
Jednou z významných hardwarových „story“ tohoto roku jsou problémy Intelu s přechodem na 10nm výrobu. Loni se ještě čekalo, že by třeba již nyní mohly vycházet 10nm procesory Ice Lake-U/Ice Lake-Y, když už ne rovnou desktopové modely. Jenž pak na jaře Intel přiznal, že novou technologii (a s tím i novou architekturu CPU) odsune až na rok 2019 a výhled se pak ještě zhoršoval. Možná ale v této pochmurné historii dochází k obratu. Začaly se totiž dostavovat naopak dobré zprávy, podle kterých se dosavadní nepříznivý vývoj války s 10nm procesem podařilo zlomit a vydání těchto čipů se už konečně blíží.
Analytici totiž přinesli pozitivní zprávu o stavu příprav 10nm výroby. Proti dosavadním zprávám, které opakovaně odsouvaly její start, naopak tyto informace ukazují, že by se start výroby proti očekáváním teď mohl uspíšit a čipy by tedy na trh mohly přijít dříve. Tato informace pochází od analytiků BlueFin Research Partners. Intel podle ní dělá výrazné pokroky při zlepšování výtěžnosti 10nm procesu (právě s výtěžností má podle oficiálních informací Intelu být problém).
10nm čipy ve výrobě už na jaře 2019?
BlueFin prý uvedl, že dle informací od partnerů Intelu by se asi reálná komerční výroba v masovém měřítku mohla udát dříve proti předchozím očekáváním. Počítalo se s tím, že by mohla odstartovat v červnu 2019. Nicméně po tomto rozjezdu výroby by ještě alespoň tři měsíce trvalo, než by čipy byly uvedeny na trh. Nyní se prý zdá, že by se tyto termíny mohly posunout dopředu o čtyř až šest týdnů – tedy do dubna až května. Intel by pak mohl uvést 10nm čipy oficiálně už během prázdninových měsíců.

Je tedy možné, že se Intelu vrátí štěstí a zpoždění 10nm čipů nebude až tak katastrofické (v posledních měsících už se dokonce spekulovalo, že by se objevily víceméně až v roce 2020). Navíc pokud by se vyplnil odhad, že AMD může své 7nm procesory vydat až v třetím kvartálu roku 2019, pak by se Intelu možná mohlo podařit AMD ještě předběhnout, ač už se čekalo, že jím bude zahanben. Nebo bude mít své 10nm procesory jen s krátkým zpožděním (AMD ale bude jako první mít 7nm procesory pro servery, kdežto Intel pro notebooky).
Ať už symbolický souboj dopadne jakkoli, mohla by ale asi tato zvěst hlavně znamenat, že je Intel s 10nm procesem na správné cestě. To dosud nebylo jasné, někteří kritici měli za to, že Intel problémy nebude schopen vyřešit nikdy. To, že se mimo postupného odkládání startu výroby dál a dál začalo datum naopak přibližovat, by mohlo signalizovat opak, že se výrobu zvládnout podařilo nebo podaří. Snad má tedy zpráva BlueFin pravdu a Intelu se vyhne osud dalších firem, které ze klubu vlastníků nejmodernější křemíkové technologie odpadly. Jak jsme říkali v komentáři k odchodu GlobalFoundries ze scény, těchto hráčů začíná být velmi málo a každé další omezení konkurence by bylo problémem. To asi přes jeho dominantní postavení platí i pro Intel, i když více asi trh potřebuje zakázkové výrobce.

Akcie reagovaly
Akciové trhy tuto zprávu vyhodnotily jako hodně důležitou, akcie Intelu po nich totiž včera stouply o 5 %, což je při jejich poměrně nízké volatilitě značná změna (jde o největší pohyb od března a doby, kdy se 10nm problémy provalily). AMD, které se ve stejné době stalo miláčkem do té doby spíše negativně hledících investorů, naopak oslabilo o 8,6 % (což je u něj silná, ale ne zrovna nevídaná reakce). Opět ilustruje, že časnější 10nm výroba by měla znamenat menší oslabení pozice Intelu a menší příležitost pro procesorovou dvojku. Jak to ale s těmito dvěma firmami po vypuštění 10nm/7nm čipů dopadne, to z toho ještě jasné není. Stále totiž nevíme, jak se 10nm proces Intelu a pro změnu 7nm proces TSMC navzájem poměří.
Nemá smysl řešit drby análytiků. Až bude 10nm reálně dostupný, pak se teprve uvidí, co je to zač a zda to má smysl. Poněvadž ten „první“ 10nm čip Intelu (Cannon Lake) mě o své kvalitě moc nepřesvědčil. Ona jedna věc je vyrábět s nějakou spolehlivosti, druhá pak s nějakou kvalitou.
+1
Dokud nebude v CZC procesor, tak nicemu neverim.
Mne by pro zacatek stacili i nejake 14nm 😉
Jsem zvedavy, jestli se aspon po uvedeni trochu ohreje nova 9xxx rada a nebo bude nedostupna hned od zacatku
Mne staci RyZeny. Stejne je Intel predrazenej.
Pokud zvítězí Qualcomm ve sporu s Applem s výsledkem zákazu použití modemů od Intelu, bude mít Intel 14nm kapacit zase dost.
není článek o 10nanometrech? I když linky budou stejné …
Tak po letech planych slibu, ze by konecne? Dle zprav Intel hodne slevoval a tedy nasazeny proces 10nm nebude ten, ktery byl puvodne pred lety zamyslen. V kazdem pripade je super, kdyz bude zase konkurenceschopny.
Pane Olsane prosim opravte si „Obět ilustruje“ v poslednim odstavci. Diky.
Dík za upozornění, opraveno.
A vlhke sny AMD fans se rozplyvaji 😀 Zatimco akcie AMD klesaji, akcie Intelu rostou:
https://www.cyrrus.cz/aktualne-z-trhu/zpravodajstvi/ranni-komentar-k-3-10-2018
– Intel posílil o 3,5 %
– AMD klesla o 7,5 %
Hele Maudite, uz zase Te pustili na pocitac?
To jsi musel par dni byt hodnej co.. 😀
ona to zas není taková sláva … akce Intelu padly hodně hluboko a akce AMD byly nevídaně vysoko, takže je k čemu přihazovat, resp. je z čeho ubírat …
Ono je hlavne vtipne (spis smutne) jak malo staci k ovlivneni virtualni ceny akcii. Tahle zprava nema ani zadny ‚oficialni stempl‘ a stacilo to. Za tyden muze prijit opacna a zase to pujde naopak…
Presne tak.
Tie akcie navyse zvycajne nakupuju kadejake technologicke fondy a zjavne teraz predavali akcie AMD a kupovali akcie Intelu. O tyzden to moze byt naopak. Unikne nejaka roadmapa AMD, ktora da 7nm ryzen na Q1 2019 a uz budu nakupy AMD akcii a predaje Intelu.
Tne BlueFin je snad na tohle prý dobrej zdroj. Na normální drby myslím až takhle silné reakce nejsou.
Bohuzel akcie nejsou to co byvaly za pradavna. Dnes je to nastroj spekulantu a klasickych akcionaru kteri je maji kvuli dividendam uz zase tolik neni.
To stejne plati u nas ohledne kurzu valut, taky portfolio pro spekulanty a v posledni dobe take kryptomeny v rukach spekulantu.
Ono těch „klasických“ akcionářů je stále naprostá většina, jak se ostatně můžete přesvědčit třeba na Yahoo finance, kde jsou u každé společnosti i největší (cca vše nad 1 %) akcionáři. Ti spekulanti jen dělají většinu obchodů, protože protáčejí pořád ty samé akcie. Třeba u Intelu se každý den zobchoduje jen cca 0,5 % akcií, za posledních 5 let se jen 4x zobchodovalo víc jak 2 % akcií za den. Ale denní výkyvy ceny jsou samozřejmě i výrazně větší.
Lidem, firmám a fondům, kteří akcie drží kvůli dividendám jsou denní pohyby ceny v podstatě ukradené. Ty fondy občas na konci účetního období vyženou cenu krátkodobě pár většími obchody buď dolů nebo nahoru, podle toho, jak se jim hodí, ale většina ty akcie drží dlouhodobě a stabilně.
U AMD těch spekulantů bude víc. Dividendy vypláceli naposledy na jaře roku 1995, takže dneska už je pravděpodobně nikdo kvůli dividendám nedrží. Tedy alespoň já si nedovedu představit takovou trpělivost. A když je víc spekulantů, jsou i větší výkyvy ceny.
Mauditovi nedá spát, že akcie AMD vzrostly za 2,5 roku desetinásobně. 😀
AMD shares jsou ted na $27.21 za kus. V roce 2006 to bylo ale $41.80 za kus a v roce 2000 dokonce $43.91 za kus (a to ani nezahrnuje inflaci, realna cena byla jeste vyssi). Spis je to tak, ze se investori AMD pomalu dostavaji z nejvetsi krece, ale porad jeste jsou ani ne v pulce cesty.
No, ono je ale důežitý, že na přelomu roku 2016 a 2015 byly za 2. Teď má AMD akcií dvakrát víc než v roce 2006 takže market cap je přes nižší cenu akcie jinak vyšší.
To investorum ale moc nepomuze, pokud sami nenakoupili dalsi emisi. Cena puvodniho baliku akcii je porad ani ne polovicni (v realne hodnote).
Gratuluju ke skvělé demagogii… na blbce to možná zabere. 😀 Kolik času ti dalo najít ty dva vrcholky? https://www.tradingview.com/x/TzmDh3j2/
To je stejný jako kdybych napsal, že akcie Intelu byly v roce 2000 $73 a teď jsou jen $49 – investoři Intelu se pomalu dostávají z největší křeče. 😀
I kdyby to bylo 73 v roce 2000 a 73 dnes, tak by to byla katastrofa. Inflace dolaru by znehodnotila cenu drženého balíku akcií.
No jo, jenže AMD letos už stouplo o iirc 180 % podle toho článku, kdežto Intel je teď plus minus tam, kde začal. Takže v tom kontextu je třeba brát tyhle změny. Kromě toho ty reakce prvního dne můžou začít dlouhodobý pohyb, ale taky se to pak může zkorigovat a trend bude dál znovu směřovat tam, co předtím.
Jasne ze jo. To byla narazka na tvrzeni jednoho individua o tom, jak moc trhu ted AMD urve a jak jejich akcie poleti nahoru jako raketa 😀
O tom ale ty ceny akcií jsou jenom dost vzdáleně, samozřejmě. Jako je v tom nějakej pravdivej základ, ale pak hodně davové psychózy, mixované neporozuměním a hodně „overreaction“.
Ta davova psychoza jeho a tu jeho particku uplne krasne vystihuje.
„Zatimco akcie AMD klesaji, akcie Intelu rostou:“
Máš pravdu, ale jen pro tento okamžik. Zítra může být všechno jinak. Ale zavzpomínal jsem na jednoho soudruha který napsal že akcie AMD od začátku roku stoupají. Přitom to bylo tak, že prvních pár měsíců stoupaly a pak zase klesaly. A pak v diskuzích psal, že objektivně je aktuální hodnota mírně nad stavem z 1.ledna, tak akcie prostě stoupají. Tečka. [PROMAZ]
Ono jinak i finanční reportéři často u těch akcií uvádějí o kolik to stouplo od začátku roku (year to date nebo tak nějak) a občas je to opravdu zavádějící. Protože třeba akce byla v prosinci vysoko a pak v lednu zkolabovala o půlku a v červnu je pořád ještě někde mezi, ale finančák vesele slintá, že year to date je tam +20 % 🙂
Ale dotyčnej o kterým je řeč, to asi dělá schválně, počítám.
koukám, že Cnews už jedou burzovní zpravodajství – teda aspoň v diskusi. 😀