AMD zpřístupnilo profesionální grafické ovladače pro běžné Radeony. Ale má to háčky

6

AMD prakticky současně s novou grafikou Radeon VII vydalo také novou aktualizaci ovladačů Radeon Pro Software (verzi 19.Q1), určených zejména pro práci s profesionální grafikou, tvorbu obsahu, CAD a podobně. Těm bychom se normálně nevěnovali, protože jsou určené jenom pro dražší profi karty Radeon Pro. Ovšem nyní přichází zásadní změna. Tuto profesionální větev ovladačů bude po novém možné instalovat i na obyčejné herní karty Radeon, které jsou o hodně levnější. Ne sice se všemi funkcemi, ale přesto by se toto mohlo hodit řadě uživatelů.

 

Radeon Pro Software for Enterprise 19.Q1: I pro běžné Radeony

Vydání Radeon Pro Software for Enterprise 19.Q1 je pravidelné kvartální a přináší opravy, novinky a zlepšení. Například by poprvé mělo do Pro edice přinášet funkci Virtual SuperResolution, která v nich pod označením Image Boost bude sloužit ke zlepšení obrazové kvality tím, že se vykresluje na vyšším než nativním rozlišení a pak se výsledek přeškáluje zpět (jde vlastně o Full Screen Anti-Aliasing). Nebo byla vylepšena podpora vzdáleného zobrazení desktopu, ovladače teď podporují virtualizaci aplikací přes Citrix Virtual Apps and Desktops.

Nás ovšem zajímá ona podpora obyčejných karet – nebo lépe řečeno, že budou uživatelé s obyčejnými Radeony možnost používat tyto profesionální ovladače. To dřív nebylo a kdysi se dokonce často hledaly způsoby, jak nějakým hackem tyto ovladače rozběhat. To, že byly dostupné pouze pro grafiky Radeon Pro (dříve FirePro/FireGL), byla důležitá výsada těchto modelů ospravedlňující jejich vyšší cenu. Takto to funguje či fungovalo jak u AMD, tak u Nvidie s kartami Quadro.

Radeon RX Vega 56 a limitovaná RX Vega 64 (Foto: HardwareCanucks)

Asi vás tedy nepřekvapí, že ona podpora je jenom velmi částečná a mnohé důležité funkce Pro ovladačů zůstanou stále zamčené. Nejdůležitější omezení je, že nedostupné s běžnými Radeony zůstanou výkonnostní optimalizace různých CAD aplikací a také certifikace pro ně. Aplikace závislé na nich tedy poběží stejně rychle jako s normálním ovladačem, zatímco Radeony Pro mají mnohem vyšší výkon. Pro tyto účely tedy stále bude třeba profi karta. Také další neupřesněné funkce pro aplikace typu „Workstation“ nebudou dostupné (zdá se však, že je mezi nimi podpora 10bitových barev v OpenGL softwaru). A AMD také nepovolí funkce vzdáleného virtualizovaného desktopu.

Dostupná bude jen část funkcí, kritické certifikace nedostanete

Co má být majitelům Radeonů k dispozici, je podpora „firemních“ (Commercial) aplikací, které mají mít i plný výkon. Ale které to přesně jsou, to bohužel informace neuvádí. Dostupné mají být „základní funkce“ ovladačů a také jejich optimalizace a úpravy co do stability. Také bezpečnostní funkce by měly být zachovány (což by asi mohlo znamenat podporu Secure Processoru v GPU Vega). Tyto ovladače mají také komerční podporu.

amd radeon software pro enterprise ovladac pro bezne radeony one driver
Jaké funkce má profesionální grafický ovladač povolené na běžných Radeonech a jaké ne

AMD uvádí, že Pro verzi ovladačů je možné instalovat na „vybrané“ grafické karty. Uvedené v oficiálním dokumentu jsou Radeony RX, R9, R7 a dokonce R5 řady 300, což indikuje poměrně slušnou řádku. Zřejmě by mohlo jít o značnou část modelů z posledních let, architekturu Polaris, Vega i některá předchozí 28nm GPU (pokud patří aspoň do řady 300 z roku 2015?). Ony modely R5 série 300 by měly být nějaké grafiky s GPU Mars, jako R5 340. Zatím není jasné, do jaké míry se toto týká i GPU v noteboocích, případně integrovaných grafických jader procesorů APU. Potvrzené je naopak, že se tato podpora týká nového Radeonu VII.

AMD vysvětluje zpřístupnění Pro ovladačů tím, že velké firmy často mají ve „vozovém parku“ jak profesionální grafiky, tak ty obyčejné (na méně kritických kancelářských PC, noteboocích). To způsobuje, že se jim v infrastruktuře míchaly dva typy ovladačů. Nyní ovšem budou moci i na běžná PC ve firmě instalovat stejné ovladače jako na regulérní pracovní stanice, takže se jim infrastruktura a její správa zjednoduší. Iniciativa má od toho také své označení „One Driver“.

To be specific, workstation performance, application certifications, and features do not apply to Radeon consumer hardware when using Radeon Pro Software. The explicit purpose of our „One Driver“ program is to simplify implementation for businesses that use Radeon consumer and Radeon Pro products across their install base.

Pro hráče tato možnost nebude

Jak užitečné by tyto ovladače mohly být pro běžné uživatele, to zatím těžko soudit. Pokud používáte grafiku ve hrách, budete určitě místo nich potřebovat běžný Radeon Software, který pro hry obsahuje nejrůznější optimalizace. A také dostává častější aktualizace, kdežto profesionální edice vychází jen jednou za čtvrt roku. To by však možná mohlo vyhovovat tam, kde slouží počítač pro práci a kancelařinu a nechcete příliš často řešit aktualizace a případné změny ve fungování. Hráči by teoreticky možná mohli používat přepínání herního a profesionálního ovladače, které bylo avizováno před časem, ale popravdě nevím, zda už byla tato funkce reálně dokončena.

Ovladace AMD Radeon Pro Software for Enterprise One Driver Radeon VII

Pokud budete chtít na svém Radeonu tuto možnost vyzkoušet, ovladače Radeon Pro Software for Enterprise 19.Q1 se dají nalézt zde pro Windows 10 nebo zde pro Windows 7 – v obou případech jen 64bitovou verzi. Se stejným číslem verze byl vydán i ovladač pro Linux (respektive Ubuntu, RHEL/CentOS a SLES), ale také vám neřeknu, jestli se podpora týká i jej. Výše uvedené odkazy jsem mimochodem získal přes stránky pro karty Radeon Pro, zdá se, že AMD je (zatím?) nenabízí jako možnost, pokud postupujete přes jeho standardní rozcestník.

Galerie: Novinky v Radeon Pro Software for Enterprise 19.Q1 (celá prezentace)

AMD zpřístupnilo profesionální grafické ovladače pro běžné Radeony. Ale má to háčky
Ohodnoťte tento článek!
4.1 (82.67%) 15 hlasů

6 KOMENTÁŘE