Únik ze Sapphire: Budou dva Radeony Navi za 399 a 499$. Bez ray tracingu, Navi 20 není?

34

Příští měsíc na E3 by AMD konečně mělo něco odhalit k nové generaci grafických karet Navi, a nějaká kost by nám možná mohla být hozená i v pondělí na Computexu (kde to ale asi bude hlavně o procesorech). Dosud toho uteklo velmi málo konkrétního, takže pořád není až tak jasné, co čekat ale přichází nečekaný přísun náznaků. O Navi se totiž rozpovídal pro čínský tisk markeťák od firmy Sapphire, což je přední výrobce karet Radeon. Jeho informace by tedy mohlo být docela podstatné.

Rozhovor mezitím zase zmizel a je asi i jistá (ale spíš menší) šance, že informace nemusí sedět, pokud by třeba marketing ještě neměl úplně všechny informace a onen zaměstnanec částečně spekuloval. Ovšem spíš bych to asi viděl na reálná pod NDA chovaná data, která ještě neměla být vypuštěna.

 

Dva modely, plnotučný bude rychlejší než GeForce RTX 2070

Podle onoho Sapphiráka má AMD mít v přípravě dva modely Radeonu s GPU Navi – pravděpodobně založené na jednom čipu, tedy asi jako obvykle jednu plnou a jednu ořezanou verzi. A tyto modely by snad měly výkonem být zaměřené proti GeForce RTX 2070 a GeForce RTX 2060 od Nvidie. Výkonnější (podle nedávno uniklého značení možná Radeon RX 680?) by údajně měla stát 499 dolarů, což je cena referenční/nepřetaktované RTX 2070. Slabší ořezaný model (mohl by to být Radeon RX 670) by pak měl být za okolo 399 $.

Zda má 399$ karta být rychlejší než RTX 2060 nebylo řečeno, ale ona top verze Navi za 499 dolarů údajně má překonávat výkonem GeForce RTX 2070. Pokud má v tomto zdroj ze Sapphire pravdu, pak to možná už zarámovalo výkon Navi. Vodu na druhé straně oné hledané lodi totiž už asi vyznačila salvou Lisa Su během vyhlášení finančních výsledků AMD za Q1. Tehdy totiž řekla, že karta bude cenově levnější než Radeon VII a zařadí se pod něj, což by implikovalo, že není rychlejší. Můžete si tedy najít benchmarky pro Radeon VII a GeForce RTX 2070 a jestli je toto vše pravda, tak by Navi/Radeon RX 680 mohl sednout někam do intervalu mezi ně. Tak uvidíme.

Výkon Radeonu VII: souhrné grafy z recenze ComputerBase

Galerie: AMD Radeon VII: výkon v zahraničních recenzích

Bez ray tracingu/až příští rok?

A nyní potenciálně velmi důležitý detail. Onen zástupce Sapphiru údajně novinářům řekl, že architektura Navi údajně nemá speciální hardwarové jednotky na výpočet ray tracingu, tedy obdobu RT jader z architektury Nvidia Turing od Nvidie. Toto jde trochu proti vyznění nedávno sdělených informací k Sony PlayStation 5 (kde má být stejná nebo příbuzná architektura GPU a o ray tracingu se mluvilo), ale není to nutně v konfliktu. Jednak může být akcelerace ray tracingu specifická jen pro PS5, ale také je klidně možné, že použití ray tracingu na této konzoli bude čistě s využitím výpočetních jednotek/shaderů („softwarově“), bez speciálních hardwarových jednotek.

Zástupce Sapphire řekl, že podpora pro ray tracing by asi mohla přijít až v dalších architektuře, údajně za rok, která by už mohla být (úplně?) nová, a tedy by k ní zavedení nových hardwarových bloků asi víc sedělo. Ovšem pozor, toto už asi může být spekulace a nic, co by onen člověk měl přímo z interních oficiálních roadmap/zdrojů. Je tedy to třeba brát s větší rezervou než zbytek zprávy.

Sapphire AMD 50th Anniversary Edition Nitro Radeon RX 590 8GB 01
Sapphire AMD 50th Anniversary Edition Nitro Radeon RX 590 8GB k výročí AMD (Zdroj: Momomo_us/Twitter)

Zatímco na nereferenčním Radeonu VII prý Sapphire nepracuje, protože by se to patrně nevyplatilo, u Navi prý firma chystá nereferenční karty a údajně se zvažuje i verze s vodním chlazením (nevím, zda se tím myslí zabudovaný AIO chladič, nebo vodní blok pro custom okruh). Pozoruhodná je jedna věc. AMD by údajně podle tohoto zaměstnance opravdu karty mohlo uvést 7. 7. (což by bylo symbolické vzhledem k 7nm procesu). Toto datum se objevovalo v drbech z ne úplně důvěryhodných youtuberských zdrojů, což vyvolává nedůvěru, a navíc je to v neděli. Ale je možné, že se AMD tento nápad zalíbil, podobně jako loni Intel „adoptoval“ nápad Davida Schora z webu WikiChip na vyrobení výročního Core i7-8086K.

AMD Navi PCB 2 Baidu
PCB pro Radeon Navi uniklé na Baidu, přední strana (zdroj: Baidu)

Tip: Máme první pohled na Radeon Navi. 256bitové GDDR6, dva osmipiny, USB-C a GPU Tach

Pořád limit 4096 shaderů a žádné „velké Navi“?

Markeťák Sapphiru také zdá se tvrdil, že AMD nechystá další model, v kterém by bylo větší GPU Navi, než v onom 499$ modelu. Před časem internetové drbny tvrdily, že po výchozím „mainstreamovém“ Navi by mohlo vyjít o něco později i výkonnější GPU, snad „Navi 20“, které by mohlo mít víc než 5000 stream procesorů. Ovšem toto podle onoho zaměstnance prý nemá nastat, výslovně to popřel. To by možná mohlo znamenat, že z GCN vycházející architektura Navi pořád nepřekonala dnes už dost zastaralý limit na 4096 stream procesorů (64 bloků CU), což poprvé vyčerpalo už GPU Fiji v roce 2015(!).

Na druhou stranu je také možné, že dotyčný markeťák prostě mluví jen o letošní generaci GPU Navi a to „Navi 20“ pořád může vyjít třeba v roce následujícím, o čemž on ještě informace nemá. Ovšem také by mohlo jít o výpočetní a profesionální GPU s podporou FP64 (vědeckých výpočtů s dvojitou přesností) a podobných funkcí, které podobně jako Vega 20 nebude určené do herních grafických karet.

Únik ze Sapphire: Budou dva Radeony Navi za 399 a 499$. Bez ray tracingu, Navi 20 není?
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 16 hlasů

34 KOMENTÁŘE

 1. Tak Navi 1 s vykonem RTX2070 vypada famozne, ze tam neni RT je urcite plus. Nicmene cena shodna s cenou RTX2070 je jednoznacny fail. Doslechl jsem se ale, ze ceny ve skutecnosti sedet nemusi a meli bychom pockat na oficialni oznameni evropskych cen v eurech. Tudiz ja se zatim kritickeho komentare zdrzim a pockam si az na realnou situaci.

   • Jde teď o cla, který jsou jak na houpačce. Vždycky se dalo počítat X * 1,05 clo * 1,21 DPH a pak vynásobit dolarem, ale to teď nemusí být pravda.
    Takže pokud neuvidím evropské ceny, tak bych se taky zdržel komentáře.

    • Clo bych do toho netahal, z mojí zkušenosti jsou ceny většinou cca cena v dolarech + 21 % (DPH). Výjimky z tohou jsou spíš tehdy, pokud se v USA prodává se slevou z oficiální ceny, což se třeba u CPU dějš častěji než u nás (i když AMD už teď Ryzeny taky docela dost neoficálně zlevňuje, jen co je pravda).

     (P.S. a ty dolarové ceny rozhodně nemají v sobe zahrnuté americké clo, když je to informace sdělená čínským novinářům… s tím se tam kalkulovat nebude, ostatně výrobci se budou snažit přesunout výrobu tak, aby vyváželi odjinud, třeba z Tchaj-wanu, a clo se jich při dovozu do USA netýkalo. A při dovozu k nám do EU je samozřejmě taky irelevantní.)

  • „Tak Navi 1 s vykonem RTX2070 vypada famozne, ze tam neni RT je urcite plus“

   Určite je to plus pre 2070tku. 🙂 Za rovnakú cenu by to bola jasná volba. Či by si si radšej kúpil GPU z menšou funkcionalitou pre nejaký tvoj boj proti RT?

 2. „399 a 499$… Navi za 499 dolarů údajně má překonávat výkonem GeForce RTX 2070“

  No, ako to povedať, to je tak trocha, ale ozaj len trocha mimo od oDDborných očakavaní kde Navi za 199-249 $ mala dorovnávať či aj o 15% prekonávať Vegu 64 😀

  Ako uvidíme, ale osobne by som – samozrejme nie len na základe týchto únikov – bol opatrný a ani omylom nečakal nejakú „výhodnostnú“ bombu kde AMd dodá výkon nVidie za prakticky polovičnú cenu.

  • Tak oDDborník to už zdůvodnil. Ve zkratce, nová cla a změna strategie po vzoru Nvidie, kdy dražší znamená lepší.

   IMHO, Nvidia teď čeká s čím příjde AMD. Pak sníží cenu 2070 a možná i nižší karty (podle toho jak moc budou muset jít dolů) a vydají 2070 Ti. Ta překoná nové AMD a cenu nasadí pravděpodobně na úroveň dnešní 2070.

   • Jedno je ale isté, nech už bude výkon akýkoľvek, cena akákoľvek – nové NAVI karty budú úplne mega super úžasné + objektívne a fakticky lepšie než RTX karty 😀

    A k reakcii nVidie, neviem, AMD má neraz aj vo vyššom segmente viac či menej lepší pomer cena/výkon a nVidia nereaguje, nie som si úplne istý do akej miery sa to zmení z Navi…
    …samozrejme ak by NAVI bola cena/výkon bomba (výkon RTX2070 za 299$) tak by pochopiteľné zelený musely rázne reagovať ale ak to bude nejaké „o 5% lepší pomer cena/výkon“ niečo v zmysle výkon RTX2060 o 30$ lacnejšie a RTX2070 o 50$ tak som presvedčený že to z cenovou politikou nVidie ani nepohne čo by bola škoda lebo ceny perf/high. sú proste vysoké.

    Chcelo by to pokrok ako pri prechode 28-16/14nm.

    • Mě ty ceny vysoké nepřijdou. před třemi roky dával 700 dolarů za 1080, dnes bych za to měl 2080/VegaVII o 200 levnější RTX2070 která má o chlup lepší výkon.

     Ceny jsou super, Dokoce RTX2080Ti může mít nejlepší poměr cena/výkon, pokud do ceny počítáme i mašinu ve které běží. Na samotné grafice si člověk moc nezahraje, že

   • JJ. On si už teraz začína vymýšľať dôvody prečo bude Navi drahšie ako sa čakalo. Samozrejme môže za to clo a NVIDIA, ktorá s tým začala ako prvá. AMD určite nie. To by sa asi pre zákazníkov zasa najradšej rozdalo.

  • Musím zasa trochu OT, ale nedá mi to. Citujem Machina na DDsvete:

   “ Vzhledem k tomu, že „RTcores“ jsou jen přejmenované Tensory, které pro RT nebyly původně stvořeny a pro účely RT jsou absolutně neefektivní (viz výkonnostní propady), můžeme v podstatě prohlásit, že ani série RTX RT neumí – na GPU se skutečnými dedikovanými jednotkami pro RT, které jej bude zvládat efektivně a alepsoň trochu použitelně stále čekáme.“

   Čo si ludia dokážu vymyslieť a presvedčiť samých seba o nezmysloch je niekedy neskutočné. 🙂 Ževraj RTX RT neumí…. 🙂 Pamätám si, že malo AMD v prvých DX11 generáciách problémy s teseláciou oproti konkurencii, ale strácali výkon viac. Asi tiež tú teseláciu vlatsne nevedeli kvôli vykonovým prepadom. 🙂
   Výkon non-RTX grafík v RT poznáme, už vieme ako zvládala RT Vega 56 v Crytek demu a niekomu to stále nestačí na to, že RT cores výrazne zvyšujú v RT výkon. Veď aj taká RTX 2060 je výkonovo v RT na tom podobne ako Titan Volta. Čo ešte potrebujú ludia vedieť, aby prestali veriť nezmyslom?

 3. výkon rtx 2070 či lehoučce nad za velmi podobnou cenu? Na tom není co jásat, to současné Polaris nemůže nahradit v hladině 200-300$. Ovšem pokud se v AMD neinspirovali cenovou politikou NV a Polaris bude dál prodáván bez nahrazování, jediné co se nahradí budou současné dýchavičné Vega56/64 které se přestanou vyrábět protože za stávající ceny je to víceméně blízké prodělečnosti. A pak dojde na přejmenování, už třetí – dnešní 590 může být RX 660 (možná s 9Ghz VRAM) a varianta s ořezaným jádrem RX 650 – tak by to i šlo marketingově prodat, 650 proti 1650 a 660 proti 1660, 670 proti 2060 a 680 vs 2070. A voalá, nová řada grafik RX 600 je na světě…

  • Zeptej se nejakeho prodejce kolik prodal RX590. Zjistis, ze je to v jednotkach prodanych karet. Lidi kupujou levne RX580 a to navzdy nevydrzi, navic s radou GTX16xx pujdou i prodeje Polarisu postupne dolu, protoze casem bude NVidia zlevnovat tak jako to dela vzdycky bez ohledu na konkurenci.

   Cenove to zatim vypada, ze bude Navi dalsi fail ala Vega ikdyby to vykonove dotahlo NVidii, ale pockejme si na vic informaci.

 4. AMD:

  We have made strides on our CPU division for delivering a better experience at a lower price than our competitors through our Ryzen™ and EPYC™ products. For our Radeon™ Technologies Group (RTG) however, progress has become our motivation to provide the best experience for our customers of various fields from PC gaming, enterprise solutions, gaming consoles, and Instinct™.

  Due to the underwhelming results on our latest graphics solution: Navi, we have decided to seize all future developments for our „next-gen“ 7nm+ architecture for desktop solutions until further notice. Radeon™ Technologies Group will be focusing resources to the Next Generation of consoles and Instinct™ line of products for our partner companies.

  Thank you for the support of our loyal customers for the last 20 years. We hope to deliver better gaming experiences to the PC gamers around the world in the future.

  AMD Radeon™ Technologies Group (RTG)

  🙂