AMD prý chystá novou revizi čipu pro procesory Ryzen, Threadripper a Epyc, stepping B2

2

Možná si ještě vzpomínáte, že v prvních měsících tohoto roku se u procesorů Ryzen mluvilo o nové revizi čipu, opravující chyby v uOP cache. Tato revize B1 pak šla v březnu na trh, zatímco kolem Vánoc kolovaly vzorky ještě se starší revizí. B1 ale zdá se nebude poslední produkční revizí procesorů Ryzen. AMD totiž údajně do výroby chystá další, označenou B2, která by teoreticky mohla zlepšovat vlastnosti Ryzenů, ale i dalších CPU, založených na stejném křemíku – serverových Epyců a šestnáctijader Threadripper.

Informaci o nové revizi podal francouzský časopis Canard PC Hardware (který za velkého ohlasu vynášel různé informace o Ryzenech už před jejich uvedením). Podle vyjádření na Twitteru se bude jednat o nový stepping čipu „Zeppelin“ neboli Summit Ridge, jak je kódově označená jeho desktopová verze. Smyslem této revize je údajně oprava některých chyb, které byly na čipu do té doby objeveny – tzv. errata, jichž jsou na jakémkoli moderním CPU desítky až stovky.

Canard PC Hardware se zřejmě dostal k nějaké dokumentaci tohoto nového steppingu pro partnerské firmy, obsahující seznam opravených chyb. Uvádí totiž, že se většinou netýkají samotného jádra Zen, ale většinou spíše tzv. „uncore“, tedy částí čipu starajících se o konektivitu – paměťový řadič, propojovací logiku Infinity Fabric, řadič PCI Express a další rozhraní, která čip vyvádí ven (NVMe, USB 3.0). Nový stepping si vyžaduje změny v maskách, pomocí nichž se čip vyrábí. Podle označení (B2 následující po B1) by se asi mohlo jednat o změnu v rámci kovových vrstev se spoji, nikoliv o změnu v křemíkové vrstvě tranzistorů. Nové masky stojí peníze, a proto musí vývoj nového steppingu být nějak opodstatněn.

Snímek čipu Summit Ridge (procesor AMD Ryzen první generace)
Snímek čipu Summit Ridge (procesor AMD Ryzen první generace)

Nevíme, zda se tyto čipy B2 dostanou i do desktopové line procesorů Ryzen, nebo jaké s nimi přesně AMD má plány. Teoreticky by již mohly být určeny pro refresh Pinnacle Ridge příští rok, pokud tento nebude obnášet větší aktualizaci křemíku. Je ale také možné, že stepping B2 byl vyvinut primárně pro serverové procesory a možná Threadripper, které se začnou prodávat právě během léta a u nichž bude konektivita hrát důležitou roli (budou tvořené dvěma a čtyřmi propojenými kusy křemíku). Nicméně i v takovém případě by se mohla nová verze čipu dostat i do mainstreamu, až dojde zásoba čipů B1. Jaký křemík máte, by měly být schopné rozeznat utility detekující procesory pomocí CPUID.

Zvýšení výkonu není pravděpodobné

Co by stepping B2 mohl přinést přímo desktopovým CPU Ryzen, není jasné. V minulosti podobné revize někdy snižovaly spotřebu, nebo umožnily vydat nové modely CPU s vyšším taktem (či zvětšily prostor pro přetaktování). Těžko ale říci, zda na něco takového může dojít zde. Tehdy šlo o 32nm a starší procesy, kdežto dnes je situace trošku jiná, Zen zdá se napíná 14nm proces Samsungu dost na hranu možností a příliš prostoru pro vyšší takty být nemusí. Je proto asi docela reálná možnost, že my běžní zákazníci u čipů s novým steppingem v podstatě nic nepoznáme a žádné hmatatelné změny pro nás nenastanou. Nějaká zlepšení IPC jádra jsou už prakticky vyloučena.

Změny a opravy, o kterých Canard PC Hardware mluví, by mohly mířit spíš na logická errata, kvůli kterým nějaké funkce za určitých podmínek nefungují korektně nebo musejí být vypnuty. Ty jsou v případě výskytu v jádře řešené také mikrokódem (například chyba odhalená testy s FMA), takže stepping B2 pro ně nemusí být kriticky nutný. Pokud by stepping dokázal pomoci i s nějakými „analogově“ slabými místy, možná by mohl dosažitelné frekvence zlepšit, nicméně na takové bolístky asi pouhý nový stepping obvykle stačit nebude. Tudíž bych se zatím zdržel nějakých optimistických očekávání a počítal spíše s tím, že pro běžného uživatele nepůjde o podstatnou věc.

Ohodnoťte tento článek!

2 KOMENTÁŘE