
Když AMD minulý čtvrtek konečně začalo prodávat procesory Ryzen, skončila u něj dlouhá „éra čekání“. Nicméně desktopová (ani notebooková) CPU nejsou všechno. Architektura Zen a čip Zeppelin (tak se interně jmenuje křemík, na němž jsou osmijádra Ryzen založená) měly ještě jeden hlavní cíl. A to dostat AMD zpátky do lukrativního byznysu serverů. V tom se točí čím dál vyšší peníze a v posledních letech je tím, co Intelu pomáhá k růstu navzdory klesajícímu trendu trhu s PC. AMD na něj chce tedy logicky taktéž a dnes odhalilo první podrobnosti serverové varianty Zenu, která ho tam má dostat.
Desktopové Ryzeny jsou vyhnané na vysoké takty (viz jejich nízkou rezervu pro přetaktování), přesto ale v testech spotřeby vykazují překvapivě dobrou energetickou efektivitu. Ta by se měla ještě zlepšit na vhodnějších taktech někde okolo nebo pod 3,0 GHz a AMD tuto devizu hodlá (doslova) zpeněžit v serverové variantě architektury Zen, jež má kódové označení Naples. Z pokoutních zdrojů jsme o ní již nějaké drby slyšeli, nyní se ale zřejmě již blíží uvedení těchto CPU na trh a AMD tak začalo být sdílné i oficiálně.
Naples: čtyři Ryzeny 7 v jednom SoC
Procesory Naples jsou podobně jako starší Opterony založeny na jednoduché koncepci. Místo toho, aby AMD zvlášť navrhovalo velký a komplexní serverový čip – nebo dokonce několik čipů – přidává potřebnou funkcionalitu rovnou do čipu použitého pro desktop (Ryzen). Serverové CPU pak vyrobí slepením těchto čipů do jednoho pouzdra, čímž se zvýší počet jader, ale i I/O konektivita, včetně PCI Expressu a veledůležitého paměťového řadiče. Naples v tomto směru ovšem zajde o dost dál, než Bulldozery/Piledrivery. U těch byly Opterony tvořeny dva čipy. V 14nm generaci Zen ale AMD slepí rovnou čtyři čipy a výsledek tak bude mít potenciál na podstatně vyšší výkon.
Jeden procesor Naples složený ze čtyř Zeppelinů bude mít až 32 jader. Opět bude aktivní SMT, takže takové CPU bude zpracovávat 64 vláken. Paměťový řadič má dohromady zatím nevídaných osm kanálů, což má pro servery docela velký význam. Jednak tím serverová instance získá vyšší paměťovou propustnost, vedle toho ale také schopnost pracovat s větším objemem paměti. Procesor by měl podporovat dva moduly na jeden kanál, takže jeden procesor bude zvládat až 16 modulů. Při použití 64GB modulů lze tedy mít 1 TB na procesor, se 128GB je maximum 2 TB. Jakou rychlost budou paměti podporovat, AMD přímo neuvedlo. Z údaje, že teoretická přenosová rychlost má být až o 122 % vyšší než u současného Intelu, mi ale vychází, že je oficiálně podporována DDR4 na 2666 MHz.
Poměrně silná bude i konektivita PCI Express, z jednoho CPU bude vyvedených 128 linek PCI Express 3.0, například pro připojení GPU (AMD mluví o tom, že jich k CPU může být připojeno až šest), akcelerátorů, SSD nebo síťových adaptérů. Vše je vyvedeno přímo z CPU. To je totiž čipem typu SoC, obsahujícím i konektivitu jižního můstku (SATA, USB). Naples údajně konvenční externí čipovou sadu vůbec k provozu nepotřebuje, což má o něco málo zlepšit spotřebu serverů a zjednodušit desky.
Jen pro dvouprocesorové servery
Podle AMD budou tyto procesory připravené na provoz v jednosocketových („1S“) a dvousockettových („2S“) deskách a sestavách, které jsou v serverech dominantní. Čtyřprocesorové sestavy podporovány vůbec nejsou, což je možná proto, že v každém z CPU již jsou čtyři propojené čipy. V dvouprocesorové sestavě se sečte výbava obou CPU, s jednou výjimkou. PCI Express je zredukován na polovinu a každé CPU má jen 64 linek, takže celkem je jich stále jen 128. Zbytek je totiž použit ke komunikaci obou CPU pomocí logiky Infinity Fabric, která slouží též k interní komunikaci jednotlivých čipů a jejich interních částí.
Ke konkrétním modelům (nemluvě už jejich parametrům) AMD nic nesdělilo; procesory mají oficiálně vyjít až v druhém čtvrtletí roku. Víme jen to, že kromě maximálních modelů s 32 jádry budou k mání i další varianty s menším počtem (tj. s některými jádry deaktivovanými). Také by zřejmě měly být dostupné modely v různých třídách spotřeby/TDP. Ta má neoficiálně u nejvyšších variant být až 180 W, potvrzeno to ale zatím není. Také ještě nevíme jistě, zda se AMD přidrží tradiční značky Opteron, nebo podobně jako u Ryzenu bude chtít podtrhnout novost architektury novým jménem.
AMD v prezentaci několikrát zopakovalo, že s procesory Naples nechce mít jen „alternativu Intelu za méně peněz“. Konkurenceschopné chce být tak, že svou platformou nabídne kvalitativně lepší schopnosti. Ty mají být například v zmíněné silné konektivitě PCI Express, nebo možnosti osadit více paměťových modulů s větší propustností. Novinka má podle představitelů firmy tedy přinést v určitých oblastech výrazný pokrok v kontrastu proti pozvolnějšímu zvyšování výkonu, které praktikuje Intel. Naples prý nemá bojovat nízkou cenou – údajně má mít „konkurenceschopnou cenu, ale disruptivní schopnosti“. A to prý „v široké škále různých úloh“.
Pro pořádek je ale třeba říct, že letos chystá větší revoluci také Intel se serverovou verzí čipů Skylake. Ty mají také nabídnout již šestikanálový paměťový řadič DDR4 2666 MHz a až 32 jader, navíc nativních, nikoliv slepených z více čipů. Navíc přinesou také podporu pro 512bitové instrukce AVX-512. Zaujmout v jejich konkurenci bude pro Naples asi výrazně těžší, než nyní proti Broadwellu-EP. Na druhou stranu architektura Zen předčila očekávání co do IPC svých jader i jejich energetickou efektivitou, a tak by možná mohla v serverech překvapit.
Takže to máme CPU Zen pro servery, minule to byly R7 za úplně nesmyslné ceny … a kdy přijdou na paškál CPU AMD Zen pro normální PC za normální peníze? Nebo čím jiným než cenou chce AMD Intelu konkurovat?
A tim “R7 za uplne nesmyslne ceny” mas na mysli co presne?
SpaceExplo: zřejmě Ryzen 7 1700X a 1800X pokud se nebude honit každej MHz, pro více šikovné běžné usery jsou tyto Ryzeny díky Ryzenu 7 1700 mrtvé…
Spíš bych to tipoval na volání po nabídce R3/R5 ve škále 3-8tKč.
Diky za nazor.
Me by ale spise zajimala odpoved Zanna, protoze piso o “R7” a nikoli o 1700X a 1800X.
R7 je obecné označení určíté skupiny CPU AMD řady Ryzen a já jsem uvedl “minule to byly R7” a tím myslím ty R7 šváby, o kterých se psalo minule. To jest 1800X,1700X a 1700.
PetebLazar to pochopil a tipl naprosto správně (což si myslím zase až takový kumšt nebyl) a sice že to byl dotaz kdy se objeví v mediích (nebo ještě lépe v obchodech) R3 a R5, tedy CPU’s za normální peníze a pro 75% zdejší cílovky … přesněji řečeno jestli se už KONEČNĚ vyplatí investovat do AMD místo do Intelu, protože to už KONEČNĚ bude konkurenceschopné za normální peníze. Upřímně – koho tady zajímají R7 za “dvanáctku” nebo serverové CPU jinak, než se si o nich se zájmem přečte? 😉
Po tvem obsahlem vysvetleni nize si dovolim poskytnout ti odpoved:
– R5 prijdou 2Q2017
– R3 prijdou 2H2017
PS: vazne by jsi mel zapracovat na svem vyjadrovani, protoze to co jsi napsal je dalek toho co jsi (asi) puvodne myslel.
PS2: jak tak ctu (mozna chybne) “naladu” mezi tvymi radky, myslim si, ze tobe se investovat do AMD nevyplati nikdy a tedy nechapu proc se o AMD/Ryzen vubec zajimas. (a nebo jsi troll, coz by sedelo pokud prihlednu ke stylu tveho vyjadrovani)
Pokud to pochopí alespoň jeden člověk, je to tedy napsáno srozumitelně a že tys to nepochopil je čistě tvůj problém, já jsem zodpovědný za to co napíšu a ne za to jak (a ve tvém případě zda-li vůbec) to kdo pochopí 🙂
Napsal jsem přesně to co jsem napsat chtěl a zrovna ty mě fakt nebudeš poučovat o tom co jsem napsat chtěl a co ne, na to fakt ještě nemáš, nejdříve se musíš naučit chápat prostý text a pak až můžeš někoho školit 😉
O tom kdy se mi vyplatí investovat do čeho investovat a kdy ne, si s dovolením rozhodnu sám a zajímám se o to právě proto že to mám v úmyslu. Upřímně by mě nepřekvapilo, kdyby ty ses zajímal výhradně o věci o které nemáš zájem, protože Tvoje politika uvažovaní k tomu limitně směřuje 😀 O trollech se Ty, vůbec nevyjadřuj, nejdřív se nauč číst, pak dlouho, dlouho uvažuj a pak teprve napiš … že tomu nerozumíš, to je fér, žádný učený z nebe nespadl 😉 Takže zapracuj mladej, zapracuj 😉
Nevysilujte se zbytečně ve vádách, sil je třeba na objasnění stále nejasných fakt o Ryzenu (RAM, IOMMU, ….).
Samozřejmě situace je dnes složitější (více frustrující) než když tu alternativa nebyla. Nehledáme přece obecně ideální CPU, ale takové se kterým bude každý jednotlivý zájemce max. spokojen. Přejme všem š́ťastnou ruku.
Cetl jsem tvoji reakci a rozhodl jsem se nereagovat.
Mé snažení nebylo zbytečné a to je dobře, gratuluji Ti 😉
Omyl Zanne, rozhodl jsem se dale nereagovat, protoze jsem presvedvcen, ze jsi troll.
Tak ponúkajú cca +90% výkonu konkurencie za menej ako polovičnú cenu. Hádam si nečakal že 1800X bude AMD predávať za 200-300€. Dočkáš sa aj lacnejších menej jadrových verzií, ceny už boli poodhalené, takže už si to môžeš preratávať čo sa ti vyplatí. Osobne už pre desktop CPU od 400€ hore nepovažujem momentánle intel za konkurenciu, človek keby aj zmenil celú platformu tak je v +. Na hry by som už tiež siahol skôr pre 1600X alebo 1700, je evidentné že 6-8C CPU sa presunú do mainstreamu a s tým sa už bude rátať aj pri tvorení enginov a hier, takže každou novou hrou bude 4C i5/7 strácať viac a viac.
Áno niekde trpia na len dvojkanálovú RAM, ale to si už musí každý zrátať načo CPU vlastne chce. Teoreticky sa do toho prázdneho štvorca v AM4 zmestí 169 pinov, takže sa možno dočkáme jednosmerne kompatibilného AM4+ so 4. kanálovou RAM, najskôr pri ZEN2.
https://www.youtube.com/watch?v=PN93G6Rg2ek
https://www.youtube.com/watch?v=ZtYTPcshyA0
Moc hezke, uvidime jak na to zareaguje Intel se SkyLake arch v serverech.
“AMD limited the test to 16GB RAM modules; the e5-2699a supports 1.5TB of RAM in a two-socket config (4 x 192GB modules x 2 processors (8 RAM slots)). Additionally, this test was written by AMD to simulate workloads per the footnotes of their standards.”
Aneb, co si AMD nezfalsuje, jako by nebylo. To je uplne stejne jako s testy Ryzenu, ktere nam AMD predkladalo. A jak drasticky hur dopadl ve skutecnosti vime vsichni 😀 Pak tu byly ty blitky AMD, ktere si zaplatili u JPR, ze maji vetsi podil v grafikach (kde Nvidii pocitali prodeje jen za posledni rok a AMD pocitali vsechny GPU ktere prodala za poslednich 10 let, vcetne konzoli). A ted tu mame uplne cinklej test, kde AMD opet testuje s mene pameti a mene aktivnimi kanaly na serverovych CPU a jeste ma test napsany podle svych standardu. No neni to krasa, jako “uzasnym”, “duveryhodnym” lidem fandim, jaka inspirace to jejich “svedomi” je pro nas vsechny? 😀 Kdyz podporujes takovyhle prasarny, tak se to reflektuje i na tobe.
No tak pozor, všetko čo v AMD sľúbili zatiaľ aj dodržali.
ZEN v 4K hrách… to že je na tom v 1080p a nižšie horšie je smutné, ale o tom už myslím nč nesľubovali.
V renderovaní… Keď predvádzali ako v Blenderi porazili Broadwell tak veľa ľudí tvrdilo, že ten benchmark bol “cherry picked”, ale nakoniec je ZEN dobrý aj v Cinebenchi, aj H265 (aj napriek tomu že Intel má 2x vyšší teoretický výkon).
Alebo trocha dávnejšie, sľubovali Polaris s výkonom Hawai a efektivitou Maxwelu (porovnávali to s GTX950) a presne to aj dodali.
Takže ak niečo sľubujú teraz, tak je veľmi vysoká pravdepodobnosť že to bude opäť pravda. Len treba ignorovať hype tretích strán.
Ony jsou již na trhu větší RDIMM ECC moduly než 64GB? Podařilo se mi dohledat několik představení RDIMM 128GB, ale v katalozích jsem na ně zatím nenarazil.
Oni ale pousteli test, kde rikali, ze konkurenci dosla pamet. Takze i 64GB moduly by stacily a uz by to nebyla pravda. Navic nevyuzit vsechny kanaly v situaci, kdy se zapisuje velky dataset do pameti a pak v testu tvrdit, ze je Intel pomalejsi, to je fakt ubohy.
“Pak tu byly ty blitky AMD, ktere si zaplatili u JPR, ze maji vetsi podil v grafikach (kde Nvidii pocitali prodeje jen za posledni rok a AMD pocitali vsechny GPU ktere prodala za poslednich 10 let, vcetne konzoli).”
Muzes tohle tvrzeni necim podporit ?
Vdyt je to napsane jako footnote primo na tom slajdu od JPR – sponsored by AMD.
Staci mi nejaky odkaz. Ja nejak nevim o co presne jde (o jaky slide), takze se ptam.
Probiralo se to tu pred par mesici (diskuze na nekolik stranek). Nechce se mi to hledat, ale najdes to v historii clanku bud tady nebo primo na strance AMD.
takže jak klasicky, nic :-))
Ze by toto:
http://www.legitreviews.com/400-million-gamers-using-radeon-graphics-new-study_188127
http://gfxspeak.com/2016/11/16/balance-power-gaming/
vždyť to je evidentně i s konzolema dohromady
Ty ses taky evidentne, ale uplne mimo. U neceho se zapocetly kumulovane prodeje za x roku, u jineho jen udajne aktualne nainstalovane x86 GPU a to jen pro gaming (pekne vycucane z prstu). A zaverecna tabulka z tohoto pak je market share.
Jablka s hruskama, jedno po kilech a druhe po kyblech, jedno vytridene, druhe i nahnile, jen to lita.
No proste bomba.
hele tyhle narážky si nech pro někoho, kdo je na takové chování zvyklej. Já to nejsem !
Jde o to jaké měli JPR zadání a podle toho jim vypadnul výsledek. Já to zase až tak dopodrobna nestudoval. Vám prostě jenom leží v žaludku to, že podle jejich zadání vyšlo AMD více % než Nvidii. Každy ale ví, jaký je podíl dedikovaných GPU u Nvidie vs AMD, protože je to veřejné tajemství. 😉 Myslím ale , že nikdo soudný nemůže popřít to, že když sečteme všechna GPU dohromady včetně těch konzolových, bude AMD vycházel logicky větší číslo než Nvidii.
PS: Aby bylo jasno tím neobhajuju to zadání ani motiv, který AMD určitě mělo
Ne ty opravdu nemusis nic obhajovat. 😀 😀 😀
A ano, zadani asi bylo, udelejte nam statistiku, kde vyjde AMD vitezne.
Mal by som dve otázky:
1. Naozaj sa Zeppelin označuje čip ktorý bol vydaný do desktopu minulý týždeň?
2. Naozaj sú v tomto prípade použité 4 die “desktopového” 8C Ryzenu? Potom mi totiž nedáva zmysel tých 128 liniek PCIe, lebo som mal za to, že jeden čip disponuje len 24 linkami (16 pre GK, 4 pre chipset a 4 pre NVMe z CPU). Tu ich je vyvedených 32 na čip, plus niečo musia predsa použiť na komunikáciu medzi tými die, nie?
1. ano
2. je to per platformu, ne per CPU – tzn 2x4x16 linek
1. Mal som pocit, že “Zeppelin” sa objavoval v súvislosti s APU (nie nutne monolitickým). Ak je nejaká oficiálna informácia, že Ryzen je Zeppelin, tak sem s ňou.
2. Z tých obrázkov je podľa mňa evidentné, že je to per CPU. Odkiaľ tie obrázky pochádzajú a či sú vierohodné som neskúmal.
Ne, Zeppelin je ten server/desktop čip. Nejsem si teď jistej, jestli o “Zeppelinu” AMD někde mluv oficiálně (zdá se mi, že jo, ale…).
Zdroj těch obrázků v článku a i toho textu je prezentace/brífink AMD…
K těm PCIE linkám. Je možný, že ta konektivita je sdílená a těch zbývajícíh osm v Ryzenu/AM4 žerou věci jako SATA a USB 3.0. Myslím, že Intel to tak snad má u čipsetů. Tím pádem by potom i u Naples část z nich v reálu zkonzumovalo zapojení USB (v omezené míře), SATA (to už bude větší problém) a možná i 10Gb/s síťovek, pokud se potvrdí, že pro ně má Naples integrovanou podporu.
Mumak: Jeden modul (core complex) ma 4 jadra (8 threads), takze SR ma 2 taketo. Cize 2xCCX=ZP, Naples = 4xZP (MCM)
@Jan Olšan: postnu sem ten text z fudzilly
The APU has 64 PCI express Gen 3 lanes, where 16 lanes are switchable with 2 lanes or SATA Express and 14 lanes of SATA. AMD is using coherent fabrics to interconnect the Zen CPU die and Greenland graphics die, and it also uses coherent fabric for inter communication between Zen die CPUs and caches, PSP, Times, counters, ACPI or Legacy interface, GMI Physics, Combo Physics, Host Controllers like USB, SATA or GbE and memory controllers.
http://www.fudzilla.com/news/processors/37494-amd-x86-16-core-zen-apu-detailed
to je podle mě špatně a neodpovídalo by to těm prezentacím:
jeden 8 core blok musí mít 32 linek 32 x 4 čipy = 128 linek ven z jdnoho CPU pokud je použije pouze jeden socket
u dual socketu se polovina linek použije pro vzájemnou komunikaci a zbytek se vyvede ven, tedy 2 socket 16 x 4 čipy = 64 linek ven z každé patice ( druhá část linek je evidentně použita pro vzájemnou komunikaci )
ve výsledku je to pořád 128 linek použitelných pro různé periferie bez ohledu jestli se jedná o jednopaticové nebo dual socket desky.
PS: proč nejdou editovat příspěvky ??
Asi (prozatimní?) malus přechodu na WordPress, či co.
k tomu PS: cely tento “novy” design stranek je jak donwgrade do doby za krale klacka, ne jen diskuze pod clanky
Formu/funkčnost vem čert, většina z nás sem asi chodí kvůli obsahu. Ale ta náročnost (skoro polovina stahovaného objemu stránky (xMB) jsou css/js) dává i vcelku slušnému HW (Samsung Galaxy Tab S2 s Exynos 5433) docela zabrat (vyrendrování úvodní stránky za 10sec+ přes WiFi 20Mbps).