AMD prý uvede highendové Radeony s čipem Vega 10 na trh až v květnu

Objevily se také první známky „pětistovkové“ řady Radeon.

18
Architektura Vega

Jako na zavolanou, dalo by se říct – jen co se předevčírem objevila zpráva o tom, že by (pokud nejde o omyl či „fake“) se nová GeForce GTX 1080 Ti od Nvidie mohla objevit v březnu, máme obratem i zprávu o tom, kdy prý vyjde i konkurenční novinka. A sice Radeon s čipem architektury Vega od AMD.

S touto zprávou přišel web WCCFtech, jenž ji údajně získal od nějakého vlastního informátora. Dle tohoto zdroje údajně AMD plánuje vydání na květen, nicméně přesný den ještě znám není. Pokud by bylo datum v pozdějších dnech tohoto měsíce, údajně by se také mohlo svézt až na Computex 2017, který se koná od 30. května. AMD již oficiálně sdělilo, že tyto grafiky (nebo grafika) mají jít na trh v první polovině roku, s čímž je takto líčená verze událostí konzistentní.

WCCFtech neuvádí další podrobnosti, jen že by mělo jít o grafickou kartu s pamětí HBM2, což je ovšem pro čip Vega 10 automaticky dáno, tyto paměti jsou na jeho pouzdře přímo integrovány. Jak tento server připomíná, vydání v květnu by mělo i určitou ne úplně vítanou symboliku, zvlášť koncem měsíce. Znamenalo by to totiž, že Vega přijde až o celý rok později než čip GP104 (GeForce GTX 1080), který má v highendovém segmentu Nvidia, kdežto AMD zde od loňského května aktuální GPU vyráběné technologií FinFETů chybí.

Čip Vega 10 (Zdroj: ComputerBase)
Čip Vega 10 (Zdroj: ComputerBase)

Bohužel podobně jako minule těžko říct, jak moc lze této informaci věřit. WCCFtech nepatří zrovna mezi novinářsky nejkvalitnější weby a jeho vlastní (tedy nepřevzaté odjinud) informace nelze brát tak vážně jako ty podávané prověřenými médii jako jsou například VideoCardz.com, nebo v případě grafických karet hodně dobře informovaný švédský web SweClockers.com. U WCCFtechu je asi třeba mít se na pozoru před spekulacemi či střílením od boku třeba jen na základě anonymních komentářů na dálnovýchodních fórech. Připomeňme, že ještě nedávno podle něj mělo AMD nový highend uvést v prosinci.

Radeony RX 500?

V této souvislosti je možná dobré zmínit ještě jednu drobnost, která se vynořila na internetu v době CES. V noteboocích, respektive k nim se vázajících propagačních materiálech, se minulý týden objevily první zmínky o Radeonech řady RX 500. Máme už dokonce dva výskyty. V Lenovu Y520 by měla být karta nazvaná „Radeon RX 560M“, o níž se ale dozvídáme jen to, že má kapacitu paměti až 4 GB. V notebooku Samsung Odyssey pak zase údajně najdete „Radeon RX 570“, tentokrát volitelně s 4 nebo 8 GB paměti GDDR5.

Každopádně dvě uvedené karty patrně nejsou nové. Již prý i zástupci AMD potvrdili, že jde jen o přeznačené typy loňských Polarisů, tedy asi Radeon RX 470 a Radeon RX 460 pro notebooky. Údajně by mělo jít o specifické OEM modely, možná dodané na zakázku pro Samsung a Lenovo (obecně výrobci notebooků a OEM sestav jsou často těmi, kdo požadují přeznačování starého hardwaru na „novější“). Tyto karty tedy neznamenají, že už by se na trh chystala nová generace čipů.

Číslování by však mohlo značit, že letošní grafiky AMD označí právě RX 500 – včetně Vegy, ale možná také v desktopu spolu s refreshovanými či přeznačenými modely na bázi čipů Polaris. Nový highend by tím pádem nebyl Radeon RX 490, jak se čekalo či spekulovalo. Nicméně je možné i to, že pětistovková řada bude použita jen v OEM segmentu, a na desktopu AMD číslování nechá na čtyřech stovkách. Tak se to kdysi událo u Radeonů řady HD 8000.

Ohodnoťte tento článek!

18 KOMENTÁŘE

 1. Vážený pane redaktore, Vega má mít architekturu GCN páté generace, tzn. že Vega nikdy nebude označena čtyřkou na začátku. Veškeré úvahy o 490 jsou liché.
  Pokud AMD použila přeznačení u Polarisů, mohla by tím dát najevo dvě věci: První, že revizí Polarisů předělal na GCN5 a nebo opustila od svého číslování a rozhodla se své zákazníky oklamat a zamotat do označení a Vegu uvést pod úplně jiným značením.
  Jako skeptik se domnívám, že Vega bude H2/2017, neboli od 30.6.2017 – 31.8.2017 tak aby byli na pultech obchodů.

  • Vážený pane Crha s GTX1080, co žere kolem 250W. Kdy vám už konečně dojde, že Vega je nová architektura a nejedná se jen o vylepšovanou stávající GCN, tedy nelze ji za GCN označit. Nebo pro Vás existuje příslová stokrát opakovaná lež je pravdou? V tom případě si běžte podat ruce bObrem na PcT a neotravujte život lidem zde.

   To o Vašem „přesném“ příchodu grafických karet Vega, mimochodem opět vycucaném z prstu, jako vaše předchozí komentáři o wattáži a jiných věcech, bez nějakých odkazů či důkazů jen dokazuje vaší hodnověrnost.

  • Preznacovanim se neprodava nic vic nez pocit, ze kupujete neco novejsiho. Pokud je to pozadavek OEM tak neni duvod jim nevyhovet. Koneckoncu, pokud se v oznaceni nekdo nevyzna, tak mu to bude stejne asi jedno, krome toho pocitu, ze ma neco novejsiho, minimalne bude mit novou revizi. Ale oficialne AMD informace zatim o 500 serii nevydala a je tedy otazka jestli ji vubec pouzije (precedent s HD8000 tu koneckoncu mame).

 2. No, či to už bude ten 05/2017 alebo o mesiac či kľudne aj dva skôr, podľa môjho skromného hodnotenia sa kúpa nereferencie GTX1080 aj napriek jej cca +100€ cenovke oproti 980Ti (nereferencia vs nereferencia, pred výpredajovými 450€ cenovkami 980Ti samozrejme) ukazuje ako správne rozhodnutie lebo to čakanie za AMD je už príliš.

  Povodne som ešte chcel dodať že škoda tých cien 1080/Titan ale na druhej strane ako nad tým rozmýšľam, ľudia čo majú 700-800-1200€ na grafiku isto nie sú „socky“ a pochybujem že majorite takých kupcov trhá žily cenovka 800€ namiesto 650€….

   • „tak brzo“ ? dobre čítam ?
    počkaj…. vážne to tam máš napísané !

    27.5.2016 prišla referencia GTX1080, podľa heureky 5-12-19.6.2016 sme už na SR mali nereferncie Asus/GB/MSI/Zotac… ergo, tí ktorí kúpily hneť na začiatku – prvý mesiac predaja nerefernciu GTX 1080 (áno za 800€) už „mastia“ 7mesiacov – bratia a sestry to jest vyše 200dní… čo dodať.

    Pozor ! Nikde nepíšem že 1080ka bola či je „super kauf“, že vydrží 5 rokov ani že Vega nebude lepšia a pod., o čom bol moj prvý komentár a o čom je aj ten že z hľadiska čakania za rovnakým výkonom od konkurencie – AMD – sa dá kúpia GTX1080 „ospravedlniť“ lebo „to čakanie za AMD je už príliš“

    A VEGA bude 3-4-5/2017 vydaná, dostupná ? Nikto nevie…

    Ale každého osobná vec, niekto kupuje nové PC/upgraiduje a berie čo je na trhu, iný zase vydrží čakať za GPU 7-8-10 mesiacov. Nesúdim, nerozhodujem, iba vysvetľujem prečo sa mi kúpa GTX1080 javí ako normála vec a nie „prípad pre psychiatra“…