AMD staví nejvýkonnější superpočítač. Oproti současné špičce je 10× lepší

28

Je to dvanáct let, co IBM Roadrunner jako první prolomil hranici jednoho PFLOPS (peta). Dnes se již připravují superpočítače se výkonem o tři řády vyšším. Intel na příští rok připravuje Auroru s výkonem přesně jeden EFLOPS (exa), americké ministerstvo energetiky za mašinu zaplatí 500 milionů dolarů. AMD pro stejnou instituci připravuje Frontier s výkonem 1,5 EFLOPS. Taktéž přijde příští rok a bude stát 600 milionů. Oba ale o dva roky později trumfne superpočítač El Capitan.

Společnosti AMD, Cray a Hewlett Packard Enterprise tento týden oznámily, že jimi stavěný El Capitan ve špičce nabídne hrubý výkon 2 EFLOPS. Opět jej financuje ministerstvo energetiky, které na něj vyhradilo 600 milionů dolarů. Sloužit bude Národní laboratoři Lawrence Livermora, Národní laboratoři Los Alamos a Národní laboratoři Sandia, které se zabývají bezpečností jaderných technologií. Superpočítač by měl od roku 2023 simulovat a předpovídat stárnutí jaderného arzenálu, možná rizika s tím související a také pomáhat s vývojem nových materiálů.

Nové Epycy a Radeony Instinct

Hardwarové detaily v tuto chvíli ještě neznáme. AMD ale potvrdilo, že využije chystané procesory Epyc s označením Genoa, které již budou využívat jádra Zen 4. Aktuálně se přitom finišuje třetí generace, která bude pohánět superpočítač Frontier.

Na každý procesor pak připadnou čtyři grafické čipy Radeon Instinct, u nichž nejspíš také půjde až o přespříští generaci. V souvislosti s tou nadcházející se totiž mluví o využití paměti HBM2, ale AMD v El Capitanu pravděpodobně nasadí již HBM3 (mluví o ní jako o příští generaci HBM). CPU a GPU propojí třetí generace rozhraní Infinity, přes kterou se oba obvody dorozumívají a sdílejí paměť. Software pak bude postaven na vylepšené platformě ROCm. Superpočítač fyzicky postavení HPE a jeho dceřinka Cray. Využijí přitom její architektury, tedy nodů Shasta, úložišť ClusterStor a propojení Slingshot.

Vstup do první ligy

El Capitan bude desetkrát rychlejší než současný nejvýkonnější superpočítač IBM Summit. Či z jiné perspektivy – nabídne výkon dvou set nejlepších superpočítačů dneška dle žebříčku TOP500. Prestižních soubojů o trůn se přitom AMD dlouho nezúčastnilo. Mezi zmíněnými dvěma stovkami superpočítačů jsou čipy od AMD použity jen v jednom. Jde o francouzský Joliot-Curie Rome s výkonem 6,7 TFLOPS, v němž najdeme cca 2300 procesorů Rome Epyc 7H12. Celkově mu patří 59. příčka.

Žebříčku z velké části dominuje Intel, ale dva nejvýkonnější superpočítače světa využívají procesory IBM Power a výpočetní karty Nvidia Volta. Třetí místo patří čínskému TaihuLight s RISCovým procesorem Sunway SW26010. Ve druhé stovce najdeme i superpočítače s procesory Sparc64 nebo ARMovými čipy od Fujitsu a Marvellu.

Zdroj: AMD, HPE, LLNL

AMD staví nejvýkonnější superpočítač. Oproti současné špičce je 10× lepší
Ohodnoťte tento článek!
4.4 (88.89%) 9 hlasů

28 KOMENTÁŘE

 1. To je zas titulek. AMD zadny superpocitac nestavi. ElCaptain stavi HP, je to zalozeno na technologii Cray Shasta a Slingshot, a cpu/gpu dodava AMD. Z textu nevyplyva, jestli servery vyrobi fyzicky Cray nebo HP, osobne tipuju Cray, protoze uz s AMD delal driv.

  • Ještě, že nám to hnízdil vysvětlil, všichni si doteď mysleli, že inženýři z AMD oblíknou montérky a pujdou kopat základy budovy pro EL Capitána…
   Jseš asi jedinej, který to nepochopil, ale na to jsme si už zvykli a tak nějak nám to nepříjde divný.
   Jo, je nám jasný, že musíš aspoň jeden hejt denně na AMD udělat, OK, beru to.

   • Myslím že každému je jasné, že vám kovaným fanAtikům fakta děsně vadí. Důležitý je jen hype vaší milované značky. Kdo neskáká s vámi, je amd hejtr. Co na tom, ze zahranční weby používají korektní fráze jako HP chooses AMD to power nebo The El Capitan supercomputer, built by HPE’s Cray supercomputing division with processors from AMD.
    Kdepak, AMD staví! A tak je to spravně.
    Fanatici píší o těžké ráně Intelu, přestože první dva největší SC jsou od IBM/Power, a třetí je čínský inhouse ASIC.
    Protože na pravdě nezáleží, záleží jen na tom kdo je pro a proti AMD. Tak jsme u Wenďáků zvyklí.

    • Vzhledem k tomu jak probíhalo výběrové řízení bych do nadpisu dal něco jako „AMD porazilo intel a nVidii“ Ale za mně je nadpis OK. Zakázku vyhrálo AMD protože je nejlepší. HPE by to bez AMD nevyhrálo.

    • Plačící Hnízdo 😀
     Jasně, AMD nehne ani prstem a jen jim nasype z náklaďáku CPU a GPU před branou továrny. Tak a teď tu o Karkulce. Víš prd o návrzích takto velkých projektů, ale plačeš tu jak děcko. Ale už jsem to psal, jsme na to u tebe zvyklí.

   • Ono tady vůbec nejde o nějak špatný nadpis… ale bohužel stále jen a jen o čistou nenávist některých jedinců vůdči značce AMD… Ti nemůžou stále překousnout to, že AMD (jak jim Obr mnohokrát sliboval) nezkrachovalo a co víc dokonce se mu daří.

    Že je to blbost a dokonce z toho těží i tito jedinci jim fanatizmus nedovolí pochopit.

    Dokonce už asi i Maudit pochopil po příchodu ZEN2, že nemá smysl ze sebe nadále dělat magora a třeba dokonce už i on teď jede na AMD ZEN2… Kdo ví…
    Ty časy, kdy s příchodem buldozerů šlo AMD do kytek jsou pryč. A je to jen dobře, Jde to vidět na slušné konkurenční nabídce. Intel dokonce dorovnává core/thread s Ryzen 5 a 7 + dochází ke slevování. A právě z toho by měli mít radost i tito jedinci. To, že je to díky konkurenčnímu boji už jim, ale bohužel nikdo nevysvětlí.

    • aby bylo spravedlnosti učiněno zadost, je potřeba poznamenat, že z druhé strany se ozývají hlasy, že AMD je „the best“ a kdo koupí jinou značku, je evidentně retardovaný … co by pak ale byli ti, kteří do roku 2017 jeli na procesorech od AMD? Furt se tady předhazuje názor, že kdo chce nej, musí! jít do AMD, to by ale 100% strojů běželo jen na AMD … samozřejmě ne jen tady se zájemci doslova nutí tato značka s tím, že pokud udělá jinak, je mentálně postižený … a to, co popisuješ n a závěr se sice tváří jako reklama na pravdu, tak to ale není … i ti „jedinci“ o kterých píšeš si to uvědomují, navenek to ale najevo nedají …

     • Ano tohle je taky špatně (a já se i proti tomuto ozvu i třeba na DIIT. Nebo jsem i na DDW psal, že s tím jak tam je co napsané nesouhlasím a přestal jsem tam chodit). S tím souhlasím. Proto tohle ode mě nenajdeš a neuslyšíš…
      Jenže tady od Hnízda, Maudita, mvladara a spol (fakt je nebudu tady všechny vyjmenovávat). Bylo AMD vždy jen satanovo dílo a nikdy neuznali, že je konkurence třeba… Na tož, že by se někdy AMD něco povedlo. Jinak Hnízdo s Mauditem tu neperlili poslední rok. Tohle trvalo mnohem déle. Dokud mělo AMD buldozery měli opravdu na vrch a patřičně si to užívali. Už tehdy jsem říkal že kapitola Buldozer je u AMD něco jako u Intelu P4… Prostě krok špatným směrem. No a AMD se naštěstí taky vzpamatovalo stejně jako Intel.
      Myslím že i Ty musíš uznat, že mít konkurenční trh je výhodné pro všechny.
      Jinak mívám tendenci bránit slabší a upozorňovat na nesmysly… Občas ano znovu přiznávám mě baví škádlit zaslepené trolly a fanatiky 🙂 Nenapsal jsem ale nic jiného než fakta.

     • A proto jsem měl Intel i5 2500K, dokud nepřišel Ryzen, nejsem blbej a nebudu kupovat Buldozer. Prostě kupuju, co je lepší, to je u zdejších Intel fans nemožný. I noťas mám teď Intel + Nvidia, protože prostě v době nákupu to byla lepší volba.
      A ano, Intel teď nedoporučím ani nepříteli, nevidím jediný důvod – proto mám teď srandu z těch, co si Intel prostě koupí JEN proto, že to je Intel – mvladar, hnízdo a podobní komedianti

      • Wendak
       Pokud nebudeš bazírovat na spotřebě, ceně a provozních vlastnostech, tak Intel má stále díky vyšším frekvencím nejvýkonnější procesor na hry. Takže pokud někomu jde jen o hry a chce li v FHD honit každičký FPS, tak si jej koupí.
       Jsem zvědavý na tu novou 10xxxx řadu. Intel už dorovná C/T, a tak mě bude hodně zajímat cena.

      • oba trochu vedle … vždyť je přece úplně jedno, který z procesorů má o 5-10% vyšší výkon … v autosalonu taky každému nenutí Bugatti … přesně o tomhle to je, kde kdo preferuje značku, tak si ji koupí, i když za cenu ztráty? pár procent výkonu(otazník proto, že provětšinu zákazníků je daný výkon dostatečný a konkurence nabízí výkon navíc, který doslova nepotřebuje) … kbyby byl ten rozdíl já nevím, třeba 50 a víc %, pak stojí za uváženou podívat se ke konkurenci … pak jsou lidi, kteří vyžadují specifický výkon a tam už se řeší každé procento, spotřeba a další věci…

 2. Nadpis je opravdu napsaný divně….

  správně by mělo být

  „HPE/Cray staví nejvýkonejší počítač s procesory (hardwarem) AMD“

  nebo „HPE/Cray staví ve spolupráci s AMD nejvýkonejší počítač “

  popojedem

  • Ze bude 10980HK nejrychlejsi CPU v nejake 3,5kg cihle s dostatecnym chlazenim je dost mozne. Ja jim to i preji, preci jen dneska Intelu tech „nejrychlejsich CPU“ zas tak moc nezbylo 😉
   Nicmene ten clanek je docela mimo misu. Geekbench je celkove pofiderni test, V momente pouziti u notebooku dvojnasob. Generovana zatez to CPU poradne ani „nezahreje“, protoze MT ulohy trvaji prilis kratce, takze se v nekterych pripadech ani nemusi projevit snizovani frekvneci z duvodu vyssich teplot a zaroven u Intelu se muze vesele prekracovat stadnardni 45W TDP. CB20 je v tomto pro srovnani daleko lepsi test, protoze je podstatne narocnejsi.
   Srovani s 2970WS, to uz bych pak bral jen jako vtipek autora, protoze nerika uz vubec nic 🙂
   Jinak on je vzdycky nejrychlejsi CPU zaroven i nejrychlejsi “ v hostorii“ 😉