AMD odhalilo Radeon Vega Frontier Edition, první kartu s čipem Vega. Bude koncem června

78

„Kdy bude Vega?“, to byla už několik měsíců otázka trápící fanoušky grafických karet Radeon. Včera 16. května AMD pořádalo konferenci Financial Analyst Day 2017, která se ale nakonec ukázala být napůl prezentací nadcházejících produktů a také dnem, kdy byla ona úvodní otázka konečně zodpovězena. Šéf divize Radeon Raja Koduri totiž na živo ukázal první grafiku, které s tímto čipem půjde na trh a avizoval její uvedení.

 

První Vega zatím není pro hráče

Tato karta se jmenuje Radeon Vega Frontier Edition a na trh má jít údajně v druhé polovině června, nebo na jeho konci (na konferenci padla obě tato určení). Bude to každpádně na samém konci slíbeného druhého čtvrtletí, podobně jako před rokem s Radeonem RX 480 tedy jen tak tak. Celá situace bude však ještě o něco komplikovanější. Radeon Vega Frontier Edition totiž nemusí být úplně tou Vegou, kterou většina z vás čeká.

Všimněte si, že karta nenese jméno Radeon RX Vega, dříve oficiálně oznámené pro herní verzi karty. Raja Koduri ji odhalil ve chvíli, kdy hovořil o strojovém učení a výpočetním využití a zdá se, že to jsou také cílové aplikace pro tuto grafiku. I podle umístění produktu na webu AMD jde o Radeon Pro (byť se tak nejmenuje), určený pro vývoj a testování, výpočetní nasazení a obecn profesionály, nikoliv o herní Radeon (RX). Ostatně design karty to signalizuje: chladič má modrý kryt, který AMD používá pro profesionální a výpočetní grafiky, zatímco herní Vega má mít stříbřitou kovou povrchovou úpravu s neodmyslitelnými červenými prvky.

Radeon Vega Frontier Edition
Radeon Vega Frontier Edition

Označení Frontier Edition (mimochodem připomínající slavné „Founders Edition“ u Nvidie, které značí referenční chladič) by ještě mohlo naznačovat, že půjde o jakýsi časný produkt právě pro skupinu „early adopters“ mezi vývojáři softwaru. Teoreticky by to mohlo znamenat, že herní Radony RX Vega by mohly vyjít až později. Ovšem ne nutně, AMD má údajně Vegu prezentovat na Computexu, kde by se dalo očekávat oznámení modelu RX Vega.

Benchmarky Radeonu Vega F.E. v profesionálních aplikacích. Další doklad, že karta není míněna pro hráče
Benchmarky Radeonu Vega F.E. v profesionálních aplikacích. Další doklad, že karta není míněna pro hráče

Co však nyní víme o hardwaru samotném? Karta má běžný vzduchový chladič, a to konvenční koncepce s jedním radiálním ventilátorem, průběžným pasivem a vyfukováním vzduchu ven ze skříně. Napájení je dvěma osmipinovými konektory, což znamená TDP mezi 225 a 300 W (pesimisticky bych asi čekal něco blízko horní hranici). Máme potvrzeno, že tato karta má 16 GB paměti HBM2, tedy dvakrát více, než 8 GB u prototypů herních Radeonů. Propustnost je údajně 480 GB/s, což by znamenalo, že efektivní takt čipů HBM2 je 1,875 GHz při 2048bitové sběrnici.

Radeon Vega Frontier Edition, oficiální informace z webu AMD
Radeon Vega Frontier Edition, oficiální informace z webu AMD

Pravděpodobně také známe takt GPU. Raja Koduri totiž na svých slajdech odhalil, že Radeon Vega Frontier Edition má teoretický výkon 13 TFLOPS v jednoduché přesnosti (FP32). Víme, že Vega má 4096 stream procesorů, a pro tento hrubý výkon tudíž musí mít takt vyšší než 1585 MHz. Myslím tedy, že Radeon Vega Frontier Edition je s velkou pravděpodobností přesně to GPU, které tento týden uniklo v databázi CompuBench. Únik uváděl takt 1600 MHz, což by tedy mohla být skutečná frekvence Vegy Frontier Edition. Dlužno dodat, že AMD tyto údaje uvádí pro maximální boost, nikoliv základní takt, takže se zde bavíme o turbu. Máme tím ale asi potvrzeno, že Vega dokáže škálovat na podstatně vyšší frekvenci než Polaris, ačkoliv používá stejný 14nm proces.

Radeon Vega Frontier Edition, vodní verze
Radeon Vega Frontier Edition, vodní verze

Vodní verze?

Mimo prezentaci se zároveň na webu objevila fotografie Radeonu Vega s vodním chlazením, takže se zdá, že vzduchová karta, která byla ukázána naživo, není jedinou verzí, která přijde. Přímo na webu má AMD také obrázek zlatavé karty s vodním chlazením (mělo by jít o klasický bezúdržbový vodník s uzavřeným okruhem). I tato karta má modré barevné ladění, takže bych opět čekal, že jde o profesionální nebo výpočetní grafiku, nikoliv o herní model. Jak se budou parametry obou verzí lišit, zatím nevíme, vodní karta by teoreticky mohla mít lepší takty než vzduchová.

Ohodnoťte tento článek!

78 KOMENTÁŘE

  • Herní vegu tam také zmínili, ale nebylo to o tom, ukazovali tam herní „demo“ v podobě Sniper Elite běžícího přes 60FPS v 4k. Pokud vezmu v úvahu různé DX12 testy a pokud to běželo na stejných detailech, dosahovala karta mezi 60 a 73FPS, to +- dělá možná kosmeticky víc než výkon OC edic GTX1080. ale SE4 jse titul, který na AMD podává nadprůměrné výkony, takže napříč herním spektrem bych považoval za totožný s výkonem referenční GTX1080.

   • Ako to vlastne je? Nechcem tu vyvolávať flame, ale na konkurenčnom AMDD webu sa zasa píše, že herný výkon ukázali na úrovni OC GTX 1080 TI a nie iba 1080tky. Taktiež tam v teste pre AI porovnávali Pascal GPU s touto Vegou a napísané tam bolo trochu s posmeškom, že je Vega lepšia ako Pascal Volta P100 aj keď sa na nej podieľal menší tým a nestála miliardy. To P100 na uvedenom obrázku ale nie je predsa Volta. Tá by mala byť V100. V tomto článku sa niečo také ani neuvádza. Takže s čím teda porovnávali Vegu na tej prezentácii? Bola tam naozaj V100 alebo si jedden fanúšik zatroloval ako zvykne a výpočetný sa porovnával iba s P100 (z tohto článku vyplýva, že hej)?

    • porovnání je samozřejmě s existující P100, s V100 AMD Vegu nemohla porovnat, leda by se Koduri domluvil s Huangem aby jim nějaký ten prototyp půjčili, pokud vůbec nějakou funkční V100 v tuhle chvíli mají 🙂

     • Som si myslel, že v rámci DeepLearning bol uverejnený výsledok v nejakom benchmarku a že ten mohli porovnávať. Ale myslel som si to čo si napísal ty aj SamanCZ. Proste mi to nesedelo tak som sa radšej spýtal, keďže samotnú prezentáciu som nevidel.

     • jak jsem napsal, v IT je dobrým zvykem, že se nikdy neporovnávají výsledky s ještě nevydaným produktem i kdyby byly už známá nějaká teoretická čísla z prezentací…. V100 je zatím pořád jen na papíře a podle mě ještě ani nemají funkční křemík.

      IMHO v TSMC mají co dělat aby při té gigantické velikosti die z jednoho wafferu vypadnulo aspoň pár použitelných kusů křemíku. Na druhou stranu vzhledem k příjmům Nvidie si tak vysokou zmetkovost asi můžou dovolit.

     • Volta by funkční existovat měla. Huang nebo někdo z Nvidie prý řekli, že při tom odhalení na nich běžely ty ukazované dema. Tj. stejná situace jako s Vegou – prototypy jedou, sériový kus venku není.

     • Huang si může říkat co chce, vzhledem k jeho historii s předváděním nefunkčních maket bych jeho prohlášení bral s velkou rezervou, protože narozdíl od AMD, které v lednu na CES ukázalo fyzicky běžící prototyp hardware, Huang neukázal vůbec nic. Nakonec stejné to bylo i velkým Pascalem GP100 a to byl/je mnohem menší čip než GV100.

     • Njn, hlavne ze AMD ukazuje nekolikrat funkcni vzorky karet a finalni vyjde az za 1/2 roku, navic po konkurenci ktera neukazovala nic a jeste k tomu pak nejsou dlouhou dobu dostupne nereferencni karty.
      Rika se, ze 2x do jedne reky nevstoupis. Vypada to vypada, ze se to po roce opakuje a navic dost mozna jeste v horsim.

     • @del42sa
      Zas tak nedůvěřivej bych nebyl. Nejranější vzorky bývají hrozně dlouho před finálním uvedením (klidně půl roku a víc), takže je IMHO skoro zaručený, že něco funkčního mít musí.

     • Boze, boze. Prvni funkcni vzorky byvaji k dispozici dlouho dopredu at je to cip jakykoliv. Nebo nam chces namluvit, ze u takto velkeho cipu je to jinak? Jinymi slovy tedy, ze ladeni bude probihat kratsi dobu nez u mensich cipu???

     • u každého procesu platí, že čím větší a komplexnější čip, tím těžší je ho vyrobit. Když se přechází na nový výrobní proces, vždycky se nejdřív vyrábějí malé čipy jako paměťové čipy, nebo jednoduché ARM procesory. Teprve později je možné vyrábět větší a složitější čipy.
      Je pravda, že těch pseudo „12 nm“ je vlastně ve skutěčnosti jen další varianta 16nm FF procesu od TSMC, nicméně V100 čip je prostě enormě velký a rozhodně nebude jednoduché ho vyrobit.

     • Takze znova.
      Jan Olšan 17.5.2017 at 16:59
      Nejranější vzorky bývají hrozně dlouho před finálním uvedením (klidně půl roku a víc), takže je IMHO skoro zaručený, že něco funkčního mít musí.
      del42sa 17.5.2017 at 18:01
      bývají, ale u normálních čipů, ne u takové bestie, která je vyráběna na hraně technických možností.

      Takze vzory byvaji dlouho pred vydanim, ale nejaky del42sa tvrdi, ne u takove bestie. Jinymi slovy opak k „dlouho pred vydanim“ je logicky kratce pred vydanim.

      Takze znova, tady se resi dostupnost funkcnich vzorku pred vydanim finalnich. A toto je plus minus u vsech cipu stejne, at jsou male nebo velke.

     • můžeš nám vysvětlit jak můžou být různě složité a různě velké čipy dostupné ve stejném předstihu a navíc jak píšeš plně funkční ???

      Jiný čas zabere příprava, masky, testování a výroba malého čipu jako GP108 a jiný GV100. Ty tady tvrdíš že nezáleží na velikosti a že vše trvá plus minus stejně, takže nám vysvětli proč nejsou velké GPU čipy vydávané ve stejném okamžiku jako ty menší GPU a proč se na ně třeba rok čeká ? 🙂

     • Ta příprava je odlišná věc, to je před tape-outem. Po tape-outu už bude prodleva mezi dodáním masek a výstupem waferů (které už se pak jenom řežou a pouzdří, tam už taky rozdíl nebude) stejná jak u malého, tak i u velkého čipu – pokud tam tedy není komplikované pouzdření.

      Rozdíl mezi tím velkým komplexním a malým jendoduchým čipem není moc v tom, že by ty wafery trvaly dýl. Jenom je při stejném množství defektů o dost těžší dostat zdravý čip, nebo čip, co vyvhovuje požadavkům (frekvence, spotřeba). Ale i pokud by se třeba výtěžnost počítala ve waferech na jeden funkční kus, tak se z toho i při zcela katastrofálním stavu nějaký ten funkční vzorek vykope. On i ten čipu bude mít spoustu redundance, aby byl ekonomicky vyrobitelný (ostatně Tesla V100 nemá ani používat plnou variantu).

     • Tvl, ty ses dobrej prekrucovac. Velky ucitel Stach se nezapre. Kde pisi o pripravnych pracech? Kde pisi o pripravach? Kde pisi o vyrobe masek? Tady se resi dostupnost funkcnich vzorku pred vydanim finalnich.
      Honza Olsan to napsal uplne presne, neni radove rozdil mezi vzorky u velkych a malych cipu.

     • Jo a jeste neco.
      „takže nám vysvětli proč nejsou velké GPU čipy vydávané ve stejném okamžiku jako ty menší GPU a proč se na ně třeba rok čeká ?“
      Proc tady dokolecka dokola meles o celkovem case vyvoje cipu?
      Navic jak tedy podle tve objektivni teorie vysvetlis, ze Nvidia prvne vydala velky cip a pak az maly? Ze by na tom malem stravili vuce casu? Neni to nahodou tak, tak se na kterem cipu zacne pracovat? A mozna jeste pravdepodobnejsi je to, jak urci firma samotna v jakem poradi ktere karty pujdou na trh?

    • stezi mohli na prezentaci porovnavat s Voltou, kdys Voltu jeste nikdo krom Nvidie nema k dispozici, a navic i ty co ma Nvidia k dispozici nejsou herni ale vypocetni karty pro jejich testovani a ladeni, tedy s nejakym mozna beta SW systemem nebo rekleme „ovladaci“ urcenyma jen pro HPC, na ten sranda blog nema smysl pro relevantni data vubec chodit, je to jen snuska pocitu tamniho autora, proste blog o tom co si zrovna mysli

 1. 1) Crha má vždycky pravdu
  2) kdyby se náhodou ukázalo, že se informace průletem galaxie a cestou k proximě centauri a zpět díky temné hmotě malinko odchýlila od toho co pravil Crha, platí pravidlo č.1.
  3) horší je, že pan Crha začíná být skeptický i na ten srpen a pomyšlí nad RedMarxovým výpočtem, který počítal s reálně dostupnou hráčskou Vegou na pultech českých a slovenských obchodů v listopadu 2017.
  4) pokud je výkon srovnatelný s 1080Ti u nejnabušenějšího čipu, který má konkurovat kartám, které tady jsou už rok a půl, pak letos na Vánoce budou opět v nVidii bouchat šampaňské a sjíždět kokain z vnad obnažených hostesek escort servisu, protože uvádět kartu s výkonem co tady už byl i když je to pro AMD takový folklór a zvyk je FAIL.

 2. Takže:
  a) herní verze bude nejspíš v Q3, težko říct jestli na začátku nebo na konci
  b) výkon herní verze se dá čekat mezi 1080 a 1080Ti, max. v pro radeony optimalizovaných hrách blízko 1080Ti, tzn. vyjdou střízlivé, ale nijak zvlášť optimistické odhady

  Sečteno a podtrženo, být loňskej podzim, byla by to velmi zajímavá karta, aktuálně je AMD prostě opět pozadu. Šanci má jedině zkrz poměr cena/výkon, tzn. by rozhodně neměla být dražší jak 1080, protože to bude v té době rok a čtvrt stará karta, která bude brzy nahrazená výkoněnější Voltou. Pokud cena herní Vegy nebude moc přes 15tis., má nejpíš šanci nebýt propadákem, ovšem následně bude na tahu Nvidia a bude hrozně záležet na tom, jestli Vega bude mít šanci i v konkurenci s Volta kartami, když se teď pere se starším Pascalem.

  • důležité je aby ji už konečně uvedli… 🙂 o to jak moc bude nebude konkurenčne schopná bych se osobně nebál, protože evidentně mají v záloze nějaké další varianty, které přijdou po prvních verzích karet s Vega 10 čipem. Osobně se domnívám, že během příštího roku uvedou refresh Vega 10 něco na způsob Polaris RX4xx/RX5xx, který přinese další zvýšení výkonu. ( a navíc mají v záloze 7nm výrobní proces )

   • Já bych si přál, aby AMD krachlo. 😀 Já 50 litrů za grafiku nemám problém dát, rád si připlatím. Ty protažený rypáky magorů typu zedník Crha, až bude platit za lowendovou 2050ku 15 tisíc by mi za to stály. 😀

     • Jasne, museli by hledat nove prostory, nove inzenyry, nove hajzlbaby, …
      Ty jsi uplne mimo jak takove prevzeti firmy probiha. Pokud to neni dlouho dopredu avizovane (aby se lidi zacali rozutikavat), tak prakticky se jen zmeni logo ale vse ostatni zustava.

     • To nový vedení má ale většinou různý nápady, že jak by se měly věci změnit, spousta věcí co už je se mu nelíbí, chtělo by zavádět nové pořádky. proto je docela dost případů, kdy se po akvizici existující byznys rozvrátí. Napád mě z posledníí doby asi nejhorší případ mobilní divize Nokia v MS.

     • Koukám že HWSpeedy je kvalitní managor. 😀 Takový experty s mlíkem na bradě miluju. Takže podle tebe se vůbec nic nezmění, pak se teda nezmění ani AMD, takže to podle tebe dál nebude fungovat. Odporuješ sám sobě, ty teoretiku. 😀

     • Ty jsi taky kvalitni mongol. Jasne ze se zmeni, ale ne ihned po prevzeti. Nejprve se urci dokdy se plus minus dojede stavajici model a odkdy budou realizovat uz sve napady. Ale jo ty asi budes znalec na prebirani krachujicich firem.

     • to Jan Olšan: Nokia neni ve srovnani s AMD zrovna stastny priklad. Vyrobce mobilu ktery nakupuje soucastky a jejich knowhow je jak to poskladat aby z toho vypadl poradny telefon.
      AMD firma ktera navrhuje cipy.
      Kazdy kdo by skocil po AMD by to udelal hlavne kvuli tomu knowhow na cipy a technologie. A nejakou doby by proste jeli v linii kterou razilo AMD.
      A vubec se zde neresi, zda by to prebrani bylo v dlouhodobem horizontu uspesne nebo ne, to by samozrejme zalezelo jak by k tomu novy majitel pristoupil.

     • Nebylo by taky od věci, přečíst si na co vlastně reaguješ, cituji tě: „Az na to, ze i kdyby nakrasne AMD krachlo…“
      Když AMD krachne, bude nejspíš pár měsíců trvat než se případně najde kupec a firmu převezme. Taky může koupit jen knowhow a patenty. Mezitím jim každopádně část zaměstnanců odejde jinam z důvodu nejistoty, neplacení mzdy apod. Řeč byla o krachu AMD, ne o normální koupi firmy za chodu.

     • Ano, souhlasim. Napsal jsem to blbe. Protoze pokud by to byl skutecne krach jako takovy, tak mas pravdu.
      Bral jsem to spis jako odkoupeni ktere prijde jako blesk z cisteho nebe, proste ze investor presvedci puvodni majitele to prodat.

  • O 7nm procesu je opravdu dost předčasné mluvit. V CPU segmentu zatím není v provozu ani 10nm, resp. Samsung a TSMC tuším už něco mobilního vyrábějí, Intel teprv bude a pro desktop je to otázka více jak roku. O 7nm se zatím jen mluví. U grafik teď Nvidia přejde na „12nm“, který je ale spíš 16nm+, o dalším postupu se spíš spekuluje.
   AMD, které s dvouletým zpožděním oproti Intelu přešlo letos teprv na 14nm, sice sebevědomě mluví o tom, že po dvou generacích Ryzenu přejde rovnou na 7nm a vynechá 10nm, ale víme jak vypadají roadmapy a jak realita. Podle Intelových roadmap z cca. roku 2010 tu letos měl být 7nm proces a v roce 2020 5nm. O tom se pořád neví, jestli reálně někdy vůbec bude a za jakých okolností. Takže sice AMD věřím že přejde ze 14nm rovnou na 7nm, ale nevěřím, že to udělá dřív než bude mít 7nm CPU Intel a ten ho nebude mít dřív jak za 3 roky podle všeho.

   Takže v tom roce 2020 budem IMHO rádi za první 7nm CPU a to nejspíš ne desktopové. A že by 7nm GPU přišly dříve jak desktopové CPU bych se taky dost divil.

    • Vím, že 7nm půjde bez EUV a i Intel ho tak nejspíš začne vyrábět, přesto tomu roku 2018 v roadmapě nějak nevěřím, i 2019 mi přijde hraniční z toho co jsme jinak o 7nm četl.
     Ale uvdiíme, jestli to stihnou bude to bomba a budu jim dlužit omluvu. 😀

     • Intel byl už schopen udělat ze 2-3 let, 5-6 let a že by ho to zabilo si nemyslím. 😀
      Samozřejmě AMD je v „lehce“ horší pozici, ale o to víc potřebuje uklidňovat a lákat investory. Tyhle roadmapy vyšly, ještě než se pořádně ukázala kvalita Ryzenu. Takže to mohli schválně trochu vylepšit, s tím že spoléhají na úspěch Ryzenů, díky kterému pak nebude takový problém odkládání dalších kroků, resp. 7nm procesu.

      A i kdyby ta roadmapa byla reálný plán, na toto úrovni 10 a 7nm se vyskytuje daleko více problémů a chyb než dříve, takže to ten vývoj může protáhnout jednoduše kvůli nečekaným okolnostem.

      O tom jak si všichni na 10nm lámou zuby bylo napsáno už dost. Nevěřím že by AMD dokázalo zavést 7nm úplně hladce příští rok, to by byla prostě senzace.

  • 1) „a) herní verze bude nejspíš v Q3, težko říct jestli na začátku nebo na konci“ jak si tím můžete být tak jist? Co když tady bude na konci Q4?
   2) Tynyt si koupil za 7000,-Kč RX480, teď aby udržel krok musí koupit Vegu za 18000 vč. DPH a CLA, tak to máme všudy všeho 25.000,-Kč pro AMD, co je proti tomu nereferenční gtx1080 za 21.000,-Kč, koupená ve stejnou dobu kdy si Tydýt kupoval RX480? A pak kdo tady ždíme zákazníky, že?
   3) Čím dál víc se mi nelíbí to kopírování, jsou jak číňani všechno zkopírovat, přitom pod povrchem to je hnuj. Něco jak ty jejich čínský auta co v crashtestu nedostanou ani jednu hvězdičku. Jak jinak si mám vysvětlovat název FE, neboli Frontier Edition od referncí nvidie FE ? je to TRAPNÝ!

   • Jisté to samozřejmě není, ale kdyby to nestihli ani v Q3 byl oby to už tristní a úplný propadák. Navíc ten rozdíl mezi herní vegou a touto „Pro“ nebude tak zásadní. Důležité je, že vlastní čip Vega 10 už mají v použitelné podobě, takže když do konce června bude ve výrobě tato verze, nemůže jim dokončení a zahájení výroby herní verze trvat až tak dlouho. Ale tak je to jen tip, jako všechny ostatní tady.

    Nad cenou nemá smysl moc spekulovat, dokud ji AMD neřekne. Jen jsem říkal jaká hladina by imho byla konkurenceschopná.

 3. Jen jsem semka přišel dneska konstatovat, že v těch příspěvcích nemíním hledat kdo co napsal něco nového. Redakce, být vámi tak admina, kterej tenhle diskuzní paskvil vymyslel majznu tyčkou po hlavě.