Výsledky AMD: Q4 nesplnilo očekávání, velmi slabé Q1. Za rok 2018 utržilo 6,5 miliardy $

AMD oznámilo finanční výsledky za Q4 2018 a celý rok. V čtvrtém kvartále tržby mírně zaostaly, velké zklamání je ale prognóza: tržby v Q1 budou velmi nízko.

19

Předevčírem jsme tu probírali lehce pikantní hospodářské výsledky Intelu za Q4 roku 2018 a také celý jeho průběh, a nyní už sezóna účetních uzávěrek přinesla i výsledky AMD. Stejně jako Intelu a Nvidie zdá se na firmu čekají problémy spojené se zhoršenou ekonomickou situací, a zřejmě také ještě dozvuky kryptotěžební horečky z roku 2017. V případě AMD se ovšem projeví hlavně až letos v Q1.

 

Tržby v Q4 skončily hůř, než se čekalo

Po třetím kvartálu, kdy firma oznámila problémy s přebytečnými zásobami grafických karet po bublině kryptoměn, uváděla prognózu, dle níž měly tržby v Q4 být 1,45 miliardy dolarů, plus minus 50 milionů. Do tohoto rozsahu se firma nakonec trefila, ale nikoliv do jeho středu. Firma oznámila za Q4 2018 tržby jen 1,419 miliardy $, takže lze říct, že mírně zaostala. Akciové trhy očekávaly naopak mírné překonání středu prognózy, v průměru analytici předvídali tržby 1,47 miliardy. Reálné tržby představují 6% nárůst proti tržbám ve stejném období loňského roku (Q4 2017).

Z této tržby mělo AMD hrubou marži 38 % a získalo celkem 38 milionu dolarů čistého zisku. To rozpočítáno dělá 4 centy na jednu akcii (při nestandardním non-GAAP účtování 8 centů, což pro změnu bylo dle očekávání).

Finanční výsledky AMD za Q4 2018, srovnání s Q3 2018 a meziročně s Q4 2017

Horší prodeje APU pro konzole, Epyc moc nepřidal

Odkud tyto výsledky pramenily? Nižší tržby než v Q3 byly jak je zvykem dány ze značné části sezónními snížením prodejů semi-custom APU pro konzole. Jejich odbyt vrcholí v Q2 a Q3, aby byly konzole připravené pro podzimní a vánoční prodeje. Divize Enterprise, Embedded and Semi-Custom utržila 433 milionů (proti 715 milionům v Q3), což je stejné jako před rokem. A zaznamenala provozní ztrátu 6 milionů dolarů. Podle AMD se snížily tržby z konzolí proti loňskému Q4, ale vykompenzovaly to prodeje procesorů Epyc pro servery, které jsou účtovány ve stejné divizi. Jak je ale vidět, celkové příjmy z nich nemohly být příliš vysoké (maximum bych si tipl tak 100–150 milionů a možná méně), i když AMD uvádí, že tržby z nich se údajně proti Q3 zdvojnásobily.

Firmu tak táhla divize Computing and Graphics, tedy procesory a GPU pro osobní počítače. Zde firma zaznamenala nárůst tržeb jak proti Q3 (o 5 %), tak proti Q4 loni (o 9 %). Tržba byla 986 milionů dolarů, z čehož byl vytvořen provozní zisk 115 milionů. Divize Computing and Graphics jinak rostla už osmý kvartál v řadě, tedy v podstatě od vydání Ryzenů v Q1 2017. Zlepšení vydobyly procesory Ryzen a údajně (v menší míře nejspíš) také GPU Radeon Instinct na bázi Vegy 20. Průměrná prodejní cena procesorů se údajně zlepšila a počet prodaných kusů byl proti stavu v roce 2017prý vyšší o víc jak 50 %. U GPU ale klesly prodeje, ovšem není sděleno o kolik.

Nicméně z těchto výsledků je vidět, že AMD nevytěžilo žádný masivní nárůst prodejů procesorů/APU z problémů s nedostupností a předražeností čipů Intel. Ty se omezovaly na retailový trh, který ale tvoří jen malé procento celého trhu, zatímco OEM segment (tedy prodeje výrobcům sestav) si Intel ohlídal. Bonusové prodeje, které AMD v retailu z této příležitosti získalo, asi jen vykryly pokles prodeje Radeonů.

Celý rok 2018: těsně pod 6,5 miliardami dolarů

Zároveň s Q4 jsou uzavřeny i výsledky za celý rok 2018. V tom AMD skončilo s tržbami 6,475 miliardy dolarů, což je o 23 % lepší než 5,25 miliardy v roce 2017. Ovšem optimistická očekávání asi myslela na víc. Průměrná hrubá marže dosáhla 38 %, díky čemuž byla firma bezpečně zisková, dosáhla čistý zisk 337 milionu dolarů (32 centů na jednu akcii). Jde o nejvyšší zisk za posledních sedm let, z nichž jich pravda většina byla silně ztrátová. AMD mimochodem také zredukovalo dluh o 171 milionu dolarů (na 1,528 miliardy $) a skončilo s hotovostí 1,16 miliardy dolarů.

Výsledky AMD za rok 2018 a srovnání s rokem 2017

Výhled je pro Q1 o dost horší…

Na začátku bylo zmíněno, že AMD se nevyhnuly problémy přičítané oslabující ekonomice mimo jiné v Číně. Ačkoliv AMD téměř splnilo v Q4, tyto potíže se plně projeví v probíhajícím Q1 2019. AMD totiž předvídá docela nízké tržby: jen 1,25 miliardy s tolerancí 50 milionů nahoru/dolů. To by byl nejhorší výsledek od Q2 2017 a finanční trhy očekávaly mnohem lepších 1,47 miliardy. Ačkoliv se hrubá marže může zlepšit (dle non-GAAP metodiky je uvedeno 41 %, ale to by asi v GAAP mohlo být opět jen 38 % dle čísel v Q4), patrně to při této úrovni tržeb nebude stačit na zaplacení všech fixních nákladů, takže bude čtvrtletí pravděpodobně ztrátové. Důvodem takto nízké tržby je jednak opět typická sezónnost prodejů, ale také pokračující špatné prodeje GPU způsobené tím, že je v prodejní síti na skladech přebytečná zásoba předtím expedovaných Radeonů, které je třeba nejdřív doprodat. Podle AMD klesnou vedle toho v q1 meziročně prodeje APU pro konzole, zatímco Ryzeny, Epycy a GPU pro datacentra mají stoupnout.

Výhled AMD na hospodaření v Q1 2019 a prognóza pro celý rok 2019

V dalších obdobích by se nicméně měla situace zlepšit (patrně by se tedy už mohlo podařit ony skladové zásoby „dojet“). AMD totiž očekává, že za celý rok 2019 by se mu měly tržby zlepšit, a to o „vyšší jednociferné procento“, což je kód pro 7–9 %. To by dávalo tržby od 6,93 do 7,06 miliardy dolarů. Ovšem v tuto chvíli jde asi o opatrnou prognózu, takže nakonec by výsledek mohl být lepší. Pokud se ovšem nerozhoří nějaké velké makroekonomické problémy.

… akcie ale reagovaly růstem

Ačkoliv mírné zaostání za plánovanými/očekávanými tržbami je špatná zpráva a značně negativní je také výhled na Q1 2019, reakce akciových trhů na tyto výsledky paradoxně nebyla panická. Akcie nespadly jako po Q3 2018, ale naopak rostly. Ačkoliv během dne před oznámením ztratily 4,61 %, po zveřejnění výsledků ale posílily v after hours o 9,09 %, z 19,25 na 21,0 $. Uvidíme ovšem, zda se trend třeba neobrátí, až dnes začne standardní obchodní fáze.

Nechvalně známá dohoda WSA s GlobalFoundries znovu vyjednána

Spolu s výsledky bylo oznámeno také vyjednání nové podoby dohody Waffer Supply Agreement, která je základem smluvních závazků AMD vůči GlobalFoundries jako dodavateli čipů. V minulosti mělo AMD kvůli zhoršování svého tržního postavení (a někdy celé ekonomiky) mnohokrát problémy odebrat tolik čipů, kolik bylo dojednáno, a muselo platit pokuty. Loni ovšem pro změnu GlobalFoundries zrušilo svou 7nm a následující technologii, takže změna vztahu byla vynucená z jeho strany.

Křemíkový wafer s testovacími čipy (ilustrační foto: GlobalFoundries)

Podle nových podmínek bude GlobalFoundries nadále strategickým partnerem pro 12nm proces a všechny starší. Dodatek smlouvy stanovuje určité závazky AMD k odběru waferů na těchto technologiích od roku 2019 do roku 2021 a ceny za ně. Ovšem důležité je, že AMD získalo volnost vyrábět čipy na 7nm a novější technologii u koho chce a nemusí za to GlobalFoundries platit žádné kompenzace, ať už jednorázové nebo podle vyrobeného objemu. Toto by mělo AMD finančně pomoci, protože podle předchozí revize dohody z roku 2016 mělo za čipy vyrobené u TSMC platit. Ale nevíme, kolik se zavázalo kupovat 12/14nm čipů a zda se pro něj v budoucnosti nestane problémem tato část dohody. AMD mívá na různé patálie smůlu…

Výsledky AMD: Q4 nesplnilo očekávání, velmi slabé Q1. Za rok 2018 utržilo 6,5 miliardy $
Ohodnoťte tento článek!
4.4 (87.86%) 28 hlasů

19 KOMENTÁŘE

  • Vy trošku zaměňujete princip a realitu. Princip je vymyšlený dobře. Budou vyrábět na levném procesu tu část, u které není potřeba nějaký závratný výkon a na dražším procesu pak tu část, která je výkonově kritická. Problémem je ale realita. A realita říká, že osmijádrový procesor vyrobený tímto způsobem zabírá 133 mm2 na levném procesu a 78 mm2 na drahém procesu. A tímhle dosud nevydaným chtějí konkurovat soupeři, který totéž vyrábí na cca 126 mm2 (174 mm2 – část, co zabírá integrovaná grafika) na starém procesu.
   Až tohle pochopíte, možná pochopíte, proč ty finanční výsledky AMD jsou stále nic moc, zatímco konkurence, která by měla být pod tlakem, když už skoro dva roky je drcena výrazně levnějšími Ryzeny, je vysmátá a trhá jeden rekord zisku za druhým.

   • Realita je jiná.
    1. Intel má více továren, takže jeho výrobní prostředky mohou teoreticky vyrábět i monolity (které mají daleko větší chybovost výroby)
    2. Intel určitě není vysmátý, protože jeho 14nm výroba je nyní vytížena na 100% kvůli neběžící 10nm výrobě
    3. AMD naopak vyrábí levněji, protože „starý“ 14nm proces je značně levnější, než nový 7nm proces, a ještě má všechny 7nm linky u TSMC vyhrazeny na výrobu ryzeních jader, tj. nemá žádná náklady promarněné příležitosti.

    Ono se to myslím v půlce roku ukáže. Já tipuju, že AMD zahltí trh relativně levnými Ryzen 3000 CPU, kterých bude hodně i pro OEM partnery ( což byla dávná bolístka AMD a výhoda Intelu).

    • 1) Tak ještě jednou pro vás s delším vedením. Intelácké osmijádro zabírá plochu 174 mm2, která je tvořena z cca 126 mm2 vlastním osmijádrem a cca 48 mm2 velkou integrovanou grafikou. Tedy pravděpodobnost defektu toho osmijádra by při stejném výrobním procesu měla být menší, než pravděpodobnost defektu toho 133 mm2 velkého i/o chipletu u AMD. Chyba v integrované grafice totiž nijak neomezuje možnost konkurovat Ryzenu bez grafiky.
     Ale podle vás je pravděpodobnost chyby ve 126 mm2 monolitického Intelu větší, než pravděpodobnost chyby ve 133 mm2 + 78 mm2 čipletech od konkurence.
     2) Vysmátost Intelu jsem vám podal ze dvou stran. Akcionáři jsou vysmátí, protože se zvyšuje zisk i dividendy, a zaměstnanci si také nemají na co stěžovat. A ano, vysmátí jsou právě proto, že ačkoliv se jim nepodařilo včas rozjet 10nm výrobu, tak přesto dosahují rekordních zisků. Nebo snad čekáte, že krize pro Intel dorazí až v okamžiku, kdy 10nm proces rozjede ve velkém?
     3) Aby AMD vyrábělo levněji, musel by 14nm proces u GF být výrazně levnější, než 14nm proces u Intelu. A tomu vážně moc nevěřím. A to z několika důvodů. Jednak Intel ten proces provozuje už 5 let, kdežto GF jen 2 roky. A druhý důvod je objem produkce, který je u Intelu řádově vyšší. Tedy všechny náklady na vývoj toho procesu se rozpouštějí delší dobu ve výrazně vyšší produkci. Nenapadá mě důvod, proč by tedy měl být ten Intelácký proces dražší.
     Optimismus v tom, že AMD zahltí trh levnými Ryzeny 3000 vám neberu, ale nesdílím ho. Naprosto ignorujete realitu, kdy a) nadpoloviční většinu trhu tvoří notebooky a za b) nadpoloviční velikost trhu desktopů tvoří firemní počítače s integrovanou grafikou.
     Ostatně váš optimismus nesdílí ani samo AMD, když očekává za celý rok menší než 10% růst, což je dost málo na to, že by měly přijít na trh nejen nové Ryzeny, ale ode dna by se měl odrazit i trh grafických karet.

 1. „Nicméně z těchto výsledků je vidět, že AMD nevytěžilo žádný masivní nárůst prodejů procesorů/APU z problémů s nedostupností a předražeností čipů Intel.“
  .. tohle je dost zavadejici formulace, protoze zalezi, co se mysli pojmem „masivni“.
  Prodeje grafik sli do kytek i u AMD podobne jako u NV. Podle nekterych analyz, 80% prijmu divize tvori Ryzeny a 20% jen grafiky. Ryzeny nejen vykompenzovali propad grafik, ale i dokonce zvysili obrat.

 2. Takže když vykáže ztrátu nVidia je Turing FAIL, ale když vykáže ztrátu AMD tak je to vpořádku a podle některých i dobře. To jsou mi věci. A nebo že by měl zase Crha pravdu s tím, že je trh nasycen a tudíž se blíží kríza, deflace a možná i recese.
  Každopádně, pokud ztrátu vykazuje i AMD, tak lze říci, že Turingem to není. Já odhaduji krizi na konec roku 2019. Jak se bude rozpadat EU, tak nebudou peníze na nic. A oni se i ti doktoři rádi z bavor vráti do čr.

  • Ano, je to v tom intervalu, ale z aobvyklých okolností to firma stanoví tak, aby se trefila do toho středu nebo aby byla kousíček nad. Takže když je to v spodní části rozsahu, tak to indikuje, že se něco zvrtlo a v menší míře to je zklamání (a myslím, že to tak finančáci berou, i když ti ještě operují se separátní prognózou analytiků, která obvykle čeká nějaké to překonání). Intel také byl v rozsahu, ale pod středem, a akcie to schytaly. A to měl o dost lepší prognózu na Q1.

   Takže ten vývoj u AMD je trošku anomální – asi WS buď čekala ještě horší výsledky, nebo je bez ohledu na ty výsledky optimistická co do budoucnosti (víra v 7nm Epyc/Ryzen?)

    • Vyšlo to hůř, než se čekalo, to je fatk. Proč šly akcie nahoru, je otázka. Co by jim mohlo pomoct, je 1) ta prognóza celoročního růstu. 2) AMD kleslo když Nvidia den předtím oznámila to manko půl miliardy v tržbách. Tj. v tu chvíli se asi začalo panikařit a lidi čekali, že nějakej podobnej průšvih nastane u AMD a pak se jim zdálo těch 1,2 miliardy za Q1 ještě ne tak zlých (což teda nesouhlasím, snad jen jeslti je to jednorázově kvůli GPU…). 3) Silný optimismus kvůli Zen2, ke kterému se vrátili po chvíli nejistoty z těch výsledků Nvidie…
     Akcie AMD je dost nevyzpytatelná, takže určitě bych netvrdil, že to musí o něčem svědčit – v roce 2017 a 2018 několikrát padali z 14-15 $ na 9-10 $, například. Prostě tehdy byla nálada skeptická a teď zase optimistická, přitom reálná trajektorie a strategie firmy zůstává vesměs stejná. (Vlastně – investoři AMD nevěřili když Radeonům pomáhalo krypto, teď když je kocovina a těžba je mrtvá, tak paradoxně růžový brejle 🙂

     • „Vyšlo to hůř, než se čekalo, to je fatk“
      .. to je pravda, ale porad se strefili do odhadu, byt do spodni casti. To ze financnici ocekavaji vic..to se tak nejak da ocekavat, ale smerodatny je odhad firmy. NV se sekla oproti tomu v prognoze o nejakych 15%..coz je teda co rict. To se hned tak nevidi.
      „AMD kleslo když Nvidia den předtím oznámila“
      .. AMD moc nekleslo, jak pisete. Staci kouknout na akcie…24.1. bylo na 19.80$ a 29.1. na 19.25$. Jinak souhlasim, ze asi nejvetsi vliv na snizeni mela korekce NV.

      Co se tyce zbytku, tak souhlasim. Burza je silne spekulativni.
      Intel asi nema cenu resit, ten ma svoje jiste a je tak zahackovany ve firemni a velke OEM sfere, ze mu je bezny uzivatel jako my vicemene ukradeny. Co se tyce NV, tak optimismus u AMD je asi dany lepsi diverzifikaci bussinesu, kde AMD ma 3 relativne nezavisle zdroje prijmu .. CPU, Konzole, Grafiky. NV je naproti tomu „odkazana“ na grafiky, kde je momentalne solidni utlum. AMD tam nema moc co uz ztratit (vzhledem k vysledkum), kdez to NV ano.

 3. Jestli si pamatuju tak GlobalFoundries a ta blbá smlouva má definitivně skončit 2021/2022 bez poplatků ani jiných dalších smluv, kvůli té oně 7nm. Ta 7nm technologie byla dohodnuta a v případě, že by nebyla připravena tak GlobalFoundries by platilo AMD. Takhle udělali kompromis a zkrátili tu dohodu. Jinak jak je to vlastně s tim podílem AMD v GlobalFoundries? To se ho definitivně vzdaly či jak to bylo?

  • AMD mělo ze začátku 20 % podíl, ale celkem rychle ho prodali většinovému vlastníkovi, je to už mnoho let. Jednak jako plnění, kromě toho ale také pokud by měly podíl, tak by nesly ty ztráty a museli se podílet na financování… na což neměli.

 4. problém AMD je, že ani druhou generaci Ryzenu nedostalo do „herních“ tesco sestav a ani shitbooky s AMD pořád nejsou. Když jsem se koukal, co bych v ceně 10-15K pořídil do kanclu, tak prostě intel a ještě dostanu optane cache. AMD má jednu předraženou nabídku. Když chci shitbook, tak tam krom intelu nic neni. Nemluvě o tom, že 99% modelů jede na starých CPU, protože intel nový nedodal.

  Na druhou stranu do stanic na kompilování už vybíráme jen mezi Threadripperem a Epycem.