Intel kvůli poptávce nestíhá vyrábět procesory. Hrozí nedostupnost a zdražení všeho 14nm

80
Zdroj: Intel

Letos se poněkud probral trh s osobními počítači a jejich prodeje stouply o pár procent, místo aby zažívaly setrvalý útlum jako v poslední době. Z tohoto oživení bude mít prospěch Intel coby hlavní dodavatel jejich procesorů, ale zdá se, že možná takové štěstí ani nečekal. Údajně totiž nemá pro vzniklou poptávku dostatečné kapacity a mohlo by dojít k situaci, kterou prakticky nepamatujeme. Továrny Intely prý letos asi přestanou stíhat a na trhu nebude dostatek procesorů. To by mělo mít dopad na celý trh s počítači ve zbytku letošního roku (a nejspíš i části toho nového).

 

Všechny 14nm linky jedou naplno a nestíhají

Intel se v současnosti dostal do situace, která se mu v minulosti neděla. Od roku 2014 už má prakticky čtyři roky na trhu 14nm CPU. Dříve se výrobní proces střídal po dvou letech, což znamenalo, že nějaké angažmá vždy zbývalo i na o generaci starší proces. Ovšem tím, že má firma velké zpoždění s 10nm výrobou, se dostala do situace, kdy byly všechny 22nm produkty nahrazeny novějšími generacemi – dokonce už i čipové sady. Před časem jsme tu měli zprávu, že Intel kvůli tomu nemá pro nové 14nm čipsety dost kapacit. Zdá se, že tento problém ještě zesílil a Intelu obecně přestává stačit kapacita 14nm linek, které nyní musí obstarávat výrobu prakticky všeho, zatímco na 10nm linkách stále ještě probíhá příprava na rozjezd.

Tchajwanský web DigiTimes nyní píše, že dle jeho zdrojů v tamním počítačovém průmyslu už tato situace nastala a Intel přestal stačit na poptávku výrobců PC po 14nm procesorech. Jejich dodávky různým výrobcům počítačů údajně budou tímto nedostatkem negativně postiženy. Navíc se nyní očekává obecné sezónní zvýšení prodejů počítačů, protože během období „back to school“ a poté podzimní předvánoční prodeje bývají prodeje nejvyšší. Že se zásobováním budou potíže, uvedl například CEO Aceru Jason Chen, nebo šéf ODM výrobce Compal CP Wong (Compal zajišťuje fyzickou výrobu notebooků pro řadu velkých značek). Dodávky procesorů dokonce prý momentálně působí větší nejistotu než doutnající obchodní válka Spojených států a Číny, která by měla vliv hlavně na marže a zisky.

Velcí výrobci počítačů budou patrně těmto hrozbám čelit tím, že budou CPU objednávat déle dopředu. Ovšem fyzický nedostatek procesorů se při vyčerpání zásob prostě musí projevit. Logicky toto také musí dopadnout na koncový trh s komponenty, na kterém nakupují běžní zákazníci a samostavitelé počítačů. Vzhledem k tomu, že zde zákazník na rozdíl od velkých výrobců nemá silnou pozici, bychom asi právě my mohli nést negativní efekty nejsilněji.

Wafer s procesory Coffee Lake
Wafer s šestijádrovými procesory Coffee Lake (~150 mm²)

Nedostupné nebo předražené procesory v retailu?

Situace by mohla být nepříjemná zejména kvůli vydání osmijádrových procesorů, na které se asi hodně lidí těší. Již šestijádrové Coffee Lake mělo po vydání problémy s dostupností, tehdy to ale bylo ještě jen tím, že ho Intel vydal časně a nečekal, až bude mít větší zásobu a objem výroby. Osmijádro teď navíc ještě bude větší čip, takže na jeden kus vezme Intelu více výrobních kapacit. Větší čipy znamenají méně CPU vyrobených na jeden wafer, přičemž objem vyrobených waferů je přitom pevně omezený kapacitou továren. Pokud ale každopádně dojde k celkovému nedostatku 14nm waferů, může být v obchodech málo i jiných levnějších modelů. Nedostatek procesorů by pak pravděpodobně vedl ke zvýšení jejich cen vlivem zákona poptávky a nabídky.

Wafer s čipy Kaby Lake-R
Wafer s čipy Kaby Lake-R (~120 mm²). Menších čipů se se stejným počtem waferů dá vyrobit víc

Podobně jako výrobci grafických karet během krypto bubliny nebo výrobci pamětí během jejich nedostatku by tak Intel asi na situaci mohl vydělat. Sama situace, kdy jsou továrny vytížené na 100 %, je pro firmu ekonomicky ideální a vyšší prodejní ceny by byly ještě bonus. Výrobci počítačů a koncoví zákazníci by sice teoreticky měli mít k dispozici alternativu v podobně procesorů AMD, coby náhradní zdroj. Ale dosavadní zkušenosti říkají, že zejména výrobci počítačů nejsou příliš ochotní na procesory AMD přecházet a navíc nové řady počítačů založených na Ryzenech nemohou přichystat a začít prodávat nějak rapidně.

Tudíž nelze automaticky čekat, že by nedostatek procesorů Intel mohlo AMD plně vykrýt. A případně na tom vydělat (a získat vyšší tržní podíl) na jedné straně a na straně druhé tím zabránit v tom, aby se pro nás ceny procesorů Intel nějak výrazně zvedly. Asi nezbývá než doufat, že ona potenciální cenová krize nebude až zas tak hrozná nebo že nebude trvat příliš dlouho. Po Vánocích by každopádně měla poptávka opadnout vzhledem k sezónním vlivům, takže by Intel mohl deficit dohnat a situace by se mohla uklidnit.

Intel kvůli poptávce nestíhá vyrábět procesory. Hrozí nedostupnost a zdražení všeho 14nm
Ohodnoťte tento článek!
4 (80%) 41 hlasů

80 KOMENTÁŘE

 1. Normalne som si skontroloval kalendar ži nieje 1 april 😀 Na druhej strane, dosť vela rokov vyraba intel 14nm procesom asi mu začinaju linky odchadzať na starobu a rozpadavať sa 😀 No čo už zakaznici budu musieť kupovat 8 jadra s 16 vlaknami od konkurencie za 200€ 😀

   • To ho sa nebojim, vždy kupujem podla schemi aky vykon potrebujem a hladam produkt s najlepšim vykonom v tej oblasti najnižšou spotrebou a samozrejme za najlepšiu cenu.
    Keby mi teraz klakol PC tak moja zostava by bola zložena s 1700X 8 jadra od AMD za 189€ a s bazaru GTX1080Ti kupenu tohto roku v januari za 450€
    Je jedno komu fandim penaženka mi hned vysvetli na čo mam, a až taky tululu niesom aby som kupoval horši vyrobok za viac penazi 😀

 2. AMD by hlavně měla přestat dávat staré Axx cpu/apu do nových ntb a mít na to reklamy v TV. Kazí si tím jméno. A zároveň se dostat do vyššího segmentu s průměrnou cenou víc než současných 12k.

 3. Všimnul sem si toho před pár dny, že nejprodávanější CPU Intelu, tedy Intel Core i5-8400 se stalo v českých obchodech nedostatkovým zboží a tam kde je dostupné atakuje, či již přesahuje 5tisícovou hranici. A v obchodech co mají vyprodáno je avizovaná nejistá dostupnost 2týdny a pod.

     • Tydýt jseš jen ty, že chceš intel, který stále do dnešní doby ukazuje benchmarky o reálném výkonu, kdy nemají nainstalovaná řešení pro Spectre, Meltdown atd. jiné verze těchto chyb. Ten propad právě u toho tvého intelu je i 1/4 u některých aplikací, softu pro grafiky atd.

      To je firma, která má být začleněna do klubu džentlmenů? Ani náhodou. Intel již v minulosti ukázal co je, když dělal antireklamu proti amd či zvýhodnoval do budoucna přes smlouvy ceny CPU.

      • Pokud vim, intel vykonovy dopad zverejnil prakticky okamzite a jeho vysledky se shodovaly s nezavislymi merenimi.
       Vsechny redakce uz pracuji s aktualnimi firmwary, presto se nic nezmenilo. Dopad se omezuje na kompilaci kodu a databaze, obecne heavy i/o.

  • mazec, marketing válí. Vždyť jde o nejzákladnější šestijádro bez HT, tomu dýchá za krk i levné 1500X po oc (mimochodem kdepak se zadřely 2500X?) a nemluvě o 2600 pod 5 tisíc které na 4Ghz musí jít všude a navíc má SMT. A když se k tomu vezmou problémové aktualizace na chyby Mel. a Spectre které nejednou narušují stabilitu systému tak není moc co řešit. Vyjma Whiskey Lake jsou všechny současné cpu Intelu „toxic“ ….

   • Jj, bezny hrac potazmo uzivatel opravdu bezne vyuzije 6+ fyzickych jader, nedejboze HT vlaken 🙂 🙂 Marketing „Cores are all you need“ taky pekne jede 🙂 A bububu taky dobry…. Kazdy den se taky tresu, kdy se mi do meho „toxic“ 🙂 🙂 pocitace naboura nejaky hacker a uskrti me na kabelu od mysi. Vzdyt tech pripadu napadeni nas beznych uzivatelu (z desitek milionu prodanych procesoru Intel) jsou mraky, potkavam je na kazdem rohu, vsude o nich ctu. Tak opatrne deti s Intelem, nebo prijde bubak… radeji si kupte alespon 16 jader, mozna radeji 32, protoze JEDNOU to fakt yvuzijete. Ja vim, radili jsme Vam to uz i u FX, ale ted je to opravdicky pravda pravdouci, protoze nas marketing je oproti tomu zlemu a osklivemu Intelu fer… „poor Volta“ 😉

    • jo hodně se to zlehčuje protože uznat že „skvělý“ Intel udělal brutální botu, to jde jen těžko na mysl zvlášť když takový cpu tepe uživateli v pc. Jde o to že ty aktualizace jsou standartní proces, kde ve W10 se tomu prakticky nejde vyhnout protože do dalšího upgrade už jsou přímo v něm vtěleny – nejde jen o snížení výkonu ale i snížení stability. A myšlenka že nějaký Lojza z Horní Dolní je nějakým hackerům putýnka je také velice hloupá – jednak jde o automatizované nástroje a jednak hacker neví jestli jde o nějakého bfu co si šmudlá na YT a přečte si zprávy nebo o zazobance kterýho by mohl odlehčit od zbytečných peněz. Nebo čistě jen pro udělání zombie-pc na rozesílání spamu či rovnou do botnet sítě, záleží pak jen na fantasii a praktické potřebě když je prolomeno zabezpečení…
     A ten první odstaveček je úplně mimo mísu – na co kupovat dražší čip který je osekaný co to jde namísto levnějšího který má plnou funkcionalitu a navíc nepotřebuje záplaty co snižují stabilitu a výkon? Navíc u 8400 nejde operovat ani vysokou frekvencí jako u K modelů které se fandové Intelů chytají jako toho posledního stébla.

     • Jasný, až na někoho postiženého těmi zmíněnými tragédiemi ve svém okolí potkáte, dejte vědet. Já a dalších pár desítek milionů lidí se budeme doma třepotat a poštět si benchmarky o kolik nám díky těm proklatým záplatán klesl výkon 🙂 Jako na obchoďáka AMD slušnej výkon, mě už jste skoro přesvědčil… tak teď už jen ten zbyteček trhu, co ovláda Intel. P. S. Ten kdo neumí frekvence, vždy bude lhát o praktickém užitku xy jader, a o to se AMD snaží a i ten marketing od nich chápu, přece jen chtějí taky něco prodat. Ale podsouvat to běžným uživatelům byste neměl. Je to lež. Mám 8600K, ale komukoliv kolem sebe bych doporučil s klidným svědomím 8400, a vím, že bude léta v klidu a spokojený. A víte co, ta prodejnost a trh to potvrzují, na to není argument. AMD má marginální část trhu a podělalo si to samo v době, kdy bylo leadrem v procesorech a nevyužilo šanci, jak v poslední dekádě Intel. Takže nezbývá než chválit jádra a jejich nejlépe dvojciferný počet a dělat bububu ohledně pseudokauz a pseudoděr. Intel je všude, v armádě, úřadech, nemocnicích atd… a nikdo tam nepanikaří, jak Vy. Tak klid, nohy do ledové vody, a snad Vás ta hackerská smršť mine 😉

      • a víte že jsem takovou odpověď čekal? Když dojdou argumenty nastupuje fanouškovská víra a podsouvání něčeho co oponent neřekl 🙂
       Takže znova, v čem je lepší dražší a funkčně osekané šestijádro 8400 proti 2600 s HT? Tam není nic kromě náchylnosti k značce. Obě jsou šestijádra, akorát intelovské dražší, díky chybějícímu HT pomalejší a navíc s každou aktualizací mikrokódu hrozba padání systému.
       A k bezpečnosti, pokud máte pc jen na konzumaci obsahu a neprovádíte bankovní transakce či převody kryptoměn může vám to být celkem šumák, dál je to ovšem čistý hazard.
       Jo to je uklidňující – nepanikaří protože nic dělat nemůžou když celá architektura Core je kompromitována. Proč asi tak rychle letěl řiditel Intelu, že. Zkouší se i nařizovat testerům aby do srování nedávali stav před a po záplatách, tutlá se to jak to jen jde protože zastavit výrobu nemůžou, na to je jejich tržní podíl příliš velký.
       Ale zpět k počátku – jen mě fascinuje že ikdyž už se o tom měsíce mluví a každou chvíli je odhalená nová chyba tak prodeje rostou, přičetl bych to na vrub neinformovanosti a tím jak to Intel i partnerské firmy potlačují a zlehčují – takže BFU se dozví zhruba toto – byly tam nějaké chyby, sw to opravili a jede se dál. Skutečný rozsah pochopitelně nedojde, to jen těm co se o to aktivně zajímají.

      • Sarumane, hlasna troubo mordoru, pro tvoji informaci, zatim nebylo zaznamenano zneuziti meltdown/spectre v praxi (tedy uspesny utok), prestoze jsou to v soucasnosti nejrozsirenejsi zranitelnosti. Tedy by mely byt nejvice zneuzivane.

      • A není to třeba i tím, že se proti tomu všude záplatovalo? 🙂

       Jinak pravda je někde uprostřed IMHO. Ta třída chyb Spectre je hroznej průšvih, protože se kvůli tomu budou procesory muset několik let překopávat a bude se hodně muset měnit koncepce a paradigma toho vývoje, než zase vznikne nějaká jistota, i kdyby třeba dočasná. To, že se ty nové side channel útoky objevovaly co měsíc nebo dva týdny, to dokládá. Hodně se tím mění už jenom kvůli tomu, že nastává potřeba rychle a často aktualizovat BIOS/mikrokód, na což teda výrobci PC/desek nejsou moc připravený (těm daly zabrat už ty loňské problémy s ME). Doufám, že to vyřeší MS.

       Druhá věc je, že zatím to pro uživatele je tak trošku jako ledovec co má nad hladinou jenom malou špičku. Ovšem Hnízdo, ta tvoje jistota, že to nikdo nezneužívá… to jako chceš říct, že o tom nic není v tom reportu, co osobně dostáváš od tajnejch služeb, ESPerů světa a X-Menů coby prezident zeměkoule? 🙂
       Poznámka: ty chyby umožňujou leakování/krádež dat, takže zájem útočníků je nebýt moc vidět. Kromě toho pokud útoky nejsou, tak je to proto, že máme Firefox/IE/OS patchované… a když je máme patchované, tak je tam ta ztráta výkonu… takže dopad chyb tu je a neseme ho.

       Ještě je tam teda ta věc, že u Intelu se se ty chyby objevujou dost a značné části jich nastanou jenom u něj. Vypadá to, že kontrolování privilegií a podobných podmínek v tom out-of-order enginu architektur Intel je velmi líné kvůli výkonu a hrozně moc podobných checků se dělá pozdě, zatímco jiné architektury/jádra jsou o dost opatrnější. Takže je tam zaděláno na průšvih, bude se to na tom muset koap věcí změnit, ale zatím se nezměnilo a vyhlížíme, jak moc se to nakonec rozsype, což asi zhodnotíme až zpětně za několik let.

       Jako taky si nemyslím, že by to byla nějaká apokalypsa a neznamená to, že přestanu používat ten notebook(netbook?) s Atomem co mám, nebo že půjdu zrušit ten počítač s Intelem, co maj ode mě naši.
       Ale při rozhodování o tom, co koupím TEĎ do budoucna, bych to teda jako jeden z faktorů fakt zohledňoval. CPU je dneska klidně na 5-7 let a teď mám perspektivu, že se mu budou dál objevovat podobný skuliny, který buď budou přidávat sice nesnadno zneužitelný, ale existující díry v bezpečnosti, nebo budou vyžadovat nový a nový opravy. A u těch oprav je tu A) riziko že zase budou zhoršovat výkon B) riziko, že ji jednou nedostanu kvůli utnutí podpory/nekompatibilitě/operačnímu systému/etc.

       Současné Intely jsou poslední generace předtím, než se s těmi chybami pomalu začne něco dělat, takže teď je prakticky nejhorší doba na to, si to pořídit. Teda snad – ono třeba architektura Ice Lake je koncepčně taky vzniklá v té bezstarostné době, takže je možné, že byla navržená ještě víc „free“

      • Jan Olšan 3.9.2018 at 12:13
       A není to třeba i tím, že se proti tomu všude záplatovalo?

       Ale honzo. Drtiva vetsina online stroju at uz firemnich nebo domacich nikdy nedostala a nedostane BIOS patche, a jen panbuh vi kde jsou zapnute aktualizace. Z toho zijou vsechny botnety sveta. Kdyby to k necemu bylo, uz davno vsechny trojany jedou na M&S.
       Jedinej kdo to bere vazne jsou datacentra a tam je to jen dalsi ze stovek patchu v rade a vopruz s nutnym vyvazenim vykonu.

      • Hnízdile, jako dlouho byly neopraveny chyby v SSL a přitom je NSA skoro po celou dobu zneužívala? A veřejně to známo nebylo?

      • nebo spíš zametání pod koberec a slepá důvěra v oficiální prohlášení? .-)

      • Človíčku, ty vůbec nevíš, jaký poprask se aktuálně v security kruzích kolem „melty“ a návazných děr odehrává.

       Takže ta tvá odpověď o vymývání mozků je přesná, jen sedí přímo na tebe. Saruman napsal pravdu, která se ti nelíbí, protože nezapadá do tebou malované růžové vize bezpečí (protože jako fanda Intelu nemůžeš dopustit, aby AMD bylo považováno za lepší volbu). Fakticky ovšem současný stav, který evolučně „vylepšil“ vektor možného útoku tak, že z napůl teoretické šance kompromitace vznikla pohodlná cesta kompromitace celého PC, vposledku např. čistě po síti (NetSpectre). Pokud si myslíš, že nejsi „hodnotný cíl,“ tak se pleteš.

      • „tynyt 3.9.2018 at 7:50“

       Ne, ono to vazne neni tak horke, pokud se bavime o beznem uzivateli, ktery ma zaplatovany pocitac z auto updatu Win 10 a Firefoxu napr, pusti si browser a chvili lita po netu, zahraje hru a pocitac zase vypne. Tyto utoky opravdu nejsou cilene na bezne uzivatele, protoze bezny uzivatel nema pocitac online 24/7. Kdo se o toto tema zajima, tak vi, ze dolovani dat pomoci Spectre je par bitu (NE bytu!) za hodinu, proste to trva strasne dlouho, nez se neco pouzitelneho sesklada. Meltdown byl mnohonasobne rychlejsi a tam to byl mnohem vetsi problem.
       Utoky typu Spectre jsou pouzitelne v datacentrech, kde bezi vse 24/7, virtualizace, apod. To je ale uplne jina pohadka, nez pocitac pana Franty uzivatele.
       Timto nehajim intel (ale pozor nektere Spectre utoky jsou mozne i na AMD a dalsich procesorech), zvolili moc agresivni architekturu, ktera zvysuje vykon, ale snizuje bezpecnost (za to si zaslouzi facku) a intel samozrejme problem ma, nicmene si troufam rici, ze drtiva vetsina (ne-li vsichni) ctenari tohoto webu (a tim vice jeste mene technicka cast populace) si muze v klidu sednou, cist si pohadky o Spectre a houpat nohama 😉

      • Tydýtek jen klasicky překabátil podle potřeby. Zvykneš si 🙂

      • Njn, nejen ze HT je horsi nez SMT, ale jeste je deravej, ale Intelaci to chcou, dobre jim tak 🙂

     • Takhle Spectre nefunguje. Da se s klidem rici, ze use case Lojzy hrace je takovy, ze hacker moc nema sanci vyuzit tento problem ve svuj prospech. Je to prakticky nemozne. Jinymy slovy, na to, aby hackerojzovi hraci uskodil by na tom systemu uz musel byt, a kdyz by tam byl, tak ma Lojza mnohem vetsi problem, nez Sp v CPU 😉 Sp je problem hlavne serveru s virtualizaci.

    • Ano. na hry je intel stale nejrychlejsi, ale ono s rostoucim rozlisenim se ten pozadavek na vykon presouva na GPU. Take stale vice lidi streamuje, nebo „pocita“ ne PC jine veci pri hrani, takze tech vice jader se uzivi, ale je jasne, ze nad 8 uz to nema cenu pro bezneho Frantu hrace, ktery streamuje. Jenze nejsou tu jen hraci. Sp se bezneho uzivatele nedotkne a Me je davno opraveny. Ja su spokojeny na desktopu se svym Ryzenem a intel bych tam ted nechtel (moje potreby), ale Intel ma zase jine oblasti, kde bych nechtel AMD Proste potrebujeme obe firmy, maji jine portfolio s +a- a pokud neni zakaznik zadubeny, tak si vybere to nejlepsi pro nej bez ohledu na barvu 😉

     • Souhlas, mě jen vadí to bububu…miliony prodaných Intelů, další miliony se stále prodávají, ale o jakýchkoliv REÁLNÝCH bezpečnostních problémech ani vidu ani slechu. Ale jako argument pro AMD fans asi dobrý… jinak mám Intel, protože 95 % času na PC hraju, čímž si čistím hlavu. Pro hry je Intel jasná volba… kdyby streamoval, rendroval atd., vůbec bych se AMD nebránil. Ale pro spoustu lidí je to jen červená nebo modrá, což je smutné… nechť sinkaždý vybere, co se právě jemu hodí. Až budou hry využivat 8+ jader a bude to mít vliv na plynulost a FPS, koupím si 8+ a je mi jedno jestli Intel nebo AMD. Pro mé potřeby bych si aktuálně s AMD (byť s 8+ jádry) díky nižším frekvencím (až o 1Ghz!) a lehce nižšimu IPC jen pohoršil.

      • Ja sice na ted na svem desktopu prevazne hraju, ale i tak jsem sel do AMD prave kvuli poctu jader, protoze „prevazne“ neznamena „jenom“ 😉 Navic ve vyssich rozlisenich je to vazne sumak, jake CPU (pokud se bavime o Ryzenech a intel core 3,5GHz+). Jinymi slovy, pokud mi hra (strilecka) bezi nad 80 FPS, tak je mi asi vazne sumak, jestli je to 81, nebo 84 a volim. Kde jsou naroky vetsi je VR, tam je treba co nejvetsi vykon, aby nedochazelo ke ztratam snimku. I tak si ale myslim, ze lepsi volba je sahnout po levnejsim CPU a silnejsi grafice, nez naoopak (pokud clovek musi resit budget).

      • dragonie, naprosto souhlasim… Stejne jako specter i prechazeni silnice sebou nese urcite riziko, ale to neni duvod pro to, abych prestal vychazet z domu…

  • Co jsem tím chtěl říct, je fakt že nejprodávanější CPU jsou Core i5-8400 a Ryzen 5 2600 – stojí (stáli) stejně peněz s tím, že Intel byl ve hrách lepší bez potřeby řešit nějaké OC, či výkonné RAM. Nicméně pokud někdo chtěl například streamovat živě hry, kdo chtěl zpracovávat video apod., byla lepší volba AMD. Prostě taková remíza.
   Ale pokud do dospěje do té fáze že i5-8400 bude hůře dostupné a jeho cena stoupne nad pět tisíc, je to na zváženou i pro předem rozhodnuté lidí zda jít do Intelu.

     • Nefim, asi som divny, ale ked v praci pracujem na projekte, tak viac jadier potrebujem tak 2x za den. To jest ked zmenim nieco v globalnych headeroch a treba prekompilovat cely projekt. Cely zvysok toho dna modifikujem jeden subor, ktory nasledne potrebujem prekompilovat a zlinkovat so zvyskom a na to potrebujem presne _JEDDNO JADDRO_, offsem co mozno najrychlejsie. 😉

      Doma sa mi potom casto stava, ze rychlo nakodujem nejaku utilitku, posledne napriklad cyklus, co porovnaval moje zastupy natahanych obrazkov a zistoval duplicity. Ale kedze som lenivy a neschopny vyvojar, tak nejak ma ani nenapadlo to robit masivne paralelne, ale som to proste spichol za dve hodinky a nechal dalsie dve hodinky zbehnut. Potreboval som zase presne _JEDDNO JADDRO_. Rychle.

      Yo, a potom este robim taku tu trocha grafiku kde nadefinujem vertexy, matice, urobim nejake zakladne nenarocne operacie s nimi a poslem to na grafarnu. Cuduj sa svete… potrebujem na to _JEDDNO JADDRO_. Ak nahodou nepotrebujem _JEDDNO_JADDRO_ spravim ten vypocet na strane GPU. A nakolko som lenivy a neschopny vyvojar, co to navyse pre svoje potreby nepotrebuje, zatial som Dx12 ani Vulcan nestudoval. Ostatne, rad mam veci protabilne na povedzme Android a tam na 95% zariadeni nic ine, nez mrtve _jednothreadove_ OpenGL nie je, najskr ani na tom milovanom Samsungu co ma garazovy guru doma ;-).

      No a svojho casu som este robil take tie rozne parsery a konvertory, napriklad export do roznych formatov. Cuduj sa svete… kedze je to jedna zavisla informacia na druhej (a som neschopny a lenivy vyvojar), potreboval som prave _JEDDNO JADDRO_. Rychle.

      Ale inak je CB skvely pomerovy ukazovatel pre IPC (IPC?!), zvlast potom samozrejme preto, ze pocita s floatami, ktore sa v beznom nevypoctovom kode 100% nevyskytuju.

      Ja tak milujem tieto pubertalne ynternety. 😉 Panoptikum jak svin, fakt.

      • Ja miluji lidi, co napisou roman na pokracovani a tak nejak z toho vyleze nula..ale aspon jste ukazal jak mate velkeho pindoura a ze tomu rozumite lip jak ostatni a samozrejme, tak jak to pouzivate vy, tak to pouzivaji vsichni ostatni taky a proste potrebujee jedno jadro..proste parada, jste genitus 😉

      • Presne jak rika @tombomino. Hlavne, ze si pan pohonil ego a vsem nam rekl jaky je to velky vyvojar. Zkuste si ale spustit neco slozitejsiho nez je appka pro android a jste pekne v pytli… U nas v praci simulace trvaji klidne cely den… mit na to 1 jadro, tak se toho vysledku nedockam ani do Vanoc.

      • @tombomino: Z mojho prispevku vyliezlo celkom dost, reagoval totiz na tvoj ultrablabol „Kdo jej (PC) ale ma i na praci a jinou nez herni zabavu, tak CB je skvely obecny pomerovy ukazatel vykonu pro IPC.“ To z toho tvojho nasledne vyliezlo okrem ad hominem a strawmana presne co? 😉

      • @Mr.PindourCNN
       ..a chcete se sverit, jaky ma vas prispevek vypovidajici hodonotu krome toho, ze editujete jeden soubor, spustite obcas nejaky preklad a kompilujete projekt? To si jako myslite, ze vsichni ostatni, co na tom pocitaci neco delaji, tak delaji to same jako Vy? 😀 Na to Vam staci vyhonene pentium. Vubec nechapu proc krome toho, ze mate potrebu ukazovat se jak jste veky a moudry, proc jste na ten prispevek vubec reagoval? Pokud nechapete prinos CB napr. pro mereni mezigeneracniho zvyseni vykonu, popripade IPC v obecnem smyslu, tak vubec nechapu proc prispivate?
       Ale chapu, ze jste se potreboval ukazat..mezi nami, toho pindoura mate fakt malyho 😉

 4. Zajimavy pohled je jeste i ten, ze Intel navysenim jader do mainstreamu ze 4 na 6, prisel automaticky o cast sve kapacity, protoze z wafferu dostane mene CPUcek nez v dobach, kdy na tom valil jenom 4jadra. To stejny bude s 8 jadry vs 6jader a to stejny je s prechodem chipsetu na 14nm.
  Tudiz se da rict, ze minimalne cast tohoto spada na vrub toho, ze Intel potreboval pridat vic vykonu do CPU, tudiz pri stejne kapacite vyroby, vyrobi mene CPU nez pred tim..

 5. Problém je, že velcí výrobci nechtějí AMD? Blbost, Intel si dal smlouvy, že od nich musí odebrat jisté množství a to musí plnit ať chtěj nebo ne (po určitou dobu, třeba 5 let, když navíší, snížit nemůžou, nebo platí penále o ušlí zisk). A rozebrat smlouvu Intel a třeba Lenovem by zrovna Lenovo stálo více než když prodá PC s Intelem. To se týká mnoho firem. Když AMD nebylo konkurencí, proč ne, ale když je a umí lépe, je to trochu jiná.

  • Špatně si vykládáte dva systémy, které jsou běžné a dokonce logické:
   a) Systém množstevních slev. Když třeba Alza vás přeřadí do VIP zákazníků poté, co za posledních 12 měsíců máte nakoupeno za víc jak 121 tisíc, a tím se dostanete na nižší ceny, neznamená to snad, že by vás nutili odebírat tolik, abyste se na ty lepší ceny dostali. A naopak je snad naproto logické, že ten kdo odebere víc, dostane lepší cenu.
   b) Systém objednávek. Když chcete miliony kusů něčeho, nemůžete čekat, že si jeden den vzpomenete a druhý den to dostanete. Čím větší objem, tím víc dopředu si ho musíte objednat (zarezervovat). A že dostanete pokutu za to, že ho neodeberete, to je zase snad naprosto logické. Když si objednáte 100 aut, tak vám automobilka dá taky nižší cenu, ale nedodá vám je zítra a zcela jistě nemávne nad tím, že je neodeberete, rukou.
   Objednávky u AMD se budou řídit velmi podobnými podmínkami.