Nedostupnost čipů Intel udeřila. Procesory Coffee Lake jsou vyprodané, ceny vystřelily

33
Zdroj: Intel

Málokdo asi čekal nebo věřil, že by se to mohlo s jeho velikou výrobní mašinérií stát, ale zvěsti o tom, že Intel nestíhá vyrábět procesory, se definitivně potvrdily. Jak už jsme letos několikrát psali, Intel nemá dost kapacit na 14nm procesu kvůli tomu, že se přidáním jader zmenšil počet čipů vyrobených z jedné křemíkové desky, a navíc se na 14 nm přesunula výroba čipsetů. Teď se potvrdilo, že Intel skutečně nestíhá plnit objednávky. Aktuální generace procesorů Coffee Lake se v internetových obchodech vyprodala nebo jsou u nich zvýšené ceny podobně jako u grafických karet v době těžební horečky okolo kryptoměn. A to je paradoxně několik týdnů předtím, než vyjde nová generace 9000. Takže v momentě, kdy by poptávka měla být relativně slabší.

 

Regály prázdné jako za komančů

Známky zdražování a nedostatku již chvíli existovaly, ale nyní to vypadá, že sucho je skutečně vážné. Největších české eshopy už momentálně vůbec v nabídce nemají nejpopulárnější modely Coffee Lake, tedy Core i3-8100, Core i5-8400, Core i5-8700K, ani většinu dalších. Chybí dokonce i lowendová Pentia. Firmy Alza.cz nebo CZC.cz je kompletně vyškrtly z katalogu a přeřadily je mezi „neprodávané položky“, což se normálně dělá u zboží, které se přestalo vyrábět a pravděpodobně už nebude. Tyto obchody tedy zdá se nemají momentálně ani přislíbené další dodávky, nebo je termín příliš vzdálený.

Toto je kompletní nabídka procesorů Coffee Lake v Alza.cz 25. září
Toto je kompletní nabídka procesorů Coffee Lake v Alza.cz 25. září

V dalších obchodech, které procesory Coffee Lake ještě mají, není skladová dostupnost, případně je uváděna jako „na cestě“. Vzhledem k výše uvedenému je otázka, jak dlouho byste čekali. T.S.Bohemia například teď pro Core i7-8700K uvádí očekávanou dostupnost 8. listopadu, což by byl „jen“ měsíc a půl. Postupně se ale asi dodací doby mohou dál zhoršit, pokud se situace bude vyvíjet podobně jako nedávno s grafikami.

U CZC zůstaly z odemčených CPU v nabídce jen dražší kusy s delidem (nebo i7-8086K, také asi díky vysoké ceně)
U CZC zůstaly z odemčených CPU v nabídce jen dražší kusy s delidem (nebo i7-8086K, také asi díky vysoké ceně)

Také cena těchto procesorů se v obchodech zvyšuje, což je logický důsledek zákonu poptávky a nabídky. Například průměrná cena za i5-8400 stoupla od začátku září z 5000 na více než 6000 korun, Core i7-8700 z 10 000 na 11 000 korun, Core i3-8100 pak z 3150 na 4000 Kč (27 %). Také nižší odemčené modely Core i3-8350K a i5-8600K, žádané do herních PC, vylétly nahoru. První z 4750 na 5300 Kč, druhý z 6900 na 8200 Kč. Už i částky za lowendová dvoujádra ale zdá se bobtnají, například Pentium G5400 vás místo 1500 korun teď v průměru vyjde na dva tisíce.

Nepříjemné je, že toto nemusí být konečná. Třeba u Pentia G5400 můžete vidět nárůst i mezi nedělí a dneškem či včerejškem (23. a 24./25. zářím), což jsou poslední dva údaje. Na druhou stranu další CPU už se mezi těmito dvěma dny jakoby stabilizovaly. To však také může být přechodné.

nabidka-coffee-lake-i7-8700k-ceny-25zari-2018 nabidka-coffee-lake-i5-8400-ceny-25zari-2018nabidka-coffee-lake-i3-8100-ceny-25zari-2018 nabidka-coffee-lake-pentium-g5400-ceny-25zari-2018

Špatné zprávy pro zájemce o osmijádra Coffee Lake Refresh

Tato situace logicky také znamená, že asi bude velký problém s dostupností nových osmijádrových procesorů řady 9000, tedy čipů Coffee Lake Refresh jako Core i9-9900K a Core i7-9700K. Ta by měla být i díky pájenému rozvaděči tepla místo nenáviděné pasty hodně atraktivní, takže by u nich asi po vydání nastal nedostatek i bez tohoto nepříjemného faktoru.

Letmý pohled do vyhledávače cen ukazuje, že cena konkurenčních procesorů Ryzen pro platformu AMD AM4 zatím nereaguje a jejich ceny zatím stále rýsují pomalu sestupnou trajektorii. To by z nich v nastálé situaci činilo atraktivnější alternativu, pokud ovšem zájemce je ochoten oželet CPU od Intelu. To ovšem znamená kompromis v nižším jednovláknovém výkonu hlavně u procesorů s odemčeným násobičem pro herní PC. Ceny Ryzenů by také mohly teoreticky narůst, pokud by se poptávka rychle zvýšila.

AMD také nemusí být na tak velký nárůst připraveno, ale může jít i čistě o logický kalkul prodejců. Na druhou stranu ani setrvačnost a preference kupujících by se asi neměly podceňovat, takže ač zde nějaký vliv nastane, nelze automaticky čekat, že by se pro nedostatek čipů Intel prodeje AMD nějak giganticky zvedaly. Pokud ovšem Ryzenem nepohrdnete a plánovali byste ho pořídit, možná neuškodí sledovat preventivně situaci v obchodech, zda se neobjevují také známky nedostatku. Tedy malé množství čipů skladem, stoupající cena.

Náprava bude pravděpodobně až v novém roce

Protože nyní nastávající čtvrtý kvartál bývá obdobím na prodeje hardwaru a počítačů nejsilnějším, nelze moc čekat, že se situace do Vánoc ustálí (i když pomoci by mohlo nahrazení 14nm čipsetu H310 staronovým 22nm křemíkem H310C). Zdroje z počítačového průmyslu ale očekávají, že Intel díky těmto změnám a posilování výrobních kapacit popadne dech a dožene mezitím vytvořený deficit v zásobování až v novém roce.

Nastat by to mělo v prvním, podle některých ale až v druhém kvartále roku. Situace s cenami by snad i díky konkurenci neměla snad být trvalá jako v případě pamětí DDR4, takže pokud můžete s upgradem PC čekat až na příští rok, chybu asi neuděláte. V první polovině roku 2019 byste měli mít také už na výběr z procesorů Intel řady 9000, případně později v jeho průběhu ze 7nm procesorů AMD. Také ceny pamětí DDR4 by snad měly být nižší.

Nedostupnost čipů Intel udeřila. Procesory Coffee Lake jsou vyprodané, ceny vystřelily
Ohodnoťte tento článek!
4.3 (85.16%) 31 hlasů

33 KOMENTÁŘE

 1. Nevím, proč z celého článku čiší taková nechuť na RYZENŮM. Ano, možná mají o něco menší výkon na jádro, ale IMHO normální uživate to nepozná, navíc mají těch jader víc a cenově jsou také výhodnější.
  A navíc platí staré profláknuté: KUPUJ AMD, POSÍLÍŠ MÍR.
  Teda konkurenci.
  Teda souboj… koukám, že jsem se do toho nějak zamotal 😉

 2. Pokud se na to podíváte trochu z odstupu tak se v tom dá spatřovat docela velký problém. Poslední léta se víc a víc tlačilo, že všechno je dostupné hned a sklady jsou přežitek a teď prostě nejsou CPU od intelu (nevím jak v byznys segmentu, ale i ten často nakupuje z normálních distribucí). Prostě někde potřebují konkrétní procesor a on není. A to je Intel, ne nějaký jouda, který si krachne dvakrát do roka. Jestli trochu sledujete zprávy, s léky je to dost podobné. Prostě není a jestli umíráte nebo ne, prostě není. A může se to stát s čímkoli, vypoví jakákoli řídící jednotka u auta, řeknou vám, že prostě není a máte dvoutunové těžítko. A tak to může být s čímkoli, rozbije se vám vložka do dveří bytu/domu, prostě není, co uděláte…

  • Toto čo sa teraz deje ma hlbšiu myšlienku. Proste Intel chce dať vyrabať svoje CPU do TSMC lebo ich 10nm proces vyhorel a typuje sa že sa im to podari odladiť tak v 2022 a TSMC už na buduci rok ide na 5nm proces. Intel aby udržal pokrok ma dve možnosti alebo dať to vyrabať u TSMC či kupiť TSMC. Ono IBM AMD a Intel maju rovnake jadro i patenty a proste to nezvladny AMD už je nasačkovane u TSMC a Intel tam nenapadne ide tiež 😀 Lenže Intel ma tolko love že hrozi že si tie patenty od TSMC kupi aj s celou firmou 😀

   • Zatím TSMC nepředvedlo nic, co by nasvědčovalo tomu, že jejich 7nm proces bude schopen vyrábět procesory na dostatečně vysokých frekvencích. Zatím chrlí jen Apple A12 na 2,4 GHz. Zrovna tak absolutně netušíte, zda by Intelácký 10nm proces nebyl schopen téhož. Pro Intel by to totiž znamenalo, že je proces nepoužitelný. On může jít s 10nm do světa v okamžiku, kdy ten proces bude schopen produkovat lepší procesory, než jsou ty 14nm.

 3. Tak to vypadá že kromě grafiky budu muset odložit i procesor s deskou a ramkama no hezky to začíná mezitím co se ceny zvyšují tak to co budu chtít prodat bude zase stále klesat až si ze starých komponent nezaplatím ani základní desku.

 4. Nějak nevidím logiku v tom, že by nových osmijader měl být nedostatek. Jestliže je Intel chce za týden představit a během října prodávat, tak je logicky musí vyrábět. A logicky je vyrábí na sklad. Z hlediska zisku to má smysl, protože na těch čipech vydělá víc než na těch současných (čip bude větší o cca 15 % než šestijádro, při průměrné marži přes 60 % by to mělo čip v koncové ceně zdražit o cca 5 %, ale Intel je bude prodávat o cca 20 % dráž, takže zisk z jednotky plochy křemíku bude vyšší). Vloni po uvedení se mu nedostávalo nových šestijader a naopak měl plné sklady čtyřjader Kaby Lake, které nikdo nechtěl. Z toho bych usuzoval, že letos na to šli přesně opačně. Vykašlali se na porodukci starých čipů a vrhli se na produkci těch nových. Jen ty skladové zásoby došly dřív, než odhadovali.
  Dívám se na to z hlediska investora. Intel vždycky věděl, jak se vydělávají peníze. Občas mu něco nevyšlo, ale vždycky se z té chyby poučil. Proto jsem ochoten uvěřit, že neodhadli poptávku po starých procesorech, ale nejsem ochoten uvěřit, že by neměli připravený dostatek osmijader a opakovali stejnou chybu jako vloni.

  • i3-8100 a i5-8400 nejsou staré, ty se ještě budou prodávat půl roku, takže tohle vysvětlení moc neobstojí (Intel zatím nahradí řadou 9000 jenom modely 8600K a 8700K). Osobně bych spíš čekal, že osmijádro bylo asi tak vyráběné dopředu na sklad, jako to šestijádro Coffee loni. To znamená, že s mnohem menším předstihem a skladovými zásobami, než to Intel dělal v minulosti*, a tudíž by u něj mohla po vydání vzniknout podobná nedostupnost, jako loni. A to, že je celkový nedostatek kapacit, to určitě může jenom dál zhoršit.
   * Stejně jako šestijádro je to asi pozdní přídavek do roadmapy a Intel ho pravděpodobně vydává tak rychle, jak to jde. Původní plán pro Coffee Lake byl H1 2018 takže pro Refresh pravděpodobně mohl být cíl H2 2019 (rok po první generaci).

 5. Viac ako polovica tych procesorov aj tak konci v notebookoch. Menej ako polovica v desktopoch, ale aj tam ma prioritu OEM trh, kde ma Intel zmluvy a tie procesory musi dodat pod hrozbou pokut zalob za usly zisk. Takze na trhu chybaju iba retail procesory, ktore koncia v zostavach malych obchodov alebo zakaznikov, ktori si doma skladaju PC. A toto je prilezitost pre AMD. Aj keby AMD prebralo cely retailovy trh, tak by to bolo mozno 20% celeho trhu. Takze AMD by malo popracovat aj na velkych OEM vyrobcoch a snad sa im podari obsadit aspon 30% celeho trhu. V lepsom pripade ziskaju takych 40%, ale to som uz asi privelky optimista.

  • stejně jako pohonné hmoty 🙂 Dolů se jim nechce ale stačí že jen někdo napíše že by mohla jít cena nahoru a šup už to to tam je 😀 přitom nynější ceny na čerpacích stanicích jsou už tak vysoko, jako když barel byl mnohem dražší…

   • Můžete mi prozradit, co vás vede ke lhaní, když fakta jsou snadno ověřitelná?
    Podívejte se na graf cen pohonných hmot a demonstrujte na něm tu vaši poučku, že ceny jdou nahoru šup šup a dolů se jim nechce. Já to tam tedy nevidím:
    https://www.kurzy.cz/komodity/index.asp?A=6&od=03.01.2000&do=26.9.2018&compare=Zobraz
    A až zase budete mudrovat nad tím, že cena za barel byla vyšší a benzín nestál víc, tak se podívejte na cenu za barel v korunách a ne v dolarech. Třeba vám to dojde.
    Aktuálně stojí litr ropy 11,20 (v korunách). Daň z benzínu je 12,84. DPH je 21 %. Tedy kdybyste za těchto podmínek lil do nádrže ropu, vyjde to na (11,20+12,84)=29,1 koruny. Já před hodinou tankoval za 31,90. Za tak malou marži nic jiného nekupuju. Když mi prodají v pekárně rohlík za 3 koruny, výrobně je vyjde na necelou korunu. Když si koupíte Intelovský procesor, tak samotný Intel na něm má marži přes 60 % (tedy náklady jsou menší, než 40 %). Tedy srovnání s pohonnými hmotami je úplně mimo mísu.

 6. Veselo bezim na i4960x (aj to viac-menej z frajeriny, stacila by aj i3820) a planujem pri tom zostat este aspon 2-3 roky. Zo vsetkych komponentov, co mam v PC je loader text… CPU snad to najmenej dolezite. 🙂 Zvlast potom, ked vykon na jadro je stale viac menej skoro totozny.

 7. Podle mě byla hloupá chyba GloFo ukončovat vývoj nového procesu, lepší příležitost než je dnes už mít jentak nebudou když mají intel továrny takové problémy. Myslím že to ve světle nových informací mohou přehodnotit protože ziskové to jistě bude. Odbyt pro amd čipy ve velkém bude zajištěn. Nic lepšího je potkat nemohlo protože fyzický nedostatek nejde pokrýt žádnými úplatky když Intel nemá co dodávat (plus ceny ovšem), takže GloFo má příležitost jak tu ránu pod pás odčinit.