Intel měl v Q3 2018 nejvyšší zisky i tržby v historii, skoro 20 miliard dolarů

46
Čipy v pouzdrech BGA
-
Zdroj: Intel

Včera jsme tu probírali finanční výsledky AMD za třetí čtvrtletí letošního roku (tedy červenec až září). Včera potom uzávěrku zveřejnil také gigant Intel. U toho finanční zprávy nejsou nějaké napínavé dobrodružství, ale rozruch se tentokrát docela dostavuje. Tržby společnosti byly vůbec nejvyšší v historii a výrazně větší, než na co jsme byli poslední roky zvyklí. Neschopnost Intelu pokrývat současnou poptávku, která vypumpovala nahoru ceny procesorů na volném trhu, tedy evidentně nenastala nějakou náhodou, výroba eveidentně jede naplno.

 

Obří zisk

V druhém čtvrtletí měl Intel tržbu 17 miliard a odhaloval, že v tom třetím se dostane na plus minus 18,1 miliardy. Už to by bylo hodně, ale firma nakonec utržila rovnou 19,2 miliardy dolarů, což je o 19 % více než za stejné období v loňském roce. Také marže byla velmi vysoká, 64,5 %. Intel díky tomu dosáhl obrovského čistého zisku 6,4 miliardy dolarů (1,38 dolaru na akcii). I tento zisk by jinak měl být rekordní. Takto vysoký Intel nikdy nezaznamenal, byť je třeba připomenout, že se na tom pochopitelně také podílejí nové nízké daňové sazby pro firmy v USA (jen 10,4 % místo 23,8 % loni).

Finanční výsledky Intelu za Q3 2018
Finanční výsledky Intelu za Q3 2018

Na vysokých tržbách měla velký podíl opět serverová divize, která poslední léta Intel táhne nahoru pravidelně, ale také ostatní skupiny. A tentokrát včetně Client Computing Group, která je sice s přehledem největší, ale doteď moc nerostla. Její zlepšení tak bylo pro rekordní objem utržených peněz stěžejní.

intel-xeon-scalable-skylake-sp-wafer-1600Data Center Group dosáhla tržby 6,1 miliardy, což byl meziroční nárůst o 26 %, divize Internetu věcí 919 milionů (8% nárůst) a výroba pamětí NAND a 3D XPoint utržila 1,1 miliardy $ (nárůst o 21 %). Zlepšil se i výsledek divize FPGA Altera, která se dostala na 496 milionů (6% zlepšení proti Q3 2017). Mimochodem se meziročně také údajně o 50 % zvýšily tržby Mobileye (na 191 milionů), který Intel koupil loni za účelem etablovat se v automobilovém průmyslu.

Modemy pro Apple

Konečně Client Computing Group si polepšila o 16 % proti loňskému stavu a měla tržbu 10,2 miliardy dolarů. Intel prodal o 6% více procesorů na počet kusů proti Q3 2017. A za vyšší ceny – čipy pro notebooky v průměru prodával o 4 % dráž, pro desktop PC o 10 % dráž. Tržby za procesory/čipsety stouply z 8,1 na 9,0 miliard. Zbytek tržeb vytvořily tzv. „adjacencies“, které Intel také do klientské divize počítá. Jsou to hlavně modemy. Jak možná víte, Intelu se podařilo protlačit do celé aktuální generace telefonů Apple a tržby za modemy díky tomu stouply z 0,7 miliardy za kvartál na 1,2 miliardy za kvartál.

Finanční výsledky Intelu za Q3 2018, klientská divize
Finanční výsledky Intelu za Q3 2018, klientská divize

Prognóza je ještě lepší

V čtvrtém kvartále, který mívá Intel nejsilnější, by společnost měla zabodovat ještě víc. Uvádí, že očekává tržby 19,0 miliardy (s nějakou tolerancí). Pokud by se podařilo odhad předčit podobně jako v Q3 2018, pak by se Intel asi mohl přehoupnout přes onu metu 20 miliard dolarů tržeb za jedno čtvrtletí. Není to přitom zas tak dávno, co se pohyboval okolo 13–14 miliard. Firma očekává zisk asi 1,16 dolarů na akcii, což se asi také podaří předstihnout.

Za celý rok by se tak Intel chce dostat na 71,2 miliardy dolarů tržeb s čistým ziskem asi 4,52 dolaru na jednu akcii. Pro srovnání, rok 2017 skončil tržbami 62,8 miliardy a celkovým čistým ziskem „jen“ 9,6 miliardy $ (1,99 $ na akcii). Ovšem jak už bylo řečeno, čtvrtý kvartál teď pravděpodobně opět dopadne o něco lépe, jelikož prognóza je pravděpodobně konzervativní. Tím pádem by reálné výsledky měly být ještě o něco vyšší.

Vývoj akcií Intelu před vyhlášením výsledků 26. října a po něm 27. října (Zdroj: Yahoo Finance)
Vývoj akcií Intelu před vyhlášením výsledků 26. října a po něm 27. října (Zdroj: Yahoo Finance)

Akcie se zazelenaly

Akcie Intelu zareagovaly na finanční výsledky pozitivně a dnes posílily o něco přes 3 % na cenu okolo 45,60 $. Což je značně pod letošními maximy, ale je třeba pamatovat, že je to aktuálně v atmosféře všeobecného poklesu polovodičových firem, kdy hodně (mnohem více) ztratili konkurenti jako Nvidia a AMD, ale také třeba Micron, IBM a další technologické firmy.

Intel měl v Q3 2018 nejvyšší zisky i tržby v historii, skoro 20 miliard dolarů
Ohodnoťte tento článek!
4.6 (91.11%) 9 hlasů

46 KOMENTÁŘE

   • Vlhky sny fandu AMD rozdrceny na suchej prach 😉 Zatimco AMD se potaci na minimech, Intel prekonava maxima. Aneb to je efekt Ryzenu – procesoru, kterej potrebuje k priblizeni k Intelu dvakrat vetsi plochu kremiku. To se nekde musi projevit – naklady na vyrobu a mnozstvi realne produkovatelnych CPU. AMD se pere s Applem a Nvidii o kapacity TSMC. Obe ty firmy maji mnohem vetsi zdroje. Diky neefektivite navrhu AMD vyrobi za vyssi cenu (marze TSMC) dvakrat mensi pocet CPU, nez Intel. Aktualni vyroba u GlobalFoundries je shit. Proto AMD zdrha pryc. Takze jejich situace je jeste o to horsi (nebo horseshit, jak mi radi autocomplete).

    • Nic rozdrceno, nebylo, Intelbote. Intel má sice největší zisky, ale stejně mu klesá prodejnost na úkor AMD, protože není schopen se svým zastaralým procesem ani pokrýt svoji poptávku, takže zákazníci včetně velkých oem dodavatelů do svých strojů už montují a budou montovat procesory od AMD. Tvůj paskvil ohledně velikosti CPU od AMD je k popukání, AMD odchází kvůli 7 nm, intelbote. Zatímco tvůj shittel není se svými obrovskými zisky sto ani rozjet 10 nm. AMD má větší procesory, protože mají více jader a v produktivitě se Intelu vyrovnají za nižší cenu, v horseshit je tvůj shittel. AMD v žádném minimu není, počet prodaných procesoru se naopak tento rok zvýšil. Jdi si užívat labutí píseň předraženého paskvilu jménem Magma Lake, což je jenom dále vyvařený Logr Lake s indiovou pájkou. 7nm Vergeltungswaffe od AMD už je na cestě, Shittel je ve sračkách, diletanti z Intelu jsou k popukání. Když zmiňuješ Apple tak si zjisti, že s Intelem ukončuje spolupráci, Intelbote, protože technologicky stagnuje. Intel je na sračky a příští rok se v nich pěkně vykoupe.

     • Koukám jeden extrém reaguje na druhý.
      Intel ve sračkách není a nebude.
      1. má obrovské Finance, které AMD chybí (dá se říci bohužel)
      2. setrvačnost trhu… Ta je bohužel šílená, i když se ZEN jádra fakt povedly
      3. Neznalost lidí a předsudky – souvisí to s tou setrvačností trhu. Lidi jsou od Maudita a jemu podobných očkováni, že AMD je shit dobrý jen pro socky. Dokonce dodnes lidi melou o přímotopech u CPU… Vím to moc dobře… setkávám se s tím pokaždé jak skládám PC (pravda nejčastěji u dětí). Potom je musíš vzít a ukázat jim realitu. Poměr cena/výkon a pod. Dále důležité je využití. Lidi co si u mě nechávají skládat PC do dělají, protože mi po dobrých zkušenostech věří.
      4. Intel má pořád dobré procesory. 7nm AMD se dle mne vyrovná dnešním Intelům na 14nm. Mimo to Intel má stále výhodu v 5GHz+… A pokud budou lidi slepí k možnosti konkurenčního řešení, tak si Intel může dovolit i takový ceny…

      Nicméně i s tak prťavým rozpočtěm AMD pěkně Intelu zatápí a každý rozumný člověk musí být rád. Konečně skončila éra 4/8. Já za to AMD odměnil nákupem Ryzenů a jsem nadmíru spokojen 🙂 Čekám na řadu 3XXX a jsem zvědavý zda a jak se povede.

     • AMD007:
      Moc věříte tomu, čemu chcete věřit, a málo tomu, co si dohledáte bez ohledu na sympatie. Pár snadno ověřitelných faktů:
      a) AMD nemá víc jader. AMD má v běžném segmentu 8 jader, stejně jako Intel (tedy vaše informace, že má víc, je zastaralá a platila ještě před 14 dny, dneska už ne). Pokud máte 15990, navštivte Alzu a i9-9900K tam mají skladem.
      b) AMD má při stejném počtu jader větší velikost čipu. Intelovské osmijádro má asi 174 mm2, AMDčkové pak 213 mm2 (oboje zdroj wikichip.org). Intel v tom má navíc integrovanou grafiku, AMD tam má navíc komunikační rozhraní, které používá tehdy, když vyrábí procesory, kde je více těchto čipů (ThreadRipper a Epyc).
      c) Nevím, jak definujete klesající prodejnost na úkor AMD, ale Intel prodal o 12 % víc notebookových čipů a o 15 % víc desktopových, než v minulém čtvrtletí. V tržbách to dělalo nárůst o 400 milionů dolarů. Pro srovnání AMD dohromady prodalo Ryzeny za 700 milionů, dost tedy pochybuju, že v tomto čtrvrtletí jejich prodej vzrostl víc, než Intelu.
      d) Do budoucnosti nevidíte. AMD chce uvést 7nm čipy, Intel chce uvést 10nm čipy. Obě firmy mají funkční vzorky. Jinak nevíme nic. Nevíme, jestli opravdu půjdou na trh, nevíme, jakou budou mít ty čipy velikost, nevíme, jakých budou dosahovat frekvencí a netušíme, jakou budou mít spotřebu.
      e) Myšlenka, že Intel na tom bude příští rok špatně, je docela odvážná. Obě firmy své nové čipy hodlají uvést až někdy v druhém pololetí, v nejlepším možném scénáři na samém konci prvního. Je tedy krajně pravděpodobné, že Intel ještě minimálně půl roku bude dosahovat vysokých zisků. I kdyby se stalo to nejhorší, co se mu může stát, tedy, že své nové čipy neuvede a AMD začne své 7nm čipy chrlit ve velkém, pořád z hlediska finančního bude v zisku, protože ten zisk nemá jen z oblastí, kde mu AMD konkuruje.
      f) Apple přestane brát od Intelu čipy do počítačů a modemy. Ani jedno nenastane v roce 2019. Kolik to bude ve finančním vyjádření se dost těžko odhaduje, ale odhadnout se orientačně dá. Teď za příslušenství (modemy, síťovky a další drobné produkty) utržil Intel 1,2 miliardy dolarů. Podíl počítačů od Applu na všech prodaných počítačích je asi 8 %. Takže nejhorší možný dopad tržeb bude tak 10 % z prodaných procesorů + 50 % z těch serepetiček okolo, v dolarech to bude pak 1,5 miliardy, tedy asi 8 % tržeb. Pro srovnání připomínám, že tržby Intelu meziročně vzrostly o 19 %.
      g) Jako milovníka AMD vás musím upozornit na věc, která vás asi nenapadla. Jestliže Apple přejde u počítačů z Inteláckých čipů na své ARMové, bude to znamenat i konec grafických karet, které AMD Applu exkluzivně dodává. Ale jestli chcete potěšit, tak moc nevěřím, že u těch výkonných notebooků k tomu přechodu v dohledné době dojde, takže jak Intel, tak AMD budou své čipy Applu dodávat ještě hezkých pár let.

      • Jo pod toto bych se taky podepsal.
       Jediný v čem by měl pravdu je, že za ty peníze AMD nabídne více jader… Byť ne na patici AM4.
       Jak pořád píšu jsem zvědavý na ZEN2. Kdyby jel aspoň na 4,5GHz tak provedu obměnu. Nyní mi Ryzeny jedou na 3,95 nechci jít na napájení 1,4 a výš.

      • To o 12/15 % víc CPU, to jsem teď nikde nenašel, nebyla to tržba? Protože meziročně o dost zvedl průměrnou cenu (je možné, že prostě distribuci i OEMům dal vyšší ceny, protože v situaci nedostatečné zásoby byl v pozici si diktovat), tak stoupnutí počtu prodaných CPU na kusy by pak bylo nižší. V tom slajdu je například, že mezi Q3 2017 a Q3 2018 cena (ASP) v desktop segmentu stoupla o 10 % a tržba o 9 %, to by dokonce mělo znamenat mírný pokles v počtu kusů.

       I bez toho bych celkem věřil, že AMD mělo na kusy taky velký nárůst (i když taky hlásilo vyšší ASP) aspoň v tom desktopu. Ono taky, když je na trhu silná poptávka, tak „příliv zvedá všechny lodičky“ a byla tu ta situace, že Intel měl nedostatek CPU pro retail a jejich ceny se o dost zvedly…

      • Jan Olšan:
       Není to v prezentaci, je to tady:
       https://www.intc.com/investor-relations/investor-education-and-news/investor-news/press-release-details/2018/Intel-Reports-Third-Quarter-2018-Financial-Results/default.aspx
       A dobře, není to možná 12 a 15 %, ale 11 a 16 %, pokud se to přepočítá tím, že průměrná cena notebookových čipů o 1% stoupla a desktopových o 1 % klesla.
       A to srovnání je mezikvartální, je tam i to meziroční, kdy opravdu v desktopu průměrná cena stoupla o 10 %.

      • No u mezikvartálního srovnání je to taky vždycky o sezónnosti, jednotlivé části roku jsou hodně jiné (ale ta cykličnost je pravidelná). Q3 by vždycky mělo být o dost výnosnější než Q2, tam by i těch 15 % teda klidně mohlo být, ale pravděpodobně by je pak +- mělo i to AMD (v procesorech).

 1. No, Intel sa, ehm, slušne povedané SERIE so 14nm viac či menej vyladenými už snáť 3,5roka,
  Ryzen je skara dobrá konkurencia vlastne vo všetkých segmentoch, Intely v obchodoch do „doma skladaných“ zostáv totálne vymizli, ale od pokladne Intelu letí jasná správa: „Fuck you“ ! 😀

  6,4 mld v čistom pri aktuálnej situácii na trhu, čo dodať ?

  Snáť vážne to čo píše hore „hnizdo“, keby všetko išlo po masle tak už asi EU a Trump delia Intel na 2 spoločnosti 😀

  • Dneska se v USA tržní dozor moc nedělá. Kdyby aplikovali měřítka jako na přelomu tisíciletí na MS na denšní technologický giganty (ale tím nemyslím Intel), tak by ty pokuty a opatření asi jenom lítaly, ale dneska už ta regulace moc nereguluje.

  • To uz si dneska Matko nikdo nedovoli. Naposledy to zkusili v USA s MS na prelomu tisicileti..a jak to dopadlo. Prisla nova administrativa J. Bushe, kde byl MS jeden ze sponzoru jeho volebni kampane a hle, najednou byl soudce, ktery naridil rozdeleni MS na 2 spolecnosti shledan zaujatym. MS slibil, ze bude hodny, zaplatil nejake vypalne a vsechno jelo dal jako by nic… Ty korporace maji tak silna lobby v politice, ze ani nahodou…
   Pokuty od EU se sice zdaji obrovske, ale ve skutecnosti,jsou to porad „drobne“ pro firmy jako Google, Intel, atd..takze zase nic.

  • Podivej se na FB a jeho ksefty s daty tretim stranam…melo to nejakou odezvu, krome toho, ze si Zuckenberga pozvali do Kongresu? Ne. V EU si pozvali zastupce FB do EU parlamentu..vysledek nula. Jeste si nekteri poslanci, kteri u toho slysen byli stezovali, ze FB je arogantni a neni ochoten nic rict. Jakto dopadlo..dostal pokutu 500 tisic liber :)) To je neco, jako kdyz budes muset z vyplat zaplatit nekomu jedno kafe..

 2. S přetrvávající stagnací trhu a ztrátou byť malého podílu trhu to mohou také výsledky znamenat vysší průměrnou cenu za jednotku. Lepší zpráva z pohledu akcionáře, než zákazníka. Ale vzhledem k mému předvčerejšímu nákupu notebooku s Celeronem N4000 to by bylo, aby nebyli v zisku. 😉

  • Nespekulujte, když se stačí podívat do těch zveřejněných výsledků. Intel je sdílný a zveřejňuje proti konkurenci až překvapivě mnoho informací. Průměrná cena rostla v minulých kvartálech, ale v tomto posledním už ne, tam naopak rostl dvojciferně počet prodaných kusů a to jak v notebookovém, tak desktopovém i serverovém segmentu.
   https://www.intc.com/investor-relations/investor-education-and-news/investor-news/press-release-details/2018/Intel-Reports-Third-Quarter-2018-Financial-Results/default.aspx

   • Já tam vidím 10% cenově navíc v destopu/serverech proti roku 2017, to určitě není zanedbatelné (v meziročním srovnání). Samozřejmě počet jednotek určitě hraje na výsledku významnou roli. Zdražení asi není rozvnoměrné, některý segment trhu může postihnout více než jiný (z pohledu zákazníka). Například mobilní Atom N2600 stál v roce 2011 42US$, dnes jeho nejbližší nástupce N3000 stojí 106US$ (zdroj Ark a CPU list price).

    • Tak ještě jednou a pomalu citace z toho, co jsem napsal:
     „Průměrná cena rostla v minulých kvartálech, ale v tom posledním už ne…“
     A překvapivě jste se totéž dozvěděl z toho odkazu. Tak proč to rozporujete?
     Průměrná cena a zdražení jsou dvě různé věci. Se zdražováním máte pravdu, ty nejlevnější procesory zdražily dost výrazně (ale to už je nějaký pátek). Tedy to zvýšení průměrné ceny v posledním roce jde spíše na vrub přesunu preferencí zákazníků z levnějších na dražší čipy (z méně výkonných na o trochu více výkonné).

     • Já jsem v úvodním příspěvku nezmiňoval nic o kvartále, pouze vyslovil doměnku že růst průměrných cen může být dán jak zdražením (či nakonec i posunem zájmu k dražším modelům) vše s vlivem na dosahovaný obrat. To, že jsem se vyjadřoval pouze k 3Q2018 jste si z něčeho vyvodil sám.

      • V prvním příspěvku jste zmiňoval výsledky. Zveřejněny byly, celkem překvapivé výsledky za 3Q, článek je o výsledcích za 3Q, tedy z logiky věci bych chápal, že se bavíme o výsledcích za 3Q. Takže ano, vyvodil jsem si to sám, a ani po opětovném přezkoumání na tom logické závěru neshledávám žádnou chybu.

 3. Pokud trh ceny akceptuje a Intel neni nucen jit s cenou dolu, byl by hloupy, kdyby se nesnazil zvysovat ziskovost i cestou zdrazovani… jako uz bylo psano, bohuzel pro koncove zakazniky, i kdyz ty mu to evidentne rovnez vyznamne neubira… na druhou stranu by se to pro zakazniky mohlo v budoucnu vratit zvysenym podilem financi, ktere diky ziskovosti poputuji do vyvoje/vyzkumu… jak ale ma Intel diverzifikovane investice, to bych jen hadal…

  • Investice má Intel vysoké (jen tak na okraj), ale zvyšovat je jenom proto, že má vyšší tržby, nebude. Naopak se teď chlubí investorům, že byť v absolutním měřítku pořád investice zvětšují, tak stlačují to procento z tržby/marže, která na ně jde, aby byly větší zisky.

   • Intel má sice investice vysoké, ale jaké mohou (neříkám že jsou!) být například ve srovnání s Apple? Pokud se ten rozhodne významně zainvestovat do rozvoje/produkce (skrze TSMC?), s nedávno zmiňovaným záměrem přechodem z x86_64 na ARM by to nakonec určitou logiku dávalo (čipy budou výrazně větší, tj. tlak na výrobní kapacity). Otázkou je zda TMSC bude další z obětí krátkodobých dodávek pro Apple, či si zachová budoucí nezávislost diverzifikací portfolia svých zákazníků.

    • Pokud by se Apple angažovalo v TSMC, byla by to katastrofa. Katastrofa ne pro Intel, ale pro všechny nezávislé výrobce mobilních čipů, kteří u TSMC vyrábějí a zároveň konkurují Applu, protože jsou základem řady konkurenčních telefonů a tabletů. Tedy je dost pravděpodobné, že TSMC si bude chtít udržet nezávislost.
     Lepší varianta by byla, kdyby se Apple rozhodl vyrábět polovodiče sám. Peníze by na to měli, ale zatím nemají dost výrobků, které by v těch fabrikách vyráběli. Ano, mohou vyrábět své ARMové čipy, mohou vyrábět své modemy, ale to se bavíme o produkci v řádu jednotek miliard ročně. A to je malá produkce na to, aby postavili moderní fabriku na výrobu polovodičů a zabývali se vývojem tak, aby se udželi na špici. Ale je možné, že by se to mohlo vyplatit, pokud hodlají nějak zásadně rozšířit portfolio svých produktů. A vypadá to, že hodlají.

    • Výše investic nevypovídá vůbec o ničem, pokud jsou to investice do výzkumu a vývoje. V nejhorším případě je možné je taky projíst (krásný příklad byla Nokia, která chrlila prototyp za prototypem, ale nebyla schopná překročit vlastní stín, paradigma záměrné segmentace trhu zkombinované s představou, že telefon je určen primárně na telefonování), případně spotřebovat na interní mydlení se (opět Nokia) nebo investovat do vývoje slepých větví (u Intelu např. Larrabee, LTE modemy, apod.)

     Intel dnes těží z určité setrvačnosti trhu a opět určité nevyspělosti AMD platformy – srovnání serverových desek je zatím ve prospěch Intelu (toto se ale pomalu vyrovnává, alespoň podle toho, jak sleduju Dell). A zrovna u serverů jsou marže nejvyšší, už rozdíl Silver – Gold je docela velký a Gold – Platinum doslova masakrózní.

     • Věř a víra Tvá Tě uzdraví… fakta a reálná čísla nejsou důležiteté. Intel má špatný managment, roadmapu a nemá záložní plán a nějaké ubohé statistiky si můžou všichni strčit za klobouk, bude to (jak už léta předvídám) přesně tak jak říkám. Váš Bill Steve Musk jr.

      • čekal jsem, že na mé argumenty budeš reagovat věcně a taky argumentovat, ale to se zřejmě nestane, ty na to nemáš. Umíš jen papouškovat a provokovat.

   • Jen to? Co takový McAfee podíl ve firmě? Te má jen asi 45% podíl. Jen díky tomu před dvěma lety přišel k penězům a těch akvizic co minulý rok prodal bylo docela dost. Minulý rok intel investoval do sebe kvůli tomu průseru s výrobou.

    • Vy jste logik. Před dvěma lety přišel ke 3,5 miliardy za prodej podílu v McAfee, příští rok si možná přijde na 1,5 miliardy od Micronu, ale že vloni koupil Mobileye za 15,4 miliardy, to už se vám do krámu nehodí, takže to nezmiňujete, případně to ani netušíte.
     Stejně je mi vás líto. Nic o tom nevíte, jen papouškujete informace, co vám někdo nakukal a myslíte si, že AMD dokáže Intel dostat do nějaké nepříjemné situace. Přitom cena celé AMD je aktuálně 17 miliard dolarů a Intel vykázal od té doby, co AMD vyrukovalo s Ryzeny (tedy za rok a půl) 22,5 miliardy dolarů čistého zisku.

     • Vy a rovněž výše uvedený článek plný FAKTŮ říkáte, že Intel je na tom velmi dobře… ale místní diskutéři (v čele s panem Sibilem) zase říkají, že ne a že se nad Intelem stahují mračna a dopadne jak Nokia… tak já teď fakt už nevím.

      • Intel by samozřejmě mohl dopadnout jako Nokia, ale vidím dost podstatný rozdíl v tom, že vyrobit telefon zvládne kde kdo, výrobců jsou minimálně desítky, spíše stovky.
       Postavit fabriky za desítky miliard dolarů a vyrábět v nich vlastní čipy je už kapku jiný level. Ono i z pohledu zákazníka je daleko lehčí vyměnit mobil z jedné platformy na jinou, než vyměnit desítky let trvající kompatibilitu za něco nového. Ne snad, že by to nešlo, ale bude to trvat výrazně déle.

      • RH: no, ono to tak úplně neplatí. Dnes si samozřejmě můžeš pořídit střevs OEM telefonu z číny minimálně na třech HW platformách (Qualcomm, MTK, …), obrandovat si ho podle svého a začít prodávat ( i když … poslední události v „modemovém trojúhelníku“ Apple – Intel – Qualcomm taky nevypadají úplně na trivialitku ve vývoji moderních modemů). Nicméně před těmi 10+ lety to byl úplně jiný level, tehdy neexistovaly „platformy“ jako dnes a vývoj sis musel odtáhnout a zaplatit komplet. Takže z mého pohledu to srovnatelné je.

       Ale díky, žes argumentoval – toho si vážím.