AMD uvádí lowendový procesor generace 3000: Athlon 3000G, poprvé s odemčeným násobičem

8

Začátkem týdne prosákly informace o novém procesoru od AMD, Ahtlonu 3000G se dvěma jádry pro levné počítače. Včera byl tento model oficiálně potvrzen a oznámen coby dvoujádrový lowendový doplněk k Ryzenům 3000. Jde o následovníka Athlonů 200GE, nicméně spolu s trošku změněným značením je zde jedna důležitá odlišnost týkající se přetaktování.

Athlon 3000G je to, co zřejmě původně mělo mít název Athlon 320GE (v Pro řadě již existuje Athlon Pro 300GE s téměř stejnými parametry). AMD ale změnilo označení na 3000G, aby z něj bylo jasné, že model patří k desktopové řadě procesorů Ryzen 3000 pro socket AM4. Čip by také podle údajů ze seznamů podporovaných CPU na deskách měl být 12nm, ale toto je neoficiální. Na webu má AMD zatím údaj, že jde o 14nm model (což může buď být chyba, protože specifikace nejsou korektně vyplněné i v dalších věcech, nebo se v prodejních kusech eventuálně budou míchat jak 12nm čipy Picasso, tak 14nm Raven Ridge a Raven2).

Aktualizováno (3.12.):

Údaj o 14nm procesu na webu AMD je podle všeho pravdivý a naopak ona informace o 12nm čipu Picasso na webu Gigabyte byla asi omylem. Na internetu se totiž objevily fotky delidu, z kterých je jasné, že zřetelně čtvercový čip je fyzicky jen dvoujádrový, zatímco čtyřjádrová APU jsou obdélníková. Takže musí jít o 14nm Raven2, který je i v části Athlonů řady 200 (byť první várky vznikaly ze čtyřjader) nebo v  dvoujádrových Ryzenech Embeddech řady R1000.

Parametry jsou v mnohém podobné loňské řadě Athlonů, obsahuje dvě jádra s podporou SMT (čtyřmi vlákny) a bez boostu. Model 3000G je má na frekvenci 3,5 GHz (asi o 10 % výš než 200GE). Procesor má normálně zachovánu 4MB L3 cache a dvoukanálový řadič pamětí, jenž má oficiálně podporu pamětí DDR4-2933. TDP je 35W, zde tedy písmeno G (místo GE, jak AMD označuje 35W modely) v názvu trošku klame.

AMD Athlon 3000G prezentace k uvedeni 01
Parametry procesoru AMD Athlon 3000G

Také integrovaná grafika byla trošku zrychlena, ale opět jen o nějakých mírných 10 %. Frekvence je 1100 MHz místo 1000 MHz, ale jinak jde stále o integrované GPU Radeon Vega 3 s jen 192 stream procesory. Hraní by mělo podle výrobce umožňovat základní na nízkých rozlišeních (1280×720 bodů).

Odemčený násobič pro OC

Odlišení od předchozích modelů také možná AMD chtělo oním změněným názvem vypíchnout kvůli jedné věci: tento Athlon má oficiálně odemčený násobič pro přetaktování. To je mezi dnešními lowendovými procesory dost ojedinělé a AMD láká na to, že Intel u procesorů Pentium, kterým bude Athlon 3000G konkurovat, přetaktování neumožňuje. Předchozí Athlony 200GE se daly přetaktovat neoficiálně (šlo o prolomení omezení ze strany výrobců desek), ale tady nehrozí, že vám tuto možnost zase nějaká aktualizace BIOSu odebere.

AMD Athlon 3000G prezentace k uvedeni 03
Athlon 3000G bude v lowendu výjimka v tom, že oficiálně umožňuje přetaktování, což předchozí generace neměla

Je samozřejmě pravda, že pokud je třeba víc výkonu, tak by asi mělo smysl koupit raději ne o moc dražší čtyřjádrový Ryzen, koneckonců pro OC potřebujete také aspoň čipset B350/B450. Ale možnost o něco zvýšit takt (přetaktování na cca 3900 MHz by mělo být celkem snadné) tu zadarmo je a může se někomu hodit. Odemčenost pro přetaktování by snad jinak mohla znamenat i možnost přetočit integrované GPU.

Prodávat se tento model začne také 19. listopadu, tedy stejně jako Threadrippery. Cena je stanovená na 49 dolarů, přičemž v balení je standardně přibalený chladič (typ „Near-Silent 65W AMD Thermal Solution“, což by mělo být totéž, co u Athlonu 200GE, ale třeba i Athlonu X4 950, a snad tedy dostatečné). Při momentálním kurzu vychází cena s DPH na 1370 Kč, či v zemích eurozóny na 54 eur.

AMD Athlon 3000G prezentace k uvedeni 02
Oficiální benchmarky AMD pro Athlon 3000G

Galerie: AMD Athlon 3000G

AMD uvádí lowendový procesor generace 3000: Athlon 3000G, poprvé s odemčeným násobičem
Ohodnoťte tento článek!
4.7 (94.29%) 14 hlasů

8 KOMENTÁŘE

 1. AMD umí čarovat. Například v PCMarku 10 porazí na 3,5 GHz Pentium o 25 %, po přetaktování na 3,9 GHz o 85 %.
  Jinak se mi procesůrek líbí (jako zákazníkovi). Jako investor musím připomenout, že tento procesor je pro AMD výrobně dražší, než třeba i9-9900 pro Intel (210 mm2 proti 174 mm2 na prakticky stejné technologii).

  • Taky jsem na to koukal dost podezřívavě, ale ten PCMark je iirc hodně divnej benchmark, IIRC tam hodně velkou roli hraje úložiště a ty dílčí výsledky se všelijak váží, takže se to asi může chovat nepředvídatelně. Bohužel v poznámkách k té prezentaci nejsou konfigurace (pokud by to byl třeba nějakej chyták v použitém SSD…).

   • Je úplně jedno, jak ty výrobní náklady přesně počítáte. Ten křemík musíte vyrobit, otestovat, zapouzdřit, a vůbec to nezáleží na počtu chyb v něm. Pokud vám nestačí počet mm2, tak druhým důvodem, proč jsou výrobní náklady pro AMD vyšší je to, že si ten křemík nechává vyrábět, tedy firmě GloFo neplatí jen její výrobní náklady, ale i něco navíc (předpokládejme, že GloFo nedělá charitu a neprodává své výrobky levněji, než je dokáže vyrobit).
    Jestli je něco odpad nebo není odpad, není podstatné. Když budete péct chleba, tak výrobní náklady pěkného bochníku, který prodáte lidem, budou stejné, jako výrobní náklady bochníku, který vám nepěkně praskne a vy ho buď vyhodíte nebo ho třeba prodáte někomu jako krmivo pro zvířata. Prodejní cena může být samozřejmě v tomto případě i pod výrobními náklady, protože ty už jste vydal, takže už jen minimalizujete ztráty.
    Jinak v ekonomii platí, že výrobní náklady nerovnají se výrobní ceně. Výrobní cena už nejsou jen obyčejné výrobní náklady, ale začnete jí počítat právě jen u těch prodejných výrobků, započítáte do ní ztráty z těch neprodejných výrobků, případně ještě další věci (často se tam kalkuluje nějaký očekávaný zisk z každého výrobku – takový, kvůli kterému se ten výrobek vyplatí vyrábět).
    Nebo ještě jinak. Kdyby firma prodávala své výrobky za výrobní náklady, bude vždy ve ztrátě, protože nikdy neprodá všechno, co vyrobí, protože vždy bude nějaký odpad. Naopak, pokud firma prodává své výrobky za výrobní ceny, ve ztrátě by být neměla.

    • Všetko čo ste napísali stále nepotvrdzuje, že ten procesor AMD je výrobne drahší ako i9 9900. Sú to nerovnaké procesory vyrábané v rôznych továrňach a na rôznych výrobných procesoch. Samozrejme, nevyplýva z toho ani opak.

     Bolo by fajn, keby ste to prezentovali ako váš súrkromný odhad a nie ako holý fakt. Bez dodatočných informácií sa to jednoducho s istotou nedá potvrdiť, ani vyvrátiť.

     • No nejspíš dražší bude, to IMHO souhlasím. AMD má ostatně nižší marže obecně a u Intelu je to plus, že zároveň vlastní továrnu, takže bere jakože i tu marži AMD, i tu marži TSMC/GlobalFoundries.

      Vzhledem k tomu, že AMD platí ještě marži výrobci, je dost pravděpodobné, že platí víc za jeden mm2 waferu.

      Takže podle mě je taky pravděpodobnější, že Intel má nižší náklady u stejně velkého křemíku proti AMD, než opak.

      • Ale samozrejme že je to pravdepodobnejšie, o tom sa predsa nehádam. Napriek tomu by som to nebral ako fakt… obzvlášť ak vychádza len z mm2 čipu. (To narážam na vetu „Pokud vám nestačí počet mm2, tak…“ Samozrejme že nestačí.)