Aktuální podíly na trhu x86 procesorů: AMD si proti Intelu za poslední rok polepšilo o 55 %

Od března 2018 se tržní podíl AMD na trhu procesorů x86 zvýšil o víc jak 50 %, v noteboocích skoro o dvě třetiny. V Q1 2019 se zadrhly jen prodeje Epyců.

55

O vývoji tržních podílů procesorů (v podstatě architektury x86) v osobních počítačích jsme dlouho neměli nějaká seriózní data. Ovšem potom, co AMD vydalo procesory Ryzen, začalo pravidelně publikovat procenta svého tržního podílu, které mu přisuzuje analýza firmy Mercury Research, aktualizovaná každé čtvrtletí. Protože o trh PC se AMD s Intelem dělí prakticky samo (vliv procesorů VIA/Zhaoxin je zdá se stále velmi omezený), můžeme údaje pro AMD v podstatě brát jako celkovou statistiku. Teď máme čísla za první kvartál letošního čísla, takže se můžeme podívat, jak se souboj dvou hlavních výrobců x86 čipů vyvíjí.

V minulých čtvrtletích podíl AMD vždy rostl, což dává vzhledem k setrvačnosti trhu smysl. Pořád přetrvává efekt toho, jak se před dvěma lety AMD díky FinFETovému výrobnímu procesu a architektuře Zen opět vrátila silná konkurenceschopnost. V prvním kvartálu (lednu až březnu) 2019 už ale rostoucí trend nebyl absolutní a tržní podíl AMD proti Intelu nenarostl ve všech oblastech.

Velké meziroční zisky v desktopu a noteboocích

Ryzenům se dál vedlo v desktopu, kde po Q1 2019 Mercury Research odhaduje, že AMD drží 17,1 % prodejů procesorů x86 (Intel by tedy měl skoro 83 %). Proti konci roku 2018 si AMD polepšilo o 1,3 procentního bodu (z 15,8 %), ale ještě výraznější je nárůst, pokud se výsledek srovná s tržním podílem v desktopech z prvního kvartálu roku 2018 – tehdy mělo AMD jenom 12,2 %. To znamená, že se meziročně zvedlo skoro o pět procentních bodů, z části bezpochyby kvůli nedostatku procesorů Inteljejich vysokým cenám. Nynější 17,1% tržní podíl by měl být nejvyšší od Q3 2014.

Zajímavé je, že za posledních 12 měsíců se podařilo podobné zlepšení i v noteboocích, respektive tam je navýšení ještě větší, pokud se to posuzuje relativně k počáteční hodnotě. V Q4 2018 mělo AMD podíl 12,1 % a po Q1 2019 má ještě o procento víc, 13,1 %. Před rokem v Q1 byl podíl ovšem jen 8,0 %, takže meziroční nárůst tržního podílu je 5,1 procentního bodu, zlepšení o víc jak 64 %. Také zde to má být nejlepší výsledek za dlouhou dobu, dokonce od Q3 2013, ovšem Intel má stále v noteboocích drtivě větší podíl.

Prosazování Epyců se zaseklo

Kde ovšem posilování AMD ustalo, je v serverech. Firma získala v Q1 2019 jen 2,9 % prodejů serverových CPU (nejsou započítány embedded/IoT produkty), byť v Q4 2018 mělo už 3,2 %. Meziročně je to stále zlepšení (v Q1 2018 to bylo jen 1,0 %). Ovšem zde bych si tipnul, že je zmírnění prodejů spíš dočasné, protože Epycy druhé generace, které vyjdou letos, by s novou architekturou, až 64 jádry a 7nm výrobním procesem měly být docela atraktivní. Tržní podíl AMD v serverech s nimi prakticky určitě stoupne – těžko ale ještě říct, zda až někam k 10 %, jak AMD v delším horizontu doufá. Ovšem AMD původně touto dobou čekalo podíl 4 až 6 %, takže první 14nm generace za očekáváním poněkud zaostala.

Intel AMD trzni podily Mercury Research
Tržní podíly procesorů AMD v jednotlivých segmentech x86 CPU (Zdroj: AMD/Mercury Research)

Pokud se počítá všechno dohromady, pak AMD získalo také v celkové statistice x86 procesorů. Podle Mercury Research má asi 13,3 % trhu notebooků, desktopů i serverů, Intel by tedy měl mít téměř 86,7 %. Meziročně je to nárůst v podílu o 4,7 procentních bodů (relativně proti předchozímu podílu je to o 55 %), protože po Q1 2018 Mercury Research odhadovala celkový podíl jen 8,6 %. Na konci roku byl podíl AMD údajně okolo 12,3 %, takže během posledních tří měsíců se zvedl o procentní bod.

Procesor Zhaoxin KX6000 architektury x86

Trend v záznamech PassMarku

Vzrůstající trend prodeje/používání procesorů AMD zhruba potvrzuje i statistika benchmarku PassMark. Ta striktně vzato měří celou „instalovanou bázi“ i se staršími PC, nejen nově prodávané procesory, takže změna v ní bude trošku zředěná. Ovšem vývoj tržního podílu také ukazuje pozvolné zvyšování podílu AMD za poslední dva roky (z nějakých 17,5 % na zhruba 23 %) a odpovídající zeslabování dominance Intelu (82,5 % na 77 %).

Intel AMD trzni podily Passmark
Vývoj podílu procesorů AMD a Intel mezi uživateli PassMarku (Zdroj: PassMark)

Mimochodem, zaokrouhlené podíly AMD a Intelu dávají v statistice PassMarku dohromady 100 %, takže jakákoli zbylá konkurence (extantní procesory Transmeta, Vortex86 a nově prodávané VIA/Zhaoxin) má podíl maximálně do jedné dvou desetin procenta. Respektive alespoň v základně počítačů, kde někdo pouští PassMark. Každopádně ale tato čísla naznačují, že nejsme moc vzdálení realitě s předpokladem, že všechno, co dle statistiky Mercury Research nemá AMD, patří Intelu a jeho čísla se tedy dají takto dovozovat.

Galerie: Serverové procesory AMD Epyc

Aktuální podíly na trhu x86 procesorů: AMD si proti Intelu za poslední rok polepšilo o 55 %
Ohodnoťte tento článek!
4.5 (90.59%) 17 hlasů

55 KOMENTÁŘE

 1. Tohle se hezky čte, jen tak dál, alespoň ke 30%.

  A teď z jiného soudku, docela rád bych zase slyšel něco o náhradě křemíku. GaN má snad po všech stránkách lepší vlastnosti ale už roky jsem u něj neslyšel o žádném pokroku do praxe. Jak dlouho může ještě křemík vydržet?

  • Kremik mal skoncit v 2018, lenže problem uhlikovich cipov je že sa nedaju tak lahko zničiť žiarenim. Na hociaku kremikovu elektroniku stači mali elektromagneticky impulz a kremik je zničeny,aj cele zariadenie. Napriklad v iraku ked amici potrebovali vyradiť televizjne vysielanie, stačilo na nich bliknuť impulzom a cela televizia vysielače počitače mobili boli mrtve. Je to taka bezpečnosna poistka ked všetko zliha. Preto aj ked sa bude prechadzať na niečo ine ako kremik, zakladne časti budu s neho aby v pripade nudze sa to dalo kedykolvek zničiť. Už v roku 2005 boli vyvynute procesory tikajuce na 0,5THz. Na prvom mieste je bezpečnosť a až podstatne ďalej v rebričku je vyvoj.

    • Tam diery niesu preto Iranu aj SKorei nechcu dovoliť atomovky, lebo atomovka je smrtelna pre ludi cca 10km2 ale ničivi elektromagneticky pulz čo niči všetke kremikove sučiasky ma dosah 200km. Rusi na to maju aj bomby čo vyledia do stratosferi rozdelia sa na 20 časti a vo vyške 100km nad povrchom vybuchnu, čo žive organizmi nezabije ale nič čo ma kremik neprežije, takto dokažu vyradiť jednou raketou 1000x1000km.
     Preto Rusi vo svojej vyzbroji maju stale elektronky.
     Bezpečnosna poistka.

   • 0,5THz procesory rozhodně vyvinuté nebyly. Možná *jeden* tranzistor, jenže takovou frekvenci přepínání mají dnešní tranzistory taky. Problém je v tom, že v CPU se jich musí spousta spřáhnout dohromady, a proto je výsledný maximální takt čipu o X řádů nižší.
    Protže mezi nima musí být komunikace/zřetězení, tak logicky nemůže všechno běžet stejně rychle, jako je maximální přepínací rychlost jednoho tranzistoru. Funguje to tak, že jeden přepne další, ta zase přepnou další, a tak to jede nějakou dobu než se udělají všechny závislé kroky v tom obvodu. A to se všechno musí sihnout v jednom cyklu procesoru, takže tam logicky musí být mnohem větší perioda než je pro přepínání jednoho tranzistoru.

    • „Funguje to tak, že jeden přepne další, ta zase přepnou další, a tak to jede nějakou dobu než se udělají všechny závislé kroky v tom obvodu.“

     Nemáte k tomu nějaké bližší informace, protože mi to přijde v rozporu s principy číslicové techniky s časovou základnou.

  • Kremik vydrzi tak dlouho, dokud bude nejlevnejsim materialem, takze hodne dlouho. Nikdo si nekoupi procesor za 100.000 Kc, kdyz stejnou sluzbu (vykon) udela 10 procesoru po 5.000 Kc. (Mozna u Intelu, jestli nezkrachujou a budou to porad delat tak draho, tak je vetsi sance, ze se to vyplati nahradit driv. :-))

 2. nic ve zlém, ale ten naddpis je tak zavádějící, že víc ani nemůže být … příklad s nadsázkou … AMD prodá v jednom kvartálu 10 epic, ve druhém 100 epic, modrý to okomentuje slovy, že neprodali ani hovno, rudý slovy, že prodeje epic stouply o 1000% …

 3. V praci mame jedine Intel, nikdo nebude ladit software na AMD, kdyz je to na Intel lety proverene.
  Doma bych si Intel nekoupil, jedine AMD, je vykonejsi a levnejsi.

  Jednoduse AMD to byla chimera, verit, ze Epyc udela diru do sveta. Ne, AMD potrebuje jet na vlne RyZen, tam ma sanci casem ovladnout trh!

 4. Moc to nekoresponduje s tím, co mělo AMD v prezentaci za 1Q letošního roku:
  „Ryzen and EPYC processor and datacenter GPU revenue more than doubled y/y“
  Buď tedy ta GPU datacentra rostla výrazně rychleji, než ty Ryzeny a Epycy, anebo výrazně vzrostly prodejní ceny. Navíc z toho, jak je to formulováno, bych čekal, že rostly všechny tři segmenty víc než dvojnásobně.

  Poznámka pro milovníky AMD: Můj komentář říká, že ten růst podílu byl spíš větší, než jsou ty údaje z tohoto článku, protože bych přeci jen věřil spíše tomu, co říká samo AMD, než tomu, co říká nějaká analytická společnost.

 5. Predevsim slusny cpu neni v serverove oblasti zdaleka jedinym kritickym kriteriem. Je to predevsim stabilni portfolio – servery musi byt vyrabeny delsi dobu kvuli podpore. Dal je to support vyrobce k produktum, ovsem support vendor to vendor. Spolehlivost dodavek. Drivery. Otestovani periferii. Podpora se strany serverovych softwarovych platforem. Otestovani techto platforem.
  Takze to neni zadna setrvacnost prumyslu, tohle vsecho chce cas, knowhow a prachy. A vydrzet.

  • Přesně tak.

   Navíc u AMD jde o přetržku, protože z tohoto segmentu po Opteronech prakticky vypadlo, tudíž ani nemá nač navazovat a začíná od píky.
   Stačí se kouknout, jak bolestivý je porod u laptopů, kde první Ryzení generace byla doslova odpad – laciná, nevyladěná, přesně v duchu předchozích nejlacinějších modelů.

   • Ono hlavně znovu se zopakuji.. Ať se každý podívá kolik sežene serverů a pracovních stanic s AMD komponenty…
    Velké firmy, státní sektor a pod. si PC/SERVERY neskládají kupují nejčastěji DELL a HP…
    Není moc šance se víc rozšiřovat…

    • Tak on Dell AMD servery dělal (v nomenklatuře končily pětkou) – dokud to mělo smysl, takže ono to s tím Dellem tak hrozné není (HP je na tom podobně). Jenže pak tu jsou další velcí výrobci jako SuperMicro a Cisco…

     U PC je další závislost, a to je připravenost firem na nasazení jiné platformy. Může se to zdát s podivem, ale ve spoustě případů na to nejsou nastaveny procesy s imagingem systémů, nebo HW provázanost (typicky šifrování disků nebo použití vzdálené správy HW). V tomto ohledu je AMD prostě jiná planeta, ačkoli vše papírově podporuje. Takže rozjezd je a bude pomalý (trochu pomůže možná nedostatek procesorů od Intelu).

   • Chlapi to nema cenu… Intel 100% taha za ty spravne obchodne-politicke nitky, aby svoje odberatele zahackoval pro sebe, jak to jen jde. Dela se to tak uplne bezne a vsude. Pruser je, ze Intel ma tak silne postaveni, ze odberatele bud radeji nechteji nebo se jim to nevyplati proti tomu jit. Druha vec je i technicky blbe renome, ktere si AMD udelalo v minulosti samo. Zbytek je mlaceni prazdne slamy…

     • „Právě to tak mohlo změnit pohled firmy Dell na nabídku AMD, a tak je v plánu, že namísto třech modelů serverů s EPYC jich do konce roku bude devět a využijí se i 7nm EPYC. To je ostatně pochopitelné, protože nové EPYC budou kompatibilní i s platformami těch starých. Nicméně Intel bude mít i tak ve firmě Dell na 50 modelů serverů se svými procesory. “
      https://bit.ly/2WMeFkM
      WOOOW celých 9 🙂
      I přes tyto malinké krůčky stále platí co jsem napsal… Nicméně dá se říci, že si AMD samo zamyká vrátka. OK dělá hlavně CPU bez GPU až na APU. Ale pracovní stanice a kancelářské PC potřebuje grafiku. Kdyby dělali čipsety s grafikou tak by se mohly rozšířit i v pracovních stanicích… Protože co si vemete R5 2400G pro za 26000 a nebo i5 8400, 8500… Myslím že odpověď je jasná…

 6. Po dvoch generáciách Intelu som tiež pred pár mesiacmi prešiel opäť k AMD a môže zato proste výhodnejšia ponuka. Herný vykon neriešim a tak padla voľba na cenovo výhodnejší Ryzen 2600. Navyše v tej dobe išiel Intel cenou hore kvôli nedostatku CPU čím sa pre mna stala 8400tka úplne nezaujímavým procesorom.

  Osobne som žiadne problémy s novou platformou nezaznamenal, ako písali niektorí užívatelia. Všetko slapalo od prvého dňa bez jediného technického problému a stále beží. Som spokojný s AMD tak, ako som bol spokojný aj s Intelom a som rad, že ma nikdy nedržali “fanbojovské” maniere všeobecne 🙂

 7. Čo sa týka Zhaoxin (join venture s VIA) tak vypadá to tak, že je jedno koľko peňazí natlačíte do rozbehnutia výroby myslené pre čínsky Zhaoxin i tak to zavádzanie na trh od prvotného predstavenia kopíruje niekdajšiu samotnú VIA. Jednoducho tretí výrobca x86/x86-64 nech robí čo robí a ako som uviedol vyššie nedokáže popohnať zrýchliť od tape-outu ich reálne nasadenie.
  A tak posledná správa hovorí, že 16nmFF procesory KaiXian KX-6000 SoC (ZX-E) budú dostupné až 09/2019 zrejme aj so serverovými KaiSheng KH-30000 SoC. Informácie o KaiSheng KH-30000 tvrdia, že budú up to 16 cores.

  zdroj: https://translate.google.com/translate?hl=sk&sl=zh-CN&u=http://www.zhaoxin.com/InCenterContent.aspx%3Fid%3D225&prev=search
  zdroj: https://translate.google.com/translate?hl=sk&sl=zh-CN&u=http://www.zhaoxin.com/InCenterContent.aspx%3Fid%3D218&prev=search
  link: http://imgsrc.baidu.com/forum/w%3D580/sign=e2e0a7004da98226b8c12b2fba82b97a/63619844d688d43f8eb0b487731ed21b0ef43b08.jpg

  V Číne sa momentálne teda predávajú len 28nm procesory up to 2.0GHz:
  štvorjadrové ZX-C+
  osemjadrové ZX-C+FC
  štvorjadrové KX-5000 Series (ZX-D)
  osemjadrové KX-5000 Series (ZX-D)
  osemjadrové KH-20000 Series (ZX-D)

  Väčšina skončí vo štátom spravovaných inštitúciach (armáda, štátna správa, samospráva), banky a nejaká tá vlaštovka aj pre consumer segment. Len taká vsuvka, pochybujem, že by nejaká z týhto marginalizovaných minoritných komunít by sa unúvala testovať v passmarku samozrejme až na pabierkujúci consumer segment.
  link: https://vip.lenovo.com.cn/Campaign/ProductDetails/ProductDetails/2574

  Aj preto vkladajú veľké nádeje do 16nm 3.0GHz KX-6000 / KH-30000.
  Uvidíme ako sa to prejaví cca o 1/2 roka resp. či vôbec. Len sa obávam toho, že ak sa ujmú tak v čase stupňujúcej Trumpových trade war a zvyšovaní cieľ to môže mať nedozierne následky, ktoré sa môžu neskôr prejaviť aj v trhových podieloch….

    • „Otravuje diskuze“… rekl nejvetsi, nejprechytrelejsi, nejutocnejsi a nejsprostsi troll napric nekolika weby, ktereho uz temer nikdo nemuze ani vystat. Ten ktery je neustale jen s nekym v konfliktu, cimz jen pleveli diskuze a jeste si o sobe mysli, buhvi jak neni zajimavej, pritom je uplne trapnej. Zamet si hlavne pred svym prahem, poloopicko prisprostla, a pak se navazej do ostatnich.

     • Vem si tabletku dragonie a zbytecne tady neber kyslik.
      Kdyz by jsi za neco stal, tak se ozves, at se fanatici nenavazeji do redaktoru. To je sproste samo o sobe. Ukazuje to co si pod kapotou. Ty ostatni vyblitky, ktere si tu napsal si muses strcit vis kam

      • vazne trombo? tos nerek moc chytre, pokud spocitame pocet tvych prispevku a pocet v nich oznacenych nadavek vuci ostatnim, trumfnes myslim kohokoliv v historii ceskeho it internetu jak v pomeru, tak v absolutnich cislech, takze srovnavat se s dragoniem, kterej tu ma par prispeveku za mesic, tos ujel 😀

      • Hnizdile, nepredpokladam, ze ten prispevek, stejne jako Dragonie pochopite…

       Jinak k tem sprostarnam…
       – nekdo kdo schvalne provokuje v diskusich je u mne pitomec.
       – nekdo s kym vedes normlani diskusi a ten te onalepkuje nebo zesmesni, protoze nema dal co rict, je taky pitomec.
       – Nekdo, kdo nevi o cem mluvi a neustale ‚vyrabi‘ argumenty, jen aby si svoji blbost omluvil. je u mne taky pitomec.
       – Nekdo, kdo pravidelne schvalne pomluva jine redaktory, kteri nejsou ani soucasti diskuse, je u mne krivak.
       – Nekdo, kdo pomlouva J. Olsana pod jeho vlastnimi clanky nalepkovanim a faulama, proti kterym se ani jako redakotr nemuze branit, je u mne s prominutim hajzlik.
       Vyber si z toho co chces…

      • Jeee, to bylo tak chytry Tombo… a dokonce ve 2 prispevcich, protoze v prvnim te to nenapadlo, vid… Ty, ne ty, ne ty, zrcadlo, takze ty… heh, jsi fakt jen prostacek… Kdybys nebyl blbej, tak nejsi vubec nic.

       P. S. Proc jsem o J. O. napsal, ze nadpis je z jeho strany tendencni, jsem dostatecne zduvodnil. Pokud nekdo nechape, co je to argument, bude nadavat kazdemu druhemu do bukvic, doporucovat tabletky a trolit diskuze. Nic jineho nedelas, hlupisku…

      • tombomino 13.5.2019 at 18:40 Tolik sebekritiky… Takze jsi v tomto poradi pitomec, pitomec, pitomec, patolizal, patolizal 😀 😀

      • Jinak Drago-Agonie, ja si na slusnacka a na politickou korektnost nehraji, od toho jsou redaktori.
       Pokud nevis co je to zrcadlo, zeptej se psychologa a tady mas male zrcadlo…
       – “ hlupisku…“
       – „Kdybys nebyl blbej, tak nejsi vubec nic.“
       – „fakt jen prostacek“
       – „pritom je uplne trapnej“
       ..a to jsi se dneska drzel, jine tve mentalni vyblitky, ktery jsi tady sazel, byli mnohem zajimavejsi :))
       Ale ono neprekvapuje, ze tvdis o ruhych ze nekoho napadaji, protoze presne to i s tvym oblibenym rypanim stejne delas sam :))
       Jinak Dragonie, ty nemas vubec poneti, co to je argument, stejne jako takovy hnizdo..pro vas to jsou smyslenky z vasich zmatenych hlav, ktere maji akorat slouzit svemu ucelu.
       Stale necekam, ze neco pochopis 🙂

      • Hnidile, to je v poradku, ze ti to tak pripada. Je to poobne, jako kdyz si citoval z nejake brozurky, co je to reference a nemel jsi pritom poneti, co vlastne pises 😉