AMD opravilo kritickou chybu Ryzenu v FMA3. Nové BIOSy prý také snižují latenci pamětí

11

Ve čtvrtek jsme psali o optimalizaci, či možná opravě, která zvedá výkon procesorů Ryzen ve hře Ashes of the Singularity. Nárůst FPS byl podle testování značný, takže nepřekvapí, že se s ním oficiálně pochlubil nejen autor hry, ale i samotné AMD na tomto blogu. S tímto oznámením se ale svezla ještě jedna novinka, která je zajímavá nejen pro hráče.

AMD totiž oznámilo dokončení nové verze softwaru AGESA (1.0.0.4), který slouží jako základ BIOSů/UEFI základních desek pro procesory Ryzen. Tento kód spravuje inicializaci procesoru a jeho chod. Součástí by měl být třeba i firmware pro řídící jednotku SMU. Tato aktualizace je důležitá proto, že opravuje chyby, ale také poměrně výrazně posunuje funkcionalitu.

Zamrznutí systému s instrukcemi FMA

AGESA 1.0.0.4 za prvé opravuje chybu s instrukcemi FMA. Šlo o poměrně závažný problém, jelikož způsoboval zamrznutí CPU a celého systému. Projevoval se sice jen ve speciálním kódu (pravděpodobně nepraktickém), nikoliv reálném provozu, přesto je však kritický. Mohl by totiž například být použit škodlivým softwarem k odstavení serverů. V nové verzi AGESA je už chyba každopádně opravena.

Tato konkrétní záplata se už dokonce asi v předstihu dostala do některých veřejně distribuovaných BIOSů základních desek. V beta fázi ji dostaly některé desky Gigabyte, jejichž majitelé potvrdili, že test FLOPS, který chybu odhalil, již na jejich procesoru běží korektně a PC nezamrzá. Stabilní je už i deska Asus Crosshair VI Hero s BIOSem verze 1002, vydaným ve středu. Erratum s instrukcemi FMA3 je tedy si možné považovat za opravené, i když bude ještě chvíli trvat, než se patch dostane do všech desek. Zatím se neobjevila žádná pozorování hlásící ztrátu výkonu, takže oprava snad ani nemá nežádoucí vedlejší účinky.

Procesor Ryzen v desce (Zdroj: Ars Technica)
Procesor Ryzen v desce (Zdroj: Ars Technica)

Zvýšení výkonu pamětí?

AGESA 1.0.0.4 má ovšem také zvednout výkon procesorů Ryzen. Aktualizace údajně snižuje latenci pamětí RAM, podle oficiálního blogu o přibližně šest nanosekund. Nižší latence by měla znamenat vyšší výkon paměťového subsystému a aplikací, které jsou na latenci závislé (protože čekají na přísun dat z paměti a jejich potřeby nepokryje prefetch). Jak se toto zlepšení projeví v celkovém výkonu, bude asi docela zajímavé sledovat. Takovéto postupné opravy ale bohužel znamenají, že původní recenze procesorů sepsané po vydání budou dávat neaktuální obraz.

Zvednutí výkonu pamětí skrze aktualizaci softwaru je pozoruhodné, protože obvykle jej nový BIOS desky moc zlepšit nemůže. Tato ale zřejmě spravuje nějaký výkonnostní deficit nebo rezervu, která byla v CPU dosud ponechána, jelikož se nepodařilo dotyčný firmware vyladit včas. Termíny uvnitř AMD byly asi natolik šibeniční, že v první vlně desky obsahovaly provizorní kód, který plně nevyužíval potenciál hardwaru. V takovém případě by se latence pamětí touto opravou vracela tam, kde měla být od začátku. Zdá se, že to v případě Ryzenu bude vypadat trochu jako s grafickými kartami, které po vydání nemají hned svůj ideální výkon (byť u těch je příčina poněkud jiná).

Paměti G.Skill Fortis a Flare-X určené speciálně pro procesory AMD Ryzen

První testy ECC na Ryzenu: funguje, ale podpora není ideální

Mimochodem, když už jsme u tématu pamětí na platformě AM4, objevily se i nové informace ohledně podpory ECC modulů s těmito CPU. Jak už víte, Ryzeny mají pro paměti s ochranou ECC neoficiální podporu. To znamená, že je dokáží používat, ale tato funkce není zaručena ani inzerována a fungování bude záviset desku od desky. Web HardwareCanucks nyní otestoval, jak se věci mají na modelu ASRock X370 Taichi. Zjištění jsou částečně pozitivní, částečně negativní. Zdá se, že momentálně mají desky omezené možnosti nastavení, při instalaci modulů ale ECC v tomto případě skutečně detekuje a opravuje chyby. Nicméně pro praktickou použitelnost budou asi ještě potřebovat pokroky operační systémy. Aktuální Linux zdá se ECC u pamětí „vidí“, zatímco Windows nikoliv (ani serverová verze). Nicméně HardwareCanucks se podařilo ověřit, že pokud se chyby přetaktováním RAM schválně způsobí, jak nástroje Linuxu, tak Windows je správně protokolují, takže ECC funguje. Nicméně systém se sám nevypne, pokud mu CPU nahlásí chybu neopravitelnou, byť v protokolu se tato hláška objeví.

Nové BIOSy tento měsíc

AMD uvádí, že tuto novou verzi AGESA začne v následujících dnech distribuovat výrobcům desek (respektive ji asi označí za stabilní, už dříve ji patrně měli ve fázi alfa/beta). BIOSy pro konkrétní desky se prý mají začít objevovat snad už v první polovině tohoto měsíce. Bude to však asi záviset na délce testování a kapacitách softwarového týmu. Některé desky patrně dostanou nový BIOS/UEFI dříve, jiné později podle priorit.

AGESA 1.0.0.4 dle AMD přináší ještě nějaké další opravy. Například má být odbourán problém, kdy se po probuzení z úsporného režimu S3 (suspend to RAM) CPU tváří, že má vyšší frekvenci než ve skutečnosti. Také by s tímto BIOSem už nemělo být nutné mít v BIOSu zapnutou funkci HPET (časovače s vysokou přesností), pokud chcete přetaktovávat CPU pomocí nástroje Ryzen Master. Po aktualizaci bude nástroj fungovat i s touto volbou deaktivovanou – což je doporučeno pro vyšší výkon ve hrách.

AMD opravilo kritickou chybu Ryzenu v FMA3. Nové BIOSy prý také snižují latenci pamětí
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 1 hlas

11 KOMENTÁŘE

 1. Vše vychází podle plánů a představ. Ryzen je masakrální popravčí intelu konečně. Stejná cena ale dvojnásobný výkon, Nechápu jak někdo může dát deset litrů za 4/8 když tu má za stejnou cenu 8/16? A intel stále drží ceny na nesmyslné laťce. By mě zajímalo co ten blázen na pctizingu bude dělat, až biosy, aplikace, ovladače, windows a vše dohromady časem vyladí tak, jak mělo být a jak odpovídá IPC ryzenu? Bohnice ho neminou, to bude prdel 🙂 A to všechno asi korunuje pětková řada která možná dá na prdel procáku intelu za 10 litrů. Pokud ta verze za bůra, bude stejně rychlá jako 7700k nebo třeba o pár procent pomalější, opravdu stále budou bezmozci tvrdící že 4/8 za 10 se stejným výkonem je lepší než 4/8 za 5k? No nic, zdar a sílu rozumu, konkurenci a zdravému tržnímu hospodářství.

 2. Čekám, čekám, kdy se provalí nějaký fakt zásadní průser, protože zatím to AMD/Ryzen dává bez ztráty kytičky.
  Navíc jsou to samé dobré zprávy, zejména ta o ECC, což Ryzen automaticky pasuje na skvělý/ideální podvozek laciných samodomo Lin serverů a NASů (malé pihy na kráse nevadí, stupeň implementace ECC je naprosto postačující – běžně se vyskytují jen stochastické chyby po zásazích vysokoenergetickými částicemi, tj. „náhoda“; nečekám že by někdo v serveru taktoval paměti). Tímto se plně těším na R3/R5 (R5 bude optimum pro FreeNAS, R3 zase na jednodušší NASy běžící na Linuxu a mdraid).

  Kolega střihač je teď dost nadšený z toho, že jsem jej zabrzdil při nákupu nové střižny (původní záměr Intel), protože úspora za totožný výkon v podání Ryzenu se bude počítat na tisíce Kč, a za to je už nové diskové pole…

  • Práveže to s ECC mi nieje veľmi jasné, zatiaľ čo som si o tom čítal tak je to veľmi ošemetné uvádzajú že to zoberie ECC ramku ale že to nefunguje v ECC režime ale ak máš nejaké bližšie informácie tak sem s nimi lebo R7 1700 by bol dobrý nástupca za i7 3770 a ešte nejakú dobrú mATX dosku lebo zatiaľ je to len o kompromisoch.

   • podle
    http://www.hardwarecanucks.com/forum/hardware-canucks-reviews/75030-ecc-memory-amds-ryzen-deep-dive-4.html (a následující stránky)
    to vypadá jako celkem OK.

    „So we have good news and we have bad news. The system had absolutely no problems detecting and correcting single-bit errors, otherwise known as soft errors. It corrected literally hundreds of single-bit soft errors without missing a beat. This is why people invest in an ECC-capable platform, so that corrected error (CE) events don’t corrupt any data and they don’t bring down the system. These single-bit errors are detected, corrected, and logged. Usually by the motherboard and operating system, but right now only by the operating system.

    HOWEVER, things are not quite perfect. On that last line you will notice „1 UE“. That is an uncorrected error (UE), otherwise known as a two-bit error or a hard error. Two-bit errors cannot be corrected by ECC memory. What is supposed to happen when they occur is that they should be detected, logged and ideally the system should be immediately halted. These are considered fatal errors and they can easily cause data corruption if the system is not quickly halted and/or rebooted. Regrettably, only 2 of the 3 steps happened. The hard error was detected and it was logged, but the system kept running.“

    Za mně OK. Softerrors to řeší a hard jsem za celou svou kariéru nezažil. A i kdyby, na úrovni Linuxu se to dá řešit skriptem, protože harderrors jsou zalogovány – tudíž i tato eventualita je řešitelná, byť ne po HW stránce tvrdým haltem, ale SW, tudíž s velmi malou (ale existující) pravděpodobností, že se něco podělá.

    • Tezko rict jak to je, zatim to vypada tak jak pisou, Aida64 sice pise ECC Supported, Disabled nicmene pri spatnym pretaktovani pameti zacne WHEA-Logger reportovat correctable/ucorrectable errors nicmene se to loguje spise jako cache procesoru zatim. Na druhou stranu to cache neni, to jsem si overil taktem jen pameti, Ryzen jsem nechal default. Pokud nekdo ale taktuje jak pameti tak procik, je dobry to delat postupne, prvne jedno a pak druhy, pak by nevedel k cemu ty chyby priradit.