tak jsem to taky schytal 😀

       Jinak byť ne vždy se vším souhlasím s Radkem H., Tak bych řek, že on o dost víc ví o čem píše než gogo1963 a další… Ostatně Radek H. mi nyní tu v těch diskusích připadá jako nejvyváženější diskutér.

       Závěrem bych řek že se odmlčel Maudit a naskočil mvladar. Jen Jan O. může vedět, zda náhodou nejde o stejnou osobu. Nicméně jejich úkol je stejný plivat na jednu značku psát lži a nasírat ostatní a tím tady z diskusí dělat bordel. Hnízdo se pomalu ale jistě uklidňuje (nemá podporu Crhy a Maudita). Ztratil se i úchylný šmírák HWSpeedy. Speedy ne není normální dohledávat si osobní údaje o druhých… No hlavní co vidím je, že ať už tu napíši nějaký post nebo ne tak se tu najdou další a další co se tu budou mlít hlava ne hlava 😀
       PS: mněl jsem ty nervy to tu pročíst celé…

      • Kochrene díky 😀 Já nemám nic proti RH a že píše tak, jak píše, budiž pochválen … já celý život a že je to už hodně let, pracuji s dětmi, zbytek je už asi profesionální deformace … snažím se psát „polopatě“, tak, aby tomu rozumělo i dítě … ne vždy se daří a kdekdo se pak posmívá, že píši tak nějak jinak 😀 … co se týče technikálií, zdaleka ne všemu rozumím, proto se často ptám. Dělá tahle vlastnost ze mě blbce? Někteří si to evidentně myslí i když sami často píší neskutečné ptákoviny …
       Mvladar … napíše něco s cílem rozpoutat řež, Tombo se většinou chytne jako první, možná by někdy stálo za pokus souhlasit s jeho evidentně trollím názorem, bezpodmínečně … to by bylo zmatení 😀

      • KOCHREN : “ Závěrem bych řek že se odmlčel Maudit a naskočil mvladar. Jen Jan O. může vedět, zda náhodou nejde o stejnou osobu. “

       Je velice nutné prelustrovat KOCHRENA, zdá se, že je to prevtelený
       FANTOMAS.

      • gogo1963
       Ale já v mnoha ohledech souhlasím i stím co napíšeš Ty. Jen Ty máš podobné vlastnosti jak Tombombíno. Taky se neudržíš a to Tvoje označování druhých za děti… Není moc dospělé 🙂 Já to řeknu upřímně mi bude v lednu už 41. (bohužel)
       PS: jsem ale rád že už nejsi tak sprostý a útočný jak jsi býval tohle u Tebe hodně oceňuji.
       Jinak nikdo neví vše od 14 se aktivně vrtám v PC přes 20 let mě už i ICT živí. A oporavdě nikdo nemůže pojmout celé ICT. Je to šíleně velká oblast vědomostí. Znám jen jednoho shodou okolností 18 letého kluka který umí opravdu hodně cělkově. je to grafik, 3d grafik, programátor a rozumí i HW (udělal si i vlastní hru). Tak všestranného člověka znám jen jednoho. A smekám před ním.

       U mvladara píšeš pravdu a i co se týče toho že se Tom zbytečně u něj rozčiluje. Což dělá mvladarovi jen radost. Já bych už toho trolla tolik neřešil ve všem co mvladar napsal o AMD se dokázalo, že píše hovadiny a nesmysly. Ostatně i já sám jsem mu to dokázal na svém PC. Víc než poukázat na toto už není třeba.

      • KOCHREN : “ ve všem co mvladar napsal o AMD se dokázalo, že píše hovadiny a nesmysly. “

       Jednoduchý človek si ty KOCHRENE, presvedčil si sám seba o lži.
       Napríklad boostgate, AMD oficiálne priznalo chybu firmware procesoru, ale keď som na to poukazoval pred doznáním, tak som trollil, však, cijášku….

 7. @Jan Olšan : “ No když nevadí být nefér pro blaho oblíbený značky, tak prosím, ale pořád je srovnávání OC a defaultu nefér a hlavně mimo… “

  Aha, takže keď AMD “ pribaľuje “ pretočené CPU automaticky + PBO je to naprosto OK, ale keď si majiteľ Intelu pretočí procesor dodávaným softom, tak je to nefér…huh…

  • Vymlouvat, se že druhý CPU už je přetočený z továrny (není)… Jako když si to myslíte tak OK, vlastní názor holt má každej nějakej, ale podle mě je tohle nesmysl.
   (A PBO není udělaný z továrny, to si právě lidi musí udělat sami jako každý jiný přetaktování).

   • @Jan Olšan, že manuálnym OC u Ryzenov už moc nezískaš, písal aj objektívny garážmistr, dokonca u 12-jadra priamo vystríhal a to je už čo povedať. Potom som vyfasoval jednosmernú letenku na Bananos, tak neviem ako to dopadlo.
    Ale uvedom si jednu zásadnú vec, čím viac -jadrový Ryzen, tým menšia šanca na manual OC , pretože strácaš ST výkon.
    Príklad – 3950X má boostlit v ST 4.7GHz, samozrejme, ak sa ti podarí uchladiť all core na 4.2GHz potom prichádzaš o 500MHz frekvencie/výkonu. Chápeš ?

      • PBO+autoOC (3900X) na mojej x470 C7H max 1C 4516, all 4.2. Manuálne som si to nastavil na 4500 jeden(4492), druhý 4350(4342), BCLK fluktuje. Win mi uprestnostňuje prvý pri nízkej záťaži, to sa mi ľúbi. Napätie je 1.375-1.39. Nekúšal som viac. Keď budem mať viacej času, ešte poštelujem.

      • Psal jsem to milion a půlkrát, že musí být teplota pod 75°C. Až to bude, tak se vrať a napiš na kolik to boostuje. Pokud jsi měl nějaký těžký bench, tak by to být mohlo, ale při hraní to musí boostovat víc.

    • Ne, nechápu. Takže PBO najednou neexistuje? Před chvílí si na něj stěžoval. PBO je přetaktování přidávající MT výkon při zachování ST frekvence.
     Ale počítám, že komu jde o MT, tak může taktovat i na fixní frekvenci. A na to by měl zvlášť 3950X dávat dobrý prostor, protože bude ve výchozí konfiguraci limitovaný stock stropem spotřeby. Což je snad každému jasné, koneckonců i vy operujete nižšími takty 18jádra Intel jako důvodem, proč je tam super prostor pro OC…

     • Tak inak, manuálnym pretočením získavaš kontrolu nad procesorom, kde sa dá vytlačiť lepší multi výkon pri lepšej efektivite, ale prichádzaš o ST výkon.
      PBO je polo- automat, ten vždy pracuje s nejakou rezervou.
      Píšeš, že 3950X by mal dávať dobrý priestor na all core pretočenie – áno dobrý postreh, keďže je nezmyselne limitovaný 142W ako menej jadrové Ryzeny, lenže to má háčik v uchladiteľných teplotách – ďaľšie jadrá produkujúce teplo v jednom zapuzdrení. Tu už varím z vody, je to len logický predpoklad, stále nevieme pravý dôvod odloženia 3950X….

      • ppt edc tdc možeš navýšiť jak v Biose tak v Ryzen Master. Ja mám všetko na 500, TDP na 300 aby ma nič nelimitovalo. PBO tých 142 zachováva.

      • Nepochopil si, power limit 142W východzie nastavenie. Jasné, že v BIOS nastavíš, čo chceš, teda čo doska dovolí…

      • Fajn, akú hodnotu TDP indikuje pri tvojom max. dosiahnutom OC všetkých jadier v záťaži a pri akej max.. frekvencii a Vcore ?
       Neber to tak, že ťa chcem nachytať, čiste ma to zaujíma.

      • Uf, myslel som max. využiteľný/dlhodobý výkon, alebo tá hodnota max. teploty v CoreTemp je nesprávna ?

      • Polka vecí sa nezobrazuje, dôvod mi je neznámy. Mám najnovší čipset driver, bios atď. Aj HWinfo64 keď spustím, na začiatku vypisuje somariny, aj tomu sa niečo neľúbi. Tých 99 je blbosť

      • Śkoda, že nefunguje korektne CoreTemp, je to fajn na meranie teploty jednotlivých jadier a spotreby, málo zaťažuje systém.
       Hovoríš, že AIDA fachá, keď zatrhneš len dve položky CPU stres + FPU stres, aké teploty a spotrebu indikuje pri tom nastavení ?
       Teda osobne si myslím, že to padne alebo prinajmenšom okamžite nastúpi throttling.

      • No veru na takú tažku záťaž to nastavené nemám, padlo to. Viem ten CoreTemp, že je dobrý, verzia je z Augusta 30, 2019, čiže na Ryzen 3000 by to teoreticky malo byť už hotové, tak to vypadá, že neni. Možno nemám nejakú fičúru v systéme, no nič nejdem to už riešiť, došiel kamoš, ideme dať do hlavy nejaké domáce 😀

      • Dobrú chuť a pozor, alkohol je metla ľudstva, ja už popíjam len každý druhý deň.

   • ty máš evidentně problém s kdečím jiným a nebrání ti to psát tady hlouposti … kdybys byl normální, počkal by sis na řádné recenze s normálními kousky a ovladači, to ale nejsi, takže tady pokřikuješ jako malé dítě …

 8. Bože to je zase nablito od vladare a goga, člověk to ani nechce číst.
  BTW: Když „PC prodeje Intelu klesly o 10 %“, tak o kolik tak mohly stoupnout AMD? To musí být desítky, ne-li stovky procent, ne? (Když prodeje PC z roku na rok stouply). Intel to ani nepozná, ale pro AMD to musí být dobrá injekce. Jsem zvědavý na výsledky.

  • copak máš za problém? V čem konkrétně jsem tady „nablil“? Nebo si jen potřebuješ kopnout, synku? Ty bláboly cos přidal tady nikdo neřeší, bavíme se tady o mnoha jiných věcech. Ale pro hlupáka asi každý hloupý …

    • jaká potrefená husa, magore? Napsal jasně můj nick … opravdu může někdo hloupý jako ty nekontrolovaně psát v diskuzích? Tohle by se mělo ošetřit zákonem … Dej sem alespoň jednu podle tebe sprostou urážku, nebo nepiš nic …Pokud narážíš na Turiona, pak asi vůbec netušíš, kde má naše pře začátek, a děláš ze sebe hloupějšího, než v reálu jsi …

     • 😀 😀 😀
      ubožáček se zlobí 😀 A už nadává všem… Je jedno na koho narážím, prostě jsi sprostý tupec. Maminka tě asi málo mlátila a ty bys to zrovna tak potřeboval. A už mi nepiš, nebo ti rupne žilka 😀

      • Wendaku, nadávám tobě, protože to jinak na tebe nefunguje a tvoje reakce to jen potvrzuje … já možná jsem ubožáček, co jsi ale ty, synku? Zasereš se do debaty, pobliješ co jde a ještě děláš uraženého … arogantní zmetek bez trochy sebereflexe …
       …moje mamka umřela, když tys ještě nebyl na světě. Nevím sice, proč to sděluji kreténovi na tvém levelu, možná se v tobě něco hne, nevím …

  • Sto procent (meziročně v CPU) to být může.
   Výsledky AMD budeme znát v úterý, ale neměly by být výrazně jiné, než ty předpokládané. Na konci července (tedy v době, kdy už měli třetinu 3Q za sebou), odhadovali příjmy na 1,8 miliardy dolarů (plus mínus 50 milionů). Protože prodali pravděpodobně vše, co vyrobili, možná to mohou trochu překonat, ale nějaké výrazné překonání odhadu není pravděpodobné, protože v tom červenci už museli vědět, kolik čipů mají nasmlouváno, tedy kolik jim jich TSMC vyrobí.
   Čistý zisk by mohl atakovat 200 milionů, spíše bych však čekal, že bude nižší a místo toho dají víc peněz na splácení dluhů, což poslední dobou dělají (a mně se to zdá velmi rozumné a chválím je za to).

    • Finanční výsledky firem jsou pro budoucnost daleko důležitější, než uvedení nějakého produktu a jeho parametry.
     Finanční výsledky jsou jen jedny. Praktický produkt otestují různí lidé a pokaždé to dopadne trochu jinak. Když chce člověk něco při testu dokázat, určitě najde vhodnou kostalaci podmínek, při které to dokáže.

      • Taky si myslím, že je škoda že TSMC nestíhá AMD potřebuje získat co největší kapitál, aby tu to konkurenční prostředí vydrželo co nejdéle. Ostatně z úspěchu AMD těží všichni.

      • Já trochu pochybuju, že v Q3 bylo TSMC brzdou. Epyc byl teprv uvedenej a Ryzen 3000 ještě moc není v OEM sestavách, takže momentálně je prodej pořád hodně tažený retailem a v OEM ještě budou hlavně 12nm/14nm věci GloFo (notebooky totéž).

 9. @Jan Olšan : “ Ale počítám, že komu jde o MT, tak může taktovat i na fixní frekvenci. A na to by měl zvlášť 3950X dávat dobrý prostor, protože bude ve výchozí konfiguraci limitovaný stock stropem spotřeby. “

  Ten prostor bude naopak malý, už z predošlého linku vieme o veľmi nízkom OC potenciále 3900X /4.2GHz/ pre stabilný chod. V druhom linku je zmieňované 16core 3950X pretočené na 4.3GHz, hodnoty Vcore, TDP a teploty sú tak vysoké, že to v reálnom nasadení nepripadá v úvahu :
  https://wccftech.com/amd-ryzen-9-3950x-16-core-cpu-overclocking-benchmarks-leak-out/

  • Co takhle počkat, až to CPU vyjde a nevařit z vody?

   Už jsem jednou protesoavl proti tomu, že ostatní stíráš s tím, že jenom mluví o to, co nkde četli a nevyzkoušeli si to, zatímco u sebesamotnýho ti to vůbec nevadí a děláš to hodně asertivně, takže ten citát sem znova cpát nebudu…

   • To ale neni odpoveď k téme OC. Na link, kde už dávno predávané 3900X dokáže stabilne pracovat len pár percent procesorov na 4.2GHz si neodpovedal, predpokladám, že ťa to dosť zaskočilo….

    To je fajn, keď ma moderátor chváli za asertivitu, wiki :
    Pojem asertivita označuje schopnost prosazovat jiný názor, stanovisko nebo zájem. Považuje se za důležitou komunikační dovednost. Umožňuje jasně vyjádřit a prosadit naše názory a myšlenky, aniž bychom narušovali práva ostatních

    • Ten link je k něčemu jinýmu. Jinak jsem zvědav, jestli budeš postovat linky na silicon lottery, pokud v budoucnu nebudou potvrzovat tvoji linku, že i9-9900KS půjde krásně na 5,4 GHz (protože mají striktní nároky na stabilitu, tak by se to IMHO mohlo stát, ale uvidíme, až tu statistiku publikujou).

     Ale kadžopádně R9 3950X má základní takt 3,5 GHz, je víc limitovaný spotřebou než 3900X a tím pádem by měl být míť limitovaný stropem frekvence. Uvidíme, jaký bude all-core turbo, ale jestli tak 3,8-3,9 GHz, tak nevím, ale OC na 4,2 GHz zní dobře?

     A tuhle znáte? 🙂
     „skus prax, nejaký bazárový PC pretočit, poladit a tak. To čo naklikáš na nete ti dá len tretinku vedomostí a potom sústavne meleš sprostosti…huh…“ Huh.

     • A. Ten link je k téme..huh…
      O 9900KS /kremíkový klenot/ som písal, že v hernom profile bude kmitat na 5.4GHz, to znamená -HT a nemusí navyšovať Vcore na stabilitu v burne…..
      Takže si to v celku fešácky prekrútil…huh…

      B. Ano, 3950X pretočený na 4.2GHz zní dobre, len kto to uchladí, ak bereme v potaz tragické hodnoty na 4.3GHz…huh…

      C. Jasnačka, tu známe, prax je prax, ale aby si mi nevyčítal prílišnú dávku asertivity – snad si nemyslíš že skúsenosti z Intel sa nedajú využiť pri ladení AMD, chce to len málinko odlišný prístup..huh…

      • Proste 5,4Ghz jako z praku..dat to jen s tim pootevrenym oknem v pokoji a jeste bez chladice :))

       Obrmajer:
       „Přetaktování jsem zkoušel jen letmo, maximum kolem 5,2-5,3 GHz u Coffee Lake se týká i tohoto procesoru, já se na základním napětí dostal na 5,1 GHz. Dále už nebyl čip stabilní a já nechtěl zvyšovat napětí a montovat vodní chlazení. Čekám, že potenciál s vodou bude kolem 5,2 GHz. “
       https://pctuning.tyden.cz/hardware/procesory-pameti/58393-intel-core-i99900ks-5ghz-osmijadro-v-testu?start=8#JOSC_TOP

       Myslim ze dalsi komentar k tvym „vedomostem“ a „predpovedim“ neptreba..

      • tombíku, truhlíku, zas si to domotal, prečítaj si príspevok vyššie…
       Pánko nevie čo znamená -HT ? No u teba ma to neprekvapuje…
       5.2GHz/16t potvrdil presne mojich predpovedí recenzent…huh…

      • No jiste Vladar, tak on si nekdo koupi 9900KS, ktery stoji 600$ a vypne si HT, protoze to stejne ma s 9700K, ktery stoji 350$ (od oka 60% te ceny). To dava smysl :))
       Ty se asi jen zdas..protoze takhle pitomy snad nikdo byt nemuze…

      • tombíku, truhlíku, to sa nastavuje v užívateľskom profile BIOS.
       Lepšie dosky majú profilov viac, takže si nastavíš herný profil napríklad 5.4GHz -HT a trebars render profil 5.0GHz +HT, uložíš a hotovo. Jáj, také základné veci neovládaš….ostuda…huh…

      • Vladar, mne je uplne jedno co se kde nastavuje. Placas tady nesmysly jako male ukrivdene dite. Obrmajer ti to tam napsal jasne. Neceka lepsi OC potencial nez jine lepsi 9900 kousky.
       To ze se snazis zase z toho vylhat tim ze si vymyslis bez HT a pak si vymyslis, nastaveni a nevim co jeste, na tom nic nemeni. Delas uplne bezne uhybne manevry notorickych lharu a hlupaku. Jsi pruhledny jako papir.

      • tombíku, truhlíku, ja predsa nemôžem za to, že sa ti zákutia počítačov odhaľujú postupne. No, ale že si nevedel o užívateľských profiloch v BIOS, to si už skutočne prekvapkal….huh.
       Zase si o čosi múdrejší, hlavne si to ramkuj, tombíku.

      • No ale aký si ty prekvapkaný tombíku, tak ti ešte niečo prezradím.
       V každom profile sa dajú nastaviť aj hodnoty voltáže, frekvencie, RAMky a neuveríš aj HT…
       No veril by si tomu, čo dokážu dnešné počítače ?

      • Ja spis koukam jak jsi blbej 😀
       a jak se snazis tu pozornost vzdycky odklonit od toho, kdyz te nekdo nachyta se stazenyma kalhotama, jak meles kraviny 😀

       Jestli chces, muzu ti tady ten seznam znovu napsat a pribudou k tomu dalsi polozky..nejspis ti pamet moc neslouzi 😀

      • Paráda tombíku, pusť sa do seznamu, tešíme sa, čo za ptákovinky vymyslí maskot PC webov, truhlíkovic tombík..huh…

      • Vladar kral hloupych trolu a jeho perly
       – spam ohledne „horicich a rozpadajicich“ se Ryzenu po dobu 2 mesicu. Doted zadny z tech problemu nebyl potvrzen. Pouze VLadarova hlava ma problem a asi ne jen jeden :))
       – netusi co je to video codec a jaky ma vztah k bitratu, hlavne ze aktivne prispiva celou dobu do diskuse, aby se vzapeti zeptal..jo vy se bavite o codecich .. :))
       – Vladarovske ladeni Ryzenu (pozdravuji Kochrena)..pry se ladi nejlepe cely mesic :))
       – Ryzeny neboostuji..obrovsky problem, AMD marketing nejhorsi na svete :)) Hlavne, kdyz boostuje u toho Vladarova hlava 😉 Problem nekterych sestav odstranen mikrokodem AMD za 2 tydny.
       – AMD odlozilo 3950X o cele 2 mesice..hrozny mega problem, Intel odlozil 10nm o 4 roky..vse je v poradku :))
       – 9900KS..je vynikajici kremik, 5,4Ghz na vsech jadrech..asi s poootevrenym oknem a bez chladice :))
       – HEDT, nejlepe 18C je dobre zakoupit k vuli manualnimu OC..to je pak parada, to dela asi cele 0.01% vsech kteri si ho kdy koupili :))
       Naslo by se toho asi vic, ale skoda casu..

      • tombíku, truhlíku, ja som vedel, že sa namotáš..hi-hi…
       A to hentú trapošinu si vyrábal 2 hodiny ?? Ale i tak som ťa zamestnal na hodne dlhý čas, kto si hraje nezlobí..hi-hi…
       Ty si tak roztomilý, skáčeš po návnade jak vianočný kapor..huh…

      • Ale nepovidej ty jeden smudlo… myslis ze jsem ty?
       Jinak traposina jsi akorat ty sam..protoze to jsou perly od tebe..tim se tady ty prezentujes..
       Ale tak treba najdes dalsi nastaveni v biosu, aby sji mohl napsat neco do dalsiho prispevku ;D

      • tombíku, truhlíku, tá možnosť nastavenia profilov v BIOS ťa teda zobrala, no, vidíš, musíš sa ešte veľa učiť. Ak zas nebudeš niečomu rozumieť, klidne napíš, vysvetlíme..huh…