AMD vydalo čipset B450 pro Ryzeny a platformu AM4. Desky už jsou v prodeji

0
Zdroj: AMD

Poněkud později, než se to čekalo někdy na začátku roku, včera AMD oficiálně vypustilo na trh čipovou sadu B450 pro desktopové Ryzeny do socketu AM4. Ta je levnější variantou čipsetu X470, vydaného v dubnu spolu s 12nm Ryzeny druhé generace. Na základě této sady jsou nyní k mání nové desky, začínající cenově někde okolo dvou tisíc korun.

 

Levnější čipset řady 400 konečně tady

Čipset B450 je ve většině ohledů velmi podobný sadě X470, ale také předchozí generaci B350. Ve skutečnosti by měly být všechny tyto varianty zřejmě založené na stejném nebo skoro stejném křemíku označovaném také Promontory, ale generace 400 má nový firmware a tyto čipsety by měly dosahovat nižší spotřeby během nečinnosti nebo lehké zátěže. Desky platformy X470/B450 do značné míry přinášejí zlepšení hlavně mimo čipset. Jejich napájení a podpora pamětí by měly být často o něco lepší proti deskám řady 300. A kromě toho také u těchto modelů vždy máte jistotu, že už budou mít nahraný BIOS, který si bude rozumět s procesory Ryzen 2000, kdežto desky s čipsety řady 300 mohou před použitím vyžadovat aktualizaci. Do určité míry tak platí, že tyto nové (či přeznačené) čipsety nebyly striktně vzato úplně nutné, důležitější je hlavně to, že s nimi vycházejí nové modely desek.

Vlastnosti čipové sady B450 proto velmi přesně kopírují to, co nabízí čipová sada AMD B350. Tento čipset podporuje přetaktování pamětí DDR4 i procesoru, co mu ale schází proti čipsetům X370/X470, je podpora pro rozdělení linek slotu PCI Express 3.0 ×16 pro grafickou kartu na pár ×8/×8 pro SLI nebo CrossFire. Naopak podporovány jsou jak funkce Precision Boost 2, tak XFR 2 pro Ryzeny 2000. A skrze software Ryzen Master by eventuálně měla fungovat i funkce Pre Boost 2 Overdrive. Čipová sada jinak opět funguje víceméně jako I/O Expander – připojuje se na rozhraní PCI Express 3.0 ×4 a vyvádí ze sebe řadu rozhraní.

Konektivita B450

Nabízí šest portů SATA s rychlostí 6 Gb/s pro úložiště, přičemž podporováno je i jejich použití jako rozhraní SATA Express (to se však neujalo a na deskách už nebývá). Dále čipset poskytuje až šest portů USB 2.0, dva porty USB 3.0 a dva 10Gb/s porty USB 3.1 (platforma AM4 má od začátku nativní podporu tohoto standardu). Dále čipset poskytuje celkem šest linek PCI Express 2.0, které základní deska může použít pro další sloty, připojení přídavných řadičů, Ethernetu nebo Wi-Fi adaptéru.

Schéma konektivity platformy AM4 s čipsetem B450
Schéma konektivity platformy AM4 s čipsetem B450

Na platformě AM4 ale čipset netvoří celou konektevitu, přidává se k němu ještě konektivita vycházející ze samotného CPU (tedy vlastně SoC). Procesory dodávají další dva porty SATA a další čtyři porty USB 3.0. Kromě slotu PCI Express 3.0 ×16 či ×8 pro grafiku pak také procesor poskytuje řadič PCI Express 3.0 ×4 pro přímé připojení NVMe SSD. Ty tedy na platformě AM4 typicky nekomunikují přes čipset jako u Intelu, což má výkonnostní přínosy. Procesor má ještě druhé rozhraní PCIe 3.0 ×4, na které je ale připojen právě čipset.

AMD u čipsetu B450 vyzdvihuje jeho flexibilitu, může totiž dávat základ jak relativně levným počítačům, tak těm relativně výkonným, protože proti X470 mu toho mnoho nechybí a dá se na něm přetaktovávat. To je samozřejmě rozdíl proti Intelu, kde je tato možnost jen s příplatkovými čipsety řady Z.

Čipová sada AMD B450 (Foto: AnandTech)
Čipová sada AMD B450 (Foto: AnandTech)

StoreMI: kombinované hybridní úložiště zadarmo

Čipset B450 sdílí s druhým členem generace 400 jednu výsadu proti deskám s čipsety řady 300. Desky na bázi X470 a B450 mají zadarmo technologii AMD StoreMI. Ta dovoluje zkombinovat SSD a mechanický disk do jednoho úložiště, přičemž software StoreMI automaticky rozděluje data na zkombinovaném úložišti mezi pomalou, ale velkou HDD část a rychlý, ale omezený prostor na SSD. A to podle toho, jak tato data využíváte. Volitelně je navíc ještě možné přidat cache buffer v operační paměti DRAM pro další zrychlení celého úložiště. Jde o stejnou technologii, která byla samostatně dostupná jako Enmotus FuzeDrive za peníze, na deskách si čipsetem B450 (a X470) je ale vždy zadarmo.

StoreMI je hybridní úložiště kombinující kapacity HDD a SSD (nebo dvou různě rychlých SSD) a inteligentně mezi ně rozdělující data podle použití
StoreMI je hybridní úložiště kombinující kapacity HDD a SSD (nebo dvou různě rychlých SSD) a inteligentně mezi ně rozdělující data podle použití

Podle AMD má tato technologie být schopnější a výhodnější než používání cachovacích hybridních úložišť (jako má Intel v podobě Optane Memory). V případě mnoha her jsou nejvíce „horká“ data údajně často jen omezeným subsetem celého objemu (podle AMD to platí třeba pro World of Warcraft), takže i poměrně malé 256GB SSD dokáže hodně zrychlit i větší množství her, protože StoreMI na něj z jejich souborů uloží jen často používané části a tím pádem jeho kapacitu může využít efektivněji („chladnější“ data her totiž zůstávají na pevném disku – nebo třeba pomalejším SATA SSD, zatímco systém máte na menším NVMe modulu).

Některé desky založené na čipsetu B450
Některé desky založené na čipsetu B450

Desky s čipsetem B450 už jsou v obchodech

Desky s čipovou sadou B450 byly oficiálně vydány včera. Po několika modelech uvolnily do prodeje firmy Asus, Gigabyte, ASRock, MSI a Biostar, a to jak v provedení Full ATX, tak i mATX a Mini-ITX. Dlužno říci, že nabídka modelů je početně o dost menší, než co tyto firmy připravují pro platformy Intelu, ale to už je patrně osud alternativní platformy vůči platformě podstatně větší společnosti s dominantním postavením na trhu. Desky jsou už na skladech i v našich obchodech, takže uvedení je skutečně nepapírové, i když asi platí, že v současnosti ještě na pultech nejsou úplně všechny modely na bázi B450, které mají výrobci naplánovány. Některé další teprve přibudou až po určité době.

AMD vydalo čipset B450 pro Ryzeny a platformu AM4. Desky už jsou v prodeji
Ohodnoťte tento článek!
4.7 (93.33%) 21 hlasů