Unikl Ryzen 7 3700U. APU Picasso je refresh Raven Ridge, nebude mít architekturu Zen 2

13
Procesor Ryzen 2200G, 14nm čip Raven Ridge
-
Zdroj: Fritzchens Fritz, použito se souhlasem autora - public domain

Tak se zdá, že se na internet dostaly parametry vůbec prvního Ryzenu 3000, tedy třetí generace těchto procesorů od AMD. Jde nicméně o procesor určený pro notebooky, které začínaly rovnou druhou generací. A také se zdá, že v tomto případě ještě nepůjde o čip s novými jádry Zen 2. Únik modelu označeného Ryzen 7 3700U spíš naznačuje, že mobilní čipy a obecně APU (procesory s integrovanou grafikou) Ryzen třetí generace budou ještě mít jen jádra Zen 1, zatímco Zen 2 se objeví jen ve výkonnějších procesorech bez grafiky.

 

Mobilní Ryzen 3000

Ryzen 7 3700U se objevil v UserBenchmarku, kde na něj upozornil twitterista Tum Apisak. Máme ale i druhý výskyt v databázi benchmarku SiSoft Sandra. Zatím ještě nejde o finální sériový procesor, ale o kvalifikační vzorek, tzv. QS. Ty se ale liší od inženýrských vzorků (ES) tím, že již mají finální parametry prodejních procesorů; Intel je například i posílá na recenze. Tudíž QS už ukazují, jak budou hotová CPU/APU reálně vypadat. Kód tohoto vzorku je ZM370SC4T4MFG_38/22_Y.

Význam některých částí těchto řetězců známe a tak lze z tohoto označení vyčíst, že procesor je čtyřjádrové APU (ovšem také s HT? Takže celkem osm vláken) v BGA provedení FP5 pro notebooky, pravděpodobně tedy s 15W TDP. CPU má 4 × 512 KB L2 cache a 4MB L3 cache. Čtyřčíslí na konci pak říká, že základní frekvence CPU bude 2,2 GHz a maximální turbo 3,8 GHz. A tyto parametry dosvědčují i údaje v UserBenchmarku a Sandře. Podle prvního z nich měl jinak při testech procesor průměrný naměřený boost 3,2 GHz.

Únik procesoru/APU AMD Ryzen 7 3700U v SiSoft Sandra (via VideoCardz)
Únik procesoru/APU AMD Ryzen 7 3700U v SiSoft Sandra (via VideoCardz)

UserBenchmark toto APU považuje za součást rodiny Picasso, kterou známe z uniklých roadmap a víme, že měla zřejmě představovat APU v generaci Ryzenů 3000. Ovšem Sandra zase říká, že integrované GPU je „AMD Radeon RX Vega 10“. Tedy stejné jako grafiky APU Raven Ridge v druhé generaci. S mobilními APU Raven Ridge navíc tento procesor sdílí i vývojovou desku, označenou Mandolin-PCO Raven. Ta byla jinak osazena pamětmi DDR4 na frekvenci 2666 MHz.

APU Picasso bude (12nm?) refresh Raven Ridge

Toto vše nám asi ukzauje, že Ryzen 7 3700U je ve skutečnosti refresh Ryzenu 7 2700U, s nímž má ostatně i shodné frekvence (stejný je možná i maximální takt GPU 1300 MHz). APU Picasso je tudíž asi refresh či dokonce přeznačení čipu Raven Ridge a nebude mít jádra Zen 2. Je pravděpodobné, že obě APU se k sobě budou mít podobně jako desktopová CPU Ryzen první a druhé generace Summit Ridge a Pinnacle Ridge. Půjde tedy o prakticky ten samý čip, jen možná s nějakými malými opravami a snad také vyráběný 12nm procesem proti 14nm procesu u Raven Ridge. Ovšem toto není potvrzeno, existuje asi i šance, že Picasso ani 12nm být nemusí.

Únik procesoru/APU AMD Ryzen 7 3700U v databázi UserBenchmarku
Únik procesoru/APU AMD Ryzen 7 3700U v databázi UserBenchmarku

Tento únik vzorku Ryzenu 7 3700U tedy asi dokládá, že Picasso nebude 7nm. A spolu s touto mobilní verzí se nejspíš sveze i desktopová verze pro socket AM4 (tedy hypotetické Ryzeny 3/5 3200G/3400G). V generaci 3000 budou tak výkonnější modely CPU bez integrované grafiky (ty mají kódové označení Matisse) obsahovat jádra Zen 2, ale modely s integrovanou grafikou ještě jen Zen 1. Bude to asi hodně matoucí pro ty, kdo nebudou se situací dobře obeznámeni. V roadmapě AMD budou zdá se APU mít roční zpoždění za čipy CPU, takže Zen 2 a 7nm proces se do nich dostanou až v generaci 4000, tam by to mělo být APU Renoir.

Kdy tyto procesory přijdou na trh, není jasné. Uniklý čip je jen vzorek, takže letos se asi už řada 3000 v noteboocích neobjeví. Pravděpodobně vyjde až v příštím roce, možná v jeho první polovině. Desktopová APU Ryzen 3000 by mohla přijít na trh současně, AMD by s nimi ale také asi mohlo počkat až na vydání výkonnějších Ryzenů 3000 bez grafiky, tedy Matisse.

Unikl Ryzen 7 3700U. APU Picasso je refresh Raven Ridge, nebude mít architekturu Zen 2
Ohodnoťte tento článek!
4.1 (82.67%) 15 hlasů

13 KOMENTÁŘE

  • Myslíte to „Radeon RX Vega 10“ místo jenom „Radeon Vega 10“? Taky jsem na to koukal, ale zase podle Sandry je to pořád 1300 MHz/640 shaderů a úzkým hrdlem by asi pořád mohly být paměti. Takže nevím, jestli to nebude čistě jenom změna ve jménu.

   • ne podle jména „Picasso“, třeba tam dají upravenou architekturu s prvky Navi. Sandra to pochopitelně nezná tak to nelze brát jako bernou minci. Ale po tom co předvedli s Polaris je možné všechno i prosté přejmenování a zvednutí taktu procesoru o 100Mhz ala Intel…

  • Stalo se to u toho Bristol Ridge a tak napůl u Raven Ridge (který je architektonicky spíš jako Pinnacle Ridge, ale proces je 14nm jako Summit Ridge). Ale to neznamenalo, že to tak musí být navždy…

 1. Rok 2018 je vážně rok refreshů, recyklace procesů „14nm třídy“ a přeznačování stejného HW (byť toto nejspíš vyjde až v dalším roce).
  14nm++(+?) Intelu a 3. refresh Skylaku ve stylu FX-9590, který ždíme ze 14nm nemožné za cenu neúměrné spotřeby (na mainstream), přeznačení Skylake-X na „9. gen“, kdy i9 9980XE je v CPU-Z detekován jako 7980XE, protože je to prostě totožný čip, akorát nataktovaný o 200MHz výš a díky pájce uchladitelný.
  U AMD alespoň dieshrink Ryzenů na 12nm, na druhou stranu těch á 250MHz navíc taky neoslnilo (alespoň ceny celkem oslňují), teď toto přeznačení 2700U na 3700U, zas asi by bylo „něco nového“, o RX 590 nemluvě, podle testů se to fakt moc nepovedlo a hlavně ta grafika nemá moc koho zaujmout, specielně při té spotřebě a ceně.
  U Nvidie taky nedošlo na 12nm k až tak znatelnýmu nárůstu frekvencí ani hustoty tranzistorů a je vidět, že 16nm a 12nm je skoro to stejné.

  Takže 2018 je vážně dost nešťastnej rok pro HW, navíc ty směšný cenovky RTX a 9. gen. Intelu, první třetina roku byla bez dostupnosti jakýchkoli herních grafik, ještěže alespoň hodně klesla cena SSD a začínají klesat i DRAM.
  Doufejme že 2019 bude v úplně jiném duchu = ve znamené velkého posunu s nástupem 7nm procesu a už bude konec nekonečným refreshům refreshů. 🙂

  • Jakoz to enthusiastu to chapu, ale i tak to vidis castecne zbytecne cerne…
   Intel zatim nema jinou moznost nez refresh z refreshe na refresh :)) Aspon pridal do mainstreamu 8jadro, coz se celkem pocita. Kdyby tomu dal stejny frekence jakou 8700k a udaval realistictejsi TDP, nebo TDP a max TDP, tak by to bylo celkem v norme. Krome spotreby a toho, ze se nedaji moc OC, jsou to dobra a a rychla CPU, ktere v portfoliu Intelu chybela. Co to zabiji totalne je cena, ale to vsechny Intelovska CPU, coz je dobre pro AMD :))
   Intelovsky HEDT je na tom hur, tam je to bohuzel refresh, jak jsme ho znali uz nekolik let..zase by to nebylo tak spatny, kdyby cena…ale dobre pro AMD :))
   Ryzen2 se jako refresh predchozi generace dost povedl. Co ji chybelo je, jeste tak +200Mhz a bylo to skoro dokonaly…ale i tak vysledek je dobry, platforma stabilni, ceny nadherne..podle mne si neni nac stezovat.
   AMD TRko stredni tridy 2920 a 2950 jsou v soucasnosti asi nejlepsi HEDT za danou cenu a velmi dobra CPU. Tudiz refresh se povedl. 2990WX je vyuzitelny jen pro nektere scenare. Tam kde mu to sedi, je ale zase vynikajici.
   Grafiky AMD..tady je to znouze ctnost. 590ka bude neco ve stylu lepsi 380X. Cena stejne bude muset spadnout, protoz v konkurenci jinych 580ek by byla neprodejna..
   NV grafiky…ja bych rekl, ze Turing jsou solidni evoluce, nic u ceho by clovek jasal, ale vykonove jdou vyse. Kdyby to nezabili cenou (ktera stejne bude muset spadnout) a nedotazenym, momentalne tezko pouzitelnym RT, tak by to byli dobre karty.

  • Ano, asi máš pravdu, unaven poslední sérií zpráv o refreshích jsem to napsal příliš pesimisticky.
   U toho 9900K jsem čekal cenu tak $400, ale to jsem si naivně myslel, že Intel zareaguje na AMD konkurenci zlepšením poměru cena/výkon u celé řady. V kombinaci s těma teplotama a spotřebou mi to trochu zkazilo dojem nad jinak velmi pozitivním příchodem 8jader do Intelovského mainstramu. 🙂

   Souhlasím s tím, že 2950X je naprosto parádní procesor za tu cenu – před rokem a půl ještě za to člověk nedostal ani 6900K 8jádro s frekvencema 3,2/4,0GHz – toto si aktuálně uvědomit je až tristní.

   Ale vážně doufám, že se povedou ty nové procesy – TSMC 7nm a konečně i 10nm+ Intel, protože 12/14/16nm procesy už jsou vážně vyždímané ze všeho, co v nich vězí. 🙂

  • dieshrink Ryzenů na 12nm je jen marketing, v reálu jde o 14+. Ale hold je nutné si na to zvyknout, technologie křemíkových čipů již naráží na fyzické limity. Důkaz jest problémy Intelu na 10nm. Takové problémy Intel nikdy v historii při přechodu na nový proces neměl.
   Navíc mnohem víc peněz se teď investuje do nízkonapěťových ARM čipů. A vlastně i současné Ryzeny vděčí své existenci technologii Samsungu, vyvinutou pro výrobu ARM procesorů do mobilů.
   A je otázkou nakolik 7nm proces od TSMC je skutečně 7nm….nakolik jde jen jen o 16/12 nm ++++++++

   • No 12 je sice 14+, ale ty tranzistory jsou skutečně menší,ikdyž ve stejné velikosti čipu, má pak CPU lepší vlastnosti.
    7nm je tedy spíše 10nm, ale určitě ne 14+++++, jelikož ty jádra jsou ráeálně výrazně menší, než u dnešních Zenů. Díky tomu mohou dát na EPYC 8 modulů + centrální sběrnici, což se starými by nešlo.