AMD v Q3 2018 zklamalo očekávání s tržbou 1,65 miliardy. Akcie strmě padají

42

Oproti zavedeným velkým firmám se stabilními zisky, kde jsou finanční výsledky tak trochu nuda, je to u AMD pro zainteresované zase místy dobrodružný seriál. V uplynulých měsících Intelu doslova vybuchla pod rukama dostupnost procesorů na koncovém trhu a jejich masivně zvýšené ceny by měly teoreticky hodně nahrávat Ryzenům. Zároveň ale Nvidia přišla s novou generací grafik Turing, zatímco AMD samo novou architekturu (ještě) nemá. Jak se to tedy projeví na tržbách, byla otázka, na kterou zdá se finanční trhy čekaly až infarktově nervózně.

 

Tržby nižší, ale marže nad očekávání dobrá

Výsledky za třetí kvartál roku 2018 („Q3 2018“) nakonec AMD publikovalo včera. Jeho tržby dosáhly 1,653 miliardy dolarů, což je o 6 % méně proti předešlému kvartálu (1,756 miliardy). Nicméně o 4 % více, než v třetím kvartále loňského roku. Prognóza po druhém čtvrtletí přitom předpokládala tržbu 1,7 miliardy plus minus 50 milionů, takže AMD skončilo na samém spodním okraji tolerance. Lze tedy říci, že zaostalo za očekáváním, což se nestává často.

Finanční výsledky AMD za Q3 2018
Finanční výsledky AMD za Q3 2018

Naopak pozitivně dopadla marže: AMD čekalo 38 %, ale hrubá marže ve skutečnosti dosáhla 40 %, což je o čtyři procentní body lepší než před rokem a blízko dlouhodobému cíli firmy stanovenému na rok 2020 (ten je 41–44 %). Z toho povstal provozní zisk 150 milionů a po započtení úroků z dluhu a odvodu daní má firma 102 milionů čistý zisk. Na jednu akcii to dělá 10 centů. Firma je tedy pořád bezpečně v černých číslech.

AMD Ryzen Threadripper 2990WX

Klesly prodeje GPU a čipů pro konzole, je po „blockchainu“

Větší díl tržeb přinesla firmě divize grafických karet a procesorů pro PC. Její tržby dosáhly 938 milionů při provozním zisku 100 milionů $. Tržby jsou meziročně o 12 % lepší, ale proti Q2 bylo nynější období Q3 o 14 % slabší. Důvod je ten, že prodeje GPU na těžbu se dostaly prakticky na nulu, kdežto v Q2 byly ještě signifikantní (7–9 % tržeb celého AMD). Navíc se v prodejní síti obnovily zásoby Radeonů, respektive dokonce dosáhly vysoké úrovně. Obchodníci proto snížili jejich objednávky, čímž v třetím kvartále klesly i prodeje grafických karet na herní účely. Naopak Ryzeny se údajně prodávat dařilo, jejich průměrná prodejní cena stoupla meziročně i mezikvartálně. Ryzeny vytvořily přes 70 % tržeb divize a počítáno na kusy CPU/APU údajně byly v tomto kvartále zaznamenány nejvyšší prodeje od Q4 2014.

Divize Enterprise, and Embedded Semi-Custom si polepšila proti druhému kvartálu o 7 % na 715 milionů $ v tržbách, což je však o 5 % méně než v Q3 2017. Proti loňsku klesly příjmy za konzolová APU a zisky z licenčních poplatků, ačkoliv AMD nyní inkasovalo 86 milionů dolarů ze svého partnerství s čínským THATIC vyvíjejícího serverové procesory Hygon Dhyana vyráběné v Číně. Nešlo ještě o poplatky za samotné prodeje těchto CPU, tato platba je za dokončení určité fáze tohoto projektu. Buď za uvedení první generace na trh, nebo už spíš může jít o platbu za vývoj druhé generace. Tato suma by měla být započtena do tržeb, takže pozor – tvoří jejich nezanedbatelné procento a zřejmě způsobila onu vyšší marži. Tržby z prodeje serverových procesorů Epyc se údajně rovněž zvýšily, ale není řečeno ani o kolik, ani v jakých relacích se vůbec pohybují. Asi tedy stále nemusí jít o moc významnou částku. Provozní zisk divize byl 86 milionů $.

zhongshan-subor-amd-semicustom-apu-1600
Semicustom APU pro novou čínskou konzoli Zhongshan Subor. Do prodejů ještě výrazně zasáhnout nemohlo (Zdroj: Evolife.cn)

V Q4 nižší tržby, ziskovost by se však měla udržet

Součástí zprávy byla jako obvykle i prognóza na další kvartál, tedy Q4 2018. AMD čeká nižší tržby, což je ale dáno jeho typickou sezónností, kdy ve čtvrtém kvartálu přichází o značnou část tržeb z konzolí. Čipy pro jejich silné vánoční prodeje AMD účtuje už v Q2 a Q3. Tržby mají každopádně v Q4 dělat 1,45 miliardy dolarů (o 8 % více než loni), plus minus 50 milionů. Hrubá marže by se však měla ještě zvýšit na 41 %, takže i tyto nižší tržby by odhadem měly stačit na to, aby se poslední kvartál také udržel v černých číslech (provozní náklady budou jen asi 32 % tržeb). Při trefení středu prognózy by AMD mělo za celý rok 2018 nakonec dosáhnout tržeb téměř přesně 6,5 miliard dolarů.

Zpráva spustila panický výprodej na burze

Finančním trhům zdá se tyto výsledky zdaleka nestačily a vypukla panika. Dost možná nad mezikvartálně nižší prognózou pro Q4 2018 (totéž se stalo i loni), ale roli mohlo hrát i odhalení, že nijak dechberoucí tržby byly doplněny oněmi licenčními poplatky z Číny (a bez nich by tedy byly o dost nižší). Akcie firmy se ze svého letního maxima okolo 34 dolarů už v uplynulých týdnech výrazně propadly na nějakých 25 $ (zejména po příchodu zpráv, že se Intelu pro změnu začíná dařit v přípravách 10nm procesu). Už během denního obchodování před zveřejněním dále ztratily 9,17 % na 22,79 $, ale po vyhlášení výsledků se v after hours obchodování propadly o dalších víc jak 25,23 % a při značném objemu obchodování spadly pod 18 $. Skončily nakonec na 17,69 dolarech za akcii. A po tomto sešupu by dle předchozích zkušeností asi měl následovat další výprodej, až se dnes otevře standardní obchodování. Jejich cena by se tedy asi mohla snížit ještě víc.

Pád cen akcií po vyhlášení výsledků za Q3 2018 (Zdroj: Yahoo Finance)
Pád cen akcií AMD po vyhlášení výsledků za Q3 2018 (Zdroj: Yahoo Finance)

Je ovšem třeba dodat, že momentálně je ve vážném propadu polovodičový sektor obecně. Celý letošní rok silná Nvidia ztratila včera 9,79 % (3,57 % v after hours) a z nedávné špičky 280–290 dolarů se dostala jen na 192,30 $. Intel také včera ztratil 4,67 % na 42,52 $, což je také výrazné, jelikož jde o akcii s podstatně stabilnější cenou. Také Micron včera přišel o 8,4% hodnoty (a dalších 1,61 % v after hours). AMD je výrazně volatilnější než tito ostatní hráči, takže je očekávatelné, že velký pohyb celého trhu zkopíruje s výrazně větší amplitudou.

AMD v Q3 2018 zklamalo očekávání s tržbou 1,65 miliardy. Akcie strmě padají
Ohodnoťte tento článek!
4.8 (95.43%) 35 hlasů

42 KOMENTÁŘE

 1. Opět musím pochválit pěkně zpracovaný článek, včetně části pojednávající o aktuálním dění na akciovém trhu. Na obranu AMD musím podotknout, že včera to byl na amerických trzích masakr. Klesalo prakticky všechno, nejen technologické firmy.
  Finanční výsledky sice nedopadly nejlépe, ale zisk se udržel nad 100 miliony, postupně se jim daří snižovat zadlužení, mírně rostou proinvestované peníze, odhadovaný mezikvartální pokles pro 4Q je výrazně menší, než vloni, navíc poté, co teď odhad nadstřelili a málem se ani nevešli do tolerance, tak u odhadu na 4Q jsou raději výrazně pesimističtější, takže ho pravděpodobně překonají.
  Z mého pohledu se AMD stabilizovalo, což je pozitivní. Pobláznění investoři, kteří za pár měsíců vyhnali cenu akcií na trojnásobek, dostali přes prsty, což je taky pozitivní. Letošní rok bude první za dlouhá léta, kdy se o společnosti nechá napsat, že prosperuje. A příští rok musí vidět pozitivně i zarytý pesimista. Letos proinvestované peníze by měly přinést nové produkty, nové produkty by měly přinést větší prodeje a větší prodeje přinesou pravděpodobně i větší zisk.

  • Amen.
   Z čistě provozního hlediska je docela zázrak, že AMD je několik kvartálů v černých číslech – tohle bych připsal jako velkou zásluhu Lise Su, která firmu vede racionálně a bez velkých excesů. Konec fanfarónského konkurování Intelu a nVidii ve všech oblastech přinesl paradoxně relativní klid a úspěch.

   • S oběma příspěvky souhlasím.

    Jen bych měl poznámku, že AMD se dostalo do černých čísel dříve díky těžební horečce (té první, v květnu-srpnu 2017), kdy tam byl zisk v kvartále, kdy to ještě ani AMD nečekalo. A těžba to držela nahoře dokud se opravdu pořádně nechytily prodeje Ryzenů.

    Každopádně zisk letos v Q3, kdy těžební horečka opadla až do očekávané kocoviny s přebytkem grafik na trhu, tak to značí opravdu velmi zdravý finanční stav AMD konečně a hlavně to, že se Ryzeny chytly natolik, že dokážou firmu podržet.

    Pokud příští rok nepřijde Intel se zázrakem na 10nm a nečekaně úžasným Ice Lakem, tak Ryzeny půjdou dál nahoru, jak je bude pořád více příjmat OEM sektor, takže to by mělo být dobré.

    Na druhou stranu AMD by zas potřebovalo zázrak na poli GPU, aby je to tam vrátilo na špičku, ale to by pak znamenalo nepochybně další výrazný růst obratu i zisku a možnost velkých investic, tak kéž by.

   • No není až tak triviální šéfa posuzovat,protože hodně věcí se projeví se zpožděním, hodně věcí třeba není jeho chyba. U AMD ale zjednodušeně platí, že do zisku je jednoduše vytáhlo to, že se Ryzeny prodávají. Jejich problém po celá ta léta byl, že neměli dost tržeb, aby z jejich marže pokryli svoje náklady, ani když je restrukturalizace snížily. Tržby krát hrubá marže vychází na nějaké číslo, a když se do něj nevešel marketing & RD & administrativa atd a úroky z dluhu, tak byli v červeném. S tržbami 1.5-1.7 miliardy naopak vydělávají. Jenom to holt potřebovalo ty prodeje (a na ty ten Ryzen).

    • To samozřejmě. Ale jde o to, že se soustředili na core business, a tím zbytečně nevyhazovali peníze na milion blbin a naopak je mohli vrhnout do vývoje Zenu. Ono je to logické, když člověk vidí jak firma pomalu padá do úpadku, ale překročit svůj stín, to se jí povedlo (na rozdíl od Reada, který se snažil žít z podstaty).

     Je jasné, že Zen byl rozpracován dávno předtím, než přišla Su, ale ona taky nepřišla jako CEO, ale cestu na vrchol si v AMD odpracovala.

  • Vse ok krome jedne veci. Kdy skoncily nakupy gpu pro tezebni horecku? Management uz musel vedet, ze v tuhle dobu uz bude kyvadlo prodeju na druhe strane. Tim lze oduvodnit nizsi prodeje gpu, ale v zadnem pripade hranicni odchylku v prognoze. Podobne problemy treba nvidia nemela.

   https://www.svethardware.cz/nvidia-zverejnila-financni-vysledky-trzby-sly-dolu-ale-kondice-je-dobra/47328

   „Co se týče herního trhu, zmíněn byl meziroční růst tržeb o 52 procent, a to na 1,8 miliardy. Z toho však vyplývá, že konec druhé vlny těžby kryptoměn na grafických kartách nezpůsobil NVIDII žádné výrazné problémy (i když by výsledky samozřejmě mohly být lepší, kdyby těžba přetrvala), protože po mírném poklesu se tržby v tomto segmentu naopak zvýšily, takže co způsobilo, že celkové tržby šly dolů? Evidentně za to může OEM & IP, kde byl zaznamenán výrazný výkyv nahoru a pak zase dolů. “

   Imho se ukazuje to co rikam od zacatku – retail to nespasi. Je nutne zaujmout OEM trh. Predevsim dlouhodobou stabilitou dodavek a podporou. Dobrej produkt je podminka nutna, v zadnem pripade dostacujici.

   • Imho 😀 to znamena v praxi jen to Hnizdile, ze NV dokaze prodat daleko vic karet at hernich, profi nebo do serveru nez AMD. Tim ze ma v oblasti grafik vetsi portfolio a podstatne vetsi trh ve vsech smerech, tak dokaze lip balancovat vykyvy v ramci celkovych vysledku. Sice nechapu, proc to tady tahas, kdyz je tady clanek o AMD, ale budiz 😀
    Jinak tvoje nezvykle genialni predikce o tom, ze AMD se potrebuje uplatnit s Ryzeny i v OEM sementu..to fakt nikdo tady necekal a nikoho to ani nenapadlo ….
    Zasadni je, ze Ryzeny AMD drzi, dostali jej ted i do cernych cisel, co potrebuje je, zmatorit grafickou divizi, ktera je evidentne za ocekavanimi.

    • 😀 Legracni jak se vztekle vyhybas meritu veci – vysledky jsou na spodni hranici ocekavani. Prodeje, resp neprodeje grafik se po splasknuti bubliny cekaly. Presto se vseho celkove prodalo mene, nez se ocekavalo i s ohledem na splasklou cryptobublinu, o ktere se uz vedelo. Muzes to okecavat jak je tvym zvykem do aleluja, s tim nehnes.

     • „Legracni jak se vztekle vyhybas meritu veci“..cece hnizdile a ten tvuj „merit veci“ mas v tom svem puvodnim prispevku kde? Tim ze uvedes informace o NV, tak z toho odvozujes co se deje v AMD? To je nejaky novy druh predikce?
      A jinak, ty sedis se mnou u kavesnice, ze vidis, ze se „vztekle“ necemu vyhybam?
      Mozna by jsi mel svuj prispevekkoncipovat tak, at ma hlavu a patu, neodkazovat se na NV, napsat primo, co si myslis a proc to tak je a mozna, ti pak nekdo bude „nevztekle“ odpovidat budulinku

     • Vubec nechapu o co ti jde, odhadli neco, porad to bylo v ramci odhcylky, kterou udali..pokud ti jde o to, ze AMD melo odhad na spodni hranici, tak mozna by jsi jim mel napsat, ze mas zajem o misto delat pro ne prognozy..jako reference jim muzes dat diskuse na cnews…

     • V kontextu je velice zajimave

      https://www.tomshardware.com/news/intel-earnings-shortage-quarter-14nm,37983.html

      Intel posted the best quarter in its 50-year history even as it grapples with an ongoing shortage of 14nm manufacturing capacity that has led to rising prices and shortages on some low-end processors.

      Takze amd nenaplnilo ocekavani, intel proboril padesatilety rekord…

      Predpovidaci zarne budoucnosti AMD a upadku intelu by meli trochu reflektovat 😀 Bohuzel nevi co to slovo znamena.

   • Jenže to jsou výsledky za Q2 (posunuté jenom o měsíc). AMD v Q2 taky problém nemělo. Co se bude dít u Nvidie uvidíme v půlce listopadu.
    Jinak myslím, že management nekalkuloval s nějakými velkými prodeji na kryptotěžbu, takže se spíš stalo, že byl výpadek v prodeji někde i mimo to. Teoreticky mohli podcenit, kolik karet se na těžbu prodávalo a myslet si, že je víc pro hráče, než bylo. Ale dost možná „nesplnily plán“ ani ty herní Radeony. To by mohlo být kvůli těm skladovým zásobám v distribuci, ale docela pravděpodobně i kvůli tomu zdražení CPU Intel, protože to mohlo zmrazit prodeje/stavbu PC v retailu a tím i prodeje grafik pro ně.

   • Hmm, tak oficiálně z konferenčního hovoru, prodeje GPU pro koncový trh (nás) byly nižší, než s čím počítala prognóza, takže ten výpadek proti středu odhadu 1.7 miliardy by aspoň být způsobený tím. Udělalo to zdá se výpadek až 100 milonů dolarů („at the CG segment as a segment, we’re down about $150 million here in the third quarter. We had expected the segment to be down but we probably expected it to be down about $50 million or so“)

    Důvod je uveden, že se vytvořily v prodejní síti vysoké objemy zásob po tom, co opadly zájem o těžbu. Za tím by asi mohlo stát podcenění toho, kolik GPU prodávaných v běžném prodeji šlo na těžení.

    „Channel GPU sales came in lower-than-expected based on excess channel inventory levels caused by the decline in blockchain-related demand that was so strong earlier in the year.“
    „In the Graphics business, we had our OEM and datacenter compute business performing well, but we did see the softness in the channel that was larger than we expected.“

 2. 100mega za kvartál síce nikoho na zadok neposadí ale ako píšu chlopaki hore, hlavné je že AMD už dokáže vytvárať zisk a to aj bez miningového boostu a naopak s hlavným prispením Ryzenu.

  Ani Rím nepostavili za deň tak pomaly pomaly… uvidíme.

 3. Řeknu vám jednu příhodu, která se tak nějak odehrávala přes celé léto. Zavolal mi nějaký pán (spíš klučina), že je z banky Berenstein a že do té banky musím poslat 20.000,-kč a že si za to koupím akcie firem které vstupují na trh, po pár měsících je prodám se ziskem 80% a koupím jiné akcie firmy vstupující na akciový trh a tak znovu, takže během pár let bych byl milionář. Tak jsem ty termíny prodlužoval, že nemám čas, že jsem kupoval pozemky a tak. Pak mě nechali vychladnout a zavoala mi slečna a to stejný, že Aston martin a já na ní vybalil že chci nVidii a vona zaskočná se musela jít zeptat šéfa. Vítě s čím přišla? Před vydáním Turinga? Že nVidii není dobrý kupovat. Takže se rozblikala červená kontrolka error! Slečnu jsem poslal do zadele, že nemám čas. Google a už jsem jel, našel jsem že banka Berenstain nikomu nevolá a že to je určite podvod. No do třetice zavolala ještě milejší slečna a že stačí poslat pět tisíc. Tak jsem jí řekl že ne, ale že kdyby chtěla tak že můžeme zajít na rande. Ona že je z Prahy a že s klienty nerandí. Pak jsem jí ještě poslal SMSku, že si z Brna klidně za ní dojedu na to rande, že Pražandy já vesničan mám rád. A od té doby mám pokoj.
  No prostě mě srdcerivně přesvědčovali nákupem akcií, že to bude super ultra, ale když vidím jak ty akcie padají dolů tak jsem rád že jsem jejich přesvědčovní ustál a nenechal se zlákat. Akciový trh je dneska přepálený a bude recese. Podívejte se jak nás Trumph vede do války s Ruskem, jak si to rusko nechce nechat líbit. Jak USA začíná s čínou obchodní válku. Proč asi? Protože je to všechno v zadku, banky jsou před krachem, tržní hospodářsví založené na růstu je na svém vrcholu a už nemá kam růst. Vzhledem k tomu že spousta zásadních smluv a nařízení se vztahuje na roky 2020 – 2021 bych očekával, že v tomto období očekávají ono splasknutí bubliny a restart. Restart kdy zdecimované národy sjednotí/podrobí jako jeden stát.

 4. Jinak poznamka..nekteri komentatori napric weby davaji za pricinu vetsimu padu akcii AMD ne to, ze ma nizsi trzby, nez se cekalo, ale davaji to spis do souvislosti s vyhledem na ctvrty kvartal, kde ocekavali vyssi prognozy…

 5. Az tieto financne vysledky naznacili, ako velmi zle je na tom graficka divizia. Sa ani necudujem, ze AMD tieto divizie vzdy spoji (CPU/GPU). 70% podiel Ryzenu pri trzbach 938 mil robi cisto pre GPU (aj s profi kartami) nejaych 280 mil. To v nvidii odsudzovsna tegra urobi 160 mil. Nehladiac na game, profi a datacentra GPU (1800 mil , 280 mil, 760 mil). Kde su tie casy radeonov HD4000 ?? Aj tu je vidiet, ze polaris a vega su zle produkty a konkurencia ponukne viac.
  Nuz, to je presne ako s Buldozerom. To bolo snad najhorsie CPU za poslednych 20 rokov. Aspon ze Ryzen ide hore. Som zvedavy na jeho dasie generacie.

  • V hernim sektoru AMD nenabizi bohuzel nic extra navic oproti NV, krome komba s FreeSyncem, co by oslovovalo ‚herni masy‘ a nejen nadsence nebo fandy. Graficka divize je v utlumu..coz se pro tento rok bohuzel cekalo. Hlavne aby to nejak dolepili bez vetsi ujmy do 2020, kde by snad mohli prijit kompletne nove produkty a zacit to trochu menit..

  • 280-350 milionů/kvartál měla ta grafická divize i v době toho HD4000, celkem pořád. Ale problém to je, při expanzi trhu a boomu „gaming“ hardwaru by se to mělo zvýšit (jako Nvidii), takže je na tom vidět ta ztráta tržního postavení/mindhsare a problémy prodávat lukrativnější vyšší modely. To, že jim často schází jeden další čip pro highend segment, když by ho potřebovali, je na tom hodně vidět.

   • „vidět ta ztráta tržního postavení/mindhsare a problémy prodávat lukrativnější vyšší modely…. často schází jeden další čip pro highend “

    Tak, 15+ mesiacov nemalo AMD nič ale že nič proti GTX1080-70, Vega keď prišla tak ju jednak skupovali minery, jednak bola najprv celkom dlho len v referencích a zároveň jej výhodnosť bola „kvalitne“ bitá nerefernciami GTX 1070/80 nehovoriac o tom že highendové Ti/Xp neohrozila.
    A dnes sú už aj dostupnosť Vegy aj ceny lepšie ale cenovo sú na to veľmi dobre aj nVidie a highend sa – v každom ohľade – posunul ešte viac s RTX2080Ti…

    Takže minimálne posledného 2,5roka je to tak že AMD bud nič v highende nemalo alebo nemalo niečo „must have“ čo vytrie nVidii zrak, niečo ako R9 290/X či 7970…

   • No to ano, trzby GPU divizie v AMD na prelome rokov 2008-2010 oscilovali okolo tych 280-400 mil (v tej dobe to AMD uvadzalo aj vo financnej sprave – rozdelene divizie na Computing Solutions a Graphics) a suhlasim, ze ten narast trzieb vzhadom na expanziu trhu sa nedostavil. Podla mna z dovodu nie prilis podarenych vyrobkov. Nemyslim si, ze je to iba o tom, ze v highende nedokazu uz roky konkurovat (i ked aj to ma urcity podiel). Keby mal Polaris vybornu spotrebu, vykon vyssi ako ekvivalent od konkurencie s rovnakou cenou + nejake featury ako bonus, myslim, ze by sa predaval daleko lepsie ako teraz. Vega nedokazala dorovnat highend rok starej konkurencie pri vysokoj spotrebe – bolo jasne, ze v predajoch nebude excelovat.

    Len pre zaujimavost – Nvidia v tej dobe mala celkove trzby okolo 800 mil (dnes 3.2 mld.) a dokonca klesla trzbami az na 480-660 mil (Q4 2009 – Q1 2010) = prichod nie prilis vydarenej Fermi GeForce 400. V tej dobe malo AMD obrat cca 1.5-1.6 mld = z pohladu trzieb bolo AMD 2x vacsie. Nvidia zacala stupat od roku 2012, kde sa z trzieb 900 mil dostala az na 3200 mil. A nebolo to len znackou. Nvidia si musela ziskat zakaznikov dobrym produktom, inak by nebola tam, kde je teraz. To iste plati aj o AMD = dobre produkty si vzdy najdu svojich zakaznikov. Ak produkty nedokazu zaujat, nebudu sa ani moc predavat.

 6. Nádherná příležitost pro koupi. 🙂 Já si to teda ujít nenechám.. Můj long pro budoucí referenci:
  Ladder buy-in: 17.21, 16.33, 15.64 a 15.01, vždy po 300k Kč. Stop loss: 13.98
  Cíl 1: 22.97 (odhadem prosinec18) – prodej 2/3 longu
  Cíl 2: 26.97 – prodej zbývající třetiny (březen-květen?)