Intel vydává 10nm procesory Ice Lake: modely, parametry a první benchmarky jader a GPU

Ice Lake je to, na co od Intelu čekáme od roku 2015: nová zajímavá architektura CPU jader, nové GPU a konečně 10nm výrobní proces. Máme k nim i první testy.

76

10nm procesory Ice Lake pro notebooky Intel odhalil na Computexu, což už trošku vypadalo jako (papírové) uvedení, nicméně to jsme se trošku přepočítali. Finální vydání těchto nových procesorů totiž nakonec přišlo až teď, 1. srpna. Od včereška mohou výrobci notebooků oznámit či uvést na trh notebooky s těmito čipy (Intel jim je začal dodávat ještě před koncem druhého kvartálu). Také se konečně dozvídáme, jaké vypadají jednotlivé modely a jaké mají parametry. A pozor – Intel povolil novinářům otestovat referenční notebooky s těmito procesory, takže máme první reálný náhled na vysoké IPC nové architektury Sunny Cove a na to, jak se promítla do celkového výkonu v porovnání se 14nm procesory.

 

Nová architektura CPU i GPU

Kromě jádra Sunny Cove, kterému jsme se věnovali podrobně zde (doporučujeme přečíst, protože zde všechno neopakujeme), toho má Ice Lake v rukávu víc. Tyto čipy pro notebooky a mobilní zařízení mají kromě nové architektury CPU také novou architekturu GPU Gen11 (o té máme článek zase zde). A je od ní rovnou integrováno více jednotek – až 64 – takže grafický výkon soupeří s některými dedikovanými GPU (mobilní Nvidia Geforce řady MX) a aktuálními APU Ryzeny.

Procesor Intel 10 Generace Core Ice Lake Wafer
Křemíkový wafer s čipy Ice Lake

Spolu s tím je podporováno již dost chybějící HDMI 2.0, DisplayPort 1.4 (s podporou 5K obrazovek), FreeSync a další novinky a procesory mají integrovaný Thunderbolt 3 i další novou konektivitu (digitální části Wi-Fi 6/802.11ax je přímo na čipu, ovšem stále je potřeba separátní RF modul). Nebo zase z jiné strany tyto procesory konečně podporují paměti LPDDR4 (14nm notebookové procesory umějí jen LPDDR3), a to až na vysoké frekvenci 3733 MHz. Už jenom v těchto věcech tedy bude Ice Lake kompenzovat dlouhou stagnaci, ke které vedlo protahované kralování procesorů Skylake a jejich mnohých refreshů v produkci Intelu.

Konečně jiné než 14nm procesory

A kromě toho je Ice Lake konečně prvním 10nm procesorem Intelu, který se regulérně a ve větším množství dostává na trh. Na 10nm procesu se Intel dnes už skoro proslule zasekl v dříve agresivním nasazování nových procesů. Dřív býval Intel nejméně rok napřed před konkurencí (s 3D tranzistory FinFET dokonce o 3–4 roky), ovšem 10nm proces se z dřívějšího cíle (rok 2016–2017) opozdil až na druhou polovinu letoška a to ještě stále asi není konec problémů v dohledu, protože Ice Lake zdá se půjde na trh jen v menší míře a Intel současně uvede další řady 14nm čipů pro notebooky. A v desktopu budou zřejmě 14nm čipy ještě dva roky, možná je vystřídá až 7nm generace. Na 10nm procesu to tedy pro Intel šlo všechno, jen ne hladce, ale nyní má konečně příležitost ukázat, co v něm je.

Intel 10th Gen Wafer 2
Čipy Ice Lake-Y/U na waferu

11 modelů: Od 0,7 po 4,1 GHz, od 9W po 28W TDP

Modelů Ice Lake jde na trh nyní jedenáct, kromě jednoho/dvou nejlevnějších modelů vše se čtyřmi jádry a osmi vlákny. Prvních šest modelů jsou 15W modely Ice Lake-U pro běžné notebooky, které ale výrobce může nakonfigurovat na 25W TDP, čímž se zvýší jejich výkon – budou schopné držet větší boostové frekvence v rámci svého rozsahu taktů. Výjimkou je nejvýkonnější CPU celé řady, Core i7-1068G7, která má TDP rovnou 28 W a 15W možnost u něj není. Tento model má vyšší jednovláknové turbo než všechny ostatní: 4,1 GHz (rychlejší Ice Lake zatím neexistuje), zatímco nejvýkonnější 15/25W model Core i7-1065G7 má maximum jen 3,9 GHz (jejich maximální turbo pro všechna jádra se liší méně, jen 3,6 versus 3,5 GHz). 28W procesor má zároveň vyšší základní frekvenci 2,3 GHz, zatímco 15W modely mají všechny základní takty jen 1,0–1,3 GHz. To asi naznačuje, že frekvence je poměrně limitovaná spotřebou.

Dalších pět modelů pak tvoří úspornou řadu Ice Lake-Y. Ta má zvláštní menší pouzdro BGA, jež zabírá méně místa na PCB. Tyto modely mají TDP 9 W – o dost vyšší, než 5–6 W u dřívějších procesorů této řady. Volitelně ho pak lze zvýšit na 12 W. Také tyto procesory mají docela nízké základní frekvence: 0,7–1,1 GHz, ovšem 1,1 GHz dosahují jen dvoujádra. Maximální jednovláknové turbo je 3,8 GHz u špičkového modelu Core i7-1060G7.

Parametry 10nm CPU Intel Ice Lake
Parametry 10nm CPU Intel Ice Lake

Nové značení

Všechny modely můžete vidět v tabulce přímo od Intelu. Ice Lake má poněkud změněný systém značení, z kterého zmizela písmenka U nebo Y. Možná stojí za to podívat se, co nová označení znamenají. V čísle jsou první dvě číslice (10) označení generace, tedy 10. generace Core. Druhé dvě číslice již rozlišují jednotlivé modely (dříve měly tuto funkci poslední tři). Poslední číslice má zároveň ještě jednu funkci – ukazuje TDP procesoru a tím i supluje příponu Y/U. Je to jednoduché: 15W modely mají na konci pětku, 9W modely řady Y vždy nulu. Nejvýkonnější 28W model má na konci osmičku.

10th gen i7 1065 g7 znaceni
Legenda značení procesorů Ice Lake

A konečně hlavní změna, Gx na konci, se váže k označení integrované grafiky. Podle čísla za písmenem G poznáte, jak výkonná je. Modely s G1 na konci mají iGPU s 32 jednotkami EU (UHD Graphics), ty s G4 obsahují 48 EU a procesory „G7“ mají plnou palbu, což je 64 EU (tyto konfigurace už nesou jméno Iris Plus Graphics). Frekvence GPU se jinak pohybuje mezi 0,9 a 1,1 GHz.

První testy CPU jader i GPU v Ice Lake

Ačkoliv normálně se notebooková CPU dají recenzovat až po jejich vydání, Intel pozval novináře k internímu testování procesoru Core i7-1065G7 – tedy nejvýkonnějšího modelu, pokud pomineme 28W model. Bylo povoleno testovat výkon při nastavení na 15 W a 25 W, ovšem ne cokoli spojeného se spotřebou. Řada webů publikovala články s těmito testy: například AnandTech, Tom’s Hardware, PCWorld, Legit Review, NotebookCheck, HotHardware. Zajímavá čísla má PCMag, který porovnává víc různých notebooků s Core i7-8565U. To upozorňuje na jeden důležitý problém: výkon se model od modelu hodně ruší, ač je CPU stejné. To může hodně zkreslovat to, jak Ice Lake v těchto testech vypadá, takže zatím všechno zmíněné dále berte hodně s rezervou.

Testy ukazují poněkud zvláštní výsledky pro CPU jádra Sunny Cove. U některých testů je vidět velký náskok 15W Ice Lake proti nynějšímu 14nm Whiskey Lake (novináři měli k testování Core i7-8565U). Jenže v některých testech už není rozdíl ve výkonu zas tak velký a někde je i7-8565U podezřele blízko, nebo dokonce vede. To by se přitom asi nemělo dít, pokud má Ice Lake jak lepší architekturu, tak výrobní proces. i7-1065G7 nastavené na 25W ukazuje o hodně vyšší výkon než 15W, ale v takovém případě by přirozeně bylo třeba také porovnávat s 25W 14nm čipem. Pokud potřebuje novinka s výhodou lepšího procesu 25 W, aby pořádně porazila 15W předchůdce, tak to je na další šťourání.

Testy CPU Ice Lake Handbrake PCMag

Výkonnostní testy procesoru Ice Lake Intel Core i7-1065G7 (PCMag)

Na druhou stranu 10nm GPU Gen11 nezklamalo. V tomto případě je nárůst výkonu proti předchozím grafikám Intelu už razantní. Podle NotebookChecku jsou grafiky u modelů „G7“ typicky rychlejší než Radeon Vega 10 v Ryzenu 7 3700U (i když ne všude to tak dopadlo). Intel tedy asi získává trůn nejvýkonnější integrované grafiky. Nicméně si také tento web stěžuje na nekonzistentnost a stuttering, což ukazuje na horší úroveň softwarové stránky (která se snad zlepší). Zde tedy 10nm proces patrně přináší ovoce, ale je také třeba připomenout, že výkon GPU také může hodně stát na vyšší propustnosti pamětí, kterou LPDDR4 na až 3733 MHz poskytuje. Při 15–25 W podporují mobilní Ryzeny stále jen DDR4 na 2400 MHz, což je víc jak o třetinu horší.

Jak je na tom energetická efektivita?

Poměrně nízké zvýšení výkonu CPU, kterého Ice Lake v některých testech dosahuje proti 14nm čipům Whiskey Lake, je dost překvapující. Při vysokém nárůstu IPC by je 10nm procesor měl asi konzistentněji předstihovat, pokud jeho frekvence není příliš nízká. To se zde možná děje. Pokud v těchto testech skutečně Ice Lake běželo se stejným přídělem energie (je totiž možné, že 15W Whiskey Lake „fixlovala“ překročením TDP), pak se zde možná ukazuje problém, že Ice Lake zatím možná nedosahuje příliš velkého pokroku v energetické efektivitě. Ten by normálně měl být při přechodu na nižší výrobní proces poměrně výrazný a CPU by díky němu mělo mít lepší výkon na jeden watt. Minimálně ve vícevláknových testech jsou mobilní CPU svým TDP vždy silně limitované, takže zlepšení energetické efektivity ve smyslu výkonu na jeden watt by u dvou CPU omezených na 15W spotřebu mělo být přímo vidět. Ice Lake ale v mnoha MT benchmarcích tak docela nevyhrává, nebo nemá náskok velký.

Prezentace architektury procesoru Intel Ice Lake neboli Sunny Cove 02
Prezentace architektury procesoru Intel Ice Lake neboli Sunny Cove

Galerie: Procesory Ice Lake, architektura Sunny Cove

Poměrně malé zlepšení v energetické efektivitě by mohlo nakonec stát i za zdržením a omezeným vydáním Ice Lake. Nicméně zatím jsou všechny tyto výsledky předběžné na předprodukčním hardwaru a benchmarkování notebooků je těžší a náchylnější na zkreslení. Je možné, že řízení frekvencí nebylo moc dobře vyladěné a ve finále budou Ice Lake dosahovat lepších výsledků. Tato prozatímní čísla pro 10nm proces nevypadají moc dobře, ale je také možné, že může jít i o efekt architektury, jejíž agresivně zvětšené out-of-order buffery možná spotřebovávají více energie, než Intel plánoval. Je-li to pravda, pak bude možná Sunny Cove příklad jádra, které v první generaci nebylo úplně vyladěné a potřebovalo další evoluční vylepšení (Tiger Lake?), než se jeho potenciál skutečně pozitivně projevil. A naopak první generace má problémy s efektivitou. Uvidíme – pořád je možné, že jde jen o šum z uspěchaného a problematického testování (novináři měli jen několik hodin) a ve skutečnosti je na tom 10 nm lépe.

Zatím jen předběžný pohled…

Ice Lake a Sunny Cove tak stále zůstává trošku záhadou. Zatímco po stránce IPC je patrně Intel tam, kde chtěl být, bude třeba porovnat výkon v regulérních noteboocích se spotřebou, abychom viděli, jak je na tom jádro Sunny Cove skutečně s efektivitou. Příležitosti by k tomu měly být, protože Intel očekává do konce letoška uvedení více než 30 notebooků s těmito procesory. Bude jich tedy méně, než obvykle firma při uvedení nové generace oznamuje, ale měly by se při trošce snahy dát sehnat.

Intel vydává 10nm procesory Ice Lake: modely, parametry a první benchmarky jader a GPU
Ohodnoťte tento článek!
4 (80%) 8 hlasů

76 KOMENTÁŘE

 1. Zdvojnasobeni grafickeho vykkonu, plus znatelne zvyseni vykonu pri soucasnem zlepseni vydrze na baterii pres jeden den. To je skvely vysledek jak pro proces tak pro uarch. 10nm procesu mobilni cpu vyslovene chutnaji.

  https://www.digitaltrends.com/computing/intel-ice-lake-cpu-everything-you-need-to-know/

  Intel told Digital Trends that Sunny Cove should push laptop battery life to more than a day. It’s already managed as much as 25 hours in some early prototypes.

  Most will be more interested in performance, though. While we’re still waiting on third-party benchmarks to confirm how these chips do in the real world, we do have an official specification list from Intel and some leaked benchmarks which hint at impressive performance.

  • Ta denní výdrž je produkt hlavně úsporných režimů a správy spotřeby ostatních bloků v čipu, ne přímo CPU architektury – a hlavně teda ostatních komponent – LCD, čipsetu, SSD, pamětí. Proto dokázaly být efektivní ve smartphonech čipy dělané na 28nm, 40nm… procesech.

   (To neznamená, že by to bylo špatně, to je v noteboocích asi i důležitější, než přímo efektivita při výpočtech)

  • Ehm, naopak, velmi dobrý návrh čipu (za to Intelu všechna čest), ale tragický výrobní proces, který dosahuje horších výsledků, hlavně z hlediska frekvencí, než 7nm od TSMC. Prot na 10 nm budou jen produkty, kterým nevadí nízké frekvence, jako mobilní CPU, hodnějádrové Xeony a v budoucnu grafiky.

 2. Na to, jakou slibovali energetickou efektivitu na 10nm, tak teda ty hodnoty TDP a frekvencí, při daných počtech jader, mi nepřijdou nic extra. Samozřejmě TDP a reálná spotřeba jsou dvě věci, na druhou stranu u mobilních čipů to odpovídá mnohem přesněji než u desktopu.
  Čekal bych rozhodně vyšší base clocky u čtyřjader při těch 15W, na tom 10nm procesu. Posun oproti 14nm+++ se mi tu zdá docela neznatelnej.
  I to slibovaný zvýšení IPC nevypadá v těch testech na 10-15%…

 3. Intel samozrejme jako vzdycky perfektni, ale ja si pockam na desktopovy 10nm procak. Asi to jeste nejakou dobu potrva, ale proste u me je to tak, ze procesor do pocitace = Intel.
  Jinak omluva hnizdovi, Mauditovi a dalsim. Mel jsem asi na mozku nejake zatmeni, ale po certve zkusenosti s AMD uz na zadny jejich produkt cekat nebudu a striktne to vidim do budoucna na Intel + NVidia. Jsou proste nejlepsi.

   • Jde o to, ze se ukazalo, ze provoz RyZenu 3000 na starsich deskach neni uplne bezproblemovy a stejne tak neni uplne jednoduche a bezproblemove nahrat do starsich desek novy BIOS podporujici RyZen 3000. Takze idealni je si k tomu procaku koupit desku X570, ktera ale stoji majlant a ve srovnani ceny mezi AMD a Intelem, pokud porovnavame procesor + deska nahle zase tak velky rozdil neni.

    Me to dost vytocilo, protoze AMD situaci vcelku jako obvykle prilis nezvlada a jako idealni vidim, pokud to jde zatim upgrade sveho stroje odlozit.

    • Už jsem to psal několikrát: pokud si kupuješ nový stroj, je výhodnější pořídit novou platformu, tj. X570. Pokud máš starý PC, můžeš upgradovat. V obou případech je proces stavby nového PC poměrně jednoduchý. Pokud chceš koupit starou desku a nový CPU (třeba proto, že chceš ušetřit cca 2 litry, což mi na základu, tj. MB nepřipadne moc rozumné), musíš si zajistit způsob, jakým to rozpohybuješ. Problém ale není v AMD, je v tobě.

     • jak často píše Tombomino „běžný Franta“ si s tím neporadí, resp. zprovozní, ale … AMD je něco jako Linux, vyždímat plný potenciál může ten, co tomu rozumí a ví, co a jak dělat. „Běžný Franta“ ze špičkového produktu od AMD nikdy nedostane maximum …

      • Bezny Frana by si mel jit poradit nebo to nechat na nekom, kdo to umi 🙂
       Ja svojim kamaradum taky stavim pocitace uz 15let..i kdyz je to porad dokolecka dokola, je lepsi, kdyz si to nechaji udelat u mne, nez kdyz se to budou snazit nejak slatat dohromady a podelaji to..

      • Radši si u intelu připlatím za komfort mít maximum hned od začátku a jednoduše.

     • „pokud si kupuješ nový stroj, je výhodnější pořídit novou platformu, tj. X570“

      Kupovat si k beznemu PC desku v cene od 4500 Kc neni vyhodne, ale totalni nesmysl. Kdy to lidi pochopi? No asi nikdy.

      • AMD Ryzen 5 3600 5450 Kc
       MSI X570-A PRO 4770 Kc
       celkem: 10.220 Kc

       Intel Core i5-9600KF 6700 Kc
       ASUS PRIME Z390M-PLUS 3000Kc
       celkem: 9.700Kc

       Ve srovnani zahrnuty vykonove podobne procesory pro bezne domaci multimedialni vyuziti a nejlevnejsi pouzitelne desky od zavedenych vyrobcu bez problematickych BIOSu.

       Jinymi slovy Intel je v souctu levnejsi, ovsem AMD fanboy dokazali zblbnout vetsinu lidi, takze vsichni chteji RyZen.

      • Cece Redmarx, ja jsem se te obcas zastal, ale ted trepes takove ptakoviny dokolecka, ze se to fakt neda cist. Borec ti zretelne pise, ze kupovat si k mainstreamovemu CPU desku za 4500,- a vys je zhovadilost a ty mu opetovne napises ten stejny blabol nazpatek…
       Kdo si kupuje neco jako 3600-3700x(3800x) a nema nejake vyuziti pro X570, tak je to vyhazovani penez. K temhle CPU se porizuji nejake B450 mozna jeste i levne X470 chipsety

      • Pisu nahore a podrobne vysvetluju i na diitu, ze s B450 je spousta problemu s novyma RyZenama 3000.

      • TO je zvlastni, ja jsem videl nekolik testu s ruznyma b450 a dokonce i b350 deskama a vsem to jelo…
       https://diit.cz/clanek/test-asus-prime-b450m-ryzen-7-3700x-bios-1607-agesa-1002
       https://diit.cz/clanek/test-asrock-ab350m-pro4-ryzen-7-3700x-bios-590-agesa-1001
       https://diit.cz/clanek/test-asrock-b450m-steel-legend-ryzen-7-3700x-bios-230-agesa-1001
       https://diit.cz/clanek/test-asus-tuf-b450-pro-gaming-ryzen-7-3700x-bios-1607-agesa-1002
       ..mam pokracovat se zahranicnimi zdroji?
       Ty mouchy se doladuji kazdy tyden..jestli mel tvuj kamarad smulu a mel blbej BIOS nebo jestli to neumel, nevim. Kazdopadne je spousta desek, kde to funguje celkem normalne
       HWUnboxed doporucuje treba MSI B450 Tomahawk..pokud nekdo doporuceni nezna nebo ignoruje..

      • Proč by to měl být nesmysl? Na intel platformě se běžně doporučuje nákup Z-boards, a to v podstatě jen proto, abys mohl taktovat. U X570 máš prakticky jistotu, že i další generace na něm pojede a možná i naději, že pojede i gen+2 (např. proto, že bude mít dvojí řadič RAM jako to bylo u soketu AM2/3).

       Dále si myslím, že když CPU stojí pětku, tak další pětka za MB není horentní suma, zvláště pokud takový uživatel neváhá koupit grafiku za 10+.

       A nakonec poslední argument: pokud si to kupuje „Franta Redmarx,“ který skládat PC neumí a zastaví jej taková ptákovina jako nekompatibilní BIOS, nemyslíš, že to je další argument koupit takové komponenty, aby takové věci dělat nemusel? Tj. buď si počkat pár dní na nové revize starých desek řady 400, nebo koupit X570. A pokud chce šetřit, má si nechat počítač postavit od odborníka.

      • Graatuluji Redmarxovi k procitnutí a ke zjištění proč intel dělá pro každou rodinu procáků samostatný socket a dokázání že novej procák = novej board.

      • Heh, lebo keď intel robí „refresh CPU“, tak si užívateľ pri kúpe „starého MB/chipsetu“ nemusí postrážiť či je tam už nový BIOS s podporou „refresh CPU“? Samozrejme že musí. To je snáď štandardný postup.

       A či „novej procák = novej board“, to sa opýtaj aj tých, ktorí úspešne upgradovali CPU.

       Tiež neviem či práve Redmarxova „akože skúsenosť“ je tá najsmerodajnešia…

      • Nikdy jsem neměnil jen CPU, vždy desku i MB, protože přibyly např. nová rozhraní, vyšly nové RAMky apod..
       Nejdéle mi slouží bedna a zdroj, ten už mám v PC hodně dlouho a kupodivu šlape. 😉

      • Redmarxovo narikani je typicka zkusenost nekoho, kdo to mu moc nerozumi a mel smulu, ze mu to asi zmastili v Eshopu (porad se neda vyloucit, ze neco zmastili i sami) .
       Misto, aby se pak snazil sam neco naucit a situaci vyresit, tak zacne psat po forech, jak zmateny pubertak zblbnuty reklama v televezi, ze vsechno funguje na jeden „klik“… ze nic nefunguje.. Pritom jen ukazuje na sebe, ze nevi chudak, ktera bije.. Tomu se samozrejme pridaji ty spravne rajcata z druhe strany a zacnou si notovat, jak to AMD stoji za ho…
       Rajce k rajceti…

      • Tombo, dneska jsem četl hezký citát od Jana Schneidera, nevím jestli parafráze, nebo originál, ale sedí …
       „musíme se naučit tady spolu žít i s těmi nejrůznějšími nositeli nejnemožnějších názorů, protože – to nám budiž útěchou
       – oni s námi mají podobné trable jako my s nimi.“

      • Redmarx, který má přehled větší než 99% BFU populace tomu nerozumí, tak to je gól do vlastní brány.
       Takže tady to máte, AMD je v prdeli jen kvůli tomu že vlastně nabízí produkty jen pro nanopiko-promile zákazníků, kteří tomu rozumí.

      • Je hezký, jak se střídají postoje k RedMarxovi podle toho, kterou strnu zrovna provokuje. V létě před Turingem kamarád, co dostával elektronický řády, na podzim a v zimě největší póvl a multiúčet, další léto už zase patří do 1 % nejznalejší části populace. A druhá strana počítám zase přesně obráceně…

    • To pravé peklo AMD ešte len čaká v súvislosti s výkonom a frekvenciou v single core, kde užívatelia inzerované parametre nedosahujú ani pri nižších modeloch. Prvý majitel 12-jadra na pct písal, že 4.6GHz nedosahuje ani za zlaté prase, pričom v prípade 16-jadra sľubuje AMD až 4.7GHz. Celkovo to vypadá na marketingový ofajk.

     • Kdyz ctu tyhle srandisty jak meri pidika, jestli jim jedno jadro boostuje o 100Mhz vys nebo min…
      V notbooku mam intelovy 8550U, top frekcence je 4Ghz..to CPU takhle v normalnich podminkach nikdy tenhle boost nedrzi. Schvalne jsem spustil na jednom threadu CB R20, na pozadi mam rozdelanou nejakou praci (nic aktivni), browsery, libre office.. a cas od skacu tam skoci 3990 a pak se to vrati hezky zatky na 3691, pak zase nekde skoci na 3990, atd.
      Max turbo pro vytizeni 1T/C se da delat v „laboatornich podminkach“, kdyz na to pocitaci spoustim benchmarky a ani tam neni jiste, ze to pobezi celou dobu.
      Myslim, ze bych mel reklamovat Notebook, protoze nesplnuje to co Intel ve sve specifikaci slibuje 🙂
      Jak by rekl „it technik“ Mvladar.. Marketingovy ofajk :))

      • tombo: to je zvláštní že intel stock verze s 3,9GHz drží přetaktovaných 4,4GHz jak beton. Ale ty jsi odborník co skládá počítače, ty tomu rozumíš… Stachuj seš nic víc.

      • Jarousku, opet dokazujes svym prispevkem jen to, ze jsi IT idiot -bukvice, ktery ani naznakem nechape o cem je rec..
       Takze vlastne vsechno v poradku :))

      • Ale to updatování BIOSu je celkem věc na klikání. Komplikovanej mi přijde jenom ten USB flashback s tím, že musí člověk nějakou dobu čekat a koukat, jestli zhasnou kontrolky nebo tak, a není tam ta přímá vazba na obrazovce, která řekne, že se to už může restartovat.
       Pravda, ještě je tam ta zapeklitost, že to někdy chce ještě vyresetovat CMOS po updatu, když jsou problémy, to asi každýho nenapadne.

      • To jo, ale neni to stylem „zasun a jed“. Chce to si neco o tom precist, vyzkouset, atd. Jednoduche to je, ale jak je videt na Redmarxovy, stale jeste prilis „slozite“ i pres tu jednoduchost.

   • Soudím podle toho, jak Intel nastavil veřejné testování a podle výsledků, které jsou jako při (ne)uvedení Cannon Lake.
    Pokud 10nm nefunguje pořádně ani v mobilním lowpower segmentu, máš snad dojem, že zazáří ve srovnání s vycizelovaným 14nm procesem?

    • @Tynyt.. ono by se to dalo ale i obratir a rict, ze AMD ma vlastne i trochu stesti v tom, ze Intelu tech 10nm nejde. Ryzen 3xxx je vyborny.. temer dohnal Coffe Lake ve hrach a dohnal/predehnal ho v aplikacich. Mineno pres IPC a pak v cenovych kategoriich.
     Kdyby ale Intel mel dneska na trhu desktopovy Ice Lake, s vyssimi takty, jako ma Ryzen 3xxx, tak by mu zase o neco frnknul. Nic tragickeho, Ryzeny by byli porad krasny CPU, ale Intel by mel vykonove navrch.

     • Tombo, sebral jsi mi to z huby .. pro nás je to „díky bohu AMD“, pro vás „bohudík, že Intel posral 10nm“, protože kdyby šlo všechno podle plánů, AMD je dneska okrajová záležitost … na kdyby se ale nehraje a situace je pro všechny víc než dobrá … takže budem držet palec AMD ať se zlepšuje a Intel ať úspěšně dotahuje …

 4. Sklamanie z nových Ryzenov 3000 v zmysle negatívnych skúseností uživateľa Redmarx je cítit všade i na zahraničných serveroch. Ešte nedávno, hlavne pred uvedením vládla eufória, nadšenie a dnes sa píše o komplikáciách, neodladenosti, nižšom výkone ako je proklamovaný výrobcom. Vysoké latencie, žiadny priestor pre OC, nevypočitateľné chovanie sa procesorov v idle i turbe situáciu len zvýrazňujú. Nezmyselný doping jadra CPU voltážou 1.5V všetky problémy zastrešuje. Diskusie na fórach ustali, sem – tam nejaký príspevok, inak nezáujem.

  • LOL.

   Přestože byl Ryzen 3000 vydán až 8. července a neovlivnil tedy prodeje v celé červenci, dopad na červencové prodeje je neuvěřitelný. Mindfactory minulý měsíc prodala 4× více procesorů AMD než procesorů Intelu. Prodeje procesorů AMD, již v prvním pololetí vysoké, se oproti červnu zdvojnásobily. Samotný Ryzen 7 3700X se prodává ve větším množství než všechny procesory Intelu poslední generace dohromady. (diit)

     • Tvuj primer neni uplne korektni… Mindfactory je dlouhodobe dobry ukazatel (min. pro zapadni Evropu) toho, co se na tom trhu deje ve smyslu preferenci uzivatelu. Nejde o to, ze prodali 4300 kusu, ale ze ty prodeje byli treba vyssi nez vsechny Intely v te dobe dohromady. Ukazuje to trend. I fakt, ze jsou ted vyprodani ukazuje, ze ta poptavka je opravdu obrovska. Nejsou jediny shop v Nemecku, kde ted 3700x uz neni skladem, Nastesti jsou ale jine shopy, kde k tomu zatim nedoslo.
      Takze odpoved na tvou otazku.. Je to relevantni pro svetovy trh? .. Jeden shop Mindfactory samozrejme neni, ale trend, ktery se na tom da sledovat, ten uz je.
      PS: Ono to nadseni Ryzeny mozna casem o neco spadne, ale to bude hodne zalezet i na tom, jestli Intel podstatneji slevni sva CPU nebo ne…

     • Jetse je dobre mit na pameti Gogo, ze Mindfactory neni nejaky garazovy Eshop.. je to obrovsky prodejce.. Pokud bych vzal primer u nas, treba neco jako CZC nebo Alza, co se tyce prodeju PC komponent..ale s podstatne vyssimi prodeji, nez tihle nasi „lokalni“ dva 😉
      Kdyz kouknu treba na skreta, tak podle jejich statistiky nejprodavanjesiho CPU ryzen 3600, tak jej zakoupilo tento tyden uz 209 lidi…Na Mindfactory byl tydenni prodej cca 1200ks :))

  • Hele Vladko-Mirko-Ujko..co kdyby jsi misto tech fabulaci a blabolu, napsal neco konkretniho, co dava aspon trochu smysl? A zkus napsat neco, co neni z agentury JPP.

   Proc by se nemeli brat prodeje vazne? Slo by to?
   Ale prosim te ne, jako „o narocnych vypoctoch“, protoze bludu jsi napsal uz dost..

   • No protože se nelíbí ty výsledky no… jako je relevantní námitka, že je to jenom jedna země a retail, takže to samozřejmě neříká, jakej je podíl CPU globálně, ani v retail+OEM desktopu, ale když se ptáme opravdu na to, jaký mají preference lidi, co si sami staví PC, tak je to hodně relevantní (s tou výhradou, že Německo má Ryzeny rádo, ale jiný země třeba o něco míň). Ale ten trend by opravdu měl sedět, takže když to někdo odmítá úplně, tak to je prostě asi zlobící se fanoušek.

    BTW minule tady někdo dával Japonsko (měly by to být data z víc obchodů?) https://www.techpowerup.com/257755/japanese-diy-market-goes-big-on-ryzen-68-6-market-share-for-amd
    Tady je obchod tuším z tchajwanu: http://coolpc.com.tw/phpBB2/viewtopic.php?p=675344&sid=191cfd4a1563d024b2be930a331725e3
    a Nizozemí (Azerty by mělo být poměrně velký): https://nl.hardware.info/nieuws/67055/verkopen-ryzen-3000-cpus-lverpletterenr-intel-bij-nederlandse-webshop
    Nebo tady, https://www.amazon.com/Best-Sellers-Electronics-Computer-CPU-Processors/zgbs/electronics/229189
    Na amazonu má AMD 13 pozic v top 20 procesorech, 4 z top 5 a taky úplně #1 pozici.

    Ještě je tu teda jedna věc, a to že soutěží měsíc vydání Ryzenu 3000 s měsícem, kdy Intel nic novýho nemá, takže tohle asi trochu opadne (na druhou stranu, 3900ek je zdá se nedsotatek, takže tam je naopak asi další potenciál). Ale ono těch 40-50% retailu (v kusech, ne v tržbách) v Evropě a 30 % v Asii před uvedením taky nebylo málo, že.

     • Dal jsem čtyři další odkazy mimo provincii Kung Fu, které ukazují, že to fakt asi irelevantní není. Máte nějaký odkaz, který by ukazoval opak (že podíl v retailu nestoupá všude)?

      Že je to jenom desktopový retail a ne OEM desktop a notebooků (kde je podíl nižší) jsem psal taky, ale to zase neznamená, že se tenhle trend může úplně odmávat. Což jako promiňte, ale jestli něco není relevantní, tak ta vaše poznámka „Nemca z Mindfactory nebrať vážne, to sa už preberalo aj na iných serveroch.“ To prostě není nic jinýho než „to se mi nelíbí, tak tomu nebudu věřit“.

      Ony i čísla Mercury Research o celkovém tržním podílu x86 CPU ukazují setrvalý růst AMD, takže konflikt s realitou tam není.

      • Steam survey..ultimativni dukaz :))
       „To už má inú váhu ako jeden nemec „.. 😀
       Vladar ty se fakt jenom zdas…

      • Steam má jeden zásadní problém (ovšem btw 18 % podíl AMD není nějak na štíru s tím, co co bychom čekali). Problém je, že je to průzkum installed base, tedy počítačů existujících na světě, a ne průzkum tržního podílu – což je procento z právě prodávaných procesorů/počítačů.

       Proč je v tom rozdíl?
       1) Když někomu stoupá tržní podíl (v prodejích nových kusů) tak se to v té velké installed base hodně zředí, takže i kdyby najednou Intel měl 18 % a AMD 82 %, tak na změně celkového podílu v databázi Steamu se to projeví jenom malinko a pomalu.

       2) Druhý problém je o dost zásadnější. Změna podílu v instalované bázi není podmíněná jenom tím, co se prodává (a je to ten tržní podíl, o kterém tu diskutujeme), ale současně i tím, co z té instalované bázi mizí – vyhazuje se, upgraduje se, nebo se z toho jenom prostě odinstaluje Steam. A tenhle vliv, který nás z pohledu tržního podílu nezajímá, může úplně zastřít změny tržního podílu.
       Například pokud před osmi lety mělo AMD v počítačích, které se teď vyhazujou, 25 % a Intel 75 %, a naopak v dnes prodávaných počítačích třeba za rok stouplo z 15 na 20 %, tak vyhazování těch starých PC způsobí, že při průzkumu instalované báze se bude podíl Intelu zvětšovat (víc AMD se vyhodí, než se jich koupí). A to přesto, že reálně tržní podíl a tedy aktuální pozice AMD sílí.

       Čili ten Steam do velké míry měří i minulost a to je problém, protože to může úplně převrátit to, jak reálně vypadají dnešní čísla. Proto je to metodicky hodně problematické, protože ten faktor nahrazování nikdo asi neumí moc odhadnout a nikdo ho nezkoumá, takže se nedá zohlednit. Ale jako čekal bych, že v PC z roku 2011-2012 budou mít Sandy Bridge lepší výdrž zatímco z Bulldozerů a K10 se jich bude teď víc nahrazovat.

       P.S. Ne že by to pro řadu věcí nebylo užitečné číslo, ale prostě to není průzkum tržního podílu a toho, jak se které CPU prodávají teď/letos. Totéž platí pro PassMark, i když tam asi je trošku bias k nově instalovaným strojům, protože na starších lidi budou benchmarkovat míň, než na nově koupených/stavěných. Ale i PassMark měří instalovanou bázi, ne striktně tržní podíl.

      • Ja som údaj o aktuálnom celosvetovom predaji procesorov podľa typu hľadal, no bezúspešne.
       Môžeš dať link kde si to našiel ? D.

    • @J.O.
     Mne je to jasny, ze jedine co se na tom trollovy mvlado nelibi, jsou ty cisla. Mne jen zajimalo, jak to podpori argumenty. No nepodpori to, protoze si to cele vyfabuloval.
     Jinak Nemecko asi ma Ryzeny ve vetsi oblibe, min. ve srovnani s CR, kdyz koukam treba na TOP Alza vs Mindfactory. Castecne je to dano asi i mensi kupni silou a jinak moc nevim cim.
     Jinak se shodneme, ze ten trend je docela jasny. AMD je na dalsim vzestupu i pres uz dobre vysledky 2generace.