Zvýší AMD po zlevnění GeForce RTX 2060 frekvence Radeonů RX 5600 XT?

10

Na grafickém trhu propukla nebývalá aktivita. Nejdřív přišlo zlevnění GeForce RTX 2060, což samo o sobě se značnou pravděpodobnost je reakce či preventivní útok proti vydání nového Radeonu RX 5600 XT od AMD, který se začne prodávat příští týden. Prakticky zároveň je tu teď možná i protitah v červeném táboře – jen to prý tentokrát nebude v cenách, ale v parametrech.

Když AMD na CES 2020 Radeon RX 5600 XT oficiálně oznámilo, byly přitom sdělené přesné frekvence. Toto GPU s 2304 stream procesory mělo mít Boost 1560 MHz a tzv. Game Clock, což je typická frekvence, kterou byste měli vidět ve hrách, má být 1375 MHz. Základní frekvence byla zřejmě 1130 MHz, ale tu už v oficiálních specifikacích většinou nenajdete. GPU mělo 12,0GHz paměti GDDR5 na 192bitové sběrnici.

Nový vBIOS prý změnil frekvence

Podle webu hongkongského webu HKEPC ale AMD výrobcům karet dodalo nové verze vBIOSů pro tyto grafiky, které kartám navýší výkon tím, že zvednou frekvence a spotřebu. Přičemž toto je patrně reakce na ono zlevnění GeForce RTX 2060. Radeon 5600 XT má oficiálně cenu 279 $ (tedy ani ne 10 % pod RTX 2060) a tímto by mu byl navýšen výkon, aby byl proti ní atraktivnější.

Parametry Radeonu RX 5600 XT 01
Parametry Radeonu RX 5600 XT (nebo alespoň ty původní referenční)

Zatím nevíme, jestli se nějak zvýší i na začátku uvedené referenční parametry, zrychlení karet by totiž mohlo být čistě na úrovni továrního přetaktování, zatímco papírové referenční specifikace by zůstaly stejné. Protože by šlo o tovární OC, nemuselo by je AMD oficiálně měnit. Radeon RX 5600 XT má referenční takty velmi nízké, takže je možné, že AMD počítalo s tím, že většin karet bude reálně přetaktovaná – a pak se s jejich frekvencemi tedy bude dát hýbat.

Jakého procenta karet se toto zrychlení RX 5600 XT bude týkat, nevíme. Zatím je doložené jen pro kartu Radeon RX 5600 XT Pulse od Sapphire – teprve se tedy musí potvrdit, že nejde jen o sólovku tohoto výrobce, ale o širší záměr AMD (uvidíme). Každopádně u tohoto modelu už bylo předefinování specifikací zdokumentováno, všiml si ho web VideoCardz. Sapphire totiž už na svých stránkách ukazoval specifikace, a v nich se uváděné takty nyní skutečně zvýšily.

Sapphire Pulse Radeon RX 5600 XT 1600
Sapphire Pulse Radeon RX 5600 XT

Radeon RX 5600 XT už měl předtím tovární OC. Herní frekvence byla zpočátku ohlášená 1560 MHz místo referenční nízké hodnoty a Boost měl být 1620 MHz. Nyní ale na stránce Sapphire u tohoto samého modelu naleznete Game Clock 1615 MHz (nárůst o + 3,5 %) a Boost již 1750 MHz (+ 8 %).

Rychlejší paměti (v OC verzi)

Řídit bychom se asi měli hlavně podle herní frekvence, která je navýšena méně, ale kromě toho Sapphire také zdá se zrychlí paměti: už nemají běžet na 12,0 GHz efektivně, ale na 14,0 GHz (+16,7 %). A toto už by mohlo být významné, protože paměti by asi byly největší brzda tohoto modelu. Radeon RX 5600 XT má stejný počet stream procesorů jako RX 5700, ale jen 75 % šířky paměťové sběrnice, a pokud byly paměti ještě pomalejší, ztrácel tím hodně paměťové propustnosti. 14,0GHz frekvence toto o něco vylepší a konfigurace by měla být o něco vyrovnanější pro vyšší rozlišení.

Zmena parametru karty Sapphire Radeon RX 5600 XT Pulse pred vydanim Zdroj VideoCardz
Změna parametrů karty Sapphire Radeon RX 5600 XT Pulse před vydáním (Zdroj: VideoCardz)

Současně s tímto ovšem naroste i spotřeba, nicméně možná ne úplně výrazně. Ve specifikacích se totiž 150 W TDP (to je referenční, ač karta už má tovární přetaktování) zvýšilo jen o deset wattů na 160 W.

Jak toto zrychlení zlepší pozici karty, zatím asi nemá cenu řešit do detailů. Pravdu o výkonu ukáží až recenze, které by snad měly vyjít v úterý. Uvidíme také, zda i ostatní výrobci přetaktování a výkon karet zvýepšili jako Sapphire, nebo je tento model Pulse nějaká výjimka. Jestli jde opět o záměrný trik na Nvidii, pak je to celkem zábavné – dokud tedy nejste recenzent, protože pak změna výkonu před posledním víkendem do vydání bude pěkně k vzteku.

Aktualizováno (18.1. 2020):

Podle webu VideoCardz podobné upgrady nebudou mít všechny karty, například ne ty od PowerColoru nebo Asusu. Naopak MSI se zřejmě přidá k Sapphire. Nicméně zda karta bude takto přidopováná, se má lišit model od modelu. V některých případech například už OC verze měla zvýšené TDP, takže teď už se zrychlovat znovu nebude.

Prezentace grafiky Radeon RX 5600 XT a mobilních RX 5600M/5700M na CES 2020

Zvýší AMD po zlevnění GeForce RTX 2060 frekvence Radeonů RX 5600 XT?
Ohodnoťte tento článek!
4.6 (92.31%) 13 hlasů

10 KOMENTÁŘE

 1. Ja jsem celkem zvedavy, pokud to neni castecna kachna a nevztahuje se to jenom treba na ten jeden model od Sapphire.
  Pokud by to byla ale pravda, tak pri ocekavanem narustu vykonu, by se ta karta mohla stat pomerem vykon/cena o dost zajimavejsi.
  Stale mi unika, cim AMD zalepi cenovou diru k 5500XT…

  • Poměrem cena/výkon bude zajímavější, poměrem výkon/spotřeba to bude fiasko.
   Na jednu stranu je hezké, že se snaží nepodbízet cenou, na druhé straně by si měli uvědomit, že na rozdíl od procesorů nemají v grafikách vůbec nic jiného, než tu cenu, kterou mohou konkurovat. A myšlenka, že se jim zvednou prodeje, když nabídnou stejný výkon s horší spotřebou za stejnou cenu, je dost divná.

   • Co se tyce cenotvorby AMD, tam souhlasim 🙂
    Co se tyce spotreby, tak tam uz ne.. Kdyz se podivate na ne-OC edice, tak treba podle mereni na Computerbase, takova 5700 bere cca 175W a ma definovane TBP 180W. NV 2060, coz by asi ted po zvednuti frekvenci mel byt primy souper 5600XT si papne 160W, coz je stejny TBP jakou ma mit finalni 5600XT po zvednuti limitu. Rozdily v „par watech nahoru dolu“ ma smysl resit u notebooku, kde se od toho odviji jejich vykon, ale ne v desktopu.
    https://www.computerbase.de/2019-02/geforce-gtx-1660-ti-test/4/#abschnitt_messung_der_leistungsaufnahme

    • Myslím, že AMD co se týče cenotvorby nemá na výběr. 7nm proces je drahý jak prase a AMD prostě nemůže jít s cenou dolů.
     Stačí se podívat na obrovský cenový rozdíl mezi Ryzeny nové a straší generace. Člověk by řekl, že šestijádro za dva a půl tisíce se ani nevyplatí vyrábět a Ryzen 5 1600 se jen vyprodává. Ale AMD ho začalo vyrábět na 12nm, což dokazuje že se to furt vyplatí a naproti tomu tady je Ryzen 5 3600 za víc jak dvounásobnou cenu.
     Ono něco na tych zvěstech, že 7nm je drahý něco bude. Vzpomeňme na vyjádření Nvidie, která tento proces sabotovala pro cenovou nevýhodnost.

     • „Myslím, že AMD co se týče cenotvorby nemá na výběr. 7nm proces je drahý jak prase a AMD prostě nemůže jít s cenou dolů.“
      .. Ano je to mozne 🙂 AMD treba dela i to nejlepsi, co v soucasnosti muze.
      Z pohledu koncoveho uzivatele, to ale zatim nic moc nemeni…

      Treba to donuti AMD vyrabet GK v budouctnu na 2 ruznych procesech, delat backport, atd..

    • Ten rozdíl bude minimální, na druhou stranu, výrazně úspornější proces AMD dokázalo vytěžit jen dohnáním konkurence na horším výrobním procesu a aktuálně se zdá že zaze natahují parametry čipu aby dostali aspoň konkurenceschopný výkon. Když člověk vezme lepší feature set RTX grafiky, tak i kdyby byly karty stejně výkonné, RTX2060 bude prodávaná daleko více přes mírně vyšší cenu.